По итогам 2019 года украинцы нарастили объем вложений в облигации внутреннего государственного займа на 3,7 млрд грн. Такую статистику обнародовал НБУ на своем сайте.
Больше $4,5 миллиардов. Нерезиденты нарастили вложения в ОВГЗ в 18,5 раз за 2019 год
По данным Национального банка, на 3 января 2019 года объем портфеля ОВГЗ физлиц составлял 6,073 млрд грн. На 2 января 2020 года этот показатель достиг 9,78 млрд грн.
Рекордный спрос
Еще более впечатляющие результаты показали нерезиденты. За 12 месяцев они нарастили объем вложений в украинские долговые бумаги в 18,5 раз — с 6,349 млрд грн до 117,72 млрд грн (на 2 января 2020 года).
Для сравнения: Объем вложений нерезидентов в ОВГЗ Украины в 2018 году вырос на 1,13 миллиарда гривен, или на 21,7%.
ОВГЗ, которые находятся в обращении на 2 января 2020, млрд грн
Когда Минфин будет платить по долгам
- По данным НБУ, более половины выкупленных нерезидентами украинских облигаций внутреннего государственного займа погашаются в 2022-2025 годах.
- Выплаты в ближайшие два года достаточно равномерно распределены во времени.
- Как отмечают в НБУ, существенный рост вложений нерезидентов в ОВГЗ в 2019 году позволил профинансировать текущие долговые выплаты; заместить часть валютного долга гривневым; значительно снизить стоимость заимствований и продлить их сроки.
Надежные инвестиции в ОВГЗ. До 14% годовых + бонус от «Минфина»
Пирамида или нет?
В Нацбанке утверждают, что никакой пирамиды госдолга в Украине не существует.
Как заявила в интервью «Минфину» первый замглавы НБУ Катерина Рожкова, главные признаки пирамиды — когда занимают все чаще и дороже, а сроки займов сокращаются.
«А когда ты занимаешь дешевле и на дольше — это не пирамида, это замещение дорогого и короткого ресурса более дешевым и длинным. Украина движется к тому, чтобы сократить расходы госбюджета на обслуживание долга и постепенно делать реформы», — подчеркивает Рожкова.
Комментарии - 23
«У наступному році до погашення – ОВДП близько на 200 млрд грн – їх потрібно буде замінити іншими коштами, – пояснює Козак. – Кошти українських банків, швидше за все, знову будуть інвестовані, оскільки у них більше немає інструментів. З коштами, отриманими від іноземців, складніше. якщо їх буде влаштовувати прибутковість, вони залишать гроші, якщо ні – будуть виводити з України, правда, поки не дуже великі суми, оскільки іноземці вкладалися в папери з погашенням в 2021, 2022, 2023 і навіть 2025 роках».
Водночас, говорить він, не виключено, що вплив нерезидентів на валютний ринок зросте.
«Потрібно буде додатково залучити для покриття дефіциту бюджету в наступному році близько 90 млрд грн. Більша їх частина буде (акумульована) через внутрішню позику. Але у нас немає такого обсягу коштів на внутрішньому ринку, відповідно, без іноземців нам не обійтися. Іноземці можуть сказати: ми, умовно, під 10% річних не готові, давайте нам 12% прибутковість. Тому ми можемо опинитися в залежності від іноземців», – розповів експерт.
А якщо порахувати в доларі і євро? Чому пані Рожкова забуває сказати, що зменшення дохідності ОВДП в гривні за умови настільки стрімкого її зміцнення, означає стрімке ЗРОСТАННЯ дохідності ОВДП у валюті? Чи ми вже домовились з США, що вони замість джавелінів будуть відправляти нам контейнери безкоштовних доларів? А може наші кидали з Мінфіну і НБУ сподіваються, що перед кожним черговим погашенням ОВДП влаштовуватимуть «чорну п'ятницю» і зусиллями спекулянтів заганятимуть на кілька днів курс до 27-30, а далі знову планове зміцнення до 20?
Взагалі, якщо врахувати той факт, що українська гривня без будь-яких зовнішніх економічних маркерів (за якими хоч якось можна робити прогнози) може за 1-2 дні ось так круто на 2 гривні знецінитися до основних валют, то будь-які розмови про дохідність ОВДП не має сенсу - якою б не була номінальна дохідність, реальна визначається кидалами: Мінфіном вкупі з НБУ і спекулянтами.
Зверніть увагу скільки за ці 2 дні НБУ викупив валюти в резерви, що і стало причиною розвороту. І як показує сьогоднішній день - тимчасовим розворотом.
- або закінчення казки ОВДП - припинення «інвестицій» нерезидентів
- або світова фінансова криза
- або відмова МВФ від співпраці (ми не виконуємо зобов'язань)
-або «щось не так пішло з відкриттям ринку землі»
і так далі.
Щодо викупу НБУ, то він викупив, по суті, саме те, що Нафтогаз був примушений Урядом продати для закриття діри в бюджеті. Причому Нафтогаз продавав позичені кошти + кошти вже з бюджету 2020. Тобто станом на 3.01.2020, щойно піднявши писки з олів'є, ми вже можемо констатувати діру в бюджеті 2020. Ви цього не бачите? 1+1 Вам у поміч.
В стабильном 2013 было -6,5%
До речі, сьогоднішні «всього 1,7% дефіциту» намалювались, незважаючи на зростання в 10 разів запозичень Уряду через ОВДП, виплату Нафтогазом дивідендів наперед (і не тільки Нафтогазом) плюс частини з вже отриманих 3 лярдів від РФ.
І ще раз повторю свою тезу: поспіх України у питанні домовленостей з РФ по транзиту (при усіх козирях на наших руках) - це, в першу чергу, заради тих 3 лярдів, які РФ погодилась віддати ВЖЕ ЗАРАЗ. Дуже вже це нагатує 3 лярди януковича.
Им бы 200%, а лучше 500%.
Бабки и без того через Кипр отлично заводятся.
Влиять на курс?)
Кому они б эти облигации продали, при попытке ''повлиять на курс'', с доходностью 90%?)
Ну правда.
Это инв.банки и хэдж-фонды с нашими облигациями развлекаются.
Они б в 100 раз больше вложили, в мире дефляция.
Но объемы выпуска облигаций маленькие.