23 березня 2020, 15:33 Читать на русском

Падіння цін на нафту та карантин: скільки буде коштувати бензин на АЗС в Україні

На ціну бензину будуть тиснути дорогий долар і падіння попиту через карантин. Кожна четверта АЗС може закритися.

Суттєвого зниження вартості бензину не варто очікувати, обвал нафтових ринків тут не допоможе.

Про те, що відбувається на паливному ринку прямо зараз, і що може статися найближчими місяцями, на своїй сторінці у фейсбук розповів директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Падіння продажів

На вихідних переговорив з топ-менеджерами і власниками декількох великих мереж АЗС. Всі повідомили про початок падіння продажів приблизно з середини тижня на 15%, до вихідних – на 20% і більше, порівняно з попередньою суботою.

Найбільший спад – 40% – у західних регіонах. У лідерах Закарпаття та Чернівці. На станціях в районі прикордонних переходів продажі впали на 90%.

Очікування теж більш-менш однакові – зниження реалізації в квітні на 40-50%. Це досить оптимістично, враховуючи, що в Італії заправки втратили 70-80%. А ось де немає єдності, так це в прогнозах щодо тривалості цієї… як би так висловитися… ситуації. Скажімо так, менше ніж на чотири місяці вже не налаштований ніхто.

Що це буде означати? Насамперед закриття станцій з малими протоками. Таких, я думаю, 25% мінімум. Якщо чесно, я не знаю, як вони виживали досі, але тепер вихід на карантин для них неминучий. Не виключаю, що вони будуть скуплені більш великими колегами, але про це вже як-небудь іншим разом.

Ще 10-15% – у групі ризику. Наприклад, який сенс у роботі прикордонних станцій, якщо кордон закрився, а місцеве населення, яке жило в основному за рахунок човникових поїздок, впало в режим використання не аби-яких запасів.

Якою буде ціна

Про постачання: паливом всі будуть забезпечені, його й раніше вистачало, а тепер, у зв'язку з форс-мажором, імпортери відмовлятимуться від поставок за довгостроковими договорами.

Про ціни. Почнемо з того, що падіння цін на березневі поставки (а для роздробу вони по суті лютневі) з'їло зміцнення долара.

На квітень я закладаю долар по 30 грн. Розрахунок показує потенціал зниження за бензином на 3 грн/л, дизельного палива – на 2,5. Спеціально для оптимістів: якщо долар буде по 28, тоді 4,2 і 3,7 грн/л відповідно.

Настав час економити. Обирай вигідний депозит у каталозі від «Мінфіну»

Для довідки: якби не провал курсу, падіння цін на нафту і нафтопродукти в світі дало б зниження закупівельних цін у квітні на 6 і 5,5 грн/л для бензину і ДП відповідно.

Витрати особливого періоду

Насправді, буде курс 30 або 28, не суттєво. І ось чому.

До діючих роздрібних цін розраховане зниження повинно скласти 10-15%. Але, як зазначалося вище, продажі за всіма мережами вже провалилися на 20%. Ситуація погіршується з кожним днем і до квітня це буде явно більше 30%. Паралельно зростають витрати на експлуатацію АЗС: індивідуальна доставка працівників на робоче місце, забезпечення засобами захисту, нескінченна дезінфекція приміщень, інші «карантинні» заходи. І до всього зниження виручки в кафе і магазинах.

Іншими словами, постійні витрати залишаються, до них додаються чималі «карантинні», і при цьому доходи (читай продажі) падають. Як зберегти бізнес? Відповідь універсальна для будь-якого бізнесу – тільки за рахунок збільшення націнки. Якщо березневий потенціал зниження з'їла девальвація, то сьогодні економіку АЗС вже щосили з'їдає крах продажів.

Особисто я бачу, що цінова стабільність буде дуже непоганим варіантом у цій ситуації, вже точно кращим, ніж зростання, як на інші товари. Якщо вдасться зупинити просідання гривні, думаю, невелике зниження стане більш імовірним. У доларовому еквіваленті падіння буде в будь-якому випадку.

Читайте також: Вірусна економіка: головні ризики для України

Я звернув увагу також на те, що постачання і ціни, якими зазвичай живе ринок, сьогодні це не перше і навіть не друге питання у поточному галузевому порядку. Всі шукають способи захистити персонал, клієнтуру і все сильніше включаються в закупівлі товарів і послуг екстреної необхідності для потреб громад. Тут стане в нагоді накопичений за останній рік жирок. Будемо стежити за цією діяльністю, там хороший потенціал.

Коментарі - 2

+
0
Belatrisa
Belatrisa
23 березня 2020, 16:03
#
Прогнози по долару взагалі невтішні.
Читаю от статті і трохи лячно
https://inform-ua.info/economics/1584518630-ekspert-prognozyruyut-dalneyshee-podorozhanye-dollara
+
+43
irakez
irakez
23 березня 2020, 23:50
#
Странно. В цивилизованных странах при падении спроса снижаются цены. При повышении спроса повышаются цены. А Украина — это какое-то зазеркалье. У нас цены повышаются всегда.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама