Мінфін - Курси валют України

Встановити
9 грудня 2020, 14:22 Читать на русском

Як обрати постачальника газу: покрокова інструкція

З 1 серпня всі приватні споживачі газу отримали реальну можливість самостійно обрати для себе постачальника блакитного палива. «Мінфін» склав план дій, який допоможе визначитися з вибором і швидко пройти цю процедуру.

Кому обов'язково переукладати договір

Змінити постачальника газу приватники могли і раніше. Але тоді, по-перше, сама процедура переходу від однієї газопостачальної компанії до іншої була дуже заплутаною і на практиці майже нездійсненною.

По-друге, і це головне, такий перехід був економічно безглуздим, доки діяв ПСО. Це режим спеціальних зобов'язань, покладених на «Нафтогаз» і дочірні компанії облгазів (газзбутів), в рамках яких вони зобов'язані були поставляти газ населенню за пільговими цінами. І ця ціна була однозначно нижчою, ніж у інших постачальників.

Після того, як режим ПСО був скасований, всі постачальники блакитного палива опинилися в рівних умовах, а споживачі отримали можливість обрати, у якої компанії купувати газ.

По-суті, після 1 серпня для більшості побутових споживачів нічого не змінилося. Можна не вживати ніяких дій і отримувати газ у компанії, яка постачала його і раніше. Її назву можна дізнатися з платіжки. Найбільша група продавців газу — газзбути. Це компанії, які утворилися після виділення з облгазів бізнесу з продажу газу. У них — найбільша аудиторія споживачів, тому з великою часткою ймовірності, ви купуєте газ саме у одного з них.

Але є випадки, коли договір доведеться укладати знову:

  • Якщо ви купили квартиру, а договір з газопостачальною компанією залишився на колишньому власникові;
  • Якщо ваш постачальник газу збанкрутував або не законтрактував необхідну кількість блакитного палива.

Навіщо іншим шукати нового постачальника

Пільгові поставки газу населенню залишилися в минулому. Тепер блакитне паливо — це звичайний товар. І кожен продавець встановлює на нього свою ціну. А це означає, що у споживачів з'явилася можливість закупитися дешевше і значно заощадити.

Зараз свої послуги з постачання газу пропонує близько 50 компаній. У кожної — свій прайс і свої умови поставки. Наприклад, за даними ресурсу «Газотека», заявлені компаніями ціни на газ на грудень коливаються в межах від 5,95 грн за «куб» до 9,05 грн за куб. м.

Читайте також: Що шукають українці в Google. Названі найпопулярніші запити у 2020 році

За даними енергетичного регулятора (НКРЕКУ), середнє річне споживання у 2019 році на одного абонента, що використовує газ для приготування їжі, становило 108 кубометрів, для приготування їжі та підігріву води — 257 кубометрів.

Відповідно, якщо ви купуєте газ для приготування їжі, то, закупившись за найнижчою ціною, за рік заплатите 642,6 грн, за найвищою — 977,4 грн. Підрахунок вельми умовний, оскільки ціна протягом року може змінюватися. Але цей підрахунок лише показує різницю у витратах на паливо.

Тож ті, хто хочуть заощадити, можуть оцінити рівень цін свого постачальника з пропозиціями на ринку і, знайшовши більш привабливі, задуматися про зміну постачальника.

Це стосується будь-якого споживача блакитного палива — і тих, хто живе в приватному будинку і користується газом, і жителів багатоквартирних будинків з газовими плитами. Можливість змінити постачальника також не залежить від того, чи є у споживача лічильник газу чи ні. Оскільки при відсутності лічильника, нарахування здійснюються відповідно до затверджених Кабміном норм споживання газу.

Як знайти «свого» постачальника

Для багатьох визначальним фактором може стати ціна.

Тому робимо крок перший: вивчаємо цінові пропозиції

Можливість порівняти ціни надають декілька ресурсів. Наприклад, оперативну інформацію про актуальні пропозиції газопостачальних компаній дають «Газотека» і ГазПравда. Ця ж інформація доступна у мобільному додатку «Енергетика онлайн» (в App Store та Google Play).

Також варто звернути увагу на рекламу в ЗМІ і соцмережах, часто її можна знайти і в своїй поштовій скриньці. Якщо ви вже знаєте назву компанії, можна відразу зайти на її офіційний сайт в розділ з комерційними пропозиціями.

На цьому етапі можна визначитися і з форматом закупівлі газу. Як правило, зараз газопостачальні компанії пропонують два варіанти — щомісячний і річний тариф (іноді до них додається ще й сезонний — закупівля газу на період опалювального сезону).

Головне — вас не повинно бентежити, що, наприклад, ви проживаєте в одному регіоні, а постачальник газу знаходиться в іншому.

Читайте також: Гетманцев хоче знизити податки на зарплату з 2022 року

«Ціна на газ не залежить від віддаленості одержувача від постачальника і буде однаковою для всіх. А ось вартість доставки газу для кожного регіону буде різною. Зараз приватні споживачі платять за газ за двома платіжками: одну — безпосередньо газопостачальної компанії за саме паливо, другу — оператору газорозподільчої мережі (облгазу) — за його доставку», — пояснює директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.

Обравши привабливу для себе цінову пропозицію і компанію, з якою ви бажаєте укласти договір, потрібно буде перевірити її репутацію.

Крок другий: перевіряємо репутацію постачальника

Можна почати з перевірки наявності ліцензії, яка дає право на постачання газу. Цю інформацію можна взяти на сайті НКРЕКУ. Заходимо за посиланням, обираємо розділ «Ліцензійний реєстр НКРЕКУ» (пункт 12). Після цього файл з повним переліком ліцензіатів НКРЕКПУ завантажиться на ваш гаджет. У цьому електронному списку треба знайти постачальника природного газу за його юридичною назвою і в розділі «Статус ліцензії» перевірити її дію.

«Але наявність ліцензії — далеко не все, що потрібно знати про компанію. Отримати цей документ зараз досить легко. При виборі компанії слід також звернути увагу на розмір статутного капіталу. Якщо він становить декілька гривень — це повинно насторожити», — каже Роман Ніцович.

Він також радить оцінити:

1. Як довго компанія працює на ринку (до нових варто придивитися уважніше).

2. Фінансові результати і звітність компанії (повинні публікуватися на її офіційному сайті).

3. Терміни та умови оплати за газ (вигідніше, щоб умови передбачали оплату за фактом поставки газу: наприкінці місяця — якщо обрано помісячний тариф і з розбивкою платежів — при річному і сезонному тарифі). Передоплата — не найкращий варіант для споживача.

4. Порядок взаємодії з клієнтами (наявність «гарячої» лінії, інших каналів комунікації, простота обслуговування, наявність декількох варіантів подачі заяви на приєднання тощо).

В даному випадку черпати інформацію краще з якомога більшої кількості джерел.

Як стати клієнтом нового постачальника

Після того, як компанія-постачальник обрана, вам потрібно зробити ще три кроки, щоб стати її клієнтом.

Крок третій: подаємо заявку

Як правило, заявку на приєднання можна подати на офіційному сайті компанії або відправити скан заяви на електронну пошту. Деякі компанії розширюють можливості для майбутніх клієнтів.

Читайте також: Як продати біткоїн: інструкція для тих, хто вперше вклався в крипту

Наприклад, стати клієнтом «Газопостачальної компанії «Нафтогаз України» можна через Приват 24. А тут — подивитися навчальне відео, як це зробити. Частина компаній працюють через банки. Зокрема, жителі Краматорська, Слов'янська та Соледара можуть оформити заявку на приєднання до YASNO у відділеннях ПУМБ.

Перелік постачальників із ціновими пропозиціями, контактною інформацією та можливістю відразу ж подати заявку розміщений на сайті Газотека.

Разом із заявою приєднання споживач пред'являє постачальнику:

— документи, що визначають право власності або користування об'єктом (приміщенням);

— документ, що засвідчує особу споживача (паспорт), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);

— інші документи, які може зажадати постачальник (їх перелік повинен бути визначений на сайті постачальника). Наприклад, це може бути останній рахунок за розподіл чи постачання газу.

Заяву також може подати довірена особа власника приміщення при підтвердженні представництва довіреністю, оформленою належним чином.

Крок четвертий: укладаємо договір

Компанія може розглядати подані документи до 20 днів. Однак зараз, як правило, все вирішується набагато швидше — протягом 3-5 днів.

«Важливо знати: компанія може відмовити вам у приєднанні, якщо дізнається, що у вас є великі заборгованості за вже спожитий газ», — уточнює Роман Ніцович.

Якщо нова компанія згодна зробити вас свої клієнтом, вона:

  • закріплює нового клієнта в своєму реєстрі на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи. З цього моменту набирає чинності типовий договір про постачання газу. Тобто, окремо такий договір підписувати не потрібно;
  • сповіщає про своє рішення споживача (або споживач отримає повідомлення про відмову).
  • може запропонувати підписати свою версію договору на основі типового, де будуть відображені спеціальні положення (наприклад, формульне визначення ціни на газ, порядок оплати тощо).
  • відкриє особистий рахунок і запропонує зареєструвати особистий кабінет на своєму сайті (якщо така послуга є).

Крок п'ятий: розраховуємося зі «старим» постачальником

Протягом шести тижнів вам повинен надійти остаточний рахунок від попереднього постачальника.

Протягом десяти днів з моменту отримання рахунку вам необхідно буде розрахуватися з попереднім постачальником. Рахунок буде враховувати всю непогашену суму заборгованості.

Якщо ви не згодні з таким рахунком, варто звернутися до суду.

«Якщо ваш постачальник збанкрутував або не законтрактував потрібного обсягу газу, а з новим постачальником ви не встигли укласти договір, без палива ви не залишитеся. В цьому випадку отримувати його ви будете від постачальника «останньої надії» (ПОН), функцію якого зараз виконує ЦПК «Нафтогазу». Отримувати газ у неї можна необмежений час. Але краще підшукати нову компанію швидше, оскільки закупівля газу у ПОН обійдеться дорожче, ніж у інших компаній на ринку», — говорить Роман Ніцович.​

Коментарі - 36

+
+110
3212242
3212242
9 грудня 2020, 16:45
#
Крута тєма, минулого місяця змінив свій облгаз на «Нафтогаз». 2.5 грн економії на кубометрі, перестав платити Фірташу + особливий кайф від дзвінка «А чо ви йдете, а Нафтогаз такий самий, бу-бу-бу»
+
0
Toma666
Toma666
9 грудня 2020, 19:38
#
Вам повезло. Мы 19.12.2020 подали заявления на подключку к Нафтогазу. 1.12.20 мы им позвонили, какое-то тело не в сознании подняло трубку, сказало ждать. Еще раз позвонили вчера. То сотрудницы даже ФИО прочитать не способны, дважды. Сказали, что номера тел не было! Но я все вписала на их сайте. Явно неадекваты. Да и писем мне на почту не присылали!
+
+14
DCLXVI
DCLXVI
10 грудня 2020, 11:02
#
… зачем звонить если на сайте есть проверка на какой стадии находится вопрос. Да и подать заявление будущим числом это… не адекватно.
+
+31
otova
otova
9 грудня 2020, 17:02
#
Мягко говоря, информация в последнем абзаце некорректная.
Получать газ у Нафтогаза как ПОН можно не «неограниченное время», а 60 дней. В течение которых нужно выбрать поставщика (тот же «Нафтогаз» или другого). Или отключат. О чем написано на сайте Нафтогаза.
И нельзя сказать, что у ПОН газ однозначно «дороже, чем у других компаний на рынке». В декабре у ПОН 6,77 грн. Эта цена средняя или даже очень неплохая по Украине. Она выше, чем у некоторых компаний и выше у чем того же Нафтогаза для своих (6.33), но ниже, чем у многих других компаний на рынке.
+
+104
edyomina
edyomina
9 грудня 2020, 17:10
#
Информация корректная. На последнем заседании НКРЭКУ 60-дневное ограничение было отменено. Это было сделано специально. Поскольку многие жители Донецкой области, которые сейчас получают газ у ПОН, не успели заключить договора с новыми поставщиками а с 1 декабря исекал 60-дневный срок. Спасибо, что внимательно читаете нас)
+
0
otova
otova
27 грудня 2020, 9:04
#
Тогда Нафтогаз об этой отмене 60-дневного ограничения не в курсе.
Цитата с сайта на 27 декабря:
«У строк до 60 днів з дня переходу до ПОН встигніть обрати нового постачальника газу.»
+
+14
AkTimBor75
AkTimBor75
9 грудня 2020, 17:52
#
Крок 1: виконав.
Крок 2: не виконав. Вирішив, що гірше ніж «Дніпропетровськгаз збут» просто не може бути. Ні при якому розкладі.
Крок 3: виконав.
Крок 4: в процесі. На сайті Нафтогазу, якого вибрав в якості нового постачальника, зазначений термін від 5 до 7 робочих днів. Минуло вже 10, але ні згоди ні відмови поки так і не отримав.
Крок 5: чекаю з острахом. «Хлопці», які знаходяться на 6 місці за дорожнечею, можуть сильно засмутитися і спробувати в останньому рахунку виставити космічні суми.
+
0
akapello
akapello
9 грудня 2020, 22:11
#
Прошу тримати у курсі подальших подій.
+
+14
AkTimBor75
AkTimBor75
18 грудня 2020, 21:52
#
Крок 4 - завершився. 15 грудня, тобто через 20 календарних днів з дати подання документів, від Нафтогазу прийшов електронний вітальний лист, в якому а)привітали з вступом до лав їх клієнтів; б)повідомили про присвоєння особового рахунку; в)попросили звичайною поштою надіслати їм паперовий примірник заявки на приєднання. До речі, за пару днів до цього дзвонили з газсбита і цікавилися куди перейшов да чому.
Крок 5 - поки не настав.
+
0
otova
otova
10 грудня 2020, 14:11
#
Я проверяю статус своей заявки  на сайте Нафтогаза – написан комментарий – Вы для нас бесценны как клиент и мы в ближайшее время возьмем заявку в работу.  Я подала заявку 6 декабря, и четыре рабочих дня заявка в статусе «Новая». Следующая стадия  – «В работе» – будет «в ближайшее время». Ждем-с.
А дальше еще интереснее – там же написано, что по достижении статуса «В работе» плясать не стоит. Они будут принимать решение о подключении. Недолго. Всего-то подождать … до 21 (!!!) рабочего дня.
+
+16
otova
otova
18 грудня 2020, 10:14
#
Заявка, поданная на подключение в Нафтогаз 6 декабря, сегодня утром была «В работе», сейчас статус «Отклонена».
Причина не указана ни на странице проверки статуса, ни на почте.
Клиент я по жизни беспроблемный, без льгот, без субсидий, без просрочек, без долгов.
На вопрос о причинах на почту отвечают автоматической рассылкой. И сообщением, что почта не работает.
На горячей линии автоматическое меню, а вместо оператора музычка.
Итог: 12 календарных дней ожидания, отказ без объяснения причин, мои документы (копии) высланы и хранятся в этой странной конторе. Выводы делайте сами.
+
+14
otova
otova
18 грудня 2020, 14:24
#
Дозвонилась к оператору с трудом. Оператор вежливый. Оказалось, не устроил «документ про право власності». Загрузила другой – если примут, значит, прошу прощения, первоначально была моя ошибка.

Из претензий сейчас актуальны такие:
1) Звук в колл-центре ужасный, с трех попыток еле смогли услышать ЕІС-код.
2) Подобные случаи плохо автоматизированы. Можно было бы оставить заявку в статусе «Новая», а о  проблеме сообщить автоматически – по почте. Тем более, что так и обещали делать. После заявки в письме писали: «Якщо по вашим документам виникнуть додаткові питання, ми одразу повідомимо про це.»
Пока заявка так и висит «отклоненной», хотя и добавила документ. Ждём-с.
+
0
nighthawk357
nighthawk357
21 грудня 2020, 20:02
#
Мені теж хотіли забракувати цей документ, але я сказав шо в нас іншого нема :)
Оператор казала що їм найбільше підходить витяг з БТІ, але в мойому селі такого цуда ще не відкрили.
Але все закінчилося нормально - вже платив першу платіжку новому постачальнику.
+
+14
otova
otova
30 грудня 2020, 17:43
#
Заявка висела «отклоненной», «новой» (по 2 дня), «в работе», потом 28−30 числа сайт глючил, а 30 числа вечером заявка принята. Итого 24 дня. На почте пусто, обещанных инструкций нет. Но присвоен номер счета и по нему уже есть кабинет на сайте Нафтогаза с заполненной информацией обо мне. Ура:).
+
+14
AkTimBor75
AkTimBor75
18 грудня 2020, 22:08
#
З наведеного Вами підсумку зробив, для себе, такі висновки:
1) без легкого бардаку і хаосу не обходиться ні в одній конторі;
2) в умовах, щодо, нового процесу і, можливо, пристойного напливу охочих пункт перший кілька посилюється.
3) часто початок співпраці або знайомства не дуже вдале, а потім все цілком адекватно і без глобальних проблем (цей пункт виключно з особистого і суб'єктивного досвіду)
+
+14
AkTimBor75
AkTimBor75
18 грудня 2020, 21:56
#
У моєму випадку вклалися за 20 календарних - з 26 листопада по 15 грудня.
+
0
come2dima
come2dima
10 грудня 2020, 15:19
#
У меня прошло 16 календарных дней с момента подачи заявления до получения результата
+
0
DCLXVI
DCLXVI
11 грудня 2020, 6:28
#
Автор статьи не верно описал шаги которые необходимо выполнить, поэтому
шаг 1 - это шаг 1
шаг 2 - это шаг 3
шаг 3 - передаем показание счетчика в Облгаз ( транспортировочная компания ) именно с дня передачи показания и будет переход.
Всё же остальное это демогогия.
+
0
nighthawk357
nighthawk357
21 грудня 2020, 20:05
#
Судячи по тій газотеці найгірше це Запоріжжягаззбут (9 гривень за куб) Причому в тому ж Запоріжжі розташована ПалівЕнерджі яка торгує за цінами плюс/мінус такими ж як і Нафтогаз. Комедія, сер.
+
0
Владимир Поливальников
Владимир Поливальников
9 грудня 2020, 19:09
#
А что там с не конституционностью НКРЕКУ?
+
0
Serhii Kyrychenko
Serhii Kyrychenko
10 грудня 2020, 1:00
#
А що там не так?
+
+12
Siege
Siege
10 грудня 2020, 8:29
#
Что можете сказать о компании megawatt.com.ua ? Цена дешевле на 3 грн чем у моего газ сбыта
+
0
VladimirB
VladimirB
10 грудня 2020, 17:33
#
Пытался позвонить им по указанному номеру-номер не обслуживается.
+
0
washburn
washburn
10 грудня 2020, 9:20
#
Вопрос к знатокам. Могу ли я сменить поставщика газа если у меня нету счетчика?
+
0
otova
otova
10 грудня 2020, 14:12
#
Я создавала заявку на сайте Нафтогаза.
И там необходимо было отметить - есть счетчик или нет.
То есть по идее и без счетчика можно было подать заявку.
+
+52
barbav
barbav
10 грудня 2020, 9:47
#
Половина населения стоит в очередях в кассу на оплату коммуналки. Зачем этот цирк с миллионом поставщиков.
Население должно потреблять газ собственной добычи без всяких рынков, роттердамов+ и прочего бреда.
но тогда коболев не сможет маме миллионы в америку отправлять.
+
+15
Siege
Siege
10 грудня 2020, 10:08
#
Почему цирк? Вполне отличный рынок, если конечно он работает
+
+14
Sage05
Sage05
10 грудня 2020, 12:14
#
Вот же украинцы глупые то: всю дорогу расеянский газ покупали и покупают, а ларчик ведь просто открывался: потребляйте свой, отечественный. Айайай, как же всё просто то было. А пром потребители- вполне могут генераторы приводить гужевой тягой, если газка им не хватит. Вы случайно не из европейской солидарности? :D
+
+12
barbav
barbav
10 грудня 2020, 17:07
#
Вот пром потребители пусть на рынке и покупают. Смысл всех этих прокладок поставщиков? Они же просто объем на цену умножают. Почему это не может делать тот кто реально газ потребителю доставляет?
+
+10
Sage05
Sage05
10 грудня 2020, 18:19
#
А чем отличается промпотребитель от обычного? Или то не украинцы? или у нас есть какой-то закон, что они неполноценные? ох уж этот совок головного мозга- везде социализм и льготы им видятся.
+
+15
Niko159
Niko159
10 грудня 2020, 15:59
#
«Льготные поставки газа населению остались в прошлом. Теперь голубое топливо – это обычный товар. И каждый продавец устанавливает на него свою цену. А это значит, что у потребителей появилась возможность закупиться дешевле и существенно сэкономить.» Как это ЗНАЧИТ!? Где логика!? Где причинно-следственная связь!?? Аффтор не занимайся софистикой!!! Здесь читатели не идиоты!!!
+
+40
GrugoriyHoland
GrugoriyHoland
11 грудня 2020, 8:06
#
«Мудрый нарид» вместо того что бы требовать от того же «Нафтогаза» сертификации газа согласно требованиям не ГОСТом 5542-87 года !!! а произвести сертификацию согласно украинских ДСТУ. согласен платить «Нафтогазу» целый год по фиксированной цене.  Лучшие представители «Мудрого нарида» не хотят платить «злому Фирташу» при этом согласны  платить «доброму» Кобелеву и не хотят задать вопрос - каким боком Украина, страна которая добывает свой газ, зарабатывает на транзите имеет отношение к цене на газ на европейских хаббах? «Мудрый нарид » не хочет задать вопрос  - в какой стране мира средняя годовая сумма коммунальных платежей больше прожиточного минимума и приближается к уровню минимальной зарплаты? «И ни кто не хочет задать вопрос - почему в Грузии, стране которая не имеет ни транзита ни своего газа и тапряги с Россией , покупает газ в Азербайджане и России и по факту конечная цена для жителей Грузии со всеми платежами аж ( около ) 4.800 гривен ?  Не говоря о ом, что Грузия уже давно реформировала свой рынок, согласно требованиям »Евро Энерго Директив .  Да, действительно .... «нарид» мудрый.....
+
+14
geromka
geromka
26 грудня 2020, 13:29
#
Плачу зараз взимку в місяць за опалення, підігрів води і приготування їжі 270 грн. — 1-кімн. квартира.
В тому році за весь календарний рік заплатив за газ 2100 грн. (ніяких пільг немає) — опалення, підігрів води і приготування їжі.
На даний момент (листопад) за комунальні послуги (в порядку їх зменшення — газ, ЖЕК, електроенергія, вода, провідний інтернет, мобільний телефон) не перевищують 1140 грн. (приблизно 40 долларів).
Тому кожен може щось змінити спочатку у себе — позбудитися «залежності», а потім вимагати чогось глобального від високопосадовців (тому що історія свідчить, що від них лише обіцянки).
+
0
Аlex Д
Аlex Д
14 січня 2021, 21:02
#
А схематоз на газе, годами отработанный, куда? Это-же клондайк, переходящий из поколения в поколение.
+
0
GrugoriyHoland
GrugoriyHoland
27 грудня 2020, 15:31
#
Ну что,, мудрый нарид, это, шаг, номер один!!! а шаг номер два, это фиксированная цена на целый год…

112.ua/ekonomika/naftogaz-s-yanvarya-povysit-cenu-na-gaz-dlya-naseleniya-na-1406−562 532.html
+
0
3212242
3212242
28 грудня 2020, 12:12
#
Фіксовану ціну на рік давно можна отримати чи в Нафтогазі, чи в будь-якому облгазі.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися