Мінфін - Курси валют України

Встановити
3 березня 2018, 15:38

Кошти з банку Камбіо виводилися шляхом кредитування під заставу неліквідних цінних паперів

Банк Камбіо проводив схемне кредитування юридичних осіб під заставу неліквідних цінних паперів, при цьому відсоткова ставка за такими кредитами була вдвічі меншою вартості залучених банком ресурсів.

Банк Камбіо проводив схемне кредитування юридичних осіб під заставу неліквідних цінних паперів, при цьому відсоткова ставка за такими кредитами була вдвічі меншою вартості залучених банком ресурсів.
Фото: biz.nv.ua

«Крім того, протягом серпня-вересня 2014 року майнові права за низкою кредитів, переданих НБУ як забезпечення кредитів рефінансування, було виведено з-під застави, а мільйони гривень переведено з рахунків юридичних на рахунки фізичних осіб в якості «безвідсоткових позик» або «безповоротної фінансової допомоги», — повідомляє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

На момент визнання банку Камбіо неплатоспроможним згідно з бухгалтерськими документами на балансі цього банку обліковувались активи на загальну суму 1995,96 млн грн (без врахування резервів).

У ході інвентаризації і формування Фондом гарантування ліквідаційної маси незалежні суб’єкти оціночної діяльності (СОД) оцінили активи банку лише в 768,46 млн грн. Зокрема, кредитний портфель банку СОД оцінили у чотири рази нижче від суми, що відображена у звітності банку. Серед причин такого стану – схемне кредитування, концентрація кредитів у зоні АТО, низький рівень їх обслуговування.

Уповноваженою особою Фонду, зокрема, було встановлено, що протягом 2013-2014 років Банк Камбіо проводив схемне кредитування юридичних осіб під заставу цінних паперів: простих іменних акцій публічних акціонерних товариств та інвестиційних сертифікатів.

Ці операції були збитковими для банку, оскільки кредити надавались під ставку, що майже вдвічі менше вартості залучених ресурсів. За цими кредитами фактично відсутнє забезпечення, оскільки передані у заставу банку цінні папери є неліквідними, їх емітенти не ведуть виробничої діяльності. Всі боржники за цими кредитами зареєстровані у м. Донецьк, більшість із них пов'язані між собою договорами куплі-продажу цінних паперів, ставка кредитування для всіх кредитів – 10%.

У кредитних справах таких боржників є інформація про вартість купівлі ними цінних паперів, однак банк, приймаючи їх у заставу, свідомо завищував оціночну вартість. Приміром, у одного із позичальників вартість куплених ним акцій ремонтно-транспортного підприємства за півтора місяці на папері «зросла» майже у 600 разів, хоча реально вона не змінилася.

Проведена уповноваженою особою Фонду перевірка встановила, що кредити, майнові права за якими було передано у заставу НБУ, фактично були фіктивними операціями.

У Фонді зазначили, що загалом у банку майже 65% застави фактично перебуває в зоні АТО, при цьому 83% майна є неліквідним, тому проведення дій щодо його стягнення та подальшої реалізації практично неможливо.

Крім того, під час здійснення перевірки укладених банком договорів уповноваженою особою Фонду були виявлені факти перерахування у серпні-вересні 2014 року з рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб значних сум у якості «безвідсоткових позик» та «фінансової допомоги», що призвело до значного збільшення розміру гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами. З приводу цього триває розслідування в рамках кримінального провадження.

Загалом, станом на 01 лютого 2018 року, вкладникам банку Камбіо Фондом виплачено 113,4 млн грн, а із загальної суми акцептованих кредиторських вимог у 1 553,3 млн грн повністю погашено перші і другу чергу та 73% третьої черги (вимоги Фонду гарантування) – 253,9 млн грн.

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися