Мінфін - Курси валют України

Встановити
6 листопада 2020, 16:31

Як і куди розселятимуть мешканців хрущовок

Понад половини житла в Україні було зведено більш ніж 50 років тому і потребує оновлення. Вирішити цю проблему має законопроект про реконструкцію житла, розроблений Мінрегіоном.  Шанси на ухвалення документу високі.

Які саме новації планують запровадити та які можуть бути альтернативні підходи до вирішення проблеми хрущовок, в колонці для НВ розповів президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. «Мінфін» публікує статтю у скороченому вигляді.

Скільки будинків застаріли

Більш ніж 50% житла в Україні перетнуло 50-річний поріг та потребує капітального ремонту, а комунальна інфраструктура зношена на 70%.

В Україні налічується біля 25,5 тис. великопанельних, блокових та цегляних будинків перших масових серій, загальною площею 72 млн кв. м. Тобто 23% житлового фонду конче потребують відновлення шляхом реконструкції чи модернізації. Наприклад, у Києві з 11 тис. багатоповерхових будинків столиці — 3 тис. п’ятиповерхових хрущовок та 1 тис. дев’ятиповерхових панельних будинків.

Відмінності за структурою «віку» та зношеності жилого фонду по регіонах також є. У Черкаській, Харківській, Запорізькій, Миколаївський областях біля 30% фонду складають житлові будинки, побудовані у 50-ті роки та раніше. А у Закарпатській та Івано-Франківській областях такого житла 18−20%.

Плани на столицю

У Києві передбачено повну реконструкцію так званих «хрущовок». Адже території столиці, забудовані хрущовками — займають понад 1,5 тис. га. Їх планують відремонтувати та утеплити. За принципом сталої мобільності «центр поруч з домом» у таких житлових районах створюватимуть громадські центри та публічні простори.

У проекті генплану Києва до 2025 року мають намір знести 2,8 млн квадратів житлової площі (в першу чергу будинки, побудовані в кінці 50-х — початку 60-х років минулого століття) і побудувати 7,8 млн квадратних метрів нового житла.

Звісно ж, є певні економічні перешкоди: інвесторам невигідно перебудовувати хрущовки, поки у Києві є вільні ділянки під забудову. Однак вільні ділянки для інвесторів уже фактично вичерпані. Зараз вони активно освоюють занедбані промислові зони, але вже за декілька років повернуться і до хрущовок.

Реконструкція чи ремонт

Є кілька варіантів оновлення застарілого житлового фонду України.

Реконструкція. Вже маємо законопроект, що дозволить на практиці розпочати комплексну реконструкцію кварталів застарілого житлового фонду, у тому числі, об'єктів інженерно-транспортної та соцінфраструктури, нове будівництво та створення безбар'єрного середовища на цих територіях.

Згідно з проектом — не менше 75% мешканців будинку мають дати згоду на проведення реконструкції. Які будинки підлягатимуть знесенню чи реконструкція яких неможлива без відселення — визначатиметься на підставі проектної документації на реконструкцію, що пройшла відповідну процедуру обговорення та затвердження.

Важливо, що мешканці таких будинків мають відселятися:

  • у стартові будинки з базовим оздобленням у межах кварталу (мікрорайону), що реконструюється.
  • тимчасове переселення в інші рівноцінні житлові приміщення в багатоквартирних будинках.
  • відселення має відбуватися в межах кварталу чи мікрорайону, або в суміжні чи інші квартали в межах населеного пункту за обов’язковою згодою мешканців.

Капітальний ремонт. Потрібна програма для кожного українського міста. У Києві вона вже діє — «70/30 Капітальний ремонт»

Це міська програма співфінансування капітальних ремонтів спільного майна у багатоквартирних будинках Києва. Вона передбачає реконструкцію, реставрацію, капремонт та технічне переоснащення для будинків, які експлуатуються більше 10 років. Фінансова суть програми полягає в тому, що співвласники вкладають лише частину вартості робіт, решта — за кошти бюджету міста.

Читайте також: Де купити квартиру біля моря за €10 тис.

Співвласники багатоквартирних будинків, незалежно від того, чи створені в них ОСББ або ЖБК, мають можливість відремонтувати або здійснити технічне переоснащення спільного майна у власних багатоквартирних будинках на умовах співфінансування. Система співфінансування гнучка.

Досвід інших країн

У Німеччині програма реновації мала кілька етапів і тривала близько 20 років. Оновлювали і перебудовували не лише житло, а й територію навколо нього. Створювали публічний простір, де комфортно почуватиметься кожен мешканець цього міста.

У будинках капітально ремонтували комунікації та коректували незручне планування квартир. А тим будинкам, яким винесли вирок «розібрати», було уготоване друге життя. Подрібнені панелі в Німеччині використовують для будівництва доріг.

Латвія взяла курс на максимальну енергоефективність, в тому числі — в оновленні житлового фонду. При цьому було враховано, що родини з низьким рівнем доходу не могли дозволити собі повноцінну реновацію житла.

У такому випадку застосовували таку схему. Реновацію будинків оплачував інвестор. Після низки робіт, що включали утеплення фасадів та заміну систем водо- і теплопостачання, будинок споживає вдвічі чи тричі менше енергії. Але жильці певний час платили за старими тарифами. Після реновації гроші за тепло і, приміром, гарячу воду, віддають інвестору. А він, в свою чергу, розраховується з місцевим бюджетом, забираючи собі різницю, що утворюється в результаті економії енергоресурсів.

Акцент на утеплення панельних будинків зробила Польща. Тамтешня програма реновації соціального житла взагалі вражає, в порівнянні, наприклад, з Великобританією, де багато панельних багатоповерхівок просто позносили.

Читайте також: Коли 570 тисяч жителів столичних «хрущовок» отримають нове житло

У Польщі будинки соціалістичної доби позбулися своєї сірості. Їх покрили шаром утеплювача і пофарбували у пастельні кольори: зеленуватий, жовтий або рожевий. У такий спосіб не лише вирішили естетичні питання. Нове покриття захищає стіни будинків від несприятливої погоди і покращує теплоізоляцію будівлі.

Коментарі - 28

+
+47
mega5
mega5
6 листопада 2020, 17:37
#
А я то смотрю, в доме напротив вещи и мебель выносят и грузят в грузовик. Началось.... большое переселение.
+
0
Ігор Петров
Ігор Петров
6 листопада 2020, 20:21
#
Есть два пути решения вопроса хрущевок: Российский- людей выселяют из домов в центре и прицентральных районах и выселяют на окраину в новые высотные дома с бюджетным ремонтом. Есть немецкий/прибалтийский путь: утепляют дома меняют трубы и люди селятся обратно в свои квартиры. Насчёт Германии не знаю, в Латвии финансировал частично бюджет, частично жильцы через беспроцентный кредит
+
+97
Roman42
Roman42
7 листопада 2020, 13:33
#
У них неликвид. Для того, чтобы его улучшить — нужно это делать либо за их счет либо за чужой. Посмотрите количество субсидиантов в стране. И большинство живет в старых хрущевках. Тот, у кого есть деньги или возможность взять кредит, уже давно съехал в новостройку или загород. Какие беспроцентные кредиты, если люди не могут 5 месяцев самостоятельно отопление оплатить?
Естественно первый вариант. Кто-то должен оплатить. Естественно чтобы у застройщика цифры сошлись — квартиру в том же месте сложно всем предложить. Еще и с ремонтом, еще и с увеличением площади. Еще и бесплатно. Еще и недовольных сколько (мы с Петровной опять хотим быть соседками).
Но думаю реновация в наших реалиях — как и привычная застройка может быть точечной. И начаться может далеко не с самого проблемного жилья, а с самого вкусного. Рядом с центром, парками и метро (статья). А закон о 70% согласных этому поспособствует.
+
+50
ccc2013
ccc2013
6 листопада 2020, 21:57
#
В ближайшей перспективе- никуда:))))
+
0
Semen91
Semen91
6 листопада 2020, 22:39
#
Проект этого закона ещё в 2008 году публиковался N 2437. Застройщикам не выгодно. Чтобы хрущевку отселить, надо построить два пилотных дома. А пока ещё действует Жилищный кодекс УССР.
+
+79
TAN72
TAN72
7 листопада 2020, 2:38
#
Сказочники.
+
+150
alex2013a90
alex2013a90
7 листопада 2020, 10:27
#
Люди будут бояться давать согласие т.к. это Украина и риск быть кинутым максимальное. Сначала строят новые дома, в которых люди уже гарантировано получат квадраты, и только тогда согласие. А то схема - согласие - общага - застройщик уехал с деньгами на Сейшелы. Люди бомжы не подходит. Я бы сам не согласился. Какие гарантии?
+
0
Bischof
Bischof
7 листопада 2020, 10:40
#
А разве содержание общего имущества не является обязанностью собственников квартир? Может быть за бюджетные деньги еще и ремонты внутри квартир начнут делать, если у кого-то там что-то «обветшало» или «устарело»?
+
0
alex2013a90
alex2013a90
7 листопада 2020, 10:54
#

100%. Но не думаю что будут за это платить все.
+
0
Devid1990
Devid1990
8 листопада 2020, 1:17
#
А вы прям такой налогоплательщик?? Есть люди которые честно платят налоги, как за квадратные метры так и за землю и аренду и т.п и при этом от государства не видят толку.
+
0
YevgenMuza
YevgenMuza
8 листопада 2020, 9:20
#
Есть налогоплательщики, которые снимают квартиры у этих владельцев хрущевок. И что, они должны ещё им скинуться на новое жильё?
+
+24
YevgenMuza
YevgenMuza
8 листопада 2020, 12:10
#
Кстати, все являются налогоплательщиками, потому что платят НДС, который является самым большим источником наполнения бюджета. Если у кого-то нет денег на новое жильё или отремонтировать старое, то добро пожаловать на рынок арендного жилья.
+
0
Danconia
Danconia
9 листопада 2020, 10:56
#
Почему государство должно оплатить реновацию? - потому что это государство в лице контролирующих органов болтик положило на контроль и коммунальное добро разворовывалось потихоньку 

так что справедливости ради нужно сказать что всё-таки немного должно пенсионерам
+
0
Bischof
Bischof
9 листопада 2020, 12:20
#
Ну если так рассуждать, то совок тогда сколько должен пенсионерам? И как успехи с взысканием?

Нет никаких государственных денег, есть деньги налогоплательщиков (с). А последние вряд ли согласятся, что они кому-то должны оплатить реновацию со своего кармана.
+
0
YevgenMuza
YevgenMuza
9 листопада 2020, 15:06
#
Ну так обращайтесь за долгом непосредственно к тем, кто разворовывал, причём тут налогоплательщики?
+
0
Danconia
Danconia
9 листопада 2020, 10:52
#
Вообще то до принятия закона про ОСББ жители платили квартплату в том числе за ремонт и поддержание в надлежащем виде всех домовых коммуникаций

грешно батенька говорить пенсионерам доплатить за то за что они платили всю жизнь это как объяснять инвесторам какого-нибудь Эврики что ребята ваши взносы за эврику это хорошо но не засчитывает и нужно заплатить по новой по полному прайсу новому застройщику
+
0
Bischof
Bischof
9 листопада 2020, 12:12
#
Квартплату все мы платим и платили исключительно за ТЕКУЩИЙ ремонт и обслуживание коммуникаций. Ни о какой реконструкции, реновации и т.д. за счет квартплаты не может идти речи, очевидно же.
+
0
Bischof
Bischof
9 листопада 2020, 12:26
#
За халявщиками, влипшими во всевозможные лохо-новострои, особо не слежу, но также надеюсь, что на них не будет потрачено ни копейки моих денег.
+
+42
bonv
bonv
7 листопада 2020, 13:00
#
Все замінимо, все покращимо - обіцянки влади - мрії народу...
+
+27
swearword
swearword
7 листопада 2020, 14:59
#
Пока земля дешевая никакая реновация не получится. Зачем застройщику брать на себя балласт жителей. Где земля дорогая там без государства проведут реновацию. Будут уговаривать каждый день. Проблема намного шире.
+
+42
bonv
bonv
7 листопада 2020, 16:13
#
Проектів вагон а реалізації ноль!
+
+13
marcher145
marcher145
7 листопада 2020, 16:39
#
Не сложно подсчитать

2.8 млн кв. жилой площади хотят снести, 7.8 млн кв. жилой площади построить, очень сильно сомневаюсь что для этого будут выделены большие новые площади...
4-этажки станут 12-этажками
5-этажки станут 15-этажками...

я абсолютно за обновления жилья, некоторые спальные районы Киева выглядят просто ужасно, но точно не нужно строить человеческие муравейники...
+
+43
Ігор Петров
Ігор Петров
8 листопада 2020, 10:26
#
Какими 12-15 этажками? 25 не меньше :-)
+
+36
Mindent
Mindent
7 листопада 2020, 17:36
#
Денежек нужно для этого куча… а их нет и не будет:)
+
+5
Ігор Петров
Ігор Петров
8 листопада 2020, 10:31
#
И главная проблема в том что дома строятся а садики/школы/больницы нет ! Весь пригород Киева из новых домов возит детей в школы/садики в Киев! Все честно - деньги оседают в карманах местных князьков а школы пусть финансирует бюджет
+
+19
sadbuttrue
sadbuttrue
8 листопада 2020, 20:22
#
Це правда. Знаю сімейну пару, що інвестували біля Вишневого. Зараз здають житло а самі знімають в Києві. Основні причини дві - садочок для дитини і набридло в «тянучках» стояти.
+
+14
sadbuttrue
sadbuttrue
8 листопада 2020, 20:20
#
Нікуди. Тому що переселення не буде.
+
+34
anarxi
anarxi
8 листопада 2020, 23:22
#
Дык, вроде, как любому  понятно , что в квартале 5-этажек 
комфортней жить, чем в  квартале 20 этажек.

а  пока ,«сталинка рулит» или хорошая  кирпичная «хрущевка» 
в  киевском   муравейнике....

и вообще . развивайте регионы....
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися