kornellio
Роман Корнилюк про банки та фінанси
Зарегистрирован:
3 марта 2011

Последний раз был на сайте:
14 декабря 2018 в 11:46
Роман Корнилюк — про банки та фінанси  RSS блога
Ph.D, фінансовий аналітик YouControl
19 декабря 2016, 19:14

Приватбанк: «чому?» і «що далі?»

100% націоналізація системного Приватбанку, в якому сконцентровано понад третини вкладів населення і переважна більшість безготівкових платежів — складний технологічний та економічний процес, що для уникнення проблем в обслуговуванні клієнтів вимагає узгодженості дій усіх зацікавлених сторін — Мінфіну, НБУ, старих власників і менеджменту, а також відповідальності позичальників та вкладників.

Якщо подальші дії старих приватних власників і менеджменту не йтимуть у розріз з наданими ними зобов'язаннями і сприятимуть м'якому переходу системи під управління новій команді, а клієнти банку зберігатимуть спокій, складнощі для клієнтів будуть мінімальними.

Ключові виклики на сьогодні:

 • забезпечення безперебійності функціонування системи інтернет-банкінгу Приват-24;
 • недопущення витоку і нецільового використання інформації про персональні дані і транзакції малого і середнього бізнесу;
 • підтримка ліквідності для забезпечення усіх бажаючих зняти кошти з поточних рахунків та депозитів із можливістю дострокового розірвання.

У наступному році ключові задачі перед новим менеджментом такі:

 • реструктуризація гігантського інсайдерського кредитного портфелю, формування резервів під кредитні ризики;
 • пошук нового відповідального інвестора для компенсації втрат платників податків, за чий рахунок проводиться націоналізація;
 • зміна бізнес-моделі, яку на даний момент можна охарактеризувати як «банк-пилесос» чи «банківська піраміда».

Сьогоднішні заяви очільників держави, наявність давно прописаного сценарію націоналізації в законодавчих актах та меморандумі з МВФ свідчать, що ситуація знаходиться під постійним контролем, а рішення про вхід держави було необхідним та зваженим.

За збереженість і якість обслуговування поточних та депозитних рахунків у Приватбанку відсьогодні взяла відповідальність держава, про що свідчать синхронні заяви вищого керівництва в особі міністра фінансів, голови НБУ, прем'єр-міністра і президента країни.

Головні причини проблем, які привели до добровільної націоналізації Приватбанку:

 • різке падіння здатності Приватбанку генерувати чистий процентний дохід протягом 2015-2016 р.р., пов'язане зі значними процентними витратами через вимушене утримання депозитних ставок на максимальному рівні для утримання лояльності клієнтів;
 • погіршення фінансового стану через надмірне зростання витрат, необхідних для функціонування бізнес-моделі «банка-пилесоса»;
 • високоризикове кредитування компаній, через ланцюжки офшорних компаній пов'язаних зі старими власниками;
 • відсутність бажання або можливості старих приватних власників збільшити капітал для формування адекватних резервів під кредитні ризики;
 • наявність простроченої заборгованості перед НБУ за кредитами рефінансування;
 • падіння кредитного рейтингу Приватбанка та незадовільні результати стрес-тестування НБУ;
 • інформаційні атаки, які хоч могли підштовхнути власників піти на умови влади, важко назвати самодостатніми причинами націоналізації, оскільки мали під собою глибинні підстави.

Подальше збереження status quo було неможливим і загрожувало фінансовій стійкості системи через подальше збільшення обсягу кредитного ризику, загрози набігу на банк зі сторони вкладників після падіння ставок чи перебоїв з ліквідністю, а також з огляду на ймовірність загострення політичного протистояння влади зі старими власниками.

Роман Корнилюк,

фінансовий аналітик YouControl

Просмотров: 1839, сегодня — 0
Следить за новыми комментариями

Комментарии - 7

+
0
ballistic
ballistic
19 декабря 2016, 22:45
#
Хотілося б ще почути, чого чекати далі.
+
0
Роман Корнилюк
Роман Корнилюк
20 декабря 2016, 11:05
#
Це залежить до якої категорії із зацікавлених сторін ви належите. Схиляюсь до такої версії:
https://www.facebook.com/maria.repko1/posts/1523672690995276?pnref=story

Якщо не буде сюрпризів від нової і старої команди, і панічного зняття — у короткостроковому періоді все буде добре. У майбутньому ж треба буде працювати над повернення коштів платників податків і розчисткою балансу.

Якщо ж ці умови не будуть дотримані — процес стає складним, нелінійним і непередбачуваним. Тому слідкуймо за новинами.
+
0
VictorS
VictorS
20 декабря 2016, 7:52
#
Ключовими питаннями на сьогодні є аудит активів Привату і утримання валютного курсу від обвалу. Чому НБУ нічого не робить з фінансовими пірамідами, хоча володіє правом ліквідації ліцензії на банківську діяльність? Які ще піраміди зараз активно пилососять гроші божевільних? Хотілося б почути від влади скільки реально кредитів з 293 млрд. грн. Привату зможуть повернути народу. На жаль, Данилюк вчора не дав змістовної відповіді на це питання.
+
0
Роман Корнилюк
Роман Корнилюк
20 декабря 2016, 12:02
#
НБУ цілеспрямовано виводить «піраміди» з ринку.
Михайлівський, Дельта, Надра, ФіК, ВіЕйБі і можна продовжувати.
Багатьом це не подобається.
Багатьом не подобається, що надто швидко і «безпідставно»
Багатьом не подобається, що надто повільно.

Але на даний момент регулятор робить цю роботу. Раптове закриття усіх перелічених фінустанов привело б до більшої паніки. Тому потрібен час, врахування макроекономічних умов та політичної ситуації.
+
0
VictorS
VictorS
20 декабря 2016, 12:15
#
Авжеш, а Приват вискочив, як кіт з мішка і цілком прогнозовано. Це було ясно ще в 2015-му і найкращим рішенням була б відмова Привату в рекапіталі на 30,5 млрд. грн. Хай ба самий технологічний і інноваційнй банк України власноруч хльобав свою кашу. Банк би лопнув, як Дельта. Принаймні, кожен отримав би по заслугам. І втрати були б на 100 млрд. грн. меншими.
+
0
Роман Корнилюк
Роман Корнилюк
20 декабря 2016, 14:44
#
Погоджуюсь, кожен би отримав.
але дехто отримав би і не по заслугам.
+
0
VictorS
VictorS
20 декабря 2016, 15:43
#
Але ж потрібно і міру знати. Якщо банк пилососе під 10% по USD, то ризик вкладників має бути ризиком вкладників. І з якого такого *** всі повинні відповідати за жадібність і неадекватність вкладників. Чомусь в цивілізаціїї депо під мінус 0,4% вважається цілком нормальним і фінансові туристи не поспішають в Україну. То ж кожному по заслугам.
Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться