К 2024 году рынок виртуальных активов (криптовалют, NFT, децентрализованных финансов и токенизированных активов) вырос до более чем $2,2 трлн. Украина, как и большинство государств, пытается ввести свои правила игры и урегулировать этот рынок. Какие законодательные нормы действуют сейчас и какие готовятся, в колонке для delo.ua рассказала партнер юридической компании Ecovis Bondar & Bondar Law Bureau Александра Никитина.
Регулирование крипторинка: какие изменения ждут инвесторов в Украине
Текущее состояние законодательства
Сегодня в Украине нет четких правил для сделок с виртуальными активами. Физические лица могут покупать и продавать криптовалюту, но бизнес по-прежнему остается в неопределенности. К примеру, нет налоговых правил для операций с криптовалютой, хотя доходы от таковых операций подлежат общему налогообложению.
Незадолго до полномасштабного вторжения Верховная Рада приняла закон «О виртуальных активах». Однако документ не вступил в силу, потому что ожидает налоговые изменения.
Гражданский кодекс рассматривает виртуальные активы как «цифровые вещи» — это все, что существует в электронном виде, имеет ценность и может быть объектом законного обращения, то есть продаваться, обмениваться
В то же время, сейчас нет отдельных КВЭДов для криптодеятельности. Однако есть некоторые общие категории, к которым она подходит. К примеру, торговля криптовалютами может входить в категорию вспомогательной деятельности в сфере финансовых услуг. В то же время налоги для операций с виртуальными активами четко не прописаны, однако доходы облагаются налогом общей ставкой налога на доходы физических лиц (18% + военный сбор).
Что дальше: три возможных законопроекта
Существует три варианта налоговых изменений для виртуальных активов:
1. Законопроект № 7150 предлагает ставку 5% для операций с виртуальными активами и освобождения от НДС. Это может провоцировать развитие отрасли.
2. Законопроект № 10225 от Национальной комиссии по ценным бумагам предлагает налогообложение виртуальных активов в качестве ценных бумаг, а все операции приравниваются к продаже.
3. Альтернативный проект № 10225−1 предлагает дифференцированные налоговые правила для разных видов токенов и освобождение от НДС для большинства сделок.
Таким образом, первый вариант предусматривает упрощенное, льготное налогообложение, в то время как два других содержат больше ограничений. Второй проект приравнивает виртуальные активы к ценным бумагам, что означает более высокие налоги, а третий предлагает больше льгот для отдельных операций и типов токенов.
Есть и другие аспекты этих законопроектов. Например, будут ли затраты на создание и майнинг криптовалюты признаваться налоговыми расходами. А также смогут ли записи в блокчейне считаться официальными документами для налоговой. Эти вопросы пока остаются без ответов.
Европейский подход и международные стандарты
Сейчас Украина сотрудничает с Международным валютным фондом и Европейским Союзом, чтобы внутренние правила соответствовали мировым стандартам. Это важно для защиты от мошенничества и предотвращения уклонения от уплаты налогов.
Читайте также: Стейблкоины: все, что вам нужно знать о криптовалютном аналоге «настоящих» денег
Согласно Национальной стратегии доходов до 2030 года, Кабинет Министров Украины планирует до конца текущего года разработать принципы налогообложения ВА, согласующиеся с европейскими директивами (в частности, MiCAR, TFR и DAC8) и рекомендациями Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР). Только после этого парламентарии продолжат работать над изменениями в украинское законодательство.
Комментарии - 10
Є правила, достатньо хоч раз в житті прочитати податковий кодекс.
… (барабанна дробь) — автор це відразу демонструє в продовженні речення
хоча доходи від таких операцій підлягають загальному оподаткуванню.
Прикольно, але кому це треба? хто це буде робити, знаючи як обходити всі наявні заборони і не потраплятися на очі?)
Пізнавши темну сторону крипти, де 100% прибутку належать виключно тобі, адже це ти ризикував своїми самостійно заробленими грошима інвестуючи в крипту, ніхто не захоче ділитися і віддавати казнокрадам на їх маєтки 19,5% (23%) прибутку, коли ризикуєш ти і тільки ти, але ти давай поділися з нами частиною прибутку)) в честь чого?)) держава (зокрема влада) нічого нікому не надала безкоштовно, ти все життя за все платиш, бо державі нічого не треба, захистити вони тебе теж не можуть, бо цікавіше було бабло на тендерах на дороги пилити, ну так, а нашо з вами ділитися прибутком, просто шоб шо?) бо ви так самі собі придумали?) люди котрі заробляють на крипті не голосували за прийняття ПКУ і так далі, хотіли б виїхати і ким чен зе взагалі могли не обирати, в ций парадигмі, наївно розраховувати, що такі люди будуть з казнокрадами ділитися прибутками з крипти)
А компанії платять податок за свої доходи і в темі крипти важливо лише прибирання ПДВ з переліку цих податків бо саме через це в Україні немає жодної легальної компанії по торгової криптою.
Все залежить від того чим будуть рахувати крипту.
Ну тут мабуть правильно було б рахувати не дохід, а прибуток, але прибуток ще треба довести що він був.
ні, долар для нас є грошима і саме тому ми не платимо ніяких податків з обміну одних грошей на інші бо це не розглядаєтся як продаж, а відповідно немає доходу від продажу
мені дивно що такі банальні речі треба пояснювати на фінансовомоу сайті
ви не можете піти в магазин і купити щось за бакси
це не тому що бакси не є грошима, це тому що в україні дозволена продаж лише за гривню
але навіть для цього правила є виключення і в окремих випадках дозволяєтся оплата в баксах в середині України
якщо ж оплата відбуваєтся за кордон то тут обмежень немає і ви можете піти і купити все що хочете заплативши за це як гривнями, так і баксами
і тут мова не лише про оплату картою при які відбуваєтся прихована конвертація валюти, а і про перерахування грошей банківським переказом
Але от за крипту я можу купити
за крипту в Україні ти нічого не купиш, взагалі
на відміну від баксів
і не тому що це заборонено, а саме тому що крипта не трактуєтся як гроші
Гроші це такий самий товар як і все навколо, тільки це товар особливий універсальний, який придумали для вимірювання вартості інших товарів та послуг. Під долар не є грошима малось на увазі що це такий самий товар як і все інше, гривня також товар в загальній своїй суті (ось про що мова йшла).
Мені дивно що такі банальні речі треба пояснювати на фінансовому сайті.
Ви можете називати валюту як завгодно, гроші чи не гроші, але воно регулюється законами та світовими домовленостями про те що це і як воно використовується.
Якщо ви приїдете десь в африканське поселення, де бігають ще голяка і запропонуєте їм гроші в обмін на їх товар, то вони скажуть що ваш ТОВАР їм не потрібен бо вони не знають що це таке і як його використати і вперше чують про якийсь товар з назвою гроші.
Так само і крипта все залежить від точки сприйняття та законів і все можна обіграти правильно і брати чи не брати податки правильно, а душніти тут не треба.
Стосовно купити за крипту, в Україні є сайти з технікою побутовою та комп’ютерною, там вже прямо біля товару стоїть ціна в грн та крипті. Те що ви про них не знаєте не означає що їх нема. Про покупку за крипту за кордоном я взагалі мовчу. Ви з якого століття? Чи ваш інтернет далі України не виходить?
бо як завжди душніла
а потім починаєте мені читати душну лекцію про те що гроші це теж спеціальна універсальна форма товару, при цьому ви ж добре усвідомлюєте що я все це знаю не меньше за вас
але ж ви зрозуміли мене, чи не так?
долар визнаний грошима, тобто спеціальним універсальним товаром продаж якого не опадатковуєтся
а крипта ні, не визнана
купити за готівкові долари нічого не можно суто через штучну заборону на оплату що дозволяє оплати лише в гривні, а за крипту нічого купити нельзя взагалі саме тому що крипта не визнана грошима і ніхто за крипту нічого не продасть
до слова готівкової крипти взагалі не існує в природі
і якщо ви прирівнюєте безготівкову оплату з конвертацією в фіат як оплату криптою то ви так само можете оплатити це банкцівською карткою в доларі з конвертацією в гривню
а так то люди оплачують свої потреби багато чим: бутилкою водки чи самогону, натурой, чи просто обіцяням щось зробити в майбутньому
так само для цього і потрібне нове законодавства про оподаткування операцій з криптою — про це власних типу-української криптобіржі казав ще восени 2019
але тупі бонви та інши хом’яки яки «зайшли в крипту» лише для того щоб не платити податки — проти цього
хоча нове законодавство не введе опадаткування того що не опадатковувалось, воно просто замінить розрахунок податку на більш вигідний