Банки констатують зменшення попиту на кредити з боку населення та бізнесу, встановлення більш жорстких стандартів кредитування та зростання запитів на реструктуризацію від підприємств-позичальників.
Попит населення та бізнесу на кредити рекордно знизився — опитування банкірів
Про це свідчать результати «Опитування про умови банківського кредитування» за 2 квартал, яке фахівці НБУ проводили з 19 березня по 9 квітня 2020 року.
Як банки кредитували бізнес
У минулому кварталі для кредитів бізнесу найбільше падіння відбулось в сегментах довгострокових кредитів та кредитів в іноземній валюті. Натомість попит на короткострокові позики повільно зростав.
Запити на реструктуризацію боргу досягли максимуму з 3 кварталу 2017 року. Саме цей чинник і потреба в поповненні запасів та обігових коштів визначали попит зі сторони великих підприємств у І кварталі.
Рейтинг кращих кредитів під 0% в МФО
Натомість зі сторони малого та середнього бізнесу знижується попит на кредити для поповнення обігового капіталу та капітальних інвестицій.
Половина всіх опитаних банків у минулому кварталі посилили стандарти кредитування бізнесу через негативні інфляційні, курсові та загальноекономічні очікування. Також зменшився рівень схвалення заявок на кредити бізнесу.
Читайте також: Доступні кредити. Кабмін і НБУ хочуть розширити програму 5-7-9%
Для великих позичальників основною причиною респонденти вказали жорсткіші умови в частині розміру кредиту або кредитної лінії, а для МСП – вимоги до застави.
Попит на кредити серед населення
Падіння попиту з боку населення на кредити у 1 кварталі стало найбільшим із 2015 року. Для споживчого кредитування це пов'язане зі зменшенням витрат на товари тривалого вжитку та купівлю іноземної валюти.
У 1 кварталі банки посилили стандарти іпотечного та споживчого кредитування через інфляційні ризики, очікування зниження загальної економічної активності і платоспроможності споживачів. Також зменшився рівень схвалення заявок на кредити населенню.
Читайте також: НБУ розповів, як регулюватиме ринок кредитування фінкомпаніями
Банки відзначають, що загалом у минулому кварталі різко зріс рівень всіх ризиків, серед них кредитний ризик – найбільше, а ризик ліквідності – найменше.
Очікування банків
Наступного кварталу, а також найближчі 12 місяців загалом банки очікують подальшого скорочення попиту населення та бізнесу на кредити.
Водночас банки все ще прогнозують зростання обсягів депозитів, хоча і менше, ніж у попередніх кварталах. Частина банків очікує відпливу коштів клієнтів.
Читайте також: Кредитні канікули українцям надають 30 банків — НБУ
Нагадаємо
- Національний банк і Кабінет міністрів до 1 травня запропонують програму іпотечного кредитування за ставкою близько 10% річних. Про це президент Володимир Зеленський заявив у своєму відеозверненні.
- Також Кабмін разом з Національним банком допрацьовують держпрограму «Доступні кредити 5-7-9%», щоб розширити її дію на той бізнес, який вже має кредити.
Коментарі - 3
Тож стаття ні про що.