Розпочавшись на мажорній ноті виступом CEO Nvidia Дженсона Хуанга перший повноцінний торговий тиждень після Різдвяних канікул продемонстрував, що головні інвестиційні теми залишаються незмінними — це інфляція, ставки та ШІ. А ось так звана «Trump trade», ставка на зміни, пов’язані з вибором Трампа, схоже, втрачає силу, розповів засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Через високу інфляцію інвестори втрачають оптимізм щодо ШІ
Нові обіцянки техногігантів
«Наступний рубіж штучного інтелекту — це фізичний штучний інтелект!» — заявив у минулий понеділок зранку СEO Nvidia Дженсон Хуанг, виступаючи на Consumer Electronics Show 2025 у Лас-Вегасі. «У той час, як генеративний штучний інтелект може розуміти та генерувати медіа, фізичний штучний інтелект може розуміти, орієнтуватися та взаємодіяти з фізичним світом. Зрештою він приводитиме в дію численні типи автономних роботів, але першим типом інтелектуальних роботів, яким користуватиметься більшість людей, буде автономний автомобіль» — запевнив Хуанг, і це не пусті слова, якими так любить розкидатися інший геній сучасності, що зараз пробує свої сили в великій політиці.
Гучні заяви про майбутній розвиток ШІ Дженсон Хуанг підкріпив демонстрацією нових мікропроцесорів сімейства Blackwell; настільного комп’ютера Project DIGITS, достатньо потужного для дослідників, зацікавлених у «створенні прототипів, налаштуванні та запуску великих моделей штучного інтелекту»; платформи Cosmos для розробки фізичних систем штучного інтелекту; а також оголошенням про співпрацю з Toyota та про низку здобутків у сфері штучного інтелекту, які дозволять розробникам створювати та запускати власних агентів штучного інтелекту.
Одним словом, перспективи ще й які, і не дивно, що ринки моментально відреагували стрімким зростанням, яке, щоправда, тривало не так і довго. Наприкінці тижня ціна на акції Nvidia повернулася туди, де й починала у понеділок. Мабуть, все ж таки, даються взнаки побоювання інвесторів щодо того, а чи не переоцінена вся ця історія з ШІ, бо розмов багато, капіталовкладень ще більше, за різними оцінками, майже півтора трильйони доларів, а ось матеріальної віддачі поки що не видно. Та й загалом загальна ситуація в економіці та на фінансових ринках не дуже сприяє зростанню ринка акцій.
Читайте також: Холодильники, пралки і навіть двері: як виробники впроваджують ШІ у звичні пристрої
Пріоритет економіки
Перемога над інфляцією, яку багато хто вже почав святкувати в середині минулого року, виявилася далеко не остаточною, а отже надії на швидке подальше зниження ставки ФРС — марними. Неабияке розчарування, масштаби якого стають дедалі більшими, аж настільки, що дохідність десятирічних державних облігацій США сягнула 4,8%, чого не траплялося з квітня минулого року, і що суттєво вище, ніж коли ФРС почав «розворот» у бік зниження ставки. Очевидно, що високі ставки — це значна проблема, адже більшість компаній буде змушена рефінансувати борги дорожче, та й при такій дохідності десятирічних облігацій, ринок акцій стає менш цікавим.
У такій ситуації кожне слово, заява або хоч натяк від вершителів економічної та фінансової політики, що може вплинути на подальшу долю ринків, очікується інвесторами з великим нетерпінням і цікавістю. В середу були опубліковані протоколи останнього засідання ФРС, які загалом продемонстрували, що ніхто з керівництва центрального банку повністю не розуміє, можливих напрямків економічної політики адміністрації Трампа. Дослівно, в оприлюдненому протоколі йдеться про «підвищену невизначеність щодо особливостей та термінів потенційних змін у торговельній, імміграційній, фіскальній та регуляторній політиці, що ускладнює прогнозування економічних умов наступного року».
В результаті прогнозується, що «зростання реального ВВП буде дещо повільнішим, ніж у попередньому базовому прогнозі, рівень безробіття дещо вищим, а інфляція залишиться приблизно на тому ж рівні, що й у 2024 році, а не знизиться». Погодьтеся — звучить не дуже оптимістично. Та й ринок ф’ючерсів вказує, що ймовірність швидкого подальшого зниження ставки швидко зменшується.
Заключною подією цього досить непростого тижня, який точно матиме вплив на рішення ФРС, а отже й на фінансові ринки, став Звіт про стан ринку праці в грудні. Це останній звіт перед наступним засіданням ФРС в кінці січня.
Прогнозувалося невеличке сповільнення у створенні нових робочих місць — 155 000 проти 227 000 у листопаді. Рівень безробіття очікувався незмінним на рівні 4,2%. Але не так сталося, як гадалося: кількість створених робочих місць виявилася на рівні 250000, рівень безробіття знизився до 4,1%. Економіка працює — це добре, але з такими показниками у ФРС навряд чи вистачить сміливості і з’явиться бажання знижувати ставку. А це точно не користь ринкам!
Академія «Мінфін»: Інвестиційний трамплін
Вже за 14 днів ви дізнаєтесь, як ефективно управляти особистими фінансами, почати інвестувати та сформувати стійкі фінансові звички для безперервного нарощування вашого капіталу.
Коментарі