ivantsebak
Іван Цебак Адвокатський блог
Зарегистрирован:
11 сентября 2012

Последний раз был на сайте:
12 мая 2017 в 15:07
Подписчики (8):
30971602
Vladimir Volosyanko
ballistic
ballistic
21 год
72yurets
72yurets
sashakam
Александр Каминский
39 лет, Тульчин
Feygin
Юрий Фейгин
72 года, Керчь
stas6ka
stas6ka
pointOFview
pointOFview
Schagane
Schagane
Іван Цебак — Адвокатський блог
адвокат
27 марта 2013, 20:12

Фрілансер: оподаткування доходів

Українське законодавство не містить терміну «фрілансер», а тому звернемось до Вікіпедії. Фріла́нсер (англ. freelancer, вільний митець) — вільнонайманець, який сам шукає собі проекти, може одночасно працювати на декілька фірм. В Україні фрілансерами переважно називають людей, що виконують будь-яку роботу через мережу інтернет віддалено. (джерело — http://uk.wikipedia.org)

Як правило кошти фрілансери отримують кошти на рахунки у банку інколи на електронні гаманці. Залежно від певних обставин та розміру гонорарів фрілансери рано чи пізно задумуються, а що із податками? До мене вже зверталось декілька осіб, фрілансерів із описом ситуації та питанням, а що із податками, які штрафи і тому подібно. Не вірете? На різних форумах у мережі Інтернет часто піднімаються такі питання і обговорюється ця проблема. Навіть податкова служба України зацікавилась фрілансерами та їх електронними гаманцями, ось одна із статей: http://www.proit.com.ua/news/telecom/2013/01/29/163014.html

Кожна ситуація є індивідуальною, але я опишу дві найбільш стандартні ситуації.

Перший варіант. Фрілансер робить по одинокі проекти (1 – 2 на місяць, квартал) для замовників із України або закордону, як правило це додатковий дохід до основного зарплати, кошти отримує або на рахунок у банку в т.ч. картку банку або на електронний гаманець звідки виводить на рахунок у банку.

Що робити із податками?

Найперше визначимось, чи ваша діяльність є підприємництвом?

Підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. (ст… 42 господарського кодексу України)

Якщо ви надаєте послуги ( а саме це найчастіше і роблять фріласнери) ви можете їх надавати як Фізична особа – підприємець (інколи називають приватний підприємець – далі по тексту ФОП) або як фізична особа.

Поняття систематична у ст. 42 ГК України є не визначеною, а тому 1 -2 пректи на квартал, це не ще не підприємництво. Проте Кодекс про адміністративні правопорушення містить статтю, про накладення штрафів при здійсненні підприємницької діяльності без реєстрації ФОП. З іншої сторони ФОП чи ФО впливає на ставку податку (розмір % податку – про це нижче)

Є і інша сторона медалі  — зареєструвавши ФОП треба подавати звіти, платити податок та єдиний соціальний внесок.

З іншої сторони – Цивільний кодекс України надає право особі надавати послуги на підставі договору.

Я рекомендую так, якщо у вас 1 – проект у звітному періоді (кварталі) – то реєструйте ФОП так спокійніше спати перед контролюючими органами в т.ч. податковою. (нижче наведу деякі цифри щоб розуміти про економічну сторону справи)

Отже, якщо ви не зареєстровані ФОП, але бажаєте платити податки – щоб спати спокійно, то необхідно:

- Подавати щорічно декларацію про доходи – подається до 1 травня за звітним (за 2012 рік подається до 01 травня 2013 року),

— Якщо вам платись кошти юридична особа із України, то податки із нарахованих вам коштів – оплачує ця юридична особа (і ці кошти вам не потрібно декларувати у декларації)

— Якщо вам платить кошти фізична особа із України, то податки із нарахованих вам кошів оплачуєте ви самостійно (і ці кошти вам треба декларувати у декларації)

- Якщо вам платить кошти юридична особа із закордону України (нерезидент) або іноземець, то податки із нарахованих вам кошів оплачуєте ви самостійно (і ці кошти вам треба декларувати у декларації).

Щодо розміру податків – стандартна ставка податку становить 15% від суми доходу, проте на суму що перевищує 10 мінімальних зарплат (10 * 1147 грн = 11 470 грн) ставка податку становить 17%.

Податок платиться після подання декларації.

Фізична особа не платить єдиного соціального внеску. (детальніше про нього нижче)

 

Другий варіант. Фрілансер робить часто проекти (1 – 2 на тиждень) для замовників із України або закордону, як правило це основний дохід, кошти отримує або на рахунок у банку в т.ч. картку банку або на електронний гаманець звідки виводить на рахунок у банку.

В такому випадку вам однозначно треба реєструватися ФОП. При реєстрації ФОП Вам необхідно зареєструватись на єдиний податок, найкраще на 3 групу (до 20 найманих осіб, до 3 мільйонів дохід, можливість працювати із юридичними особами). Податок ви оплачуєте від суми тої яку отримали на рахунок (кошти на електронний гаманець не варто отримувати, бо всі рахунки приватного підприємця діють після їх реєстрації у податковій, єдиний випадок якщо електронний гаманець підв’язаний до рахунку у банку який у свою чергу зареєстрований у податковій).

Ставка податку становить 5% від суми коштів, яку ви отримали на рахунок. Податок ви оплачуєте що квартально, так само що квартально подаєте звіт до податкової. Крім цього що квартально оплачуєте єдиний соціальний внесок до пенсійного фонду (мінімальна зарплата (1147 грн) * 34,7% = приблизно 400 грн).

Якщо ви надаєте послуги за кордон (іноземним фірмам або іноземцям), то кошти ви отримуєте як правило у валюті. Відповідно до постанов Національного банку України, 50% від суми валюти ваш банк одразу переведе у гривню за курсом НБУ, другу половину банк переведе на гривню за вашою вимогою, банк не видасть вам валюти готівкою, податки із таких гонорарів ви платити виходячи із курсу НБУ на день отримання готівки.

Крім цього, для отримання коштів вам необхідно буде надати до банку контракт та акт наданих послуг, без цих документів банк не зарахує кошти на ваш рахунок. І ще один момент, якщо різниця між наданням послуг та отриманням коштів більше 90 днів, то із вас буде стягнуто пеню за кожний день прострочки (є моменти юридично як не допустити сплати пені). Крім цього, якщо сума більше 15 000,00 грн. оплати одноразово, то банківська установа зобов’язана провести дії щодо ідентифікації клієнта та встановити чи такі дії не є легалізацією доходів.

Повторюю, що дані варіанти є типовими, а на практиці дуже часто бувають нюанси.

 

Автор

Юрист Іван Цебак

27 березня 2013 року 

Просмотров: 4457, сегодня — 0
Следить за новыми комментариями

Комментарии - 30

+
+7
Donkey
Donkey
28 марта 2013, 14:21
#
Интересную тему Вы подняли. Спасибо
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
28 марта 2013, 14:23
#
Дякую
+
0
ballistic
ballistic
28 марта 2013, 14:26
#
«Відповідно до постанов Національного банку України, 50% від суми валюти ваш банк одразу переведе у гривню»
Наскільки я пам'ятаю, це правило працює лише для великих сум (якщо щомісячний переказ перевищить еквівалент 150 тис грн.)
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
28 марта 2013, 14:27
#
Треба переглянути постанови нбу 475 479, точно не пригадую
але і стаття є загальною
+
+3
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 14:46
#
Автор статті «перегріває» тему… Якщо людина має заробітки з фрилайсенгу -то хай не переймається сплатою податків-поскільки ця тема законом не упорядкована.Ні в якому разі не рееструйте ФОП тим більше 3 групи-це з вас робить однозначно і безповоротно ЛОХОМ…
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 14:48
#
Це стаття в першу чергу є результатом співпраці автора статті та фрілансерів як і звернулись до автора статті із потанням податків
і кожен із фрілансерів отримав вуідповідь
а рішення кожен примймає сам
+
0
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 15:06
#
А якщо до Вас звернуться бомжі -що милостиню збирають-Ви теж дасте їм пораду реєструватися підприємцями? Чи як грамотний юрист скажете-«Поки не урегульовано законодавством-працюйте… Крім того як податкова докаже що переказ на ваш рахунок не є „благотворительная помощь“ або навіть переказ від доброго знайомого -який позичає вам гроші....»
+
+4
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 15:07
#
Шановний це нефілософія
це юриспуденція
ви переплутали
+
0
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 15:17
#
В тому то і вся правда -що наша «юриспруденція» дуже далека від життя… А життя -воно якраз таке-як я Вам змалював… Якщо стояти за юриспруденцію-то тоді у мене до Вас таке питання-А чому у нас існує подвійне оподаткування -коли навіть юриспруденція говорить що такого немає?..
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 15:18
#
Про подвійне оподаткування йде мова
а щодо житття то це знову філософія
+
0
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 15:23
#
Добре ...-Тоді ще запитання-Якщо не секрет -Ви ким і де працюєте?
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 15:24
#
Не секрет
вся інформація є на сайтя якому ви пишете коментарі
а вся інші детальна на моєму особистому сайті
+
0
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 15:28
#
Спасибі. А тепер пане ФОП.Скажіть, будьте ласкаві, як за довго Ви займаєтесь цією справою і що Вам коштувала Ваша ліцензія?
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 15:29
#
Із 2008 року я є фоп
згідно закону про ліцензування юридична практика не ліцензується
для здійснення діяльності необхідно лиш було зареєструваись фоп, що коштує 34 грн — держ мито
реєстрація у дпі та пфу — безкоштовна
+
0
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 15:34
#
Значить все що Ви комусь нарадите-Ви за це не відповідаєте-у Вас навіть ліцензію не можна відкликати-тим більше скаргу на Вас подати -якщо Ваша рада когось в глухий кут заведе-це і буде юриспруденція разом з філософією… Між іншим -я такий самий радник-з якого як «з гуся вода»…
+
+4
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 15:38
#
Ви помиляєтесь
при наданні послуг я пропоную підписати договір в якому все описано, щодо відповідальності то також, щодо
також у мене є репутація яко я дорожу
крім цього на мою діяльність поширюється інші вимоги законів
щодо ліцензії то це комунстичний підхід забарти в когось документи щодом можливості працювати
вам треба зрозумітищо моя приватна юридична практика це те чим я заробляю на життя і що це бльше ніж робота

щодо підходу до клієнтів то у кожного свій підхід
+
+6
gricyk5
gricyk5
29 марта 2013, 15:44
#
Тому мені зрозуміло-ті що ріжуть людей через гроші (хірург та бандит).Хірург-повинен мати дозвіл...-а бандит дозволу не визнає (бо це комуністичний підхід забрати можливість працювати)...-Дуже смішно.
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 15:44
#
Філософія тай годі
+
0
ZavtraK
ZavtraK
29 марта 2013, 16:32
#
У меня есть счет в украинском банке к которому привязан кошелек вебмани в гривнах. Я получаю оплату на другой кошелек в валюте, конвертирую ее на свой кошелек в гривнах, перевожу на карточный счет в украинском банке и расплачиваюсь в супермаркете за хлеб с молоком.
Подскажите, какие претензии могут быть в этом случае у налоговой? И «палится» ли такая схема?
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 16:34
#
Дпі має доступ через клірингові компанії до всіх електронних гаманців
але не всі воан перевіряє
+
0
pivasik
pivasik
29 марта 2013, 19:45
#
Стоило бы приложить к статье требования к типовому контракту и акту.
В статье также не совсем точно описано ЕСВ, который при оплате поквартально составляет МРОТ * 34.7% * 3 месяца.
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 20:03
#
Досканалість не має межі
а із іншої сторони описано тут типові ситуації
+
0
pivasik
pivasik
29 марта 2013, 20:17
#
Типовые? Описана одна белая схема с ЕН-3 (5%) + ЕСВ и то не полностью.
ФО я считаю не очень белой схемой. И тут есть большое поле вариантов как по организации работы, так и по выходу в нал.
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
29 марта 2013, 22:50
#
Якщо в такі розумні то опишіть тут свої варіанти
читачі вам будуть вдячні і я також
а щожо фо то це також законно
+
0
pivasik
pivasik
30 марта 2013, 10:58
#
Иван, вы не обижайтесь. Лучше добавьте в статью немного информации. Те же договора (или требования к ним), метод учета поступлений выручки, учет прибыли от изменений валютного курса на дату поступления и дату продажи и отражение этого в налоговой декларации, лимиты выбранной группы и необходимость регистрации плательщиком НДС, последствия такого шага и т. д.
При разработке программно-аппаратных комплексов тут еще появляется таможня и связанные с ней вопросы.
Почему, например, не зарегистрировать ТОВ вместо ФОП? Льготные режимы налогообложения ТОВ и т. д.
+
0
gricyk5
gricyk5
30 марта 2013, 11:09
#
За это надо бабки платить а не на халяву…
+
0
pivasik
pivasik
30 марта 2013, 12:30
#
Что-то я не понял. Это общеобразовательная статья или реклама? Если второе, то стоило бы листать сайту за площадку.
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
30 марта 2013, 12:42
#
Дана стаття є інформаційною, і на певну тему водній статті все написати не можливо
з іншої сторони моя діяльність здійснюється на плватній основі і що я вважав за необхідне написати за безкоштовно написав
а що потребує оплати то я скажу
із цієї статті є вже реальні клієнти
як написано у самій статті це типові варіанти а в життті бувають ньюанси
і їх треба враховувати
+
0
pivasik
pivasik
30 марта 2013, 12:46
#
А, ну теперь все ясно. =)
+
0
Іван Цебак
Іван Цебак
30 марта 2013, 12:50
#
Ok
Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться