Как мы и предполагали в своем утреннем прогнозе — сессия пятницы практически состояла из двух частей (активной — в первой половине дня, и почти спокойной — второй), а гривна укрепила свои позиции относительно доллара.
Кто помог доллару в пятницу, и почему курс не упал до 27
По факту, на межбанке царила предпраздничная атмосфера и клиенты быстро закрывали свои сделки. Одним надо было оперативно продать валюту и успеть рассчитаться с бюджетом по налогам. Другие торопились ее купить, чтобы проплатиться до трехдневных праздников.
Читайте также: Консенсус-прогноз. В 2021 году экономика отыграет лишь половину карантинных потерь. Гривна подешевеет до 30 грн/$
Выиграл от этого Нацбанк, который уже в начале активной фазы сессии вышел с покупкой доллара по 27,07 гривен и выкупал его практически до завершения торгов.
После обеда — сделок уже было немного и регулятор больше стоял со своей котировкой, чтобы не давать курсу просесть ниже этого уровня, нежели реально смог продолжить скупку валюты.
Ход торгов:
За день доллар подешевел на межбанке с 27,08/27,12 до 27,06/27,09 гривен. Рынок оставался полностью зависимым от ситуативных курсовых задач и действий крупных игроков. А сегодня все они спешили закрыть свои операции в первой половине дня.
За счет необходимости у клиентов рассчитываться с бюджетом — уже к 11 часам доллар с утренних 27,08/27,12 подешевел до 27,07/27,10 гривен с целью уйти к уровням около 27 гривен.
Но на межбанке появился НБУ со скупкой валюты по 27,07 и простоял с этим ценником практически весь день.
Это предопределило весь дальнейший ход сессии. К 12:00 курс остался на отметке 27,07/27,10 гривен и почти до 14 часов находился в пределах узкого коридора 27,07-27,075/27,10-27,105.
Ближе к 15 часам предложение постепенно превысило спрос и на 15:00 доллар чуть просел — до 27,07/27,095 гривен, а к завершению сессии — до отметки 27,06/27,09.
Главные события 17 апреля на межбанке:
- Доллар с утренних 27,08/27,12 гривен просел до 27,06/27,09 к концу торгов;
- Нацбанк простоял с покупкой по 27,07 гривен за доллар практически весь день и этим не дал курсу просесть к уровням около 27 гривен. Купил по разным оценкам до $45-80 млн;
- Справочный курс Нацбанка на 12:00 зафиксирован на уровне 27,0793 гривен, а официальный на 21 апреля составил 27,0774 гривны за доллар.
«Минфин» запустил телеграм-канал Економіка та коронавірус
Комментарии - 29
Тиждень спостерігаю за звітами «Мінфіну» по кожному дню торгів. Що сказати? Просто в кожному звіті хоча б трішечки стирчать вуха укріпляторів… І така позиція відверто дивує.
- то обурення тим, що НБУ гасить спроби продавлювання курсу нижче 27, а при зростанні не поспішає з інтервенцією,
- то гучні назви статтей «як НБУ бореться з гривнею»
- то обурення тим, що ринок керується кількома крупними гравцями: «Такое соотношение ролей представителей реального сектора и банальных спекулянтов всех мастей — опасно как для курса гривны в целом».
- то хтось допомагає долару
А реально ми маємо професійну роботу регулятора. Понеділок 6 квітня (два тижні тому) МБ закрився з 27,1-27,15. Сьогодні, через два тижні, закінчили з 27,06-27,09. І коливання протягом двох тижнів були максимум +/-20 копійок.
Слабкий неактивний міжбанк сьогодні – реальність, зумовлена карантином. Але НБУ повністю контролює ситуацію!
Про яке «опасно для курса гривны в целом» може йти мова? Хочеться нижче 27? І заважає цьому то клятий Сітібанк, то спекулянт НБУ?
Думаю, останнім часом НБУ чітко показав: 29,5 в новому бюджеті закладені за його вказівкою. Менше 27 – нонсенс за нинішніх умов, і НБУ триматиме цю планку зубами.
А от руху до планових 29,5, НБУ не заважатиме, тим більше не зливатиме запаси, щоб втримати «міцну» гривню.
+10-20 в день – норма. Паніку гаситиме.
Це я так спробував пограти в психолога. Залізти в душу керівників НБУ :)
Сьогодні через кризу і зупинку економіки рівноважний курс пішов вгору, не берусь стверджувати наскільки, але Кабмін вважає, що 29,5.
У будь-якому випадку, що безкризовий плановий рух вгору, що кризовий обвал - цілком логічні економічно обгрунтовані речі. ІМХО.
А от рух вниз - це локальне тимчасове явище, пов'язане зі співвідношенням у даний момент попиту і пропозиції долара (через карантин і відсутність покупців). Однак гроші - це не звичайний товар, ціна якого визначається попитом і пропозицією. Це в першу чергу інструмент економіки. Сьогодні ринок ненормальний, той же «Мінфін» постійно вказує на ненормальність ситуації, коли ринком рулять один-два крупніших гравця. Тож нормально, що НБУ все це контролює і малими відкупами не допускає «зміцнення» гривні.
Да, движение вниз — это локальное временное явление, но оно отражало бы состояние рынка на данный момент, а у нас же вроде как рыночное курсообразование, НБУ только «сглаживает колебания», он не обязан держать зубами тот или иной курс — что бы там ни было прописано в бюджете и каковы бы ни были хотелки Кабмина.
Кстати, напомню, что в бюджет на 2019 год был заложен курс 29,4. И сильно это волновало НБУ в прошлом году?
З приводу «риночного курсообразования», воно не зовсім ринкове, раз вже є регулятор. А в ситуації карантину, коли форс-мажор не дає брати участь в МБ багатьом гравцям (імпортерам, в першу Чергу), то це вже зовсім не ринок. НЕМАЄ ЗАРАЗ РИНКУ. Це спекулятивне курсоутворення. Тож максимальний контроль НБУ зараз дуже доречний.
Нарешті по 29,4 в бюджеті 2019. Це був експеримент (ОВДП і укріпляторство). Думаю, НБУ теж пішов на поводу у соросят, погнався за параметрами інфляції. Власне, багато хто критикував за це НБУ, Мінфін і експертів укріпляторів. Дива не сталось - діра в бюджеті показала хибність цього шляху. За моїм відчуттям десь з кінця грудня і НБУ, і Мінфін змінили свою позицію і взяли курс на запланований в бюджеті курс (вибачте за каламбурчик).
Моє бачення, зараз локально склалась ситуація відсутності попиту на валюту. НБУ помірно відкуповував валюту. Кілька разів допустив ситуацію, коли тримав курс протягом дня, десь до 15:00, а далі уходив і спекулянти на мінімальних угодах продавлювали за останні години курс ще на 10-20 копійок (я це якось коментував «кот из дома - мыши впляс»). Коли ж вперлись в 27, НБУ змінив тактику - почав стояти на МБ зі своїм курсом практично до кінця сесії.
Якби Ви читали мої коментарі 3-місячної давності, Вам би так не здалося. Я просто реально оцінюю роботу НБУ і вважаю, що десь з кінця грудня вони нарешті відійшли від експерименту соросят з укріпляторством і почали реальну роботу.
Чи Ви справді вважаєте, що накачування економіки гривневими запозиченнями у нерезидентів, з одночасним зміцненням гривні значною мірою через ці ж ОВДП - це шлях до процвітання?
Щоб люди за півроку стали майже на 20% багатшими у валюті (падіння курсу з 28 до 23) потрібно, щоб економіка росла такими ж темпами. А вона падає. Так не буває.
Нарешті останнє. Якби НБУ протягом осені взагалі не відкуповував валюту (допустив повністю «риночное курсообразование»), то до весни 2020 ми мали б курс 16, а може й 8. І наші люди, які заробляють в гривні, завдяки мудрому керівництву слуг народу вже давно догнали б Польщу за рівнем зарплат, а там вже й Німеччина була б не за горами. Чи не так? Логіка, сподіваюсь, зрозуміла.
До речі, Олексію, а це тема! От так і формується імідж. Пам'ятаємо, як українці завдяки телевізору обрали президента?
Тож підкину дрівець у вогонь: 5-го квітня я дав короткий коментар до статті «На следующей неделе доллар подешевеет — аналитик». Мій коментар був — «НБУ нижче 27 не пустить...» Це вже точно був інсайд…
:)