- 4 марта 2015, 16:43
«Генеральне прибирання» банківського сектору
Майже щотижня Національний банк виводить з ринку по банку. Пропоную розібратися навіщо це робиться.
Виклик оздоровлення є для банківської системи одним з найголовніших ще з минулої кризи – з 2008 року. І це завдання, яке аж до 2014 року ніхто не наважувався вирішувати. Нажаль, говорять навіть про підтримку (!) нежиттєздатних банків колишнім керівництвом НБУ. Так, під час парламентських слухань щодо шляхів стабілізації банківської системи 18 лютого знаний банкір та економіст Борис Володимирович Марков навів приклад банків, які були нещодавно віднесені до категорії неплатоспроможних (Надра, VAB, Енергобанк та ін.), зазначивши, що вони були банкротами ще з минулої кризи-2008 та «дотягнули» до 2014 лише завдяки діям колишнього керівництва НБУ.
Станом на сьогодні за 2014 – 2015 роки вже більше 40 банків визнано неплатоспроможними та передано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Добре це чи погано?
Прийнято вважати, що зникнення або закриття будь-якого бізнесу погано впливає на економіку. Однак зараз неефективні банківські установи конкурують з надійними банками за рахунок відсоткових ставок, провокуючи надмірне зростання депозитних, і як наслідок кредитних ставок. Це в кінці-кінців призводить до зменшення обсягів кредитування населення та підприємств та до зростання депозитних портфелів банків і, як наслідок, може спричинити банкрутство таких банків.
Так історично склалось, що перші банки України обслуговували зазвичай економічні інтереси своїх власників, отже не були активними учасниками загальних економічних процесів країни. Зазвичай це були невеличкі «кишенькові» банки, які займались не лише законними операціями. І це другий аргумент за велику «чистку». Адже банки, які не обслуговують громадян та реальний бізнес, а отже, не створюють жодної доданої вартості, до того ж займаються відмиванням грошей, мають бути виведені з ринку.
І третє. Чи має платити усе суспільство за дії чи бездіяльність власників та керівництва банків, що призвели до неплатоспроможності банків? На це питання вже відповідали читачі «Мінфіну» і я до них приєднуюсь — ні. Відповідальність власників має бути підвищена – і така законодавча норма вже затверджена Верховною Радою.
Важливо також розуміти як «генеральне прибирання» може вплинути на звичайних громадян, насамперед, вкладників. При визнанні банку неплатоспроможним депозити нікуди не зникають. Навпаки, якщо зазвичай перед визнанням банку неплатоспроможним вкладники не можуть отримати свої гроші місяцями, то після передання банку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вони отримують відшкодування за рахунок Фонду. Оскільки відшкодування це перед усім соціальний механізм, сума обмежена 200 тисячами гривень. Так, у 2014 році майже півмільйона осіб отримали відшкодування у розмірі 14,3 млрд. грн. За підрахунками Фонду, вклади 98,8% вкладників, а це майже 23 млн українців, підпадають під гарантії в повному обсязі.
Процес очищення необхідний не лише в банківській системі, а й у повсякденному житті, але головне завдання — у майбутньому підтримувати цю чистоту й надалі.
|
4
|
- 17:31 Межбанковский валютный рынок — закрытие
- 12:31 Пол Аткинс может отказаться от должности главы SEC, TRX обновил исторический максимум: что нового
- 11:22 Корейская вона восстанавливается после короткого военного положения
- 10:37 Курс валют на 4 декабря: в банках доллар подорожал на пять копеек
- 09:52 НКЦБФР расширила список сомнительных инвестпроектов
- 08:01 Курс на 4 декабря: НБУ снизил гривну на пять копеек
- 3.12.2024
- 18:27 Военный сбор и другие изменения: Как платить налоги по-новому
- 17:38 Курс валют на вечер 3 декабря: доллар на межбанке подешевел на 2 копейки, а евро немного выросло
- 16:51 Гривна снова обновила исторический минимум
- 16:23 Рада разрешила Украине не возвращать $50 миллиардов ЕС из бюджета, а только за счет активов рф
Комментарии - 19
Банки ФГВФЛ отримує к випотрошені плюшеві іграшки — она штучна шкірка, а всередині полова. І це робиться з відома і сприяння вашого с#аного НБУ і очевидно, що за хабарі — рефінанування видається під заставу відвертого сміття, яке нічого не варте (всі ці ЦМК, нерухомість і т.д. — покажіть перелік і всім стане зрозуміло), куратори, які нічого не роблять проти виведення ліквідних застав і коштів потрібними юридичними і фізичними особами в умовах, коли народ штурмує відділення в надії на 200 грн — розкажіть про ВАБ, Імекс, Еврогазбанк і інші — покажіть суми і списки — все стане зрозуміло. Розкажіть нам про мільярдні кошти юросіб, втрачені безповоротно в зачищених банках і скажіть як це добре для економіки і бізнес-клімату
Почему вкладчики с суммами больше 200 тысяч не хотят нести деньги в Ощадбанк и рискуют своими деньгами, занося их с какие-то мутные структуры 4-й группы по классификатору НБУ.
Ответ однозначный и единственный — они хотят на свои вложения получать максимальный доход, а при таком подходе увеличиваются риски потери вклада и это право каждого: либо получать маленький доход и не рисковать основной суммой вклада, либо получать максимальный доход и рисковать…
Непонятно, почему государство должно компенсировать 100% всех рисков…
1. Більшість країн світу пройшла очищення банківської системи ще у період 2008-2009 років. В нашій країні цей процес був відкладений, але Україна не може бути винятком і очищення у будь-якому разі потрібне.
2. Закон єдиний для всіх. 200 тисяч гривень задекларована гарантія з боку держави. І держава виконує свої зобов’язання — виплачує кошти через Фонд гарантування.
3. Щодо банків, які віднесені до категорії неплатоспроможних: Національний банк використовує всі можливі інструменти та механізми для збереження кожного банку. Однак, коли ці інструменти вичерпані, банк має бути віднесено до категорії неплатоспроможних.
4. Підкреслюю, такі бажані реформи означають зміни. Зміни у всіх секторах, в тому числі, банківському. Очищення — це частина реформи і її результат є ключовим для відновлення довіри до банківської системи.
Про які рехворми мова? Політика НБУ геть непослідовна і схожа на шарахання з краю до краю! Іде пограбування владою населення під час пожежі!
Что может сделать Нацбанк? Реализовать программы спасения (на банков), а активов и пассивов крупных неплатежеспособных банков на стадии ВА/ликвидации через присоединения их к государственным, реструктуризацию обязательств даже на 7, 8,10 лет в валюте вклада, переходные банки. И не потребуется тогда рекапитализации в десятки миллиардов гривен. Но заниматься этим надо уже сегодня, а не искать себе оправда
Если Вы нарушете условия подписанного с банком договора и не возвращаете кредит, закон предусматривает условия выполнения этих условий, а если банк нарушает условия договора, то — нет таких законов?
Акционеры, держатели банка, спокойно покупают, за привлеченные средтства депозитов ( канал Интер! ?) и вдруг, раз и банк неплатежеспособен и никто ни за что не отвечает, здорово?
«Про яку кредитну історію можна говорити, якщо кредити видавалися на свої ж підставні компанії. Гроші видані не нам з вами, а фірмам, які належать самим же власниками банку.
Гроші отримали, вивели закордон і все, отакі банки, не мають ніякого відношення взагалі до банківських установ, а служать для збагачення його власників.»
"… очільники НБУ змогли остаточно і надовго повністю підірвати довіру громадян до банківської системи як такої
..."
Национальный банк задумался об этом, принимая решения о ликвидации (а не о присоединении, поглощении, национализации) банков?
Правда непонятно за чей счет такой счастье, но это не главное…