У лютому 2025 року інфляція пришвидшилася до 13,4% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%. Про це пише регулятор з посиланням на дані Держстату.
НБУ назвав причини прискорення інфляції та спрогнозував подальше зростання цін

► Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Коментар НБУ
Динаміка споживчої інфляції була близькою до траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2025 року. Водночас базова інфляція була дещо вищою, ніж очікувалося, через подальше зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці.
Сирі продукти харчування подорожчали
У лютому зростання цін на сирі продукти в річному вимірі пришвидшилося. Так, швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи під впливом триваючих ефектів низьких минулорічних врожаїв. Ціни на свинину, курятину і цукор наближалися до цін країн — торговельних партнерів на тлі стійкого експорту.
Читайте також: В Україні прискорилася інфляція. Як змінилися ціни
Водночас подорожчання овочів дещо сповільнилося завдяки розширенню пропозиції за рахунок імпорту, надходженню нового тепличного врожаю та зниженню попиту на окремі позиції.
Базова інфляція зросла
Подорожчання оброблених продовольчих товарів у лютому пришвидшилося до 16,7% р/р. Така динаміка пояснюється, як і раніше, подорожчанням продовольчої сировини, а також збільшенням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику. У результаті високими темпами дорожчали хліб і окремі хлібопродукти, олія, м'ясо та молокопродукти. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад.
Ціни на непродовольчі товари незначно пришвидшили зростання до 4,4% р/р. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.
Читайте також: Інфляція зростатиме в найближчі місяці — Нацбанк
Темпи зростання вартості послуг також незначно пришвидшилися і становили 14,3% р/р. Порівняно з січнем зросла вартість послуг з охорони здоров’я, зв’язку, відпочинку та культури, транспортних послуг. Натомість повільніше підвищувалася вартість послуг з особистого догляду, страхових та фінансових послуг.
Адміністративно-регульовані ціни зросли
У лютому вартість підакцизної продукції зростала швидше через подальше підвищення виробничих витрат, а також коригування цін з огляду на посилення заходів боротьби з тіньовою пропозицією та ймовірний вплив очікуваного тестового впровадження Е-акцизу. Тиск з боку виробничих витрат зумовлював зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання. Водночас мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення надалі стримував адміністративну інфляцію.
Темпи зростання цін на пальне становили 13,9%
У лютому зростання цін на пальне пришвидшилося порівняно з січнем, передусім унаслідок високих темпів зростання вартості автогазу. Водночас суттєвіше здорожчання пального стримувалося завдяки профіциту на ринку, насамперед бензинів, конкуренції між мережами АЗС та оптимізації логістики імпортних постачань.
Прогноз НБУ
Інфляція зростатиме в найближчі місяці через подальший вплив гірших торішніх урожаїв та збільшення виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці.
Однак завдяки заходам НБУ з посилення монетарної політики та поступовому вичерпанню впливу тимчасових чинників інфляція має повернутися на траєкторію сповільнення в другому півріччі, знизитися до однознакового рівня наприкінці року та надалі прямувати до цілі 5% на горизонті політики.
🕵️ Ми створили невелике опитування, щоб дізнатися більше про наших читачів.
💛💙 Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.
Коментарі - 5
Ну як завжди — «ходіння по граблях»,НЕмонетарну інфляцію намагаються «задавити» монетарними інструментами.
Проблему «збільшення виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці» допоможе вирішити … «заходи НБУ з посилення монетарної політики».
Було б смішно,якби не було так сумно — якщо бізнес буде вирішувати ці проблеми за рахунок кредитів ,то ці заходи НБУ звісно ж «допоможуть» знизити інфляцію.
1) відтік платників податків закордон
2) кадровий голод підприємств в результаті першої причини
3) втрата ~30% землі через нездатність влади прогнозувати ризики (лютий 22го, коли найпотужніший і залужний казали шо війни не буде) та бездіяльність пов`язана з відсутністю підготовки техніки до війни
4) руйнування підприємств
5) блекаути (це опціональна проблема, то є, то немає)
6) виділення бюджетних коштів на кешбеки (котрі за словами голови податкового комітету були по суті не потрібні і не дали бажаного результату) та тисячу від вовки (що теж було провальною ініціативою за коментарями посадовців)
7) навіжена корупція у владі, через що люди стараються не тримати гроші деінде, а краще або під матрацом, або закордоном
8) неадекватна політика диктаторської влади, що витікає в закони направлені проти людей і їх майна, через що багато хто працює в сіру отримуючи готівку та не сплачуючи пенсійні внески і податки
9) бусифікація, через що підприємства втрачають працівників, зато силовики котрі мають військове звання, вміють користуватися зброєю і їх банально легше донавчити воювати, ніж навчати воювати з нуля якогось петю пупкіна котрий не має звання, не має фізподготовки, платив все життя щоб ці ж силовики його захищали (бо вони присягу давали народу України), і взагалі не знає звідки в автомата кулі вилітають. І як наслідок в підприємств посилюється кадровий голод, а силовики охороняють пана простроченого:)
прогнози і плани єдності, потужності та незламності це все прикольно, але конкретні дії влади і нбу на зростання інфляції які? що конкретно планується зробити, щоб подолати інфляцію? підняттям облікової ставки очевидно все не обійдеться і інфляції РЕАЛЬНІЙ, а не «офіційній» давно байдуже якось на облікову ставку нбу, конкретно по пунктах може пан пишний розписати які дії буде вчиняти нбу для того, що стримувати інфляцію, чи нбу це суто про «прогнози» «офіційної» інфляції, котра абсолютно завжди не відповідає дійсності і про одну єдину функцію нбу — підняття облікової ставки, чи що вони збираються робити? ось такий коментар від пана пишного було б цікаво почитати, а чергові «прогнози офіційної» інфляції - це вже як жовта преса, під настрій чисто заради посміятися, бо будь-який прогноз «офіційної» інфляції від нбу треба множити мінімум на три, щоб отримати реальну інфляцію:)
Виглядає як танці з бубном від нашої влади)) підняли облікову ставку і сидять моляться, щоб був врожай і все саме якось нормалізувалося))))))