Мінфін - Курси валют України

Встановити
24 вересня 2019, 10:58

Китай vs США: Україну зачепило рикошетом

Торгівельна війна між США та Китаєм привела до суттєвого відпливу інвестицій з ринків, що розвиваються. Що чекає на економку України у випадку подальшого загострення конфлікту, та чому Нацбанк може знову підвищити облікову ставку, розповіли «Мінфіну» Ольга Бондаренко та Інна Співак, члени Експертної платформи НБУ.

Торгівельна війна між США та Китаєм привела до суттєвого відпливу інвестицій з ринків, що розвиваються.
фото: news-front.info

В першій частині статті члени Експертної платформи НБУ писали, що ескалація міжнародних торгових конфліктів — ключовий фактор невизначеності в найближчі роки. Більшість країн уже відчули негативний вплив на інвестиційну активність, торгівлю та економічне зростання. Під серйозним тиском опинилися і ринки, що розвиваються. 

Першу частину блогу можна подивитись тут

Чим гірше, тим краще? Можливо, якщо нижча ставка

З початку 2019 року зовнішній тиск на країни, ринки яких розвиваються, дещо послабився. Цьому, з одного боку, сприяло тимчасове перемир'я у торговому конфлікті, а з іншого — пом'якшення риторики провідних центральних банків.

Так, уже в квітні більшість ринкових аналітиків, опитаних Bloomberg, очікували, що ставки ФРС та ЄЦБ до кінця 2019 року залишатимуться незмінними, хоча ще у жовтні вони закладали підвищення ставки ФРС на 50 б.п., а ЄЦБ – на 30 б.п. Це сприяло збільшенню припливу іноземних інвестицій до ЕМ з 4,5 млрд дол. у IV кварталі 2018 року до 29,8 млрд дол. США у I чверті 2019 року.

Однак нова хвиля ескалації торгового конфлікту між США та Китаєм та жорсткіша риторика США відносно інших країн, насамперед Мексики, негативно вплинула на настрої інвесторів.

Індекси акцій EM, в тому числі країн Азії, знизилися, а валюти переважно девальвували відносно долара США. Відплив інвестицій з акцій, за підрахунками IIF, у травні сягнув 14,6 млрд дол. – найбільшого рівня з червня 2013 року. Лише відносно синхронна риторика ФРС та ЄЦБ на початку червня стабілізувала ситуацію, у результаті чого відбулося часткове відновлення припливу портфельних інвестицій до ЕМ.

Графік 4. JP Morgan EMBI+ Spread для окремих ЕМ

Водночас премія за ризик у І півріччі 2019 року знизилася у більшості країн (за винятком Туреччини та Лівану). Тобто зростання глобального несприйняття ризиків, у зв'язку з невизначеністю розвитку світової економіки, значною мірою компенсувалося пом'якшенням монетарної політики у провідних країнах.

У липні ЄЦБ відкоригував свій forward guidance, зазначивши, що до середини 2020 року ставки не лише не підвищуватимуться (як наголошувалося з червня цього року), а і можуть бути знижені.

Тижнем потому ФРС вперше з 2008 року знизила ставки за федеральними фондами на 25 б.п. попри доволі стійку економічну ситуацію в США. У цих умовах коригування політики позиціонувалося як ’insurance’ та ‘midcycle adjustment’, тобто зниження з метою підтримати на поточному рівні темпи економічного зростання. Відповідно, позитивний вплив цього чинника на фінансові ринки був дещо послаблений, адже аналітики та інвестори очікували сигналу про більш тривалий цикл зниження ставок.

Пом'якшення фінансових умов створило простір для зниження ключових ставок і в окремих країнах, ринки яких розвиваються. Індія, Росія, Україна та Чилі знизили ключові ставки у першому півріччі 2019 року.

Що робить Китай, аби протистояти негативному впливу торгової війни

У свою чергу, Китай, що безпосередньо залучений до торгового протистояння, прийняв низку заходів для стимулювання економіки. Протягом 2018–2019 років ставки за операціями «репо» залишалися без змін, однак Народний банк Китаю (НБК) реформував механізм встановлення провідної кредитної ставки (loan prime rate, LPR). 

Так, у Китаї зберігається система «подвійних ставок», де співіснують базова і «ринкова» (LPR) ставки кредитування. Проте раніше банки встановлювали LPR на основі базової ставки, а тому вона не відображала реальної вартості фінансування. Відповідно, для посилення ролі ринку у встановленні LPR, НБК прив'язав її до ставки за операціями середньострокового кредитування (MFL). Враховуючи, що ставка за MFL є нижчою, це сприятиме поступовому зниженню LPR та вартості кредитів для реального сектора економіки.

Також з 2018 року НБК неодноразово знижував вимоги до резервування банків, звільняючи додаткові кошти для фінансування малого та середнього бізнесу. Згідно із комунікаціями центробанку КНР, підтримка економіки і надалі відбуватиметься за рахунок цільових програм кредитування та зниження частки обов'язкових резервів для окремих груп банків.

Крім того, у серпні НБК вперше з 2008 року дозволив національній валюті знецінитися нижче психологічно важливого орієнтиру 7,0 юанів за долар. Незважаючи на подальші кроки центробанку зі згладжування курсових коливань, це посилило очікування ринку, що Китай використовуватиме обмінний курс задля часткового зменшення негативного впливу торгової війни на економіку.

Центральні банки можуть допомогти, та не всім

Ураховуючи невизначеність навколо торгівельної угоди між США та Китаєм, а також ризики подальшого зростання напруження між США та Мексикою, зниження попиту на ризикові активи може поновитися, як це сталося у серпні. Загострення напруження між США та Китаєм на початку серпня спровокувало чергову хвилю розпродажу на світових ринках акцій, зокрема індекс MSCI EM за три дні знизився на 5%. Це супроводжувалося значними обсягами відпливу капіталу (станом на 28 серпня 13,8 млрд дол. за місяць).

Премія за ризик також зросла, значною мірою, за рахунок зниження дохідності 10-річних казначейських облігацій США. Підвищення було найбільш відчутним для країн, інвестиції в активи яких вважаються ризикованими (наприклад, Туреччина).

Відповідно, у подальшому більшість ринків, що розвиваються можуть одночасно зіштовхнутися з падінням сукупного попиту і девальваційним тиском. Ці фактори матимуть різноспрямовий вплив на інфляцію, тому реакція монетарної політики центральних банків ЕМ відрізнятиметься з огляду на специфічні характеристики економік цих країн.

Що очікує економіки країн Центральної та Східної Європи

У країнах, де звуження зовнішнього попиту та зниження обсягів торгівлі матиме суттєвий вплив насамперед на економічну активність, центральні банки матимуть змогу проводити м'якішу монетарну політику з метою стимулювання внутрішнього попиту. Цьому сприятиме низка внутрішніх та зовнішніх факторів, а саме:

  • інфляція у межах цільового діапазону;

  • заякореність інфляційних очікувань на рівні цілі центрального банку та їх низька чутливість до проінфляційних шоків, у тому числі девальвації обмінного курсу;

  • низький дефіцит (або профіцит) поточного рахунку, значні ПІІ та достатні обсяги резервів;

  • довіра інвесторів, відображена у високих кредитних рейтингах та низькій вартості зовнішнього фінансування;

  • низькі (гео)політичні ризики.

До цієї групи належать країни Центральної й Східної Європи та Чилі. Однак простір для зниження номінальних ставок у цих країнах, особливо у Польщі та Угорщині, є доволі обмеженим, адже наразі вони не перевищують 2,5% річних. Відповідно, активних дій з боку центральних банків не очікується.

Графік 5. Інфляція в окремих ЕМ, %

Кому доведеться стримувати економічне зростання

Натомість у країнах, більш вразливих до змін зовнішнього середовища та з відносно високими ставками, ефект перенесення курсу на інфляцію є сильнішим, а інфляційні очікування – чутливішими до зовнішніх і курсових шоків. Відповідно зниження експортних надходжень й відплив капіталу з цих країн створюватиме значний тиск на обмінний курс та інфляцію. Як наслідок, у разі посилення торгових конфліктів центральні банки цих країн (зокрема Росії, Індії, Мексики) будуть змушені гальмувати цикл зниження процентних ставок або навіть перейти до більш жорсткої монетарної політики, що стримуватиме економічне зростання.

Для Мексики додатковим негативним фактором виступає безпосередня залученість до торгового протистояння. Так, протягом перших ста днів новообраний президент США Трамп наголосив на можливості виходу його країни з існуючої угоди про зону вільної торгівлі NAFTA, якщо Канада та Мексика відмовляться її переглянути, а у серпні 2017 року почалися перемовини щодо нового договору. Попри значний розголос, найсуттєвіші зміни торкнулися лише автомобільної промисловості, ринку молочної продукції та захисту інтелектуальної власності. 30 листопада 2018 року договір про вільну торгівлю USMCA був підписаний, проте наразі лише Мексика його ратифікувала. Крім того, у травні поточного року було анонсовано можливість підвищення тарифів до 5% на весь імпорт з Мексики, якщо країна не зменшить потік нелегальних мігрантів у США.

Ризики, пов'язані з посиленням торгового протистояння, уповільненням світової економіки та зниженням цін на сировинні товари є актуальними й для України. Додатковим фактором вразливості до зміни фінансових умов і посилення долара є значний обсяг виплат за зовнішнім боргом, що припадає на 2019–2021 роки. Відповідно реалізація негативного сценарію (ескалація торгових війн і зниження цін на товарних ринках) може створити передумови для призупинення циклу пом'якшення монетарної політики, що розпочався у квітні 2019.

Коментарі - 29

+
0
lika197
lika197
24 вересня 2019, 12:56
#
В 2018 году, внешнеторговый оборот между Китаем и Украиной превысил 10 млрд долларов, между США и Украиной только 4 млрд долларов. Россия — самый большой торговый партнер Украины.

При этом, правительство, в том числе НБУ и МинФин, установлено Гиллари, Викторией Нюландом, и всякими существами американского болота, постоянно поддерживает благоприятную политику для Израиля и Саудовской Арабии, импортирует
вырожденную массовую культуру США и делает народ зависим от американских соцсетей, делают инвестиционный климат спекулятивным и непривлекательным для крупных торговых партнеров в Европе, в России, и в Китае.

Поэтому это не Украину зацепило рикошетом, а Украина сама позволяет иностранному правительству управлять ею.
+
+125
Denys Tverdokhlib
Denys Tverdokhlib
24 вересня 2019, 18:26
#
Господи, что ты несёшь? 

Во-первых ЕС самый большой торговый партнер Украины, уже даже Польша сама обходит по масштабам Россию. Во - вторых «импортирует вырожденную культуру» - спасибо, посмеялся. 

Делать благоприятный рынок для России, стране, которая активно проводит оккупацию части территории? Серьезно? И да, Китай более надёжный торговый партнёр, чем США или Израиль? 

Думать надо перед тем как говорить
+
0
lika197
lika197
24 вересня 2019, 18:28
#
Тут настоящие данные о торговле 2017 (после войны). Не смешите. Я говорю об отдельных странах, и США далеко не самый важный торговый партнер Украины. Там ещё и Беларусь

+
0
lika197
lika197
24 вересня 2019, 18:44
#
Половина ВР имеет двойное гражданство, и Вы говорите про оккупацию России.

Где Израиль в списке? Кроме того, что они в правительстве. Что они делали для реальной экономики?
+
0
lika197
lika197
24 вересня 2019, 18:50
#
Скорее принесли нам кучу студентов из третьего мира!
http://studyinukraine.gov.ua/en/life-in-ukraine/international-students-in-ukraine/
+
+53
AleksandrBank
AleksandrBank
24 вересня 2019, 19:10
#
Киселев вчера в вечерних новостях так сказал, а он(а) пересказал(а) согласно инструкции.
+
+15
lika197
lika197
24 вересня 2019, 19:33
#
Если честно, моё мнение, это было в отчаянии в 2014 году, когда Китай ещё был «в восторге» от США, когда в США была власть демократической партии, и культурный геноцид славян казался неизбежным

Когда враги печатают валюту, они могут победить без пуль.

Конечно, теперь все видят, что результат нападения оказался хуже для России и Украины.
+
+15
jurius
jurius
28 вересня 2019, 0:58
#
Да, вот только враги стреляющие настоящими пулями это Россия. Проинвестируйте уже как то себе покупку очков
+
0
lika197
lika197
28 вересня 2019, 1:07
#
Я буду лоббировать за мир, как только я вижу, что тут Украина, а не Израиль.
Это самое сложное, а не мир.
+
0
lika197
lika197
24 вересня 2019, 23:09
#
Теперь будет полная записка разговора Трампа с Зеленским, посмотрим что болото скажет!
Полное унижение будет
+
0
lika197
lika197
24 вересня 2019, 14:43
#
А центральные банки не помогают, а ухудшают ситуацию
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
25 вересня 2019, 1:15
#
Lika197

Подайте предложения со  своей кандидатурой на главу НБУ в Офис Президента Украины - ваши нлваторские подходы могут им понравиться..

Может и вас социальный лифт закинет в кресло главы НБУ либо в Наблюдательный Совет НБУ.
+
0
gbyteshop
gbyteshop
25 вересня 2019, 20:45
#
Lika  - Ваше настоящее имя случайно не Няша??
+
0
lika197
lika197
25 вересня 2019, 21:13
#
«Ясно, почему Зеленский с ТВ просил вчера всех Украинцев платить налоги. Надо ж насобирать 60млрд Коломойскому, а может и больше...»

Коломойский — граждан каких стран?

Будем на цыпочках ходить вокруг проблем, не будет мира с Россией, не будет развития экономики. Украина имеет очень многих талантливых людей, всё равно занимаемся подхалимажем, даже когда факты известны, кто замедляет развитие страны
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
25 вересня 2019, 21:19
#
Неужели вас в гугле забанили.

Тогда воспользуйтесь яндексом.
+
0
lika197
lika197
25 вересня 2019, 21:40
#
Да, с усилием можно, и с удовольствием, но мне наверное не совсем понятно почему Россия не старается больше дружить с Украиной. России разве лучше с демократическим штатом и болотом рядом. Или, я иногда слышу аналогию, но разве не огромная разница между Украиной и Тайвайем (Гон-Конгом), население Тайваня 24 миллиона, и миллиард в Китае. В Украине почти одна треть населения в России. По-моему, это не хороший план давать Украину западу. Люди будут слишком разделены.
+
+15
Qwerty1999
Qwerty1999
26 вересня 2019, 1:59
#
lika197
«По-моему, это не хороший план давать Украину западу. Люди будут слишком разделены.»


А с каких это пор Украина и её граждане стали принадлежать России на правах собственности.

Если лично вы считаете себя рабом России - это ваше право, но не надо это распространять на всех граждан Украины.
Если вы очень боитесь своего ментального разделения с Россией - переезжайте в РФ на ПМЖ
и живите долго и счастливо.
В Конституции Украины нет ни намёка о том, что Украина в какой либо способ подконтрольна РФ и должна выполнять те или иные её пожелания...
+
0
lika197
lika197
26 вересня 2019, 2:02
#
Хорошо написано. Чтобы уточнить мои слова, я имел ввиду, потерять Украину западу бездействием и холодностью.
+
+15
Qwerty1999
Qwerty1999
26 вересня 2019, 9:34
#
lika197

Вы очень мутно выражаете свои мысли или просто мысли такие мутные…

Например, самая первая статья Конституция Украины гласит:
«Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава

И там нет даже намёка о праве России что-то решать за
суверенную и независимую страну Украина.
+
+15
lika197
lika197
26 вересня 2019, 12:10
#
Де юре да, но де факто, Украина не независимая. Мы слышали как Нюланд, Пратт обсуждали кого установить в правительстве Украины во время революции. Те с двойным гражданством управляют страной изнутри и это самое страшное.
+
0
lika197
lika197
25 вересня 2019, 22:14
#
Соберем силы, приготовимся к продолжению борьбы.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
26 вересня 2019, 1:59
#
С кем или с чем планируете бороться?
+
0
lika197
lika197
26 вересня 2019, 2:12
#
Я могу иметь определенное влияние на политику Китая и США через комментарии в основном на англоязычных сайтах, хотя в последнее время я пробую тоже тут. Уже давно так делал, вижу эффект зависим от усилий, но чувствую, что обстановки автоматически становятся хуже, или ничего не меняется к лучшему, когда ничего не делаю. Конкурировать с американскими нпо — возможно, но нужны огромные усилии.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
26 вересня 2019, 9:36
#
Ну что же - успехов вам во влиянии на США и Китай.

Кстати, а на Россию и её агрессивную захватническую политику  никак не планируете влиять.
+
0
lika197
lika197
26 вересня 2019, 12:19
#
Пусть Россия просто полностью выйдет сейчас, будет ли тут действительно независимая страна, управляемая украинцами? Или все равно у нас По, Ко, западные банкиры рулят.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
26 вересня 2019, 12:39
#
Так помогите России в этом, лоббируя украинские интересы на российских интернет-площадках. А США и Китай оставьте для американцев и китайцев. Давайте сначала добьёмся освобождения Донбасса и Крыма, а уж потом будем обсуждать от кого и от чего зависит Украина.
+
+7
lika197
lika197
26 вересня 2019, 13:45
#
А США вышли из Кореи, из Японии, из Германии (и вообще ЕС) после их войн и смен режима, или они будут добивать каждую страну до конца?

Можно представить какую-то сделку, когда Россия вернёт территорию, но отсюда Беня и представители международных спекулянтов тоже должны полностью уходить. Но видя историю, международные спекулянты никогда не отступают. С этими империалистами нечего обсуждать, только бороться.
+
+15
Qwerty1999
Qwerty1999
26 вересня 2019, 18:16
#
Lika197

Украинский Крым аннексирован РФ, как и украинский Донбасс оккупирован Россией.

Вот давайте это и обсуждать, если конечно вы гражданин Украины, проживающий в Украине.
А вас постоянно куда-то не туда уносят ваши мысли о США да ещё и с завидным постоянством.
+
0
lika197
lika197
26 вересня 2019, 18:35
#
Тут два человека. Один - гражданин США, второй - гражданка Украины.
Да, я вижу агрессивные посты на русских сайтах, это тоже от «нон-резидентов». Они играют на обе стороны, как и делали во время второй мировой.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися