Национальный банк рекомендовал украинским банкам доработать свои системы автоматизации и дистанционного обслуживания клиентов, чтобы подготовится к наплыву платежей от небанковских финансовых учреждений.
Банки не готовы качественно обслуживать платежи «Новой почты» — Нацбанк
► Читайте страницу«Минфина» в фейсбуке: главные финансовые новости
НБУ разослал по банковской системе письмо № 52−0011/81149, в котором сообщил, что 13 октября 2023 года подключил небанковского поставщика платежных услуг ООО «НоваПей» (принадлежит «Новой почте») к исполнению межбанковских расчетов через нацбанковскую Систему электронных платежей (СЭП).
Многие назвали это историческим событием. Небанковскую структуру (небанковского поставщика платежных услуг, НППУ) впервые подключили к СЭП, хотя это подключение происходит через банки.
25 октября Нацбанк организовал и провел для участников СЭП дополнительное тестирование их способности направлять платежи в адрес этого НППУ и получать платежи от его пользователей. По итогу регулятор пришел к нелицеприятному заключению.
«На основании анализа результатов тестирования выяснилось, что пока не все участники СЭП способны отправлять платежи по адресам пользователей НППУ. Также по внешнему виду платежной инструкции невозможно определить какими средствами она была инициирована:
средствами системы автоматизации участника СЭП или непосредственно клиентом с помощью систем дистанционного обслуживания (систем «клиент-банк», web-банкинг, мобильный банкинг
Поэтому нельзя оценить уровень готовности банковской системы к полноценному обслуживанию клиентов по расчетам с пользователями НППУ с применением всех привычных для клиентов средств", — говорится в письме НБУ № 52−0011/81149.
При этом в документе регулятора отмечается, что потребность клиентов «НоваПэй» может существенно вырасти. А еще НБУ сообщил о желании других небанковских финучреждений запустить платежи через нацбанковский СЭП по примеру «НоваПэй». Хотя регулятор и не назвал имена конкретных претендентов.
Однако настоятельно рекомендовал банка доработать свои системы автоматизации платежей и систем дистанционного обслуживания:
Давать возможность инициировать и дальше выполнять через СЭП платеж, в котором агентом получателя является НППУ, указанный в справочнике небанковских поставщиков платежных услуг СЭП, и соответственно международный номер счета (IBAN) получателя, содержащий код ID НБУ этого НППУ;
Принимать в адрес своих клиентов платежи от СЭП, на которых агентом плательщика есть НППУ.
Предполагается, что это существенно упростит платежи небанковских структур через СЭП.
Ожидается, что не нужно будет указывать банки, через которые проводят расчеты и большую пачку реквизитов счетов. Все нужные данные будут зашиты в один IBAN.
Нацбанк затребовал информацию о сроках доработки банками программного обеспечения до 10 ноября 2023 года.
Приглашаем на самую большую конференцию по инвестициям от «Минфина» — «Жить на проценты».
Это уникальный шанс узнать о тайнах инвестиций от экспертов: самые актуальные стратегии, практические советы и возможность пополнить свой инвестиционный арсенал. Простыми словами о важном!
Присоединяйся к нам по этой ссылке!
Комментарии - 17
НП зосереджена на послугах доставки і тому діло йде. А як дехто і туалетним папером торгує на відділеннях і банк йому треба, то так Укрпоштою й залишається.
настійно — немає такого слова, є слово наполегливо
Також на вигляд платіжної інструкції неможливо — мабуть всеж «за виглядом» хоча і цей вираз виглядає незграбно
Не зрозумів про що мова: зараз платежі і так проводяться «через ІБАН» тобто лише через номер рахунку якщо говорити нормальною українською мовою — інших реквизітів вказувати не треба.
Загугліть як виглядає «платіжне доручення», думаю в багатьох банках ще й досі для проведення платежу потрібно заповняти (або підгружати) не тільки назву банка, а й МФО, ЄДРПОУ і т.д. про це й мова в статті. Напевно досі не всі банки внесли в своє ПО ідентифікацію лише по по IBAN.
Пан Коцький, загугліть абревіатуру СЕП і прийміть той факт що якщо СЕП тепер приймає лише і виключно номер рахунку (який недалекі чомусь звуть ІБАН чи навіть Іван) то не має жодного значення які поля зазначені паперовій формі платіжного доручення надрукованого у 1997 року. Навіть якщо раптом клієнт заповнить її по старому вказавши МФО та номер рахунку окремо як записано в його блокнотику з 2007 року то робітник фронт-офісу чи касир який в нього ту платіжку приймає буде змушений через конвертор отримувати номер рахунку в форматі IBAN і вже цей номер вносити в форму на компʼютері банку.
не тільки назву банка, а й МФО
про МФО розжував вище
ЄДРПОУ
а ЄДРПОУ ніхто і не відміняв, як і РКНОПП для фізосіб. Але це атрибут отримувача, а не банку, такий самий як назва чи ПІБ.
про це й мова в статті
Про що мова в статті не зрозуміло — якщо НП щось відправляє через СЕП то МФО вона не вказує бо немає в електронній платіжці цього поля, а ЄДРПОУ/РКНОПП та призвище зобовʼязана вказати.
і це взагалі ніяк не залежить хто відправляє платіж — інший банк чи НППУ таке як НП.
не вірите гуглу, зайдіть на Укрпошту чи в Ощадбанк, скажіть що Вам треба перевести 100 грн, і побачите що від Вас затребують.
Може хоч їм і розкажите який Ви розумний, бо сходить навчить в податкову Вас 3 рік не вижену, тільки тут і розумничаєте.
:)
https://youtu.be/1JtHwrqqYw0?si=uqgeAgDzsaeVeNfO
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0163500-22#n269
Який же ти любитель публічно виставлятись на посміховисько 😆
ну ви ж ходили, то розкажіть
бо я на пошті комуналку не плачу, в мене для цього є Монобанк
Ви пишите що ніколи там не були, але при цьому розказуєте що це не так.
Аналогічно з податковою, а я, на відміну від Вас ходив і в податкову. чисто ради інтересу, прийшов і кажу: продав оце внука велосипед за 1000 який купив торік за 3000, давайте заплачу податок, скажіть скільки. От Ви знову не повірите, але мені сказали: «Вам заняться нічим, чи блог знімаєте? Де Ви побачили той прибуток? Принесіть документи за скільки купили і за скільки продали, як буде прибуток-ми порахуємо, а так-не заважайте нам роботою займатися.»
От так от воно Бутлю, не віриш сходи-а потім пиши.
таке регулярне сідання в калабаню дійсно ставить питання — який в цьому сенс
Ви пишите що ніколи там не були, але при цьому розказуєте що це не так.
я пишу що номер рахунку зараз єдиний потрібний реквізит (крім даних самого отримувача та призначення платежу) для відправки банківського переказу через СЕП
як так на пошті у вашому селі я гадки не маю, а новина взагалі про СЕП та платіжних операторів на прикладі Нової пошти
ви мені щось хочете розповісти про тітоньку з пошти у вашому селі, але вже другий день менжуєтесь та ходите кругами
чесно кажучі мені не так щоб дуже цікаво 🤭
Аналогічно з податковою, а я, на відміну від Вас ходив і в податкову
я бачу що батьки не навчили що брехати не гарно: податківці на відміну від тітоньки на пошті мають яку не яку мінімальну освіту і знають що фізичні особи платять податок з доходу, а не з прибутку
Рівно так як і у Вашому, все від бланків до програмного забезпечення постачається централізовано.
В централізовано поставленному програмному забеспечені вже давно відсутне поле МФО — з 2019, максимум з 2020 року якщо мова про Укрпошту.
https://bank.gov.ua/ua/news/all/zaversheno-perehid-na-mijnarodniy-standart-iban
До слова як у всії банках, включно з Ощадбанком про який Ви згадували раніше — там то точно МФО було видалено з ПО до 1 листопада 2019 року.
І навіть, як вже казав, якщо в якись банк клієнт приде з паперовою платіжкою розрдрукованною в його старій 1С: бухгалтерії в які вказаний МФО, то співробітник банку буде змушений скористатись цим конвертером
https://bank.gov.ua/ua/news/all/zaversheno-perehid-na-mijnarodniy-standart-iban
щоб отримати номер рахунку який він внесе в поле форми на своєму комп’ютері. Бо неєма в його ПО ніякого МФО і на бланках пдатіжних інструкцій в офісі банку його вже теж немає.
Вчергове нагадаю що новина не про те як платіжки приймають на Укрпошті чи в Ощадбанку, а про взаємодії банків, СЕП на платіжних операторів.
Тобто це все на рівні централізовано поставляємого ПО в якому відсутне поле МФО. А не ненавчених тіток з сільскої укрпошти.