Міністерство фінансів України на аукціонах 02 березня вже традиційно знизило ставки відсікання по 3-місячних ОВДП до 8,5%, 12-місячних — до 10,75% і 16-місячних — до 11,05%. Про це свідчать дані, опубліковані на сайті міністерства.
Мінфін знизив ставки по ОВДП. Найбільше зниження — до 8,5%
Ставки по 2- і 3-річних позиках залишилися на такому самому рівні - відповідно 11,8% і 12,05%.
Очікування березня
У березні Мінфіну необхідно погасити 36 млрд грн облігацій, випущених у гривні. «Тому вже у перший тиждень березня Мінфін дещо переглянув обмеження на обсяги розміщень, збільшивши ліміт за річними ОВДП до 2 млрд грн, але зменшивши по 16-місячних до 1,5 млрд грн», — зауважив старший фінансовий аналітик інвестиційної компанії ICU Тарас Котович. Це дозволило знизити ставки відсікання по 6-місячних паперах на 0,65 в. п., а по 12- і 16-місячних — на 0,1 в. п.
Читайте також: На ОВДП-аукціоні 2 березня Мінфін розмістить ще й валютні цінні папери
Коментуючи ситуацію, він підкреслив, що «ймовірно, емітент орієнтується на досить великий попит з боку банків на коротші папери і чекає великий попит саме за річним випуском».
Крім того, підкреслив експерт, на ринку очікують, що «ставки по ОВДП продовжать зниження через великий попит і встановлені обмеження. За 3-місячними облігаціями ставка може зменшитися до рівня нижче 9%, але ось за довшими термінами обігу зміни будуть менш значними».
Співвідношення погашень гривневого боргу і нових запозичень у гривні, 2020−2021 роки
* Очікуваний обсяг чистого залучення коштів до бюджету від гривневих ОВДП за підсумками 2021 року.
Джерело: Міністерство фінансів України, ICU
Як змінився попит
Найбільший попит на цьому тижні був на річні папери — 4,71 млрд грн за номіналом порівняно з 3,34 млрд грн тиждень тому. У той самий час на 1,5-річні він знизився з 3,73 млрд грн до 2,06 млрд грн, однак цього вистачило, щоб повністю розмістити виставлені обсяги.
За 2-річними паперами попит зріс з 1,88 млрд грн до 2,25 млрд грн, а по 3-річних знизився з 1,29 млрд грн до 0,8 млрд грн.
Мінфін відхилив три із 27 заявок на купівлю 2-річних паперів по 11,9% і дві з 20 заявок на купівлю 3-річних паперів по 12,15%. Ці заявки було подано відповідно на суми 125 млн грн і 175 млн грн.
Що відбувалося в лютому
Активність запозичень у лютому залишалася на тому ж рівні, що і в січні - з досить високим рівнем залучення до бюджету нових коштів на покриття дефіциту бюджету.
Загалом за лютий Міністерство фінансів залучило на внутрішньому ринку понад 37,45 млрд грн у трьох валютах, левову частку з яких становили гривневі позики — 25 млрд грн.
З огляду на великі обсяги погашень у березні, обсяги запозичень в цьому місяці можуть бути ще більшими.
У чистому вигляді за лютий до бюджету було залучено 9,5 млрд грн, у національній валюті — 12,4 млрд грн. У той самий час в доларах США все ж більше погашалося, ніж було залучено нових коштів.
Аналізуючи джерело залучень, Тарас Котович зазначає, що найбільш активними в лютому були нерезиденти зі збільшенням портфеля гривневих ОВДП на 6,5 млрд грн і банки з приростом в сумі 6,3 млрд грн.
Читайте також: Хто найбільше купив ОВДП у лютому
Але також, за словами аналітика, нарощували портфель ОВДП небанківські установи та особливо фізичні особи. «Щодо фізичних осіб — зростав саме портфель гривневих облігацій», — підкреслив Котович.
Коментарі - 3