1 червня 2020, 14:02 Читать на русском

Дитячі картки та депозити: що українські банки пропонують маленьким клієнтам

1 червня святкують Міжнародний день захисту дітей. «Мінфін» дізнався, які дитячі «подарунки» шукати в українських банках та як інвестувати в майбутнє дітей.

Дитячий депозит, дитяча картка, розмістити депозит, відкрити депозит, інвестиції, майбутнє дитини, день зазисту дітей
фото: bykvu.com

Дитяча картка замість готівки

Сучасним дітям інколи важко  зрозуміти, як «працюють» гроші. Надто коли батьки  віддають перевагу безготівковим розрахункам. Бо ж у такому випадку у дитини виникає хибне уявлення, що нову іграшку або морозиво можна отримати безкоштовно.

Аби привчити дітей до нинішніх реалій поводження з фінансами,  фінустанови пропонують відкрити  дитячу картку. Її користувачем може стати дитина вже із 6-річного віку.  Це повноцінна банківська картка з функцією батьківського контролю. Батькам доступна виписка за карткою, вони можуть встановлювати ліміти на зняття готівки, перекази на інші картки та витрати в магазинах і розважальних центрах.

«Діти за законом самостійно не можуть розпоряджатися карткою, тому вона буде дитяча, але з елементами контролю над витратами з боку батьків», — пояснив співзасновник monobank Олег Гороховський.

Спеціальні картки для дітей можна знайти в 6 українських банках: Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль, Банк Південний, Глобус Банк та monobank. Порівняємо, які умови там обіцяють клієнтам.

Скільки коштує „дитяча самостійність“

Першим в Україні запропонував дитячі картки Приватбанк. Тут можна оформити картку Юніора безкоштовно, але за умови, що ви не будете замовляти більше 6 карт на рік. Для тих, хто бажає дитячу картку з фото, доведеться заплатити - 50 грн. Індивідуальний дизайн картки буде коштувати додатково 99 грн.

Безкоштовний випуск та обслуговування картки пропонує також monobank, який запустив цей продукт в березні 2020 року. Fun картка від Райффайзен Банку Аваль теж безкоштовна. Однак, якщо дитина здійснюватиме менше 5 платежів щомісяця, обслуговування картки обійдеться батькам у 21 грн/міс.

В інших банках за випуск карти для дитини доведеться заплатити. Дитяча картка Ощадбанку (теж з дизайном) коштує 75 грн, в Банку Південний та Глобус Банку її можна придбати за 50 грн (якщо мова йде про продукт не преміумкласу).

Читайте також: Чому під час карантину збільшилася кількість валютних вкладів 200 тис +

Йду в банк за карткою: з дитиною чи без неї

Отримати дитячу картку можна у відділенні банку, прив'язавши її до рахунку одного з батьків. Саме тому умовою оформлення дитячої картки є наявність карти цього ж банку у мами або тата. Також у дитини на час оформлення карти має бути особистий номер телефону. Всі питання можна залагодити самостійно, без присутності дитини. 

Із документів знадобиться лише свідоцтво про народження, ID-картка із зазначеним ідентифікаційним кодом чи звичайний паспорт та ІПН - все залежить від віку дитини. Дорослим треба мати з собою лише ідентифікаційний код та паспорт (або документ, що його замінює).

Якщо вашій дитині виповнилося 14 років, і вона має ID-картку та ідентифікаційний код, відкривати рахунок у банку дитина може самостійно.

Дитячу картку monobank можна оформити просто в додатку. Якщо ж бажаєте отримати пластикову картку, доведеться йти у відділення або замовити доставку Новою Поштою за 50 грн.

Банки видають картки дітям із 6 років. Дитячою карткою Глобус Банку можна користуватися до 14 років, monobank — до 16 років, Приватбанку — до 17 років. Райффайзен Банк Аваль та Банк Південний обслуговують такі картки, доки діти не досягнуть повноліття.   

Батьківський контроль

Відразу після активації дитячої картки у банку підключають смс-сповіщення, що допомагають контролювати всі витрати дитини. Ощадбанк та Банк Південний дозволяють обирати, куди відправляти смс: на батьківський номер телефону чи дитячий.

Клієнтам Приватбанку чи Райффайзен Банку Аваль повідомлення будуть приходити одночасно на «фінансовий» телефон дитини і одного з батьків. Втім, така послуга платна. Зокрема, в Приваті коштує 5 грн щомісяця, а за два телефони — 10 грн.

Водночас будь-який банк дозволяє безкоштовно контролювати, на що дитина витрачає гроші, у мобільному додатку чи інтернет-банкінгу. Найбільш інноваційний в цьому monobank. Там запевняють, що батьки зможуть бачити виписку за дитячою карткою та управляти доступом і лімітами для таких функцій:

  • зняття готівки;
  • покупки в онлайн-казино і букмекерських конторах;
  • поповнення картки третіми особами;
  • ліміти на витрати в кафе та на розваги;
  • перекази на інші картки.

У Приватбанку розповіли, що 32% батьків головною перевагою дитячої картки вважають батьківський контроль. Дорослі на свій розсуд обирають, який щоденний ліміт встановити за карткою Юніора, і в будь-який момент можуть змінити його. 

На дитячу картку Банку Південний батьки мають право встановити щоденний, тижневий чи місячний ліміт на зняття готівки в банкоматі та розрахунки в торгових мережах. Райффайзен Банк Аваль пропонує початковий ліміт 1 тис. грн/міс., але його також легко змінити в інтернет-банкінгу чи інформаційному центрі банку.  

Натомість Ощадбанк самостійно зафіксував, які суми не можуть перевищувати маленькі клієнти. „Максимальний баланс на картці — 14 тис. грн. Зняття готівки, розрахунки за послуги мобільного зв'язку або переказ на іншу картку щодобово - 500 грн, щомісяця - 4 тис. грн. Загальна сума розрахункових операцій на рік — 62 тис. грн“, — повідомляють у банку. 

Читайте також: Чому банки «саботують» програму доступних кредитів «5-7-9»

За лаштунками: комісії та відсотки

Як правило, всі банки обіцяють безкоштовне поповнення дитячих карток. Натомість знімати готівку не заохочують.

У Райффайзен Банку Аваль можна безкоштовно зняти готівку 4 рази на місяць: двічі в банкоматах банку, ще двічі — в банкоматах інших банків. Далі комісія за зняття готівки у відділенні банку та будь-яких банкоматах - 1% + 5 грн, за межами країни — 1,5% + 40 грн. Водночас під час безготівкових рахунків комісія відсутня.

Банк Південний також встановив ліміт: у банкоматах та відділеннях банку можна безкоштовно знімати готівку до 3 тис. грн/міс. Якщо дитина перевищить ліміт, буде комісія 0,8% (але мінімум 5 грн). Під час операцій в інших банках та за межами країни — 1,5%, незалежно від ліміту.

Валюта дитячої картки Банку Південний відповідає валюті батьківського рахунку (грн/$/€). Що особливо зручно для подорожей за кордон, вважають у фінустанові.

Подібна ситуація і в Ощадбанку. Щоб зняти готівку в банкоматі Ощадбанку, доведеться заплатити відразу 2% комісії, в банкоматах інших банків — 1,5% + 5 грн. Найщедріша пропозиція в monobank —  0,5% за зняття готівки.    

За карткою Юніора в банкоматах і пунктах видачі готівки українських банків буде комісія 1%, за кордоном — 2%. Тим часом у Приватбанку запевняють: кишенькові гроші дитини будуть надійно зберігатися в електронному гаманці.

Якщо дитина зберігає на картці Привату більше 100 грн, на залишок нараховується 7% річних. Рік тому на дитячій картці був і кредитний ліміт — до 300 грн. Однак банк від нього відмовився. Діти мало користувалися займами, оскільки батьки негативно реагували на це. Тим паче 3,6% на місяць — не надто приваблива пропозиція. 

В monobank обіцяють 10% річних на залишок особистих коштів на дитячій картці. Тому дитина може вчитися заощаджувати і отримувати бонуси з юного віку. 

Перший крок до фінансової грамотності

Приватбанк позиціонує картку Юніора як можливість для дитини у віці 10-16 років приєднатися до бізнес-школи фінансової грамотності. Власнику картки для цього треба зареєструватися на сайті Юніорбанку і подати заявку на навчання.

 „На тренінгах бізнес-школи дитина навчиться лідерству, самостійності, дізнається правила побудови стартапів та ефективних комунікацій, навчиться розбиратися в послугах та продуктах банку“, — стверджують в Приваті.

Тим часом дитячий продукт monobank робить акцент на емоції — власна колекція нагород за активність та конструктор кота від бізнесмена та блогера Гарика Корогодського в подарунок до картки. А ще - яскравий жовтий дизайн, звісно, за бажанням. 

«У нас немає таких амбіцій. Ми не хочемо навчити всіх дітей на планеті. Ми просто хочемо дати їм простий та веселий банківський додаток», — зазначив Олег Гороховський.

Втім, кожен банк переконує, що дитяча картка — це серйозний крок до фінансової грамотності, оскільки дитина вчиться самостійно контролювати кишенькові гроші. Як бонус до того, безпечне користування грошима та можливість швидко надіслати кошти, поки дитина навчається чи перебуває за кордоном.

Читайте також: Резюме більше, вакансій менше. Скільки зараз платять банкірам та фінпрацівникам

Подарунок до повноліття

Банкіри пропонують вже зараз подумати про майбутнє дитини та відкрити дитячий депозит. Мовляв, якщо інвестувати гроші завчасно, то згодом дитина зможе оплатити навчання, придбати квартиру, відсвяткувати весілля чи навіть розпочати власний бізнес. Заощадження стануть гарним подарунком до повноліття вашого чада та своєрідним стартом дорослого життя.

Як інвестувати в майбутнє дитини

Відкрити вклад на користь дитини можна з моменту народження до 18 років. Лише у Приватбанку — до 16 років. Дитячий депозит оформлюється на ім'я одного з батьків чи опікуна.

Дорослі обов'язково вказують персональні дані дитини та конкретну дату, коли гроші автоматично перейдуть у її власність. Однак не раніше, ніж дитина досягне повноліття. До того часу, батьки або ж опікун мають право розпоряджатися заощадженнями на власний розсуд.

Відкрити дитячий депозит можна і без присутності дитини. Знадобиться лише свідоцтво про народження та ідентифікаційний код вашого чада. Втім, у Приватбанку оформити вклад можна як на свого сина чи дочку, так і на хрещеника, племінника, онука чи онучку. А з 14 років, коли дитина отримує ID-картку, вона може розмістити вклад самотужки.

Дитячий старт: які умови вкладу обіцяють банкіри

Дитячий депозит пропонують клієнтам лише кілька банків: Приватбанк, Банк Південний, ОТП Банк, Креді Агріколь Банк. Умови розміщення коштів у різних фінустановах суттєво відрізняються. 

Банк

Депозит

Сума вкладу

Термін вкладу

Депозитна ставка

Поповнення вкладу

Виплата відсотків

Дострокове закриття вкладу

грн $

Приватбанк

Джуніор

-

12 міс.

10,5% 1,75% 0,01% так щорічна, капіталізація так

ОТП Банк

Депозитний вклад на дитину до настання повноліття

мінімальна сума — 20 $ / €

безстроковий (до 18 років)

-

0,25%

0,01%

так, мінімальна сума — 20 $ / €

щорічна

так, якщо протягом перших двох років, то відсоткова ставка — 0,01%, пізніше — не змінюється

Банк Південний

Вклад в майбутнє

мінімальна сума вкладу — 100 грн, 10 $ / € 13 міс. 10,75% 0,01% 0,01% так щомісячна / щорічна / в кінці терміну з капіталізацією ні

Креді Агріколь Банк

Дитячий

мінімальна сума вкладу — 500 грн, 100 $ / € безстроковий (до 18 років) 7,5% 0,01% 0,01% так щорічна, капіталізація / на поточний рахунок ні 

Особливості дитячого депозиту

Дитячий депозит у ОТП Банку та Креді Агріколь Банку безстроковий. Натомість Приватбанк і Банк Південний відкривають депозит на 12 і 13 місяців відповідно, щоправда, з автоматичною пролонгацією. Під час продовження терміну вкладу буде діяти нова ставка, актуальна на той момент. 

Найщедріша пропозиція за гривневими вкладами в Банку Південний- 10,75% річних. Трохи менше — 10,5% річних — обіцяє за дитячим вкладом Приватбанк. Стільки ж зараз можна заробити і на звичайному депозиті. 

Річний дохід за вкладами в ВКВ цілком символічний — 0,01% річних. Лише у Приваті та ОТП Банку доларові вклади коштують трохи дорожче, ніж в інших фінустановах, — 1,75% та 0,25% річних відповідно. Але при цьому ОТП Банк пропонує плаваючу депозитну ставку.

Стартова сума дитячого депозиту теж відрізняється. В Приваті немає  жодних обмежень на вклад. Але сума поповнення протягом календарного місяця не повинна перевищувати початкову суму (або 50 тис. грн та 3 тис. $/€). 

Для оформлення депозиту в Банку Південний досить мати 100 грн або 10 $/€. Найвищу планку поставив Креді Агріколь Банк — 500 грн або 100 $/€. При тому всі дитячі депозити можна поповнювати безлімітно, крім Привату. ОТП Банк, навпаки, визначив мінімальну суму поповнення — 20 $/€, яка дорівнює мінімальному початковому вкладу. 

За максимальною сумою обмежень немає або ж вони досить ліберальні — 1 млн грн в еквіваленті до валюти вкладу, як в Банку Південний чи Креді Агріколь Банку.

Достроково закрити депозит дозволяють лише Приватбанк і ОТП Банк. Але в останньому застерігають: якщо клієнт виявить бажання забрати гроші в перші два роки, то депозитну ставку перерахують на мінімальну — 0,01% річних.

Відсотки за дитячим вкладом переважно виплачуються раз на рік. За бажанням можна обрати капіталізацію, коли відсотки додаються до основної суми депозиту. Без варіантів залишає лише Приват — щорічна капіталізація в банку діє автоматично. 

Світлана Тартасюк

Коментарі - 19

+
+12
mary27
mary27
1 червня 2020, 14:21
#
В ''ОТП'' долларовые вклады уже 0,01%.

Еще в ''ОТП Банке'' можно оформить детский инвестиционный продукт от партнеров - ''ОТП Капитал'', инвестфонд ''ОТП Дети'':
https://www.otpcapital.com.ua/ru/investment-funds-ru/fund-otp-kids-ru/
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
1 червня 2020, 19:51
#
И сколько за такое счастье надо ещё доплатить ОТП-банку?
+
0
mary27
mary27
2 червня 2020, 0:49
#
Открытие текущего счета — 200 грн (открывается еще сберегательный счет ''Удобные деньги+'', тогда текущий счет бесплатен), открытие счета в ЦБ — 750 грн (''ВИП-клиентам'' — бесплатно), и все.
Покупайте ИС их ПИФов.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
3 червня 2020, 0:14
#
«Покупайте ИС их ПИФов.»

Они обойдутся и без моих денег...
+
0
mary27
mary27
3 червня 2020, 12:52
#
В принципе согласна, сейчас там ничего сильно интересного нет.
Облигационные фонды могут дать доходность несколько больше депозитов, но разница невелика.
В ''Фонд акций'' сейчас лучше не лезть.
''Валютный'' из-за интервальности не дает фиксировать прибыль вовремя.
+
+7
bonv
bonv
1 червня 2020, 20:15
#
Та ну нафіг такі відсотки...
+
0
mary27
mary27
2 червня 2020, 0:45
#
Согласна)
+
0
Консультант портала «Минфин»
Консультант портала «Минфин»
1 червня 2020, 18:29
#
Лучшие кредитные карты. Какую кредитную карту выбрать?

https://www.youtube.com/watch?v=eqYeEOXEoXA&feature=youtu.be

Подписывайтесь на youtube-канал Finance.ua и комментируйте видео ;)
+
0
mary27
mary27
1 червня 2020, 19:31
#
Сейчас кризис, по кредиткам режут лимиты.
Какой в них смысл?
+
+15
Qwerty1999
Qwerty1999
1 червня 2020, 19:53
#
Mary27
«Какой в них смысл?»

Владельцам дебетовых карт - не понять. :-)
+
0
mary27
mary27
2 червня 2020, 0:50
#
Ну да, я тут наверно единственная, без кредитной истории)
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
2 червня 2020, 12:20
#
Mary27

Не вижу смысла спорить — каждый сам творит свою историю, и не только кредитную…
Кредитная карта — это всего-лишь финансовый инструмент…
Как те же инвестиционные фонды или НПФы…

В Европе да и в США, некоторые услуги очень трудно получить
не имея на руках именно кредитной карты…
И никого не волнует что на кредитной карте нулевой кредитный лимит
и только средства клиента — карта должна быть кредитной (по бин-коду)…
+
0
mary27
mary27
2 червня 2020, 16:55
#
В курсе.
Но это в Европах да в Штатах.
У нас до такой ''цивилизованности'' к счастью, не дожили.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
2 червня 2020, 17:05
#
Mary27

Как надумаете посетить Европу и Штаты,
возможно и обзаведётесь кредитной картой…

А у нас кредитная карта вам действительно не нужна…
+
+10
bonv
bonv
1 червня 2020, 20:17
#
Я не настолько богат, чтобы покупать в банке в кредит деньги и платить за это в несколько раз дороже, чем он платит мне за депозиты.
https://minfin.com.ua/users/bonv/blog/
+
0
ballistic
ballistic
1 червня 2020, 19:45
#
Монобанк і тут зебест! )
+
+7
FogBRD
FogBRD
3 червня 2020, 17:57
#
Статья о том как сесть на иглу процентов. Мой ребенок самостоятельно распоряжается своими (личными) деньгами. И все начиналось с банального - сходи в магазин. Имея деньги на руках он считал намного лучше и точнее. Ему разрешалось что то купить на сдачу или наоборот - принести домой. Потом стали бабушки/дедушки то на днюху то на 8 марта подкидывать деньгами (причем немало, по 500грн доходило) , и тем не менее ребенок планировал что то себе купить по делу (куртку, ботинки и т.д.) а не спустить в ближайшем магазине на жвачку (жвачное животное кстати не признает). Виртуальные деньги вообще не считает за деньги. Типа вот карточка и лимит не чуствуеться.
+
0
Max Him
Max Him
5 червня 2020, 21:13
#
На это все и рассчитано.
+
0
ballistic
ballistic
5 червня 2020, 21:30
#
Безготівковість - це неминуче майбутнє. Тому дітей варто з малечку навчати фінансової грамотності, навичкам самообмеження та уникання боргів.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама