Уровень теневой экономики в январе-сентябре 2021 составил 31% от объема официального валового внутреннего продукта (ВВП) Украины. Это на 1 п.п. больше показателя 2020 года (30%). Об этом идет речь в расчетах Минэкономики.
10 февраля 2022, 14:10
Читати українською
Уровень теневой экономики в Украине превысил 30% — Минэкономики
►Подписывайтесь на страницу «Минфина» на фейсбуке:
главные финансовые новости
Теневая экономика растет
Два классических метода, которые используют многие эксперты при оценке теневой экономики, а также используются Минэкономики, зафиксировали увеличение уровня по сравнению с январем-сентябрем 2020 года:
- электрический метод — на 2 п.п. (до 27% от размера официального ВВП);
- монетарный метод — на 1 п.п. (до 32% от размера официального ВВП).
Два метода, которые являются результатом наработок отечественных ученых, учитывая особенности процессов тенизации в Украине, показали уменьшение уровня теневой экономики:
- метод «расхода населения — розничный товарооборот и услуги» — на 2 п.п. (до 21% от размера официального ВВП);
- метод убыточности предприятий — на 11 п.п. (до 21% от объема официального ВВП), что получено в условиях.
Читайте также: Теневая экономика. Какие отрасли с наибольшей долей «тени» (инфографика)
Источник:
Минфин
Комментарии - 18
Гірше ж точно не буде? І зробимо народ разом — слуги типу народу.
https://www.unian.ua/economics/finance/komunalka-podorozhchala-mayzhe-vdvichi-u-derzhstati-rozpovili-yak-zminilisya-platezhi-za-dva-roki-novini-ukrajina-11699680.html
Про це йдеться у заяві, опублікованій на офіційному сайті ФРУ.
Як сказано у заяві, провідні країни світу роблять усе можливе, щоб допомогти бізнесу пройти кризу, викликану коронавірусом, з якнайменшими втратами. І ФРУ, як представники вітчизняного бізнесу, наполягають на тому, що у кризові періоди необхідно максимально спрощувати роботу компаній та мінімізувати втручання держави у їх діяльність. Однак влада, навпаки, чинить бізнесу максимум перешкод.
«ФРУ підтримувала створення БЕБ як єдиного правоохоронного органу с аналітичною складовою з комплексної протидії економічним та фінансовим злочинам. І нам здається дуже дивною ситуація, коли в останні півроку, у розпал економічної кризи, ми бачимо гігантські штрафи, донарахування податків заднім числом, зростаючу кількість перевірок різними держорганами, обшуки силовиків — перелік можна продовжувати і продовжувати», — підкреслили у ФРУ.
У ФРУ нагадали про історії компаній Нова пошта, Синєво, Сільпо і Арселор Мітал, які зіткнулися з податковим тиском. Останнім прецедентом стали обшуки на гірничо-збагачувальних підприємствах групи «Метінвест» у Кривому Розі.
При цьому повідомлення про факти заниження податкових зобов’язань підприємствами Групи Метінвест, які нібито мали місце, не відповідають дійсності, вказують у ФРУ.
«Податкові органи не підтверджують наявність будь-якого податкового боргу у Групи і, більш того, офіційно надали інформацію про його відсутність. Компанії також не було надано інформації про підстави для твердження, що існує певна недоплата податків у сумі 18 млрд грн. Проте тільки у 2021 році Група переказала до бюджетів усіх рівнів в Україні 52,7 млрд грн податків та зборів, що у 2,4 рази більше, ніж у 2020 році», — підкреслили у ФРУ.
Наостанок у Федерації висловили переконання, що якщо фіскали мають питання до платників податків, їх завжди можна вирішити у цивілізованій формі замість того, щоб відлякувати від України інвесторів непередбачуваними діями державних органів.
Проте вже через місяць представники СБУ, БЕБ та Офісу генпрокурора провели обшуки на гірничо-збагачувальних підприємствах групи Метінвест у Кривому Розі, за тими ж вимогами податкової служби. У ході обшуків вилучили комп’ютерну техніку, через що частково була зупинена господарська діяльність підприємств.
Нардеп Кіра Рудик, коментуючи ситуацію, заявила, що влада у часи економічної кризи та воєнної загрози має підтримувати платників податків, а не заважати їм працювати. А нардеп Ярослав Железняк заявив, що влада перетворила БЕБ та ДБР у інструменти тиску на бізнес.
В этом году радикально с РРО поступили. Посмотрим, даст ли это какой-то эффект.