shaman77 - блог
30 жовтня 2024, 20:17
кредитуємось правильно 1 Давно збирався систематизувати думки про кредитування. Платне. Звісно, зараз на мене накинуться, що кредитами треба користуватися лише безкоштовно. Й звісно, загалом це правильна думка. Але з іншого боку, в нас є купа кредитів, які не в грейс періоді (по оцінкам більше 50%). Також багато бере кредити в МФО, де відсотки взагалі захмарні. Тому можливо комусь це допоможе вийти з кредитної кабали. Як оцінювати вартість кредиту? Бо дуже часто вартість кредиту маскується під комісії, й порівняти ті чи інші продукти буває важко без відповідного доступу. Тому все призводять до так званих річних відсотків – скільки ви сплатите, якщо рік будете користуватися якоюсь сумою грошей. Але на практиці більшість розрахунків зводиться до місячної ставки, тому для зручності будемо користуватися нею. Для відома, якщо місячна ставка 2% — то номінальна річна – 24% (х12), а от ефективна – 27%. Й чим далі, це відхилення збільшується. Місячна 3% — номінальна річна 36% — ефективна річна 43% Місячна 4% — номінальна річна 48% — ефективна річна 60% Що таке 60% річних – це значить, що якщо ви взяли на рік 1000 грн, то за рік ви заплатите 600 грн. й ще будете винні 1 000 грн далі буде
26 серпня 2024, 12:48
ситуація з курсом серпень що бачимо за тиждень. загальний коридон руху не надто великий — десь 15 коп. з точку зору інтервенцій рух трохи нелогічний — на початку тижня, коли були невеликі інтервенції — 100-110 млн дол, курс зростав. а коли інтервенції збільшилися — десь 140 млн дол 21 та схоже до 170 млн дол — 23, не надто змінювався. загальні інтервенції за тиждень — 625 млн дол, трошки збільшилися від попередніх двох тижнів.
що ще бачимо? перше — в першій половині цього тижня продаж валюти клієнтами банку в середньому склав 190 млн дол. тобто так, збільшення надходження валюти немає. а от витрати є, й тому зростання сальдо операцій клієнтів банків призводить до збільшення інтервенцій, як наприклад 21 — дефіцит 90 млн дол, інтервенції — 140 млн дол. що сталося в п'ятницю — подивимось пізніше.
є ще один фактор — через такі інтервенції й невеликим надходженням з бюджету, загальна кількість безготівки зменшилася до 745 ярдів грн. це на рівні мінімальних показників в цьому році. це також може стримувати зростання курсу — а грошей не так багато. готівка цього тижня більше поверталася в безготівку, а загалом майже на одному й тому ж рівні.
якось так
15 серпня 2024, 20:43
курс серпень 24 а з приводу руху курсу гривні.
рух курсу на 20 коп — це лише 0,5% й не є чимось неординарним — так, дихання ринку.
а от у діях НБУ бачимо наступне — інтервенції НБУ останній тиждень зафіксувалися на рівні 110 млн дол на день, й схоже НБУ не вважає це великою цифрою, тому курс не зростає.
ця стабілізація обумовлена в свою чергу, що в серпні бачимо певне зростання щоденної пропозиції долара в серпні до 225 млн дол проти 205 млн дол в липні. а щоденний дефіцит валюти скоротився в серпні до 55 млн дол на день проти 65 місяцем раніше, в деякі дні дефіцит взагалі сягає 0. як наприклад 6 серпня коли інтервенції взагалі склали 60 млн дол. але оскільки зменшення інтервенцій ще більше, то можливо населення припиняло купувати долари в великий обсягах
таким чином серпневе збільшення надходження валюти має місце, хоча й не таке сильне
15 серпня 2024, 20:23
гривня в липні 2024 а що там з грошима?
кількість грошей в обігу майже незмінна, навіть не цікаво
готівка збільшилась на 2 ярди грн, до 803 ярди грн.
а безготівка навпаки зменшилася на 14 ярдів грн, до 775 ярдів грн. це наслідок того, що гривня витрачена на купівлю валюти від інтервенцій НБУ — 136 ярдів грн перевищила надходження від бюджету 117 ярдів грн. а от з коштами на рахунках в банках трохи веселіше
юридичні особи стабільно збільшують залишки кожен місяць, які в липні сягнули 960 ярдів грн.
а от у фізичних осіб пройшло диво, й залишки зменшились на 9 ярдів грн, до 748 ярдів грн. почалися хайпові заголовки — населення знімає кошти, хтось навіть намагається пояснювати… а як на мене, таке зменшення, що дорівнює одному відсотку — це може бути все, що завгодно, факторів дуже багато.
збільшення залишків попри зменшення загальної кількості грошей пояснюється, що також потроху зростають як кредити — юрособи — зростання 6 ярдів до 558 ярдів грн, фізики — теж 6 ярдів до 246 ярдів грн. так зростають й ОВДП — 15 ярдів грн в липні за рахунок банків та юросіб. загалом зростання гривневих ОВДП за 7 місяців — 69 ярдів грн, з яких 74 ярди грн за рахунок банків (в першу чергу державних). тому перспектив в великому залученні коштів через ОВДП — не бачу.
4 серпня 2024, 13:11
валюта в липні 2024 що там з грошима? липень завершився, й всі почали обговорювати деякі рекорди пов'язані з міжбанком. а саме, розмір інтервенцій в сумі 3,3 ярди дол. але насправді, стрибок інтервенцій пройшов в червні проти травня. бо є такий фактор, про який забувають казати, коли порівнюють місяць до місяця, — а саме кількість робочих дней. бо в травні їх 23, червень — 20, липень знову 23. тому середній розмір інтервенцій в день в травні — 134 млн дол, в червні — 149 млн дол, в липні — 144 млн дол. при чому операції клієнтів банків з безготівкової майже не змінюються. продаж валюти був в районі 205 млн дол на день (в липні навіть трохи менше, ніж в червні), середній дефіцит на день — 65-70 млн дол, а загалом за місяць десь 1,5 ярди дол. сальдо операцій з готівковою валютою якщо читати заголовки статей встановила рекорд, хоча насправді розмір закупівлі трохи більше 1 ярди дол на місяць в 2024 році був неодноразово. це друга складова, на що витрачаються інтервенції НБУ. загалом — збільшення надходжень поки що не видно. й я не певен, що серпень не виправить ситуацію, бо навіть якщо надходження збільшаться, не факт, що не збільшаться витрати. інтервенції НБУ закрили в липні 55% відсотків. підстав для укріплення курсу гривні не бачу. й ще один фактор — співвідношення гривні, яка забрав НБУ через інтервенції й скільки гривні потрапило в банківську систему з бюджету. так, інтервенції ростуть:
травень — 123 ярди грн, червень — 121 ярд грн, липень — 136 ярдів грн. а от витрати бюджету зменшуються:
травень — 130 ярди грн, червень — 119 ярд грн, липень — 117 ярдів грн. цей фактор навпаки стримує курс, бо гривні просто стає менше. поки ще некритично — але це вже тренд. який може миттєво змінитись, якщо бюджет почнуть фінансувати не за рахунок допомоги
й з цікавинок — інтервенції першого серпня — майже 210 млн. чому як — поки тиша. подивимось трохи пізніше
21 липня 2024, 19:20
валютний курс а що там з курсом? в цьому місяці бачимо цікаве ралі. але якщо минулий тиждень ще натякав на конспірологію, то цього тижня наче все зрозуміло.
а саме — клієнти продавали на 1 тижні по 205 млн дол в день, на другому — вже по 215 млн дол. я вже подумав, що ось воно, обіцяне збільшення надходжень від сг експорту . разом з невеличким зменшенням попиту це призвело до того, що дефіцит операцій клієнтів банків зменшився з 55 млн дол на день до 25 млн дол (цифри трохи округлюю для зручності), а відповідно зменшилися й інтервенції НБУ — зі 130 до 110 млн дол на день.
тому я дивувався що курс все одно потроху йде догори, а стрибок в п'ятницю після 15:00 взагалі був цікавий.
а от на цьому тижні все пішло навпаки — інтервенції НБУ збільшилися до 150 млн дол на день на початку тижня, потім склали по 200 млн дол, а в п'ятницю схоже всі 230-240 млн дол. загалом за тиждень 950 млн дол — більше в цьому році було лише в кінці травня, коли й почалося це зростання курсу.
а причина зростання інтервенцій — потреба клієнтів банків 15-16 числа дефіцит склав 70 млн дол, а 17-18 — 130 млн дол (див показники початку місяця). й причина зростання дефіциту в середині тижня — це зменшення продажу клієнтами 17-18 до 160 млн дол (це суттєво, прям по мантрі — експортери притримують валюту ) даних за 19 ще немає, а було б цікаво, бо в п'ятницю стався поки розворот руху курсу.
якось так