Мінфін - Курси валют України

Встановити
4 лютого 2025, 14:39

Столтенберг став міністром фінансів Норвегії

Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг офіційно призначений міністром фінансів Норвегії. Це рішення стало частиною переформатування уряду після виходу Центристської партії з коаліції через розбіжності щодо енергетичного законодавства ЄС. Про це пише NRK.

Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг офіційно призначений міністром фінансів Норвегії.
Фото Pixabay

►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини

Чому це важливо?

Центристська партія, яка має ївроскептичні погляди, виступила проти приведення норвезького законодавства у відповідність до європейських енергодиректив. У результаті вісім міністрів, включаючи міністра фінансів Трюгве Слагсвольда Ведума, подали у відставку.

Столтенберг, який має багаторічний досвід у політиці, повертається до уряду, щоб посилити команду прем'єр-міністра Йонаса Гара Стьоре.

Досвід Столтенберга

  • Уперше став міністром у 1993 році.
  • Двічі обіймав посаду прем'єр-міністра Норвегії (2000−2001, 2005−2013).
  • Очолював НАТО протягом 10 років, покинув посаду в жовтні 2024 року.

Реакція експертів

Норвезькі експерти вважають призначення Столтенберга кроком до посилення уряду. «Думаю, що він повертається, бо має щирий інтерес до Норвегії та економічної політики. Я можу це розцінити лише як прагнення максимально посилити команду», — зазначив головний економіст Sparebank1 Markets Харальд Магнус Андреассен.

Перспективи виборів

У вересні 2025 року в Норвегії відбудуться парламентські вибори. Робітнича партія, яка зараз знаходиться на другому-третьому місцях у опитуваннях, стикається з конкуренцією з боку консервативної Партії прогресу, яка є фаворитом виборів.

🕵️ Ми створили невелике опитування, щоб дізнатися більше про наших читачів.

💛💙 Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.

🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.

Коментарі - 23

+
+75
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 14:51
#
Талановитий і геніальний як усі чинуші. Сьогодні він військовий, завтра — фінансист, післязавтра — керуватиме дитячими садками, потім атомними електростанціями.
Чомусь на хірурга треба вчитись вісім років, потім довго стажуватись і проходити купу тестів, перш ніж допустять до оперування. Те саме стосується пілота літака. А от керувати всією медициною чи всією авіацією може, наприклад, лижний інструктор чи масажистка. Аби тільки вони були своїми у вищих колах державної бюрократії.
От і виходить, що насправді в держсекторі ніхто нічим не керує. Система якось тримається лише на добросовісних та ініціативних низових виконавцях. А всі помилки і зловживання таких «управлінців» заливають купою бюджетних грошей, здертою з нещасних платників податків.
+
+15
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 16:13
#
Він не військовий чи фінансист, він менеджер. Управління — це окрема сфера. Менеджеру не потрібно бути професіоналом в тій сфері, де він керує, достатньо розуміння загальних речей, які швидко освоюються. Але потрібно бути професіоналом в управлінні.
+
+15
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 16:29
#
Не розуміючи достатньо глибоко всіх ньюансів роботи свого підприємства, як він прийматиме стратегічні управлінські рішення? Шляхом гадання на кавовій гущі?
+
+15
ramarren
ramarren
4 лютого 2025, 16:54
#
Ви хочете сказати, що людина, яка десять років була прем'єр-міністром, не зможе виконувати функції міністра фінансів? Столтенберг — наддосвічена людина саме в державному та міжнародному управлінні, на відміну від нашого та американсього президентів, до нього жодних питань нема. Окрім можливо того, навіщо він пішов на пониження, — але це його власна справа, може собі дозволити безкорисно служити батьківщині - знову на відміну від багатьох інших.
+
0
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 17:06
#
Я так розумію, ви готові лягти й на операційний стіл, якщо оперуватиме колишній прем'єр-міністр? Він же наддосвічена людина і точно не відріже вам чогось зайвого. У нас один такий вже роздавав смартфони бабусям за два тижні до початку війни. І закликав готуватися до шашликів. Тепер маємо шашлики з людського м’яса.
+
+15
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 17:12
#
Адекватна людина вже б зрозуміла що ляпнула херню, і просто не продовжувала би. Але це не Ви :)
Причому тут операційний стіл???
+
0
ramarren
ramarren
4 лютого 2025, 18:23
#
А я так розумію, ви покупки робите тільки у професійних продавців, пошту забираєте тільки у професійних листонош, каву замовляєте тільки у професійних барист, на таксі їздете тільки з професійними водіями, новини і статті читаєте тільки від професійних журналістів тощо.

Але порівнювати людину, яка десять років була премєр-міністром і десять років главою НАТО, — з коміком — це просто неадекватно. До речі, комік він теж не професійний, а професійний юрист. Покайтеся!
+
0
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 18:38
#
Все вище перелічене це прості робочі професії, які опановуються протягом декількох місяців практики. Крім того рівень відповідальності абсолютно різний. Бариста максимум зіпсує вам каву, а листоноша переплутає листи. Таксист теоретично може влаштувати ДТП, але ймовірність цього мізерна, бо водіння автомобіля це звичайний побутовий навик, яким зараз володіють майже всі. А от від роботи міністра фінансів залежать мільйони людей. Тому призначати туди водія чи баристу однозначно не варто. Відбір при прийомі на роботу має бути таким же суворим, як для лікаря, пілота пасажирського літака або агента спецслужб.
Проте державні бюрократи, користуючись тим, що їх діяльність ніхто не контролює, приймають на ключові посади абсолютно випадкових людей, аби були лояльні. Потім через їх витівки страждає вся країна.
+
0
ramarren
ramarren
4 лютого 2025, 23:09
#
Я вам відкрию таємницю: міністр — то не професія, а посада, тому гарним міністром може бути людина без профільної освіти, але з великим досвідом в управлінні. Конкретно у Столтенберга є і економічна освіта, і десятки років державного і міжнародного управління, тому все ж не зрозуміло, чому ви пристали саме до нього.
+
0
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 18:40
#
Ну він ніколи не був професійним юристом, оскільки ні дня юристом не працював. В нього є юридична освіта, яка була давно і не підкріплена практикою. І судячи з його ляпів на юридичну тему — юрист з нього такий самий як і з мене. А от комік він професійний. Був. Сумніваюсь, що багато людей буде сміятись з його жартів після його президентства :)
+
0
ramarren
ramarren
4 лютого 2025, 23:14
#
Потрібно домовитись, кого ми розуміємо як «професіонала». У Стотенберга більше досвід в державному управлінні, ніж у Зеленського — на естраді. Але за дипломом Зеленський — юрист, а Столтенберг — економіст. Наш опонент вважає, що економіст не може бути міністром фінансів, а певно бажає, щоб всі державні службовці були випускниками контор по типу МАУ — тобто державними управлінцями саме за дипломом.
+
+15
Kanarej
Kanarej
5 лютого 2025, 2:32
#
Ну особисто я вважаю професіоналом не того, хто має диплом, а того хто працює за даною професією і має певний досвід. Називати професіоналом того, хто колись пройшов навчання та отримав диплом, а реально працює зовсім в іншій сфері — досить складно. Бо це навіть не початківець. Взагалі випускник ВУЗу, який приходить на свою першу роботу навіть по спеціальності — це ще не професіонал. А тут навіть цього не було.
Наш опонент здається нічого не вважає. Він десь почув що всі чиновники погані, нічого не вміють і через них всі проблеми — і понесло.
+
+15
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 17:08
#
ramarren
Просто переплутав Норвегію з Україною… а Столтенберга з Зеленським :)
+
0
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 16:56
#
Для цього є професійні радники і апарат міністерства. Тим більше він має економічну освіту, був міністром торговлі та енергетики та міністром фінансів на початку політичної кар'єри, і пізніше 12 років прем'єр-міністром Норвегії до того як став генсеком НАТО. Хочете сказати, що він не зможе приймати стратегічні управлінські рішення інакше ніж гаданням на кавовій гущі? :)
+
0
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 17:47
#
Професійні радники і апарат міністерства це такі ж самі «менеджери», як і їхній бос міністр. Сьогодні тут, а завтра там. Уявляю що вони нарадять.
+
0
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 18:15
#
Та навіть не уявляю, що Ви зараз науявляєте :)))
+
0
ramarren
ramarren
4 лютого 2025, 18:25
#
Ви взагалі в курсі, який рівень життя в Норвегії? То може таки по факту норвежці краще за вас знають, як їм керувати власною державою? :)
+
0
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 18:40
#
Рівень життя не держава створює а приватний сектор. Держава має просто не заважати і втручатись лише тоді, коли це потрібно. Крім того газовий фактор теж ніхто не відміняв. А в Норвегії газу добіса.
+
0
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 20:20
#
В Україні всього до біса. А було ще більше, включаючи доречі газ. І що?
+
0
EvilReptiloid
EvilReptiloid
4 лютого 2025, 20:50
#
Ну так все це належить державі а не приватному сектору. А держава проводила таку політику, що і сам не гам і комусь не дам. В Україні завжди були одні з найгірших у світі умов для ведення бізнесу.
Тепер частину всього цього добра окупувала Росія, а ще частину напевно віддадуть США в обмін на захист. Тому скоро ми зможемо спостерігати захоплюючу картину — як американські корпорації розробляють українські корисні копалини, а українські чиновники люто скриплять зубами від безсилої ненависті, не маючи повноважень навіть вибити з них малесенького хабарчика в декілька жалюгідних мільйончиків баксів. Бо напевно вони будуть діяти за деякими спецумовами, взагалі поза юрисдикцією України (Трамп порішає, а наші не зможуть йому відмовити).
До речі, українським роботягам від всього цього буде навіть профіт, адже корпорації масово найматимуть місцеву робочу силу. А от навколишньому середовищу не позаздриш. Така ціна людської тупості і жадібності.
+
+15
Kanarej
Kanarej
4 лютого 2025, 21:20
#
Ну так Столтенберг був і міністром енергетики і міністром фінансів Норвегії ще в 90-х. А потім прем'єром ще 12 років. І все в них досі добре. А в нас ні. Тому я не розумію суті Ваших претензій до нього. Ось ці всі загальні гасла про чиновників, які пішли від Трампа і Маска — це не по темі. Про більшість наших чиновників це мабуть було би вірно, але тут…
+
0
ramarren
ramarren
4 лютого 2025, 21:59
#
А приватний сектор незалежно від уряду існує? Тоді чому в Норвегії йому набагато краще, ніж в більшості країн світу? А в рф тоді, на відміну від Норвегії, професійні управлінці керують державою, в якій «газу достобіса», тому така різниця між ними? =)
+
+30
gucci
gucci
4 лютого 2025, 17:23
#
Як казала моя знайома депутатка (зараз сидить за «не поделилась»): от пройду в верховну раду, хоч відпочину.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися