Власти Испании планируют ввести 100%-ный налог на недвижимость для покупателей из стран, не входящих в Евросоюз. Эта мера — часть представленного премьер-министром Педро Санчесом плана, направленного на преодоление жилищного кризиса и обеспечение доступности жилья для местных жителей. Об этом пишет Лига со ссылкой на Financial Times.
Испания хочет ввести 100% налог на недвижимость для покупателей из-за пределов ЕС
► Подписывайтесь на телеграм-канал «Минфина»: главные финансовые новости
Подробности
Санчес сказал, что нерезиденты ЕС ежегодно скупают в Испании по 27 000 объектов жилой недвижимости, преимущественно «в целях спекуляции».
«Мы столкнулись с серьезной проблемой с огромными социальными и экономическими последствиями, требующей решительной реакции», — заявил испанский премьер.
Испания входит в число европейских стран, где растет общественное недовольство из-за трудностей поиска доступного жилья для покупки или аренды на фоне резкого роста цен на недвижимость и существенного отставания нового строительства от спроса.
Недвижимость в этой стране пользуется высоким спросом среди людей, которые покупают жилье для отдыха или стремятся переехать в страну с более теплым климатом.
Такие покупки уже облагаются рядом налогов, размер которых зависит от региона, а также от того, совершается сделка на первичном или вторичном рынке. Итого эти налоги составляют от 7% до 12%.
Антонио де ла Фуэнте, управляющий директор группы по недвижимости Colliers, считает, что предложение испанского правительства вряд ли снизит напряжение на рынке жилья. По его словам, 27 000 ежегодных покупок недвижимости нерезидентами ЕС по сравнению с общим показателем 26 млн домов в Испании, — «это капля в море».
Другие предложенные правительством мероприятия включают в себя передачу новой государственной компании более 3300 домов и около 200 га земли для строительства социального жилья, усиление регулирования сезонной аренды, восстановление пустых зданий, а также предоставление льгот домовладельцам, сдающим жилье по доступным ценам.
Согласно данным Ассоциации регистраторов Испании, только в третьем квартале 2024 г. иностранцы, включая граждан ЕС, приобрели 24 700 объектов недвижимости в Испании, что составляет 15% всех покупок недвижимости в стране.
Наибольшей группой неиспанских покупателей были британцы, на которых пришлось 8,5% всех иностранных сделок. За ними шли немцы, затем марокканцы, дальше — поляки и итальянцы.
Комментарии - 7
Куплені родиною Асада 19 квартир розташовані на території Москва-Cіті - ділового району російської столиці. За інформацією з документів, які отримали антикорупціонери, власником 13 об'єктів безпосередньо або через підконтрольні компанії є двоюрідний брат сирійського президента Хазіф Махлуф. Ще двома квартирами володіє дружина іншого двоюрідного брата, впливового сирійського бізнесмена Рамі Махлуфа.
Щонайменше чотири приміщення використовуються як житло. Одним із таких об'єктів володіють брати-близнюки Іхаб та Іяд Махлуфи, які також є двоюрідними братами Асада.
Для угод з нерухомістю родина сирійського диктатора переважно використовувала офшорні компанії, на які офіційно оформлювала помешкання.
У статті зазначається, що усі брати Асада, які володіють нерухомістю у Москві, перебувають під міжнародними санкціями. За словами експосла Росії в Саудівській Аравії Андрія Бакланова, угоди з нерухомістю є результатом санкцій західних країн проти родини Асада.
«Цілком природно, що сирійська еліта інвестує свої гроші в країни, де з ними нічого не трапиться», — додав експосол.
За словами представниці Global Witness Ізабель Кошів, угоди з нерухомістю є доказом допомоги з боку Росії пособникам сирійського режиму, які опинилися під санкціями. На її думку, це дозволяє родині Асада сховатися у Москві та «насолоджуватися розкішним способом життя, допоки Сирія у вогні».
По-перше, це війна проти України. Від початку вторгнення з країни виїхало кілька мільйонів людей, з яких близько 300 000 осіли в Іспанії. Якщо спочатку багато хто орендував житло, то поступово люди стали купувати власну нерухомість. Дехто повернувся в Україну, але забезпечив собі «запасний аеродром».
Ще одна причина — бажання зберегти гроші від знецінення. Вартість нерухомості в Іспанії зростає з року в рік, і за прогнозами, найближчим часом ця тенденція продовжиться. Власне житло в Іспанії досі сприймається багатьма як недосяжна розкіш, хоча насправді купити квартиру за кілометр від Балеарського моря сьогодні можна дешевше, ніж у Львові. Про це ТСН.ua розповів засновник агентства закордонної нерухомості Юрій Грушецький.
«Для купівлі нерухомості в Іспанії не потрібне громадянство чи дозвіл на проживання. Потрібні закордонний паспорт та NIE (ідентифікаційний номер іноземця), який зазвичай оформлюється в імміграційному відділенні поліції. Його також можна оформити і в Консульстві Іспанії в Україні (в Києві). Однак для українців, які оформили тимчасовий захист в Іспанії у зв’язку з війною, цей крок можна вважати автоматично виконаним. У рамках тимчасового захисту українці вже отримують NIE», — пояснив Грушецький.
«Важливо зазначити, що іспанські закони вимагають підтвердження походження капіталу. FATF (Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей) стежить за тим, щоб кошти, вкладені іноземцями в іспанську нерухомість, були отримані законним шляхом. На практиці це означає, що покупець повинен надати документи, що підтверджують джерело своїх коштів. Це може бути, наприклад, договір купівлі-продажу нерухомості в Україні або податкові декларації за останні один-два роки з доходами, які відповідають вартості придбаної нерухомості. Також підійдуть декларації ФОП», — додав власник агентства нерухомості. Можливе ввезення готівки через митницю з наступним декларуванням на іспанській стороні. Крім того, гроші можуть бути переказані з банківських рахунків у країнах ЄС, Великої Британії, США, Канади та інших країнах, що пройшли фінансовий моніторинг. Однак якщо гроші надійшли з країн із менш суворим фінансовим контролем, наприклад, з ОАЕ або Туреччини, іспанські банки вимагатимуть додаткові документи про походження капіталу.
«Якщо в самій Валенсії квартири на вторинному ринку коштують від 200 000 євро, то в провінції Аліканте таких містах як Торрев'єха, Бенідорм та саме місто Аліканте, ціни на житло нижчі. У середньому, вартість квартир у новобудовах коливається в межах від 170 000 до 250 000 євро, залежно від міста та близькості до моря. Нові квартири здаються з готовим ремонтом, включаючи мебльовану кухню та санвузол, а також паркінг і комірчини», — розповів Грушецький.