2 липня 2020, 16:19 Читать на русском

Відставка голови НБУ. Хто замінить Смолія і що буде з економікою

Ввечері 1 липня голова Нацбанку Яків Смолій подав Президенту заяву про звільнення за власним бажанням. Причиною свого рішення очільник НБУ назвав політичний тиск.

Цілком вирогідно, що посада головного банкіра країни стане вакантною вже цього тижня. Президент Володимир Зеленський передав на розгляд Верховної Ради проєкт постанови про звільнення Якова Смолія. Депутати проголосують за неї 3 липня. 

«Мінфін» розібрався, до яких наслідків може призвести відставка Смолія та хто очолить Нацбанк.

Чому йде Смолій

«Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною, як головою, покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Нацбанку та взаємодію з іншими державними органами», — написав в заяві голова НБУ. Ніяких деталей Смолій не озвучив.

Швидше за все, йдеться про цілий комплекс факторів. Політикою НБУ були незадоволені ні в фінансовому комітеті Верховної Ради, ні в Раді Нацбанку. Причина — жорстка позиція регулятора, який приоритетом ставив низьку інфляцію. Між тим, у владних коридорах від НБУ чекали зовсім іншого — друку грошей та роздачі дешевих  кредитів для підтримки економіки в кризу. 

«Нам потрібно, щоб банки почали видавати гроші в економіку, щоб у нас було збільшено пропозицію грошей», — заявляв міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігор Петрашко. Він також назвав ситуацію з інфляцією в Україні «катастрофічною».

Про гарячі дискусії з НБУ «за зачиненими дверима» розповів і міністр фінансів. За словами Сергія Марченка, сперечалися про макропоказники, про політику облікової ставки НБУ, кредитування та необхідність прискорення економічного зростання.

«Оскільки джерелом фінансування вітчизняної економіки можуть бути доходи державного бюджету або іноземні інвестиції, які відсутні, то залишається лише шлях контрольованої емісії та кредитування бізнесу приватними та державними банками. Що Яків Смолій навіть не розглядав», — написав на своїй сторінці в фейсбук голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко. 

Можна згадати, наприклад, категоричну позицію НБУ, який відмовився від викупу  ОВДП на вторинному ринку, на якому наполягали в Раді НБУ. «Ефекти від прямого фінансування бюджету у вигляді розгортання девальваційно-інфляційної спіралі добре відомі тим українцям, які пам'ятають 90-ті роки. Тому повертатися до цієї практики немає сенсу», — заявив тоді Смолій.

За словами Олексія Дорошенка, події навколо посади голови НБУ почали розвертатися з березня 2020 року — під час співбесід з потенційними кандидатами на прем’єрське крісло. Досвідчені кандидати вказували, що без участі Нацбанку повноцінно впливати на процеси в країні неможливо.

Читайте також: Де і в якій валюті тримає заощадження керівництво НБУ

«Останнім часом було дуже важко працювати з Правлінням. За будь-яку критику тобі або «виписували почесну грамоту людини Коломойського І.В.» або звинувачували у політичному тиску… Втім, критика з боку Парламенту та Ради НБУ – це не привід для звинувачень у політичному тиску. На критику потрібно відповідати аргументами та роз’ясненнями, а не емоційно кидати на стіл заяви», — поскаржився член Ради НБУ Віталій Шапран.

Голову центробанку також звинувачують в провалі програми дешевих кредитів. Станом на 22 червня, всі банки разом видали лише 721 кредит на загальну суму трохи більше ніж півмільярда гривень.

Підлили масла в вогонь труднощі із формуванням команди. Так, 10 липня спливають повноваження заступника голови регулятора Олега Чурія. Голова Нацбанку вніс на розгляд Ради НБУ питання про його призначення на другий термін. Але Рада відмовилася винести це питання у порядок денний свого засідання. 

Що буде далі

Володимир Зеленський вже передав на розгляд Верховної Ради проект постанови про звільнення голови НБУ. Депутати готові оперативно ухвалити рішення. За словами заступника голови фінансового комітету ВР Ярослава Железняка, парламент може проголосувати за відставку вже завтра, 3 липня.

Водночас, члени правління НБУ заявили, що залишатимуться на своїх посадах, хоча і розділяють перестороги Якова Смолія щодо систематичного політичного тиску. 

Експерти прогнозують декілька наслідків зміни голови Нацбанку. 

«Складно уявити новину для української економіки гірше, ніж відставка Голови Нацбанку в розпал економічної кризи через політичний тиск. Якщо відставку буде прийнято, а в НБУ призначать лояльне керівництво, то ми скоро опинимося на порозі ще й фінансової кризи», — вважає головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Очікують експерти і ускладення відносин України з міжнародними кредиторами і партнерами. Посли країн «Великої сімки» заявили, що підрив діяльності НБУ «був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їхню підтримку».

«Хочете, щоб міжнародні партнери пішли з України, і весь світ дивився на Україну, як на ізгоя під час світової кризи?», — емоційно відреагував на останні події заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован.

Як відреагує гривня

Після відставки Смолія, прогнозує президент інвестиційної компанії Універ Тарас Козак, курс гривні може сягнути і 50 грн/$, а інфляція перевищить 20%.

Деякі негативні наслідки вже відбулись. «Ризик погіршення незалежності НБУ привів до зростання дохідності за українськими єврооблігаціями на міжнародних ринках і скасування нового випуску єврооблігацій разом з викупом частини старого боргу. Не залишив без уваги новини і валютний ринок. Вже з самого ранку котирування підскочили до рівня 27,2 грн/$, тоді як вчора торгова сесія закрилася приблизно на 30 копійок нижче», — зазначив старший фінансовий аналітик ICU Тарас Котович.

Але дехто вважає, що  нинішня паніка сильно перебільшена. На думку голови Комітету ВР із питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, відставка Смолія не несе ніяких загроз ні для меморандуму з Міжнародним валютним фондом, ані для курсу гривні. 

«Я переконаний, що ринки сприймуть цю новину, цю подію спокійно, бо ніхто не відмовляється від того курсу на макроекономічну фінансову стабільність, який веде Національний банк», — запевнив він. У тому, що ситуація в економіці і на валютному ринку залишиться стабільною, також переконаний міністр фінансів України. 

Хто замінить Смолія

Чи суттєво зміниться фінансова політика України значною мірою залежатиме від того, хто прийде на заміну Якову Смолію.

Фаворитом експерти зараз вважають голову правління Укргазбанку Кирила Шевченка. Його головним досягненням називають очищення балансу банку від токсичних активів після кризи 2014-2016 роки. Крім цього, Шевченко хороший дипломат – йому вдалось знайти точки дотику і з командою колишнього президента Петра Порошенка, і Володимира Зеленського.

Ще один вірогідний кандидат – член Ради НБУ Олена Щербакова. За чутками, її кандидатуру підтримує Міжнародний валютний фонд. Основну частину своєї карєри вона провела саме в НБУ – прийшла до нього відразу після завершення освіти.

Читайте такожКого з кандидатів на пост глави НБУ ви підтримуєте? (опитування)

Також експерти звертають увагу на Володимира Лавренчука – колишнього голову правління Райффайзен Банку Аваль і Романа Жуковського – він має досвід роботи в банківській сфері, органах влади і Світовому банку.

На думку Олексія Дорошенко, з відставкою голови НБУ також запускається механізм зміни Кабінету Міністрів. Тому в найближчий час варто очікувати співбесід на Банковій із потенційними кандидатами на посаду його очільника.

Олексій Писарев

Коментарі - 25

+
+12
krendel
krendel
2 липня 2020, 16:34
#
А вдрух Сеню назначат?:)
+
+46
yarg
yarg
2 липня 2020, 19:05
#
Не надейтесь. Скорее шария :)
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
2 липня 2020, 16:58
#
Отставка главы НБУ. Кто заменит Смолия и что будет с экономикой

Да ничего с экономикой не будет — «ужас без конца» продолжится и всех делов.
А на замену Смолия я бы выдвинул Виталия Шапран.
+
0
lika197
lika197
2 липня 2020, 17:24
#
Как весь 2020, ситуация не однозначная.
+
+7
skylake3
skylake3
2 липня 2020, 17:35
#
«Депутаты проголосуют за него 3 июня.»

Поправьте.
+
0
Татьяна Очимовская
Татьяна Очимовская
2 липня 2020, 18:55
#
Спасибо. Исправили
+
+18
skylake3
skylake3
2 липня 2020, 17:40
#
Ну что сказать, новая власть давно хочет стать щедрее для народа, особенно для его бедной части, потому нужно больше золота, да и курс давно пора округлить до 30)
+
+18
yarg
yarg
2 липня 2020, 19:06
#
Та да. курс 30  , обязательная продажа 100 % пенсии 15000  , зарплаты от 30000.
и дисциплина.
+
0
lov2108
lov2108
2 липня 2020, 19:43
#
Ахахах, Рашкован в своём репертураре )))
+
+9
osya1964
osya1964
2 липня 2020, 19:48
#
Пора бабу Валеру возвращать,покошмарить лашков чуть-чуть
+
+66
yarg
yarg
2 липня 2020, 20:31
#
Зелебобики с задачей «покошмарить население» прекрасно справляются :)
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
2 липня 2020, 22:13
#
Первая версия…

Президент Владимир Зеленский вызвал на встречу главу Национального банка Украины Якова Смолия и заставил его под диктовку написать заявление на увольнение.
Об этом на странице в Facebook написал журналист НВ Петр Шевченко.
«По данным осведомленных источников »НВ Бизнес«, вчера в Офисе президента было две встречи Смолия с президентом. На первой Зеленский согласился, что Смолий подаст в отставку после принятия постановления ВР по НБУ. Затем он вызвал его на вторую встречу, отменил договоренности и начал грубить Смолию, требуя сразу написать заявление. Текст самого заявления продиктовал Смирнов», — написал Шевченко.

https://prm.ua/ru/smoliya-v-ofise-prezidenta-zastavili-pod-diktovku-napisat-zayavlenie-na-uvolnenie-s-nbu-smi/
+
0
Ozborn
Ozborn
3 липня 2020, 6:44
#
Ссылка на прямой в качестве пруфа, АХАХААХХАХАХАХАХАХАХААХАХАХАХАХ
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
3 липня 2020, 16:12
#
Ну тогда ловите ссылку на официальный сайт президента Украины.

Правда там о перепалке на заседании Нацсовета реформ ни слова ни пол-слова.
В списке участников заседания — ФИО Зеленского и Смолия присутствуют.

Зато нет никакой информации о том, в какой способ Смолий смог передать
своё заявление об отставке с поста главы НБУ лично президенту Зеленскому…

https://www.president.gov.ua/news/volodimir-zelenskij-na-zasidanni-nacradi-reform-bud-yaka-ref-61957
+
0
Віталій .
Віталій .
3 липня 2020, 8:34
#
*** какая-то: Зеленский диктует Смолию текст про то что на Смолия осуществляется политическое давление.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
3 липня 2020, 15:56
#
Віталій.

Неужели даже текст до конца не осилили…
Там ведь указана фамилия Смирнов а не Зеленский…
+
0
Віталій .
Віталій .
3 липня 2020, 16:07
#
Затем он вызвал его на вторую встречу, отменил договоренности и начал грубить Смолию, требуя сразу написать заявление. Текст самого заявления продиктовал Смирнов

А, так это Смирнов вызвал Смолия и принуждал его уйти.
(сарказм)
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
3 липня 2020, 16:15
#
По закону «о государственной службе» сотрудники патронатных служб, в том числе и сотрудники ОПУ,
не имеют права давать указания государственным служащим.

Но кто в нашей стране соблюдает эти законы. :-)

Кстати, а у вас есть своя версия произошедшего - какой жаренный петух клюнул старика Смолия?
+
0
yarg
yarg
3 липня 2020, 17:21
#
А что там думать - узнал что его в раде снять хотят через 3 дня, да и упредил удар.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
2 липня 2020, 22:15
#
Вторая версия…

Глава Нацбанка Яков Смолий написал заявление об отставке после напряженного разговора с президентом Владимиром Зеленским, с которым у него был конфликт.
Об этом сообщает LIGA.net со ссылкой на трех свидетелей конфликта на заседании Нацсовета реформ. В частности, еще одной причиной стали разные взгляды президента и главы НБУ на развитие экономики.
Издание утверждает, что Зеленскому не понравились слабые результаты госпрограммы дешевых кредитов «5-7-9» – он в резкой форме высказал претензии Смолию, что банки-участники выдают мало кредитов.
«5-7-9» – это старая претензия. Зеленский высказывал ее еще в январе: высокая ставка, по которой НБУ не дает ход кредитам. И вообще, президент находится в другой экономической парадигме: деньги – кровь экономики, их нужно больше; сушить экономику – нельзя, курс – немного опустить и тому подобное. А Смолий со своим таргетированием инфляции во время кризиса – это так себе история", – заявили в руководстве «Слуги народа».

https://www.obozrevatel.com/economics/smolij-podal-v-otstavku-posle-napryazhennogo-razgovora-s-zelenskim-smi.htm
+
+7
valeriyodessa
valeriyodessa
3 липня 2020, 13:12
#
Да что вы Зелю везде приплетаете ??? Обычная кукла.
смолий с ним и не разговаривал. Там посерьезнее люди есть, а Зелю выпускают видосики поделать на ютубе и фейсбуке. От актеришки больше и не надо.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
3 липня 2020, 16:01
#
valeriyodessa
«Да что вы Зелю везде приплетаете ??? Обычная кукла.»


Предложите свою версию произошедших событий и я с удовольствием с ней ознакомлюсь...
Хотя соглашусь - критиковать других намного проще, чем самому написать что-либо интересное...

+
0
motoruller
motoruller
3 липня 2020, 18:02
#
Прямым текстом сказал что заставляют инфляцию 11% и курс 30. До конца месяца будут топтаться, а с августа начнут движение куда Зе скажет, осталось убрать Рожкову. Сологуб и Чурий уже вне игры
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
3 липня 2020, 18:10
#
Рожкову можно убрать только назначив нового главу НБУ и не раньше...
+
0
Shurik Linnik
Shurik Linnik
3 липня 2020, 18:34
#
Приведет ли популизм к оттоку капитала и гиперинфляции и это во время войны и упадка в экономике?Не знаю как по стране,но у нас в Запорожье все на ладан дышит.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама