Польско-украинская граница вновь заблокирована. Протестующие не пропускают никаких грузовых автомобилей, даже с военной и гуманитарной помощью. Урегулирование ситуации Президент Владимир Зеленский видит только методом диалога, и предложил представителям польских властей встретиться на границе. Почему на самом деле протестуют польские фермеры и что делать украинцам, рассказал инвестиционный банкир Сергей Фурса.
Блокировка границы: что стоит за протестами польских фермеров
Шабаш на украино-польской границе продолжается. Вызывая суперотрицательные эмоции украинцев. Которые устремляются или на всех поляков. Несправедливо. Или на украинских дипломатов. Еще более несправедливо.
Украинская сторона рада была бы что-нибудь сделать. Но физически не может. Потому что у протестующих нет проблем с Украиной. И требования у них не к украинской стороне. И даже не к польским властям. Так что искать договоренность с польским правительством бесполезно.
Так в чем же проблема?
В чем проблема польских фермеров?
Есть две основных проблемы. Первая — это цена. За последний год цена на зерно и кукурузу на мировых рынках упала на 30%. И сейчас находится где-то на уровне 2021 года. Еще до того, как мир окунулся в рекордную за 40 лет инфляцию. И это цена не на рынке под Краковом, на который вдруг попало украинское зерно. Нет. Это цена на мировом рынке. Одна-единственная на весь мир. И транзит украинского зерна через польскую территорию на эту цену мало влияет.
Вторая проблема — зеленый переход. А именно борьба с изменением климата и спасение окружающей среды. Грета Тунберг и Ко в действии. Сельское хозяйство в ЕС должно отказаться от эффективной химии (защиты растений) и перейти на биометоды. А это менее эффективный и более дорогой метод.
И фермеры по всей Европе протестуют против этого. И требуют больше дотаций. Не от Киева. И не от Варшавы даже, а от Брюсселя. И эти протесты приобретают разные, но всегда очень радикальные формы.
И все это накладывается на проблемную модель аграрного рынка Европы, особенно в Польше. Где сельское хозяйство — не бизнес, где, как в Украине, и фермеры, и аграрные предприятия побольше, зарабатывают грубые деньги. Нет. Это социалка. Где люди получают дотацию. Просто, чтобы они сидели в селе и не ехали в город. И все равно, что они неэффективные и неконкурентные. Просто пусть сидят.
Помните, как украинские популисты все уши прожужжали о суперпольской модели аграрного бизнеса. Где больше миллиона фермеров.
И вот лицо этой модели. Рагули на дотациях, которые с улыбкой высыпают украинское зерно из вагонов. Такое лицо украинской аграрки вы хотели бы видеть?
Поэтому проблема не в поляках. Проблема в социализме и целой социальной группе паразитов, который он породил. И эти паразиты будут сражаться за свои деньги. Потому что они не способны, в отличие от украинских аграриев, зарабатывать деньги без дотаций.
Почему граница Украины?
Во-первых, это эффективно. Их же требования адресованы Брюсселю. Они знают, что для власти ЕС поддержка Украины — это приоритет. Потому бьют, куда больно.
Да и российское влияние, конечно. Россияне не могут совершить протест. Но россияне всегда используют имеющиеся проблемы в системе, чтобы давить. И они с помощью своих агентов и полезных идиотов пытаются направить протест против Украины. Потому что если 10% американцев верят, что Земля плоская, то почему бы части необразованных людей из польской деревни не поверить в «украинский сговор».
И одновременно россияне пытаются вызвать ненависть украинцев к полякам. Та же картинка с высыпанием зерна под камеру — это как раз удар по психике украинцев. Знают, куда бить. Знают, как провоцировать. И глупо с нашей стороны вестись на эти провокации.
И нет, поляки не закупают российское зерно. Польша, в принципе, — экспортер зерна, им не нужен импорт космического объема в 12 млн тонн. Это фейк, который почему-то подхватили многие в Украине, не проверив эту информацию на критерий соответствия здравому смыслу.
Почему поляки не выступают против?
Поляки — не фермеры. Та же история. У вас в стране более миллиона этих фермеров на дотациях. У них есть семьи. Друзья. Это очень много людей. Поэтому вы не будете выступать против. Даже если их методы вам не нравятся. Тем более, что на Западе всегда уважают право социальных групп на борьбу за свои интересы. Или вы думаете, что парижанам нравится, когда французские фермеры забрасывают Париж грязью? Конечно, нет. Но для французов право на протест за свои права самое важное. Та же история с поляками.
Так что делать украинцам?
Привыкать. В ЕС такое постоянно. И вступление Украины в ЕС будет сопровождаться шабашами. От этого никуда не деться.
Во-вторых, через Польшу идет только 5% украинского аграрного экспорта. Разумно было бы перенаправить эти объемы. Чтобы ничего не вести через Польшу. И тогда создавать проблемы на границе у польских фермеров не будет повода.
А главное — сохранять трезвый ум. Не давать россиянам спровоцировать ненависть к Польше и полякам. Не давать козыри пророссийским силам в Украине, которые будут мимикрировать под евроскептиков.
Комментарии - 63
Дійсно, на шляху до ЄС такі шабаші будуть ще не раз. Бо соціалізм в ЄС розплодив купу паразитів, що нічого не роблять, але зроблять що завгодно, щоб захистити своє право нічого не робити. І на фоні наших людей вони одразу починають виглядати тими, ким вони є.
І це вони ще навіть близько не відчули потужність наших можливостей, які з’являться після повного відкриття ринку ЄС для нас та завершення війни.
Власне, продуктові істерики поляків просто показують, що буде коли Україну приймуть в ЄС, їм доведеться на постійній основі конкурувати з продуктами с/г виробництва кращої якості та продуктивності
Окрім зерна вже он МХП вже звинувачують у розвалі ринку курятини у Польщі. Одна агрофірма під бомбардуваннями й відключеннями електрики перемогла у конкурентній боротьбі цілий сектор ринку багатої європейської країни. І це ще ми яйця по 17 не продавали.
Це все забавки, справжня торгова війна попереду, але поляки у ній програли завчасно, бо якщо маючи захист НАТО і дотації з ЄС вони не спромоглись створити конкурентний агросектор, то потім не зможуть тим більше.
Вангую, що потім свої землі польські фермери просто здаватимуть в оренду українцям, які й так там вже працюють.
Ну, а поки, шановний Брюссель, не хочете приймати Україну в ЄС, то годуйте середній європейський клас польськими, прости господи, сирами. Смачного.
Володимир Гевко, маркетолог, блогер
«Пам’ятаєте, як українські популісти всі вуха прожужали про суперпольську модель аграрного бізнесу. Де є понад мільйон фермерів.
І от обличчя цієі моделі. Рагулі на дотаціях, що з посмішкою висипають українське зерно з вагонів. Отаке обличчя української аграрки ви б хотіли бачити?
Тому проблема не в поляках. Проблема в соціалізмі і в цілій соціальній групі паразитів, який він породив. І ці паразити битимуться за свої гроші. Бо вони не здатні, на відміну від українських аграріїв, заробляти гроші без дотацій.»
Что значит — «Рагули на дотациях»? Это что, наименование отдельной группы граждан или всех представителей фермерства?
И может уважаемый эксперт озвучит те «дотации» на которых «сидят» польские «рогули», и спросим наших фермеров, как они относятся к «популизму» -ну например к ежегодному возврату НДС за использованные ГСМ. И что мешает в Украине, хотя бы на время военного положения ввести такую норму?
Сначала подобные «эксперты» рассказывали о растамаживании авто с ЕС что снижение пошлин и акцизов это популизм, пришла война, а в стране кроме убогих «богданов» нет малотоннажного транспорта!
Вот как закрутил «популизм» ! А навести порядок (в нормах ЕС) налоговым кодексом -тоже популизм?
Потому что граждане с таким отношением разбегутся.
Видели новость про прилет в Днепре 23 февраля? Так это в мой дом. Слава Богу лично я жив и здоров, но в квартире жить уже просто невозможно — нет света , воды, газа, отопления, еле еле удалось хотя бы шмотки забрать. На следующий день после четырехчасового ожидания под подъездом. Почти все жители пока расползлись по родственникам и друзьям, но есть люди которым просто некуда деваться и они до сих пор там. Хорошо что в первый день, пока была неразбериха, окна заделал, хотя бы осадки и ветер внутрь не попадают. Только сегодня приедет комиссия смотреть что дальше с домом делать.
Повідомляється, що в четвер, 22 лютого, Сейм в остаточному читанні вніс поправки до Закону «Про розвиток села та сільського господарства», заборонивши імпорт сільськогосподарських продуктів з Росії та Білорусі.
Зокрема, Закон забороняє ввезення або імпорт сільськогосподарської та кормової продукції до Латвії з Росії та Білорусі, у тому числі якщо продукція цих країн ввозиться до Латвії з третіх країн.
Закон набуде чинності після того, як його підпише президент. Крім того, поправки передбачають, що заборона діятиме до 1 липня 2025 року, а надалі за необхідності вона може бути продовжена.
Також в анотації до поправок пояснюється, що Латвія як країна, що межує з Росією, рухається до якнайшвидшого розриву економічних зв’язків із країною-агресором, щоб захистити свою безпеку. Ініціатива Латвії — додатковий елемент загальної політики санкцій Європейського Союзу.
«Латвія має зробити все можливе для збереження миру та міжнародної безпеки. Латвія підтримуватиме Україну до її перемоги над Росією», — йдеться у викладі обґрунтованості змін.
І от Польша нам надала безпрецеденту допомогу танками, артилерієй, літаками, логістикою (основний логістичний хаб) і ми тому що їхні фермери користуючись свободою демократичної країни протестують, вже хочемо Польшу якось покарати/помститися.
Ви з глузду з'їхали?
Сергій в статті чітко пише: протести — це нормальність Європи, при вступі завжди хтось проти, хтось виставляє умови і знаходять компроміс, з Польшею було подібне до того, що вони роблять.
Схаменітся. Це не Польша ворог, а тільки частина фермерів захищають свої (нехай погані) права.
І мають на це право.
І польський уряд як бачити намається це припинити і до радикалів (типу того, що написав той плакат) застосовує покарання.
Тому я вам і кажу. ніякої ненависті - не буду я мінувати їм парки і різати їхніх свиней. Я давитиму гадів економічно. І вимагатиму від влади, щоб вона ЗАКОННО вичвавлювала польське з нашого ринку.
Агресивно, свідомо і безжалісно.
Я боровся за цивілізовану євроінтеграцію, за гуманний підхід, людський. А ці східноєвропейські заперебрики сидять собі під зонтиком, сосуть Брюссель і ще й воняють.
Щодо німців, італійців, французів та інших реально цивілізованих націй я висловлюю щиру подяку. Вони дійсно допомагають, в межах закону, в межах своїх можливостей. Особливо німці. Вони наші справжні друзі.
Китай піднівся на Американські гроші і не комплексує з цього, чому ми не можемо розвиватися на Польскі гроші (від розміщення), Британські, Німецькі, тощо…
В принципі всі дії Польші як держави — дружні.
Ми могли бути в ЄС коли й Польша в 2004. І нас би взяли.
А ми хотіли комунізм, комуністична партія, та соціалістична впливові в раді.
Ми самі в нашій ситуації винні. А не Польша.
Якось в в цих країнах комуністи 1−2 партією в парламенті не були, і в фінал президентських як Симоненко в нас не виходили.
Ми нікого не чипали, а рашка відразу планувала нас повернути, не змогли тільки тому що то в них розстріл Білого дома (суперечка президента та ради), то 2 війни в Чечні. А ми чогось цього не розуміли. Хто крім нас в цьому винен? Ніхто. А треба було не за комуняк голосувати, а з самого початку йти в НАТО і ЄС. Непопулярно було.
«вичмоктування соків» — це пропаганда та маніпуляція. Завжди тягнуться к успішному. Треба не за комуністів голосувати, а робити реформи. Щоб бути таким ми ж. Їм що кордон треба було перекрити, і казати не пустимо?
І що, що багато чого збудовано в Європі українцями, це ж не рабський труд, це хорошо оплачувана робота. Не було б Українців, зробили би інші. Коли непогано платишь, робітники знаходяться.
Ми самовдосконалювались, будували щось, працюємо. Не хочемо нікому зла. А виявилося, що український народ — це розмінна монета. Ось і все. Тому я вітаю (але ні в якому разі цього не кличу) розширення бойових дій на весь світ. Це єдине, що може нас врятувати від знищення свинособакою.
А щоб зрозуміти їхні наступні рухи, достатньо зрозуміти — яке покриття цієї мережі. Така сама точка, як Крим — Калініград (або Кенігсберг) і Болгарія (яка наразі енергетично намагається відсторонитися). Там вирішуватиметься доля Європи.
Є факти. Наприклад:
С 29 марта 2004 года Литва вошла в блок НАТО, а с 1 мая 2004 года стала членом Европейского союза.
Де ми були в той момент? Кучма президент, рашка друзяка, до Помаранчової революції ще півроку.
В 2004 році рашка нічому би не завадила. А в 2008 вже так.
Ми просрали таймінг…
Осталось разобраться — почему «прокакали»! И кто инициатор этого «жидкого кала».
очень интересно узнать -откуда такая информация?
Тому що Україна вийшла з СРСР з економічних причин, а не політичних.
В 1990 році - 70% жителів УРСР проголосували за збереження СРСР. А в 1991 — 90% за незалежність України.
Про що це каже — голосували завжди «За», як СРСР навчив підтримувати «лінію партії».
На відміну від України — Латвія, Литва, Естонія, Молдова, Грузія, Арменія бойкотували референдум.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%8E%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC_%D0%BF%D1%80%D0%BE_%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%A1%D0%A0%D0%A1%D0%A0
Ось Вам відповідь — на моїй шкурі. Якщо звісно Вас це задовільнить. І таких прикладів багато.
А я виграв справу законно, без хабаря, бо хабар-такса був третина всіх активів, був в ЗСУ, а от тепер будь-ласка, ці пацюки сидять і чекають.
Я за те, щоб слідчих, і жінок і мужиків — на 0. Всіх. Потім не будуть мені казати: а банк у вас все равно имущество заберет.
Я правильно понял? Есть граждане Украины, чиновники. которые отстаивают бизнес интересы определенных структур.
Ну и каким боком к этим чисто коррупционных действиям (направленных на обогащение). относится … пророссийская позиция???
Я з 2005 року мав інтереси в на той момент доволі перспективній галузі. Земля, будівництво. Не тільки сам, але мав доступ до пузатих середньої ланки (рівня київських або обласних депутатів). Що Вам сказати. Згадуючи 2004−5-6−8, мені смішло, як воно було все тоді занедбано, керувалося мурками і вирішувалося також тамими мурками. Відносно того часу теперешні часи — це прогрес-прогрес.
> Бо вони не здатні, на відміну від українських аграріїв, заробляти гроші без дотацій.
Шановні українські аграрії в відсутності ринкових механізмів навчилися використовувати корупцію і адмінресурс для доступу до земельних угідь. В результаті чого розрослися до ГІГАНТСЬКИХ розмірів. Внаслідок чого отримали гігантські можливості по ціновому демпінгу перед ВСІМ фермерством ЕС.
Якби в Україні ринок землі функціонував 30 років тому і на нього був доступ у європейського інвестора, то зараз ми б мали тисячі фермерськіх хозяйств і архітектуру с/г індустрії подібну до архітектури ЄС.
Все що зараз відбувається — це квіточки. Основна жесть буде тоді, коли ми будемо намагатися вступити в ЄС. І проблема буде не тільки в фермерах ЄС. Я вже бачу як аграрне лоббі створює собі ручну партію в Раді з ціллю затримати імплементацію стандартів ЕС і зберігти старий статус кво.
Наступного разу коли ви будете розмовідати про соціалізм згадайте, як цей соціалізм годував половину заробітчан західної України. Бо якби не ці дотації, то зарплатня на сборі бурувки не була б такою. Так, дотації зло, але набагато більше зло — це розвалювання механізму від якого залежить добробут сотен тисяч людей.
Автор статті пише, про:
1. Дотації в ЄС і це — факт.
2. Про падіння цін у світі, і це те ж — факт.
3. Про зелений перехід і вимоги ЄС, і це — факт.
Тобто стаття базується на фактах, а у вас конспірологія і жодного факту.
P.S. З вашою логікою автомобілі треба не на великих заводах будувати, а кожний сам свою у гаражі. Може ще ткачей повернемо, бо станки це неефективно.
* Де графік дотації по відношенню до revenue компанії?
* Де аналіз кошторису продукції?
* Де цифри про те як зелений перехід впливає на вартість продукції? Ну хоча б тарифи по е/е якісь порівняльні.
Стаття — суцільна емоційна маніпуляція без фактів. А ви її захищаєте, бо повелись на емоції.
1. «сподобатися місцевому читачу і покращити імідж ваших кліентів з МХП, Кернел, Агротрейд і інших.» Звідки ви знаєте чи вони реально його клієнти?
2. «Шановні українські аграрії в відсутності ринкових механізмів навчилися використовувати корупцію і адмінресурс для доступу до земельних угідь.» — якою коррупцією і як вона хоч виглядає в цьому. Не розумію. Но хоч без графіків можете пояснити?
3. «Якби в Україні ринок землі функціонував 30 років тому і на нього був доступ у європейського інвестора, то зараз ми б мали тисячі фермерськіх хозяйств і архітектуру с/г індустрії подібну до архітектури ЄС.» — чому фермерських, а не великих господарств? Масштаб має великі ринкові переваги. Поясніть. Чим фермер з 200 га краще в виробництві пшениці, ніж агрохолдинг з 50 000 га.
Вбиваєте в пошук Dragon Capital + МХП і маєте купу цікавого.
> якою коррупцією і як вона хоч виглядає в цьому
Вбиваєте в пошук Косюк + Схеми + розлідування. І такого по кожному агроолігарху можно знайти.
> Чим фермер з 200 га краще в виробництві пшениці, ніж агрохолдинг з 50 000 га.
Питання порядку «чим EN від EFSA краще від ДСТУ». І те, і те — стандарт, але якщо ви хочете вступити в ЕС то ви маєте реалізовувати европейський стандарт. Так і тут, якщо хочеш інтегруватися — наслідуй практики блоку куди ти збираєшься інтегруватися.
Так, масштаб має переваги якщо аналізувати виключно з точки зору вартості готової продукції. Якщо, звичайно агрохолдинги не доросли до таких розмірів, що легко влаштовують змови (в Google: кернел + картельна змова). Але якщо дивитися на структуру ринку праці, то фермерські хозяйства дозволяють влаштовувати набагато більше людей. Що одразу дає + до економічної активності регіону.
Давно були в селах? В курсі скільки там молоді? 0 приблизно. В курсі за скільки орендують у селян їх паї агрохолдинги? За мізер. Це обернена сторона монополізації ринку декількома велики гравцями.
Факти назвіть, а не гуглить відправляйте. Це нескладно, я вважаю «те-то і те-то, тому що». Ніхто вашу маячню не має гуглити.
3. Де побачити стандарт ЄС про кількість га у фермера? Я читаю англійською без проблем киньте ссилку.
4. Чи потрібно «просто влаштовувати кількість людей»? З якої це економічної теорії? Тут я вже не жартую про ткачей, якщо відмінити станки, знаєте скільки людей на виробництві знадобиться?
5. А що в селах має бути багато людей? Звідки ця теорія? Де прочитати. З моєї точки зору в селі має бути рівно стільки скільки хоче там жити. І не більше.
5. «Наступного разу коли ви будете розмовідати про соціалізм згадайте, як цей соціалізм годував половину заробітчан західної України. Бо якби не ці дотації, то зарплатня на сборі бурувки не була б такою. Так, дотації зло, але набагато більше зло — це розвалювання механізму від якого залежить добробут сотен тисяч людей.» — Як соціалізм когось кормив, судячи по голодомору, то навпаки — вбивав. Поясніть без графіків, але хоча б с фактами.
Вони боряться не зі змінами, а за свій добробут, бо тільки відірвані від реальності брюсельскі бюрократи можуть урізати субсидії на тлі самих високих облікових ставок в історії ECB. Ще й наслідки green deal на додачу.
> Як соціалізм когось кормив, судячи по голодомору, то навпаки — вбивав. Поясніть без графіків, але хоча б с фактами.
Кажу вашого троюродного кума кормив, котрий їздив на заробітки до польского фермера збирати борувку. Не прикидайтеся, що не зрозуміли. Ці дотації польским фермерам забезпечували добробут нашим співвітчизникам.
2. Ні, я не зрозумів. У мене нема троюродного кума. Більш високі зарплатні, так це причина міграції. І що? Краще наші зарплатні такого ж рівня.
І ще, тобто ви кажете Польський фермер і отримує субсидії від ЄС, і наймає дешевих гастарбайтерів, а не Поляків. От страждає — бідося…
Ви мало того, що рагульно зманіпулювали приписуючі мені конспірологію, та ще й приписуєте мені те, чого я не писав. Фурса, перелогінтесь.
Це велика задача, що затребує багато часу. І про це чомусь забувають, коли пишуть подібні опуси. В них завжди тупий жадібний лях протистоїть чесному працьовитому українцю. Реальність складніша.
Просто дивна картина в промисловості — концерни, а в аграрієв якийсь 19 вік. Може так не правильно. Може хтось помилився. Може просто не прийшов ще політик, який може кинути цей субсидійний електорат. Може час.
https://www.slovoidilo.ua/2020/02/28/infografika/finansy/derzhpidtrymka-ahrariyiv-xto-otrymav-najbilshe-dotaczij-2017−2019-rokax
Какой хороший и конкурентный МХП, вы только посмотрите, и почти никаких дотаций, не то что та отсталая Польша)
Довідка:
Літва — 25 036 долл.
Білорусь — 6 658 долл.
рашка — 13 010 долл.
P.S. В Літві родовищ нафти, газу та калійних добрив нема.
Врешті це їх фермери, хай з ними і вирішують, до чого тут Україна?
Як наші скажімо шахтарі, завтра перекриють газогон на Європу, невже їх проблему має вирішувати Шольц чи Макрон?
Якщо ті фури-незаконні, то навіщо їх пропускає польська митниця, чому не затримує поліція податкова чи т.п.? Ну давайте завтра жителі Бахмута тормознуть німецьку фуру і будуть вимагать компенсацію за втрачену квартиру. АТБ заблокує Сільпо і вимагатиме щоб ті закрилися. Ну як так, в чому тоді сенс законів і держави?