Національний банк прогнозує, що середня номінальна зарплата в Україні у 2023 році зросте на 21,9%, а реальна (з урахуванням інфляції) на 3,7%. Про це йдеться в «Інфляційному звіті» НБУ за квітень 2023 року.
Як зростуть зарплати українців у найближчі роки. Прогноз НБУ

►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Прогноз зростання зарплат
За прогнозом регулятора, у 2023 році зростанню зарплати сприятимуть подальша адаптація реального сектору до роботи в умовах високих ризиків та досить м’яка фіскальна політика.
Надалі основним чинником стане збільшення попиту на робочу силу в умовах прискорення економічного зростання.
«Після повноцінного відкриття кордонів значній частині бізнесів доведеться конкурувати за робітників у тому числі і з закордонними роботодавцями, що стане вагомим чинником для подальшого зростання заробітних плат. У зв’язку з цим очікується зростання різниці в зарплатах для мобільної та маломобільної робочої сили», — йдеться в повідомленні.
Зарплати в наступні два роки
Нацбанк прогнозує, що у 2024 році номінальні зарплати зростуть на 19,2%, реальні — на 5,7%.
Очікується, що у 2025 році номінальні зарплати збільшаться на 12,4%, а реальні — на 4,3%.
Зарплати у 2022 році
Варто зазначити, що за оцінкою Держстату, у 2022 році середня номінальна зарплата зросла на 5,9% (реальна — скоротилася на 11,8%), що краще за попередні оцінки НБУ.
За словами НБУ, зростання зарплат відбувалося насамперед завдяки бюджетному сектору, зокрема через підвищення оплати праці медиків на початку 2022 року, в секторі держуправління та оборони, а також в ІТ та фінансовій і страховій діяльності.
Читайте також: МВФ оновив прогноз щодо ВВП, інфляції та зарплат в Україні на найближчі роки
Зарплати у 2023 році
При цьому зазначається, що у виробничих секторах та секторах послуг номінальні зарплати знизилися. Непрямі оцінки свідчать, що в І кварталі 2023 року фінансовий стан домогосподарств залишався складним, хоча його підтримало збільшення пенсій у середньому на 19,7% з березня 2023 року.
Вагомим чинником зменшення доходів у І кварталі 2023 року стало скорочення економічної активності через дефіцит електроенергії на початку кварталу.
За опитуванням НБУ, через перебої з енергопостачанням підприємства у І кварталі 2023 року оптимізували витрати, у тому числі на персонал, як через скорочення працівників, так і їх зарплат, у тому числі відповідно до фактично відпрацьованого робочого часу.
Читайте також: Нацбанк значно покращив прогнози зростання ВВП та інфляції
Натомість частина бізнесів підтримували своїх працівників у негрошовій формі, зокрема, відкрили «Пункти незламності» у своїх офісах для роботи чи відпочинку співробітників, додали в НБУ.
Конференція «Invest Talk Summit» Дізнайтеся, як заробити на інвестиціях у 2023−2024 роках! Подробиці на сайті.
Промо-код на знижку 10%: minfin10.
🕵️ Ми створили невеличке опитування, щоб дізнатись більше про наших читачів.
💛💙Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.
Коментарі - 18
Наполняйте смыслом написанное.
Про це повідомляє в «Інфляційному звіті» Національного банку України (квітень 2023 року).
За даними НБУ, за 2022 рік в Україну надійшло 12,973 млрд доларів, що на 7,5% менше, ніж роком раніше (14,019 млрд доларів).
Як йдеться у інфляційному звіті Національного банку, збільшення дефіциту зумовлюватиметься насамперед значними витратами на забезпечення обороноздатності та обмежену ресурсну базу внаслідок окупації частини регіонів, руйнування підприємств і значної міграції.
«До того ж вичерпався вплив від економічних результатів, досягнутих до вторгнення, зокрема рекордного врожаю, що підтримало доходи бюджету минулого року. Надалі очікується поступове звуження дефіциту — до 9,5% ВВП у 2025 році без урахування грантів у доходах», — сказано у звіті.
У Нацбанку також очікують досить стриманого зростання доходів. Зазначається, що податкові надходження будуть основою цього зростання завдяки пожвавленню економічної діяльності та споживчого попиту, згортанню податкових пільг, а також все ще значній інфляції. Гранти залишатимуться ще певний час важливим джерелом доходів.
«До зменшення безпекових ризиків перевага надаватиметься сектору оборони та безпеки, проте і в повоєнний час він залишатиметься серед пріоритетних напрямів витрат. Бюджетні соціальні програми також будуть вагомим джерелом підтримки населення, але поступово спрямування програм зміститься в бік надання субсидій на оплату послуг ЖКГ», — зазначили в НБУ.
Я конечно понимаю «скажи кто твой друг и я скажу кто ты». Вот только многие путают полит окружение и действительных друзей…