В следующем году Украина рассчитывает получить 1,67 трлн грн международной помощи. Можно говорить, что мы слишком зависим от Запада, а можно уже сейчас думать о том, как победить врага с дефицитом бюджета в 1,5 трлн гривен, если Запад нам откажет в финансировании. Свой вариант предложил экономист Даниил Монин. «Минфин» выбрал главное.
Как победить, если Запад перестанет поддерживать Украину деньгами
Уже проходили
Не все пропало. Мы в подобной ситуации уже были в начале войны. Нас никто не финансировал, нам никто не поставлял технику и вооружение. Нам давали 3 дня на захват Киева и 2 недели на захват всей Украины. Но мы не только первично выиграли сражение за Киев, а и отодвинули, и стабилизировали фронт в других местах. А первое реальное финансирование пришлось аж на 29 июня, если мне не изменяет память, а до этого мы мобилизировались и финансировали своими деньгами армию.
Сейчас, на самом деле, ситуация, с одной стороны, хуже (мы устали), с другой стороны, лучше — мы знаем, что можем бить врага, даже который учится. Поэтому, тут будут мои мысли — чтобы я сделал, если бы нас перестали вообще финансировать, хотя лично верю, что это не произойдет, ни со стороны ЕС, ни со стороны США.
Я лично буду даже рад, если нас перестанет финансировать МВФ. Потому что 7% в валюте кредит от МВФ — это выглядит, как откат украинского правительства МВФ, чтобы он благословлял все ухудшения бизнес-среды, и его лучше вообще не брать.
Читайте также: Как изменилась экономика Украины и почему ей будет трудно расти
Как вести войну без западного финансирования
- Для начала, экономика должна быть экономной. Закупать надо именно то, что необходимо для фронта, и то, что просят реальные части в реальной обстановке. Поэтому заказы должны идти от непосредственно воюющих частей. Соответственно, необходимо максимально обеспечить горизонтальные связи производителей «военки» (дронов), и все, что мы можем произвести с заказчиками на местах. Если части готовы брать то, что предлагает наш производитель, значит, это нужно просто оплачивать и все. Использование в реальных боевых условиях — это и есть реальное испытание любой техники и снаряжения. Никто в Украине не заинтересован, чтобы оно было плохого качества, — Никто! И военные части не будут в следующий раз просто заказывать плохое, и все.
- По поводу «нет денег». У нас на счетах банков — 700−800 млрд гривен свободной ликвидности, которая, из-за совершенно неадекватной политики Нацбанка, складируется в депозитные сертификаты, и используется во вред экономике — только наращивая долги, двигая Украину в дефолт (Нацбанк перечислит в госбюджет всего 17 млрд гривен, тогда как имеет на балансе 700 млрд долгов государства — фактически, вымывает 100 млрд гривен доходов бюджета).
Поэтому мое предложение здесь такое: необходимо опустить ставку НБУ до 8%, а максимальную ставку по депозитным сертификатам ограничить 6%. Тогда Минфин сможет предлагать ОВДП по ставке 10% в гривне, и банки начнут заниматься, наконец, тем, чем должны заниматься, — кредитовать экономику и дефицит бюджета. А для стимулирования военных предприятий — дать возможность банкам брать кредиты рефинансирования НБУ по ставке 8% в гривне на сумму выданных кредитов военным предприятиям, у которых части через Минобороны будут выкупать произведенную продукцию. С уменьшением уровня ликвидности у банков, банки в дальнейшем смогут брать кредиты рефинансирования у НБУ для дальнейшей покупки ОВДП правительства. - Отменить, наконец, блокировку предприятий навсегда. Убрать НДС и акциз на закупку дешевых авто, которые требуются в больших объёмах для фронтовой логистики. Это не место для заработка. Если Минобороны платит, то оно просто заплатит намного меньшие суммы.
- Запретить НБУ транжирить валюту на межбанке. Ограничить ее не более 1−1,5 млрд долларов в месяц. Мы обречены на девальвацию в любом случае. Но если мы запускаем свою военную промышленность или ее части, то НБУ должно начать, наконец, выравнивать наш дичайший торговый дефицит, заодно стимулируя кредитами наших производителей.
- Не возвращать долги МВФ. У нас форс мажор — война на выживание. Либо если МВФ хочет свои деньги назад — передоговориться по ставке не более 2%. Заодно посадив в тюрьму чиновников из Украины, которые лоббировали ставку 7%.
- Принимать любые предложения западных частных компаний по созданию в Украине военных предприятий для выпуска необходимой нам военной продукции, и давать им площадки для строительства с подводкой электрики и всего необходимого.
- Активизировать частные каналы привлечения донатов в Украину — возможно, даже не через государство, а через благотворительные и волонтерские организации.
- Ввести запреты на капитальные инвестиции, ремонты, взносы средств в уставные фонды предприятий. Только ремонты критической инфраструктуры, и мест попадания дронов и ракет оккупантов на уровне местных бюджетов и госбюджета. Восстанавливаться будем после войны. Сейчас нет смысла транжирить средства.
- Начать оптимизацию школ/садиков и другой инфраструктуры на местном уровне. Это, в любом случае, надо будет делать после войны, ибо демография другого уровня + еще большая часть детей выехало. Многие объекты будут не затребованы.
- Ну, и, наконец, начинать сажать или расстреливать мародеров.
Читайте также: Международная финансовая помощь не безусловная: что делать Украине
Комментарии - 60
А вы точно экономист?))
на 7% нельзя было соглашаться. и тот кто согласился должен ответить за это
Зміни будуть. Забагато речей змінилося назавжди. Я, ми, не пробачимо зрадникам всіх рівнів. А нас стає дедалі більше.
Значить питання до Вас:
1) Які будуть зміни та голове ЧОМУ вони будуть?
2) Які речі змінились назавжди?
3) Яким чином ви «не пробачите»? Будете «з дивана» злобно «йобкати» та звинувачувати олігархів, суддів, депутатів та всіх інших у всіх своїх бідах як це робили 32 роки до цього?
2) Не служив — не мужик (с)
3) Відповіді будуть чи можжна вважати що Ви «слились»?
2) Що у Вашому розумінні «програш» та «виграш» у війні?
Тут ніби зі всім згідний з Вами.
Ось тут я з Вами категорично не згідний, не вірю що таке буде, довести свою правоту звісно не можу =)
«Мобілізація депутатів, мерів, замів, суддів і т.п., тобто всі відстрочки, відмазки — припинити.»
Це на 100% популізм та не може бути втілено у життя. Навіть якщо прийняти закон, навіть якщо вони дійсно «юридично» (по документах) служитимуть в ЗСУ — це нічого не дасть, бо в окопі «сильних світу цього» ми не побачимо. Навіть у Ізраїлі, який нам так любо ставлять у приклад, це не працює — син Нетаньяху (їх Зеленського) є резервістом, але на призив у країну не повернувся (здається в Маямі сидить).
«міністр оборони, який продає яйця для ЗСУ по ціназ ресторанів Європи, має бути судимий»
так само і тут, Ваші слова на 100% вірні, але це популізм, такого не буде, навіть якщо Резнікова і посадять (ні), система залишиться такою як була, а проблема саме у ній, а не у конкретних людях, на їх місце прийдуть такі самі.
«Введення смертної кари на час війни»
І знову те саме — у нас проблема не в строгості покарання, а у тому що його можна уникнути узагалі. Подивіться на будь яку країну, що прийнято вважати правовою — там не розстрілюють, там садять у прибрану, чисту вязницю, але садять усіх (майже), ще й майно вилучають (що більш важливо). Суддя бере хабар не тому що відсидіти 12 років для нього не страшно, а
«Ми пройшли весь цей шлях не для того, щоб…»
Ми пройшли цей шлях бо у нас не було іншого вибору. І далі будемо йти, бо вибору немає.
P. S. Я теж по-Ваших мірках скоріше за все ухилянт, це мій свідомий вибір. Вибачте, я не бачу сенсу ризикувати здоровям у таких обставинах.
Виграш — це збереження і вдосконалення нації. Втрати і біль можуть нас згуртувати, але можуть і озлобити. Якщо станеться останнє, ми так і житимемо ображеними. Але поки що я бачу певні позитивні зрушення. Так само і влада, війна має докорінно змінити ставлення еліт до своєї ролі. Не красти і змитися, а побудова добробуту, який буде вигідний насамперед багатим. Вже є певне розуміння, що потрібні люди, потрібні кадри, потрібні споживачі - саме це є головним ресурсом країни. Не нафта, не золото, а люди, які живуть на території, сплачують податки, працюють, споживають. В мордорі цього не розуміють взагалі, там є лише м’ясо і яхти.
Тому я і кажу, що має бути мотивація. Я готовий і надалі йти захищати, хоча це не моє, але я вмію і не боюся, розумію, що таке наказ. Але я хочу бачити всі верстви населення. Я не хочу захищати суддів, прокурорів, депутатів, які болю і не нюхали. І чим далі влада чинитиме супротив реаліям, тим більше таких людей, як я, будуть чинити супротив владі. Наш супротив — непокора. У всіх законних сенсах цього слова.
Я хочу бути частиною нації не пацюків, а героїв. Героя виховує небезпека, героя виховує жертовність.
Програш — якщо ми залишимося пацюками.
Виграш — це інтеграція із заходом на рівних. Програш — якісь криві подачки, сіра зона.
Тому я разом з бідними, нехай навіть поганими, проти хороших багатіїв. До того моменту допоки сама реальність не змусить всіх згуртуватися. А це може статися за багатьох факторів.
Далі, про мобілізацію депутатів. — нехай служать для початку юридично, по документах. Я Вам скажу, коли людина по документах служить, то навіть якщо вона нєбожитєль, все-рівно є Присяга, є Устав, є Наказ. Щось пішло не так — 3 години на збори і в бойову частину. Цей примус з будь-кого зіб`є дурість. Інакше — є блага, немає жодних важелів впливу, зобов`язань. Тоді і надалі буде злодійська кастова влада в нас. Як висновок для здорової розумної людини — змиватися звідси. Це головна хитрість багатих — не потрапити взагалі в ЗСУ, не бути на обліку, бути списаним або заброньованим. Щоб бути необмеженим в діях. Тож вони або підуть в ЗСУ, або здадуть країну, коли прийде час.
Отож, систему змінити — закон про зняття броні (в широкому сенсі) з еліт, в т. ч. з вищих гілок влади. Інакше — зрада через деякий час.
Смертна кара на час війни — the must. Скажіть, навіщо тримати в тюрьмах тих, хто дає ворогові координати для ударів?
Реальний план дій. 1. загальний військовий облік (не плутаємо із загальною мобілізацією), зняття броні, ротація. Мобілізація всіх керівників митниць, судів, правоохоронних органів, УБОЗ, УБЕЗ, які придатні за станом здоров`я і не мають сімейних обставин, хто має сімейні обставини — геть з посади займатися цими обставинами. 2. Кадрозаміщення. 3. Майнове покарання за злочини. Перегляд раз на рік (під час війни) всіх висновків влк, лкк, психіатрічних к і інших комісій. 4. Заборона займати керівні посади більш ніж 2 терміни (у нас в цілих галузях є кровососи, які сидять по 30 років в своїх кріслах). 5. Персональна адмін і кримінальна відповідальність держслужбовця і його ланки керівників. 6. Заборона пожиттєва займати посади для державних злочинців. 7. Примусове працевлаштування зеків із мінімальним забезпеченням. 8. Хімічна кастрація сексуальних злочинців. 9. Найсуворіші покарання за наркотики і работоргівлею.
11. Податки — презумпція невинуватості платника податків, податкова має довести факти ухиляння/зловживання. У разі доведення — система штрафів, адмін і кримінальна відповідальність.
Окремі групи товарів/послуг, що оподатковуються. Ліки, овочі - одні ставки, оренда — інші, прибуток — ще інші. Ухиляння від сплати податків за оренду — відповідальність.
Трансформування ПДВ в податок з продажів. Полегшення адміністрування цього податку насамперед.
Загальне добровільне декларування, якщо не задекларував, потім можливе (не обов`язкове) з`ясування походження коштів при великих операціях. За неможливості довести — блок, вилучення, штрафи.
12. Повне перевантаження судової системи. Повне. Персональна відповідальність судді за рішення, ухвалу. Затягування процесу визначити як прихована корупція. Перенесення справ — не більше ніж 1 раз без поважних причин.
13. перевантаження системи виконання судових рішень. Персональна відповідальність арбітражних керуючих.
14. Ефективна система прописки. Прив`язка всієї справи фіз і юр особи до місця реєстрації.
15. Перегляд пенсійного забезпечення. Обмеження макс пенсій держслужбовцям.
Я можу ще сотні пунктів навести. Але суть тут головна така — персональна відповідальність. Поставив підпис — відповідальність. Відпустив злодія — покарання. Зробив фіктивну операцію — плати.
Програв війну — заплати за це, особисто.
Тоді ми уже виграли цю війну.
«війна має докорінно змінити ставлення еліт до своєї ролі. Не красти і змитися»
Це, на жаль, так не працює. Мало просто захотіти. Якби наша еліта вміла по-іншому то так би і робила. Система нашої влади була побудована ще за Кучми, Ми — країна первинного накопичення. Тобто у нас здобувають капітал, а тратять його у інших країнах, не навпаки.
В мордорі вибрали екстенсивний шлях. Якщо не виходить підняти середній рівень продуктивності населення — просто збільшуй населення.
«Виграш — це інтеграція із заходом на рівних»
Такого виграшу ми не дочекаємось, нам до рівних ще дуже далеко.
Людині, яка вбивала і вміє це робити, не є проблемою знищити будь-кого, тихо.
Одне діло вбивати ворогів на фронті, інше — вбивати в тилу. В ЗСУ вам дають «дозвіл» на вбивство, це зовсім інше вбивство і ставлення до цього інше.
«є Присяга, є Устав, є Наказ»
Це все працює на рівні наших законів — вибірково.
«Реальний план дій.»
Ви описали «нереальний» план дій. «Мобілізація всіх керівників митниць, судів, правоохоронних органів» — вони самі себе мають мобілізувати? Ваш план схожий на обіцянки Арестовича якщо стане президетном, вибачте =) Багато правильних речей, але хто ці правильні речі буде робити — невідомо.
Нереальний план дій все ж не є таким вже нереальним. Якщо нас будуть надалі підтримувати грошима; хлопці з ЗСУ робитимуть нереальні зусилля, здобуваючи маленькі, але все ж таки перемоги, потроху рухаючись вперед; якимось чином зупинеться змивання ухилянтів за кордон (щоб було кого мобілізовувати за планом) — тоді так, цей план матиме менше сенсу, аніж якщо все буде навпаки: поразки (тактичні і стратегічні), замороження вливань, продовження добросусідських блокувань на кордонах без зрозумілої реакції, продовження втечі жінок, дітей, чоловіків (не важливо ухилянт чи не ухилянт) — от тоді владі доведеться вдаватися до радикальніших дій, щоб якось себе вберегти хоча б.
Я виклав саме план дій, це не означає, що все має бути зроблене одночасно. Проте якщо почати з нагального — силовиків з тилу в бойові відрядження (це реально). ротацію складу ТЦК, реальні бойові відрядження, нехай хоча б термінові. Армію свідків Ієгови з Західної України направити проходити альтернативну службу на схід, чи це так складно? Вони ж всі вже на обліку. Ви не уявляєте собі - в нас десятки, сотні тисяч свідків Ієгови, баптистів, євангелістів і тому подібного, яке здорове, організоване і на обліку. Нехай без зброї, нехай їдуть водіями, медиками, насамкінець — волонтерами (хоча це добровідьно).
Економіка. Почнемо з фопів. Нехай будуть, але обмежити для ТОВ податковий кредит. Проте полегшити (навести лад) із податковими накладними. Чи то складно придумати (або скопіювати) систему ПДВ (sales tax)?
Проблема — це фактична нелигітимність влади (хоча по закону можна втюхати перехідну легітимність). 5 років війни — 5 років терпіти цей склад ВР, ОП, суддів?.. Навіщо? Тому все, що може бути мобілізоване (а це біднота), буде намагатися тікати, до кінця війни. а потім ще подумає, чи повертатися чи ні. Хто може проти воєнної машини йти? Тільки воєнні, які зрозуміють, що влада — ніщо без них. Доречі - те саме стосується і русні.
Тому я і кажу, щоб такого не склалося, потрібно або демократично (багатих в ЗСУ) або авторитарно (бідноту — у лещати) вирішувати наше питання.
Ну не прийме чиновник закон який його відправить на передову, чи зменшить йому пенсію, чи заставить працювати на саму зарплату… Ну ніяк…
«Воєнні» всю історію ділились на 2 типи:
1) вірні «собаки»
2) ті, хто робив військовий переворот
іншого не буває… Будемо чекати поки Залужний приїде на танках під ВР.
Залужний не приїде на танках під ВР. Не те, щоб він був вірною собакою, скоріш навіщо це йому? Військовий переворот роблять політичні військові, тобто ті, хто хоче влади. А Залужному цікаво вивчати, він такий собі військовий науковець. І це непогано. Він вигідний владі, бо на владу не претендує.
Все набагато простіше: закінчаться гроші, не буде виплат, — дадуть збій нижні ланки. Навіть якщо взяти всіх офіцерів (серед яких є багато псевдо-офіцерів), вони тоді ситуацію не врятують. Тобто сержанстсько-солдатський склад — це і є єдина реальна сила ЗСУ в принципі. І хлопці мають сім`ї, сім`ям потрібні гроші.
Тому, «хто це все має зробити?»
1. час. Він грає не на користь Зе і Ко. Я думаю, що вони почнуть душити один одного. Бо мають бути винуваті.
2. гроші - яких ніколи на всіх не вистачає. А на військових не зекономиш (див.вище).
3. я, Ви (звісно, якщо Ви не прокурор або що) і всі ми. Як? Тиск на владу, непокора (у всіх законних проявах). Не ведемося на пропаганду.
4. захід — він даватиме гроші допоки Україна не заб`є мільйон-два хрюків. Коли свинособака стане знекровлена і захід зрозуміє, що це більше не червоний рівень загрози, рух грошей припинеться.
5. чоловіки — яких і надалі масово мобілізовуватимуть. Після служби свідомість змінюється. У Вас вже не мирний, не економічний погляд на речі.
Я ще раз наголошу, що навіть військова перемога над свинособакою і повернення територій — це не рішення, якщо старі судді, прокурори, депутати залишаться в статусі кво.
2) «Все набагато простіше: закінчаться гроші»
як можуть закінчитись гроші якщо у них є «друкарський верстат»? Ми за усе заплатимо з власних кишень.
3.1 Часу у нас обмаль (ще 32 роки ми не вистоїмо в таких умовах).
3.2 Читайте вище.
3.3 Я самозайнятий. Всі ми за 32 роки вже показали на що ми здатні. Гляньте на поляків чи хоча б румунів та порівняйте. Яка може бути «законна» непокора, коли у нас людей на вулицях міст викрадають у білий день на очах у всіх та везуть у тюрму (ТЦК)? Багато протестів Ви бачите? Я жодного. 32 роки велись на пропаганду і далі ведемось.
3.4 Захід уже має проблеми з виділенням грошей для нас, а ще навіть 2 роки не пройшло. Для «заходу» росія уже достатньо знекровлена.
3.5 При виборі: в ТЦК, чи 3 роки умовно, я оберу не ТЦК. Життя у мене одне, а країн багато. Егоїстично? Так. Але дуже багато висококваліфікованих чоловіків не вважають що «війна для всіх». Тому з таким підходом «відновлювати» економіку буде нікому. Хіба що чиновникам.
Просто захід нас серйозно не розглядав, слухав москву, вважав, що «вони там розберуться якось». Але коли захід побачив, що таке створений ними ж мордор, — протверезів (звісно такі чудіки, як Орбан, не рахуються). Я так розумію, Польша, Литва таж Румунія — то будувався східний кордон НАТО, лінія між білими людьми і рештою. Удар мав прийтися по цьому східному кордону, Україну не враховували взагалі ніде. Так вийшло, що українці виявилися такими ж білими людьми (на відміну від Афганістану, який капітулював за тиждень).
Нас тиснули звідусіль весь цей час, але ми проростали. Я теж 20 років будую країну, сплачую податки, інвестую, зробив декілька стартапів, вкладав в Україну. І що? Прийшла велика війна, кадрові офіцери, які на мої податки нічого всі ці роки не робили (займались армєйщиною), вони сидять по штабах і відправляють нас, невоєнних на війну, з підготовкою або без. Але я таки обрав піти служити. То моє рішення. Тепер я себе відчуваю спокійно. Вас не засуджую. І бажаю здоров`я Вам, собі і всім нам витримати.
Є і певний грусний позитив — до третьої світової ми готові краще за багатьох-багатьох.
Афганістан 9 років воював з московією, а тоді ще 20 з американцями, вони вистояли проти обох найсильніших (у минулому) гравців на світовій арені, яка капітуляція?
«Поляки і румуни піднялися виключно завдяки вступу до ЄС»
Виключно чи не виключно, яка різниця? Головне що вони живуть краще.
Також побажаю Вам всього хорошого, але світла в кінці тунелю поки не видно, на жаль.
Вроде как «умный» (по образованию) гражданин, а вот ответ на основной вопрос не дает — а где в этой схеме место «чиновников — рехформаторов»? Где место самопровозглашенных экспертов и продажных журналистов? Ну и где место для …політичних лідерів… всяких прокомунячих мастей?
А по поводу школ — вполне здравое замечание. Количество школ в крупных городах осталось прежним, а вот учащихся стало раза в два меньше (причем это оптимистично) И да, у меня в классе было 36 человек, мужская часть класса на физре организовывала почти две полноценные футбольные команды, ща максимум 25 человек в классе.
Привязать рост ЗП госаппарата к росту ВВП.
Ну давайте не забывать, что у нас до перед войной был финансовый и военно-технический запас «полувоенного времени», тысячи людей, имеющих боевой опыт в АТО, и потоки добровольцев в военкоматы. Сейчас у нас сотни тысяч призваны и нуждаются в ежемесячных выплатах, топливе для техники и боеприпасах.
> Приймати будь-які пропозиції західних приватних компаній щодо створення в Україні військових підприємств
Ага, то-то они сейчас (при наличии помощи и достаточно стабильной линии фронта) не спешат идти, а как только нам перестанут закрывать бюджетную дыру в десятки миллиардов — побегут сюда со всех ног.