Минфин - Курсы валют Украины

Установить
FinAcademy
Фінансова Академія Актив Фінансова Академія Актив
Зарегистрирован:
6 марта 2020

Последний раз был на сайте:
28 марта 2024 в 09:57
Подписчики (1):
97964857
Екатерина Ивлева
Фінансова Академія Актив — Фінансова Академія Актив
20 апреля 2020, 8:49

Сутність внутрішнього аудиту: функції та значення для компанії

Кожна компанія рано чи пізно стикається з такими труднощами, як штрафи від податкової, нецільова розтрата ресурсів або явне шахрайство співробітників. Дізнається про це керівництво, як правило, не відразу. А коли помічає витік коштів — не завжди може швидко відреагувати через брак потрібної інформації. Вчасно виявити і попередити подібні ризики — завдання внутрішнього аудиту.

У чому ж сутність внутрішнього аудиту, навіщо він потрібен в організації і в чому переваги і недоліки цієї діяльності — дізнайтесь із статті нижче.

Сутність і значення внутрішнього аудиту

Поняття внутрішнього аудиту та внутрішнього контролю, з'явилося ще у XVIII столітті, але остаточно сформувалося лише в XX столітті. Спершу внутрішній аудит відповідав тільки за аналіз ризиків, пов'язаних з підготовкою бухгалтерської звітності та оподаткуванням. Але з глобалізацією економіки і зростанням числа великих організацій, завдання внутрішнього аудиту сильно розширилися. Тепер він охоплює всі аспекти діяльності підприємств і оцінює як слабкі, так і сильні сторони бізнесу.

Внутрішній аудит — незалежний аналіз діяльності організації, який захищає інтереси власника від наслідків шахрайських схем і незаконних операцій. Це рентген для бізнесу, який діагностує організації фінансове здоров'я і його стійкість до ризиків.

Основне завдання внутрішнього аудиту — зберегти ресурси компанії, виявити невідповідність або навмисне викривлення фінансової звітності. Виключити безліч ризиків: фінансові, кадрові, фіскальні, інформаційні та ін., А також надати керівництву достовірну інформацію про роботу підприємства для прийняття управлінських рішень.

Сутність внутрішнього аудиту можна описати в 2-х складових: гарантії об'єктивної оцінки (об'єктивна оцінка аудиторських доказів аудитором, який висловлює думку або дає висновок про процес, предмет, об'єкт) та консультації керівництва (через рекомендації).

І хоча завдання аудиту можуть змінюватися в процесі діяльності компанії, все ж основна роль внутрішнього аудиту — захистити бізнес від банкрутства.

Яскравий приклад — гучна справа Enron у 2002 році. Колись найбільша енергетична корпорація США збанкрутувала за лічені дні через бухгалтерські махінації. Крах компанії призвів не лише до руйнування половини пенсійних фондів Америки, масових скорочень, але і став причиною появи закону Сарбейнза-Окслі. Цей закон посилив вимоги до підготовки фінзвітності та зобов'язав всі публічні компанії США вести внутрішній аудит та фінансовий контроль.

Хто займається внутрішнім аудитом

Внутрішній аудит можуть вести як наймані працівники, так і залучені зовнішні аудитори. Але частіше суб'єктами внутрішнього аудиту стають штатні співробітники департаменту внутрішнього аудиту, внутрішнього контролю або контрольно-ревізійної групи. Ці служби безпосередньо підпорядковуються вищому виконавчому керівництву або засновникам (акціонерам і власникам), що забезпечує незалежність перевірок.

Об'єктами внутрішнього аудиту часто стають:

  • достовірність бухгалтерського обліку і фінансової звітності

  • своєчасна сплата податків

  • активи підприємства та їх джерела

  • власні оборотні кошти підприємства

  • робота економічної, технічної та інформаційної служб підприємства

  • проектно-кошторисна документація і ПО

  • організація виробництва та господарських процесів

  • дотримання законів, нормативних актів і облікової політики

  • перевірка роботи всіх ланок системи управління

  • дотримання принципів корпоративного управління, організація праці та багато іншого.

Зібрана внутрішніми аудиторами інформація стає істотною підставою для прийняття управлінських і кадрових рішень.

Особливості внутрішнього аудиту:

Організовується за бажанням керівництва підприємства: інформація, одержана в результаті внутрішнього аудиту, як правило, призначена для задоволення потреб управлінського персоналу.

Проводиться всередині підприємства його службовцями (аудиторами): витрати на утримання внутрішнього аудиту бере на себе саме підприємство.

Навіщо потрібен внутрішній аудит

Спільне дослідження компаній KPMG та Інституту внутрішніх аудиторів показало, що затребуваність внутрішнього аудиту в корпоративному управлінні тільки зростає. Понад 82% опитаних керівників зазначили, що внутрішні аудитори значно частіше стали сприяти менеджерам в управлінні ризиками і в оцінці доцільності використання інформаційних технологій.

Також зросла необхідність консультацій внутрішніх аудиторів для лінійного і вищого виконавчого керівництва. Першим консультації допомагають підвищити ефективність бізнес-процесів, а другим — контролювати діяльність керівників підрозділів.

Згідно з даними того ж дослідження ІВА і KPMG, такі зустрічі проходять щоквартально у 72% компаній та у 18% — не менше, ніж раз на рік. На консультації аудитор надає неупереджену інформацію про стан справ в організації, що допомагає перевірити достовірність звітів менеджерів середньої і вищої ланки, а також вчасно провести необхідні зміни в компанії.

Внутрішній аудит особливо необхідний в компанії, якщо:

  • власники не керують людьми і процесами особисто, а передають свої функції найманим менеджерам і хочуть бути в курсі подій

  • в організації велика мережа філій — може бути проблема з обміном інформацією, що збільшує ризик навмисного зловживання повноваженнями на місцях

  • компанія планує отримати міжнародний кредитний рейтинг — внутрішній аудит допомагає стежити за своєчасною підготовкою і достовірністю фінансової звітності

Необхідність внутрішнього аудиту особливо відчувається, коли в компанію залучаються іноземні інвестиції. В такому випадку публічна компанія-позичальник повинна надавати річні звіти, що містять звіт зовнішнього аудитора. У нього входить висновок про діяльність керівництва, дотримання процедур складання фінансової звітності, ефективності роботи служби внутрішнього контролю тощо

Завдання внутрішнього аудиту можуть змінюватися в залежності від цілей організації, її масштабів і структури, а також вимог керівництва.

Часто в обов'язки внутрішнього аудитора входить:

  • не допустити нецільові витрати та збитки;

  • забезпечити достовірність бухобліку, збереження майна і активів;

  • виявити і ліквідувати заборгованості, нестачі, шахрайство;

  • дати експертну оцінку господарським, управлінським, фінансовим операціям і процесам;

  • мінімізувати оподаткування та штрафи від контролюючих органів;

  • перевірити якість інформації від управлінського апарату;

  • провести інвентаризацію у філіях, взаємодіяти з зовнішніми перевіряючими та ін.

Нерідко внутрішніх аудиторів просять точково промоніторити ризики, пов'язані з запуском масштабних корпоративних програм, підписання великих контрактів і угод. А глобально — сприяти збільшенню загальних показників діяльності компанії.

Переваги і недоліки внутрішнього аудиту

У внутрішніх аудиторських перевірок є маса переваг:

  • постійний контроль над витратами і збільшенням прибутку;

  • можливість проведення перевірок в постійному режимі;

  • внутрішній аудитор працює всередині підприємства і знає всі його «тонкі» місця, а значить може глибше зануритися у всі ділянки його діяльності, ніж залучений зовнішній аудитор.

До недоліків внутрішнього аудиту можна віднести кілька моментів:

  • внутрішній аудитор — це штатний співробітник компанії, що може поставити під сумнів його об'єктивність;

  • утримання штатного фахівця може обійтися дорожче, ніж разовий зовнішній аудит.

Також внутрішній аудит часто стикається з різними труднощами всередині компанії. Основна — нерозуміння роботи внутрішнього аудитора самим керівництвом або власником. І відповідно — нецільове використання. Наприклад, коли службу внутрішнього аудиту використовують як міні-каральний орган у системі управління. Хоча це в його завдання не входить.

Незважаючи на труднощі, внутрішній аудит потрібен будь-якій організації, як бюджетній, так і комерційній. Він допомагає вибудувати систему управління ризиками, вчасно виявити недоліки в роботі підприємства і поліпшити ефективність всієї його діяльності. Завдання внутрішнього аудиту можуть змінюватися, але він завжди буде спрямований на одне — знизити ймовірність фінансових втрат та банкрутства.

Не варто забувати, що внутрішній аудит буде системним, суворо документованим і зможе виконувати свої завдання в компанії лише тоді, коли ним займаються професіонали з достатнім рівнем знань і практичного досвіду.


Просмотров: 102, сегодня — 0
Следить за новыми комментариями

Комментарии

Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться