- 24 марта 2020, 15:57
Картина маслом: житлова нерухомість Києва під час картантину та після
Витрачання грошей на он-лайн комунікації з покупцями та заклики не розривати договори. Як ринок нерухомості намагається вижити під час карантину, та чого очікувати далі. Давайте спробуємо розібрати весь ланцюжок: від землі до покупки квартири.
Земля
Будуємо на землі, а виділення її залежить від Генплану міста, з яким в Києві повний хаос. Після презентації нової концепції розвитку міста наприкінці 2019 та презентації проекту Генплану-2040 в січні 2020, Київ має вже три Генеральні плани розвитку міста. Як наслідок: частину рішень Київрада приймає керуючись чинним Генпланом-2020, а іншу – згідно до розробки детальних планів територій через проект Генплану-2025. Сподіваюсь, влітку, ситуація зміниться. Всі в очікуванні затвердження остаточного документу.
Будівельні матеріали
Зупинення підприємств виробництва будівельних матеріалів та імпорту ринок на повну відчує лише через 2-3 місяці, коли закінчяться запаси на складах.
Зараз на багатьох будівельних майданчиках йде робота. Адже оренда техніки, зокрема, будівельних кранів, проплачена завчасно, а її простій обходиться дуже дорого.
Власне вже зараз деякі забудовники та виробники разом із постачальники починають переглядати умови договорів, які, як відомо, підписуються на декілька місяців, або на рік вперед. Які будуть умови нових договорів і як це позначиться на вартості будівельних матеріалів передбачити важко. Навряд чи ціни суттєво знизяться.
Забудовники
Практично всі київські будівельні компанії розгорнули активну он-лайн діяльність: 3D тури, гіди, консультації тощо. Але кількість угод не те що впала, вона практично відсутня. Людям зараз не до нерухомості. Вони налякані і, навіть ті, хто брав квартири в розстрочку намагаються забрати гроші.
Подекуди почали лунати заклики девелоперів до Уряду заборонити розривання як попередніх так і існуючих договорів. Але йти на реальні поступки своїм інвесторам більшість компаній поки що не готові. Хоча при телефонній розмові із відділами продажів декількох забудовників я з’ясувала, що поступки зараз можуть сягати 25-30% від заявленої вартості квадратного метру.
Інвестори, вони ж покупці
Є два основних варіанти поведінки інвесторів: паніка та ще більша паніка. Перші намагаються домовитись із забудовниками та банками про перегляд договорів та умов, а другі — з криками «все пропало!» роблять спроби забрати вже вкладені гроші. Ті ж, хто лише розглядав придбання нерухомості, відклали свої рішення на невизначений термін.
Вторинний ринок
Орендарі масово розривають договори та виїжджають зі столиці. Хтось переїздить з більших помешкань в менші, а хтось групується для спільної оренди. Однак орендодавці не хочуть навіть показувати приміщення, звісно ж — карантин.
Так, наприклад, одна моя знайома, що здавала одну кімнату і мала собі додатковий прибуток да зарплати вчителя, втратила орендаря ще на початку карантину – хлопець повернувся до свого села. Але брати інших орендарів вона не збирається: «а раптом заразу занесуть».
Активність на ринку можна побачити, проаналізувавши кількість об’яв на сайтах – вона вже впала на 15-20%, в порівнянні з лютим місяцем. Переконана, далі буде більше. Статистики по цінам за березень ще немає, але говорити про очікуваний і прогнозований зріст, звісно, не варто. Що ж до ріелторів, то ті, хто не мають суттєвих фінансових заощаджень, масово перекваліфіковуються в таксистів. (До речі, таке вже було у 2008 році).
Прогнози
Першим з кризи почне виходити ринок оренди житлової нерухомості. Він і стане показником того, як сильно вплинула криза. Загального ж пожвавлення попиту, думаю, слід очікувати не раніше кінця літа- початку осені. Зростання цін, як вже видно, не буде, але і різкого падіння теж. Ціни зміняться в гривні, але швидше за все, залишаться на рівні сьогоднішніх в доларах.
А от очікувати те, що люди будуть вести себе як раніше: «діставати гроші з-під матраців і, не довіряючи банкам, нести забудовникам» я б не стала. Нажаль, після закінчення карантину, під матрацами якщо і залишиться щось, то зовсім мало – заощадження більшості українців будуть витрачені.
Що ж до позитиву, то заробітчани-будівельники повернулись до України. Забудовники мають всі шанси перекрити дефіцит кваліфікованих працівників. Втримають вони їх чи ні, то вже інше питання.
Тримаймося, бо ми того варті!
|
15
|
- 16:01 Комиссия по ценным бумагам и биржам США одобрила первые гибридные ETF на базе биткоина и Ethereum
- 11:09 В Украине рассматривают изменение регулятора крипторынка
- 21.12.2024
- 16:00 Около 80 000 жителей Финляндии получили тепло от биткоин-майнинга
- 14:03 Пенсионное страхование: С начала года украинцы добровольно уплатили более 44 миллионов (инфографика)
- 11:11 ЕС может потерять криптоинвесторов из-за исключения USDT Tether из листинга
- 10:04 НБУ за неделю продал наибольший объем валюты на межбанке с 2022 года
- 20.12.2024
- 17:27 Курс валют на вечер 20 декабря: на межбанке доллар и евро подорожали
- 15:30 Сможет ли Cardano обойти Solana в бычьем ралли? ChatGPT указывает на XYZ как на скрытого лидера
- 13:42 Нацбанк смягчает ряд валютных ограничений
- 12:06 Падение биткоина и подорожание ASIC для майнинга: что нового на крипторынке
Комментарии - 43
Киев перегрет стройками и недвижимостью, половина новых домов в центре стоят с темными окнами,скупалось этажами на этапе котлована для дальнейших спекуляций.
Мое мнение, реально можно расчитывать на просадку процентов в 30 бизнес сегмент ,комфорт 20, а эконом скорее всего отделается легким испугом.
Все правильно описано, скидки действительно могут достигать 25-30%. Но не за горами скидки 35-40%.
Не раскрыт рынок дорогой недв-ти, она очень сильно пострадает, в т.ч. вторичка. Также и частные дорогие дома как в Киеве так и под Киевом.
Думаю будет отдельная статья не эту тему.
1 января 2015, 18:25
# Метр к метру: покупать ли недвижимость в следующем году?
Зачем покупать то, что в пятилетней перспективе будет стоить в несколько раз дешевле??? Шесть объективных причин падения цен:
1) с рынка ушёл русский инвестор (элитный сектор);
2) недвижимость будет облагаться всё новыми и новыми налогами, и никакие хитрости не помогут этого избежать;
3) жизнь по-европейски обязывает жить скромно и экономно. Дефляционная (касательно недвижимости), а в действительности стагфляционная спираль развития европейской экономики коснётся и Украины;
4) количество валютных сбережений на руках рано или поздно закончится;
5) разогреваемый переселенцами бюджетный сектор жилья также рано или поздно стабилизируется с вектором вниз;
6) поступление нового продукта на рынок превышает и так уже деформированное отношение спрос/предложение.
Ментальные мастурбации о возможной теоретической стоимости активов меня, естественно, не интересуют…
По поводу возможных покупок, не спешите, время ещё не пришло…
2) Ваше утверждение «в пятилетней перспективе будет стоить в несколько раз дешевле» что цены упадут в 3-5 раз не соответствует действительности.
Всё соответствует действительности. Могу конкретно привести список 10-20 домов в Киеве, где цена обвалилась в разы. Просто мне не совсем понятно, почему я должен тратить своё время на ваш ликбез???
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/115796/
— бреше Сємьон. Ось тут він сам казав, що це був оригінальний пост від 1 січня 2015-го року.
Балабол, викручується як той вуж на сковороді :)
Многие соглашаются на снижение аренды на такой период.
Меня больше беспокоит хостел на первом этаже у мамы в доме, выкупивший 2 квартиры и РАБОТАЮЩИЙ сейчас.
https://lenta.ua/v-kieve-rezko-podeshevela-arenda-kvartir-42875/
Думаю двушка у метро за 6 тыс.грн — фейк, пока.
Вот так - теперь владельцы недвижимости сами звонят арендаторам.
Причем обвал больший, а восстановление — более медленное.
В миллионниках все будет синхронно с Киевом, немного укрепит позиции Львов — там стараются обосноваться работающие в Польше, чтобы ближе на работу ездить.
В Польшу нескоро можно будет ездить.
Безвиз никто не отменяет, необходимость в работниках в Европе никуда не исчезла.
Если пойдет продажа земли, зайдут миллиарды от МВФ и курс летом откатят на 25 грн/$, то и цены вернутся к уровням осени 2019 года.
Если курс не удержат и он просядет до 30 грн/$, то цены долларовые снизятся на 25%.
https://ukrainian.voanews.com/a/ebrr-ukraina-matteo-patrone/5349894.html
От этого действительно будет зависеть стоимость недвижимости . Пока наблюдается отказ от покупки в надежде на снижение цен , а так же и отказы от продаж , это уравновесит на какое то время баланс спроса и предложения.