- 17 февраля 2015, 11:01
Підвищення облікової ставки: що це значить для громадян?
Минулого року в українській економіці продовжилось накопичення кризових явищ. Ми всі розуміємо причину складного становища – це і дисбаланси минулих років, і анексія Криму, і ситуація на Донбасі. Крім того, вже 1,5 року триває справжня економічна війна проти України. Як наслідок – маємо не тільки падіння ВВП, експорту, але й інфляцію, що на грудень 2014 року досягла 24,9% у річному вимірі.
Для стабілізації ситуації восени 2014 року Національний банк України був змушений вдатися до заходів адміністративного регулювання на валютному ринку, аби забезпечити критичний імпорт енергоносіїв, ліків, тощо. Це непопулярне рішення, але напередодні зими Національний банк мав це зробити, адже мати теплі оселі хочуть всі.
Станом на зараз, адміністративне регулювання потроху відживає себе. Уряд доклав зусиль аби знайти компромісне рішення щодо імпорту енергоносіїв. Аби жити далі, аби запрацювала українська економіка, і врешті решт наповнився бюджет, треба подбати про експорт.
Одним з інструментів, який може допомогти експортерам та є в арсеналі Національного банку, є облікова ставка.
Великий резонанс мала новина про те, що з 6 лютого Національний банк України підвищує облікову ставку з 14,0% до 19,5% річних. Що це значить? По-перше, Національний банк встановлює для комерційних банків орієнтир вартості залучених фінансових ресурсів. Мова йде, в тому числі, і про депозити громадян, доходи з яких значно впали на фоні знецінення гривні. По-друге, збільшуючи облікову ставку, Національний банк стимулює українців вкладати гроші в національну економіку, робить національну валюту більш привабливою для громадян та фінансових установ країни.
Зрозуміло, що через підвищення облікової ставки здорожчає вартість кредитних ресурсів. І це можна закидати як негативний наслідок від підвищення облікової ставки. Однак будемо реалістами – вже як рік кредитування підприємств банками залишається досить обмеженим навіть при існуючій обліковій ставці.
Тож пропоную все ж таки зупинитись на тому позитиві, якій Національний банк намагається досягти цим інструментом.
Національний банк очікує уповільнення інфляції в 2015 році та повернення до однознакового рівня інфляції в наступному 2016 році. Запрацюють експортери, що призведе не тільки до наповнення бюджету та збільшення зайнятості, але й до припливу валюти на міжбанк, та врешті-решт до укріплення курсу гривні.
|
0
|
- 17:31 Межбанковский валютный рынок — закрытие
- 12:31 Пол Аткинс может отказаться от должности главы SEC, TRX обновил исторический максимум: что нового
- 11:22 Корейская вона восстанавливается после короткого военного положения
- 10:37 Курс валют на 4 декабря: в банках доллар подорожал на пять копеек
- 09:52 НКЦБФР расширила список сомнительных инвестпроектов
- 08:01 Курс на 4 декабря: НБУ снизил гривну на пять копеек
- 3.12.2024
- 18:27 Военный сбор и другие изменения: Как платить налоги по-новому
- 17:38 Курс валют на вечер 3 декабря: доллар на межбанке подешевел на 2 копейки, а евро немного выросло
- 16:51 Гривна снова обновила исторический минимум
- 16:23 Рада разрешила Украине не возвращать $50 миллиардов ЕС из бюджета, а только за счет активов рф
Комментарии