18 січня 2019, 8:10 Читать на русском

Консенсус-прогноз: що буде з курсом та цінами у 2019 році

«Мінфін» попросив фінансових аналітиків дати прогноз курсу гривні, рівня інфляції та зростання ВВП у 2019 році.

«Минфин» попросил финансовых аналитиков дать прогноз курса гривны, уровня инфляции и роста ВВП в 2019 году.

Національна валюта пережила 2018 рік, не виходячи за позначку в 29 грн/$. Навіть в кінці року — традиційний період лихоманки на валютному ринку — курс залишався стабільним. Похитнути його не зміг навіть військовий стан, який діяв у декількох регіонах України протягом місяця. Станом на 31 грудня 2018 року офіційний курс становив 27,69 грн/$, тоді як на кінець 2017 року — 28.07. Тобто за рік гривня зміцнилася на 1.4%.

У консенсус-прогнозі на 2018 рік, який раніше публікував «Мінфін», експерти передбачили середньорічний курс 28,41 грн/$ та 29,01 грн/$ на кінець року за базовим сценарієм. Така оцінка виявилася занадто песимістичною. Більш точним виявився оптимістичний прогноз — 28,02 грн/$ на кінець року.

Яким буде курс гривні у 2019 році

До бюджету на кінець 2019 рік закладено курс 29,4 грн/$. А в нашому консенсус-прогнозі в рамках базового сценарію експерти орієнтуються на показник 30,09 грн/$. Таким вони бачать курс на кінець року за умови, що нинішні економічні та політичні тренди збережуться, а співпраця України з МВФ — продовжиться.

«Поточна ситуація сприятлива для поступового зниження девальваційного тиску: очікується приплив іноземної валюти від міжнародних партнерів та експорту рекордного врожаю зернових; рівень реальних відсоткових ставок високий, а жорсткі монетарні умови створюють дефіцит гривневої ліквідності і стимулюють банки, компанії та населення продавати свої валютні запаси. Зростають надходження від трудових мігрантів», — пояснив свій оптимістичний прогноз старший аналітик казначейства Райффайзен Банку Аваль Михайло Ребрик.

Головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан також не бачить приводів для песимізму: «Україна отримає як мінімум 2 транша МВФ з 3 запланованих. Урожай зернових складе близько 66 тонн, що нижче за рекорд цього року, але відповідає середньому за останні три роки. Попит на готівкову валюту буде вище середнього, але панічних настроїв і скупки валюти не буде».

«Поточна ситуація сприятлива для поступового зниження девальваційного тиску: очікується приплив іноземної валюти від міжнародних партнерів та експорту рекордного врожаю зернових; рівень реальних відсоткових ставок високий, а жорсткі монетарні умови створюють дефіцит гривневої ліквідності і стимулюють банки, компанії та населення продавати свої валютні запаси. Зростають надходження від трудових мігрантів», — пояснив свій оптимістичний прогноз старший аналітик казначейства Райффайзен Банку Аваль Михайло Ребрик.

Головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан також не бачить приводів для песимізму: «Україна отримає як мінімум 2 транша МВФ з 3 запланованих. Урожай зернових складе близько 66 тонн, що нижче за рекорд цього року, але відповідає середньому за останні три роки. Попит на готівкову валюту буде вище середнього, але панічних настроїв і скупки валюти не буде».

Що може призвести до девальвації гривні: ключові ризики на 2019 рік

Загроз для стабільності гривні у 2019 році достатньо — як зовнішніх, так і внутрішніх. Опитані нами експерти виділили такі основні ризики:

1. Припинення співпраці з МВФ

18 грудня минулого року Рада директорів Міжнародного валютного фонду погодила програму допомоги stand-by для України на загальну суму 3,9 млрд доларів. Перший транш обсягом 1,4 млрд доларів наша країна отримала 21 грудня 2018 року. Надходження наступних траншів залежить від того, чи буде Україна дотримуватися домовленостей. «У рік пікових виплат за зовнішніми зобов'язаннями припинення співпраці з МВФ може призвести до значних фінансових катаклізмів» — вважає менеджер з управління активами КУА «ОТП Капітал» Тарас Кучер.

2. Падіння цін на основні експортні товари

«Обсяг і динаміку експортної виручки визначають попит і цінова кон'юнктура на зернові та продукцію ГМК. Ціни на залізну руду і сталь багато в чому залежать від розвитку економіки Китаю, яка вже демонструє ознаки уповільнення. Різке падіння світових цін на метали буде головним фактором ризику для динаміки експортної виручки» — прогнозує начальник відділу по роботі з інвесторами банку Кредит Дніпро Андрій Приходько. Зниження врожаю через погодні катаклізми може вдарити по експорту зернобобових.

3. Уповільнення темпів зростання світової економіки

Охолодження економік розвинених країн веде до зниження цін і попиту на основні товарні групи українського експорту та зменшує приплив валюти. Але це не єдиний негативний фактор. «Зростання відсоткових ставок в розвинених країнах активізує виведення капіталу і збільшує вартість фінансових ресурсів для країн, що розвиваються. У тому числі і для України, якій наступного року потрібно кілька разів виходити на зовнішні ринки за запозиченнями» — коментує Тарас Кучер.

Примхливість ринку запозичень на власному досвіді вже встиг випробувати Нафтогаз. Восени минулого року НАК планувала випуск п'ятирічних єврооблігацій на $1 млрд, але через волатильність ринків його довелося відкласти. «В кінці 2018 року Україна вже зіткнулася з несприятливою кон'юнктурою на міжнародних ринках капіталу на тлі загального відтоку інвестицій з ринків, що розвиваються. В результаті зірвалося розміщення євробондів Нафтогазу. Якщо такі негативні тенденції продовжаться і в 2019 році, тиск на курс посилиться», — переконаний Андрій Приходько.

4. Дефіцит торгового балансу, залежність від імпорту

Головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов нагадав про зростаючий дефіцит поточного рахунку. За даними НБУ, його негативне сальдо за підсумками 11 місяців 2018 року склало $4,4 млрд проти $1,7 млрд за аналогічний період 2017 року.

«Зростаючі грошові перекази з-за кордону і рекордний урожай кукурудзи пом'якшать, але не розгорнуть тенденцію зростання дефіциту поточного рахунку платіжного балансу. Значна частина внутрішнього попиту — як споживчого, так і інвестиційного, забезпечується імпортом. Рано чи пізно за цей структурний дисбаланс доведеться розраховуватися зміною курсу. Системно змінити ситуацію можна було б за рахунок припливу приватного капіталу, але у 2019 році він, швидше за все, буде дуже слабким», — вважає Блінов.

Директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating Віктор Шулик вважає, що дефіцит по рахунку поточних операцій буде накопичуватися через погіршення умов на зовнішніх товарних і фінансових ринках. «Це може вилитися в спробу провести контрольовану девальвацію гривні вже на початку наступного року», — застерігає аналітик.

5. Вибори та популізм

Вибір українців здатний значно вплинути на розвиток економіки, волатильність курсу гривні та інфляцію. Прихід до влади популістів призведе до серйозних наслідків. «Вони можуть знизити ціни на газ або скасувати старі домовленості, що додасть фактор невизначеності у співпраці з МВФ» — пояснює аналітик Альпарі Максим Пархоменко.

Експерти також припускають ймовірність провокацій у період перед або після виборів. Будь-які політичні катаклізми можуть негативно відбитися на економічних показниках.

6. Ескалація військових дій

Вплив цього фактора прогнозувати складно, але більшість експертів включили таку можливість в свої негативні сценарії.

Що допоможе гривні зміцнитися

На думку всіх без винятку аналітиків, сильні позиції гривні має забезпечити кілька чинників: зростання світової економіки і збільшення вартості основних експортних товарів, продовження співпраці з МВФ, стабільність і передбачуваність процесів, які проводить Україна в сфері монетарної та фіскальної політики.

Агентство IBI-Rating в своєму оптимістичному прогнозі робить ставку на зниження напруженості на сході країни, злагоджені дії НБУ, Мінфіну, а також активність учасників ринку і міжнародних кредиторів.

Інфляція: які чинники будуть «качати» ціни у 2019 році

У листопаді НБУ підвищив прогноз інфляції з 8,9% до 10,1%. Причиною погіршення очікувань стало стрімке зростання світових цін на енергоресурси і пшеницю, а також зростання заробітних плат в Україні.

Але результати року все одно порадували: рівень інфляції сповільнився до 9,8% — це рекордно низький показник за останні 5 років.

У 2019 році зростання цін має ще сповільнитися. Ще на початку листопада НБУ прогнозував, що інфляція складе 6,3%. Однак не виключено, що оцінка може змінитися. Ми дізнаємося про це в кінці січня — після публікації оновленого макроекономічного прогнозу.

Складений «Мінфіном» консенсус-прогноз передбачає, що споживчі ціни у 2019 році зростуть на 9% (базовий сценарій).

«Основними драйверами інфляції будуть тривале зростання реальних доходів населення і перегляд адміністративно регульованих тарифів. Протягом першого півріччя інфляція буде близькою до 10%, і лише під кінець року трохи сповільниться до 8,2% »- прогнозує Олексій Блінов. З 1 січня 2019 року мінімальна зарплата в Україні зросла до 4173 грн. Це чинитиме тиск на ціни, хоч і не такий помітний, як в попередні роки.

На думку Віктора Шуліка, інфляція буде залежати, в першу чергу, від стабільності гривні, купівельної спроможності населення, грошово-кредитної політики регулятора, а також інфляційних очікувань. «Мій базовий сценарій передбачає, що споживчі ціни зростуть не більше ніж на 15% в рік, з огляду на той факт, що вже анонсовано підвищення тарифів на цілий ряд адміністративно-регульованих послуг» — прокоментував експерт.

Крім того, ціни у 2019-му буде «штормити» через коливання вартості нафти. «Виходячи з поточних рівнів цін, а також намірів ОПЕК + знизити видобуток на 1,2 млн барелів і блокування експорту Ірану, вартість нафти може повернутися до середньорічних позначок 2018-го. Зміна регульованих тарифів на опалення і гарячу воду з початку 2019 року позначиться на споживчій інфляції, оскільки нові витрати домогосподарств підприємців будуть перекладені на кінцевого споживача» — вважає старший аналітик ГК Forex Club Андрій Шевчишин.

Серед факторів, що впливають на рівень інфляції, Михайло Ребрик виділив зростання дефіциту кадрів, викликане розвитком економіки і відтоком трудових мігрантів. Свою лепту в прискорення динаміки цін можуть внести перерахунок пенсій, зростання переказів від трудових мігрантів, а також нарощування обсягів споживчого кредитування. На його думку, дещо остудити споживчий попит може відтік частини тимчасово вільних коштів населення на депозити, — під впливом зростання відсоткових ставок, а також деяке погіршення споживчих настроїв в очікуванні виборів.

Список депозитів з вигідними умовами

Керівник підрозділу з фінансового аналізу корпорацій ICU Олександр Мартиненко вважає, що до кінця 2019 року інфляція повинна знизитися до 8.5%. Домогтися цього допоможе жорстка монетарна політика НБУ, уповільнення зростання споживання і охолодження зовнішніх сировинних ринків.

Зростання ВВП: прогнози не надто оптимістичні

У держбюджеті-2019 уряд заклав зростання реального ВВП на 3%. Експерти передбачили від 1% до 3% зростання ВВП, що в середньому дало 2,45% за базовим сценарієм.

Основним драйвером зростання залишиться внутрішній попит — як споживчий, так і інвестиційний. «Споживчий попит буде зростати за рахунок подальшого припливу грошових переказів, зростання зарплат у приватному секторі і передвиборчих витрат політичних партій. У той же час зростання бюджетних витрат, у тому числі на соціальні виплати та зарплати в державному секторі, буде стриманим. Внутрішні інвестиції продовжать збільшуватися, але сповільняться після декількох років швидкого двозначного зростання. Поряд з очікуваним падінням врожаю після рекорду цього року, це призведе до уповільнення зростання ВВП "- резюмує Олена Бєлан з Dragon Capital.

Судячи з усього, таких рекордів, які українська економіка досягла у 2018-му, цього року очікувати не варто. Але й провальним цей рік, незважаючи на вибори, теж стати не повинен. 

Світлана Волкова

Коментарі - 5

+
+74
Андрей Иванов
Андрей Иванов
18 січня 2019, 9:27
#
Наблюдаю за прогнозами НБУ и можно смело прибавлять 2-3 % к уровню инфляции. Так что 9% это возможно. Подумайте сами, что инфляция по НБУ — 7% это чуть больше 0,5% в месяц. В январе цена на отопление и горячую воду вырастет на 20-25% и до конца года еще на 50% (это если не переизберут), транспорт нам уже пообещал мер поднять метро на 60% (с 5 грн. до 8 грн), трамвай, тролейбус на 50-75%. Минималку подняли на 15%, значит гараж поднимут на 15%. Мобильная связь с 1 февраля уже прислали сообщение в 1,5 раза. Вот пишу и уже сам сомневаюсь как можно достичь хотя бы 9%, что должно подешеветь чтобы компенсировать такой рост цен.
+
0
Kanarej
Kanarej
19 січня 2019, 18:10
#
Просто значительная часть товаров или не подорожают, или подорожают незначительно. Например весь импорт — пропорционален курсу валюты. Если курс изменится на 4%, то и импорт примерно на столько и подорожает. Многое — продукты, топливо, и многое другое мало зависит от перечисленных позиций, что подорожает.
+
+30
Arthur77
Arthur77
18 січня 2019, 9:30
#
Молодцы! Качественно, с толком, с расстановкой акцентов, но курс все равно никто не угадает.
+
+80
AleksandrBank
AleksandrBank
18 січня 2019, 10:45
#
Хороший обзор.

Думаю инфляция будет не менее уровня 9,5%, скорее 10-11,5%. Коммуналка сильно потянет, зарплаты и пенсии.

Средний курс 28,5. Оптимистический 28. Пессимистический 29,3.

На конец года от 28,7 при хороший условиях и 30,5 при негативе.

ВВП 2,5-3,2.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
20 січня 2019, 13:29
#
В пользу инфляции может сыграть нормальный уровень цен на нефть, если в течении года не будет роста до 75+, то по сравнению с 2018 это нормально приубавит рост инфляции.

Факторов как в Украине так и в мире полно ещё будет.

Он благодаря одному дурачку гос органы в США побили рекорд по неработе, им никто не платит ЗП. Правильно или нет, можно было компромисс найти, хз.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама