
16 ноября 2018
Последний раз был на сайте:
22 апреля 2021 в 00:09
Сегодня: 2
Всего: 2386
-
kingcity
50 лет, Львів
Віталій CN - блог
- Пол:
- мужской
- Город:
- Yaounde
Звітність і податки ФОП 2021, неочевидні нюанси
4 января 2021, 22:56 + 0 голосов 5 комментариев
З 1 січня, як завжди, маємо певні новації для ФОП, як позитивні, так і негативні. Деякі речі залишаються заплутаними і розібратися в них не так просто. Ця замітка покликана допомогти розібратися.
Книги обліку
Отже в цьому питанні ФОП діляться на 4 категорії, які не співпадають з групами.
1. ФОП на загальній системі оподаткування і які провадять незалежну професійну діяльність:
— вони повинні вести облік як доходів, так і витрат, за формою, яку затвердить Міністерство фінансів, в паперовому, електронному вигляді чи через особистий кабінет. Поки форми немає, вони продовжують вести облік у тій самій книзі. Фактично поки для них нічого не змінилося.
Хвилинка критики чиновників Міністества фінансів. Тут у нас ще один приклад їх «відмінної роботи». Закон про зміни у веденні книг обліку прийнято в липні, форми нема досі. Good job. Не до якихось там форм їм, поки облігаціями треба торгувати. По хорошому, треба гнати в шию всю вертикаль відповідальних від міністра і директора департаменту, до спеціалістів, які не зробили роботу, а ходять в міністерство пити каву.
2. ФОП І, ІІ груп і ІІІ групи на спрощеній системі оподаткування, які не є платниками ПДВ:
-для них книги скасовано. Вони тепер ведуть облік лише доходів у довільній формі в паперовому чи електронному вигляді.
3. ФОП ІІІ групи на спрощеній системі оподаткування, які є платниками ПДВ:
-для них книги теж скасовано. Вони ведуть облік не лише доходів, а ще й витрат, у довільній формі в паперовому чи електронному вигляді.
4. ФОП ІV групи:
-їм не треба було вести книгу, і зараз нічого не змінилося, теж не треба.
Нові рахунки для сплати ЄСВ
Що ж це за новий рік, щоб не ввести нові рахунки? Тепер всі платять ЄСВ в Головне управління, в область. Зміни пов’язані з андміністративною реформою, а саме з введенням нових районів. Ось тут опубліковано реєстр рахунків: Реєстр нових рахунків для сплати ЄСВ з 01.01.2021 Символ рахунку для ФОП — 204 за себе, 201 — за найманих працівників.
Зверніть увагу: станом на 4 січня в особистому кабінеті в розділі стан розрахунків з бюджетом опубліковано старі рахунки. Ще один приклад «good job» від чиновників.
Ну і звісно, кошти, сплачені платниками на старі рахунки по зарахуванню податків, зборів та ЄСВ, не будуть зараховуватись, а повертатимуться платникам, як нез’ясовані надходження.
Особливості подання звіту з ЄСВ за 2020
Порядок подання цього звіту не змінився. Але є особливості у зв´язку з звільненням від сплати ЄСВ в березні-травні. До 9 лютого 2021 треба подати звіт з ЄСВ. Стосовно заповнення додатка 1 через звільнення від оплати ЄСВ в березні-травні податкова роз‘яснює наступне (відразу даю посилання на джерело, щоб кожен міг сам почитати і розібратися, адже подання звітності — серйозна справа):
Дивимося http://zir.tax.gov.ua/.
Запитання відповіді з бази знань — Розділ 201.06 — запитання:
Яким чином заповнюються показники графи 3 таблиці 1 Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Форма № Д5 (річна при визначенні бази нарахування ЄВ за звітний рік платниками, звільненими від сплати ЄВ у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби?
Коротко, ті, хто на спрощеній системі, в графі 3 пишуть самостійно визначену суму доходу (зазвичай мінімалку, з січня по серпень — 4723 гривні, з вересня по грудень — 5000 гривень). В графі 4 дублюють ці суми, крім березня-травня. За березень-травень в роз‘ясненні кажуть проставити прочерки. Але електронна форма звіту вимагає цифри. Тут треба проставити нулі. Перевірено, звіт з нулями приймають. Якщо будуть проставлені суми більше нуля, буде донараховано ЄСВ на відповідні суми.
Інше
Також з 1 січня змінилися прожитковий мінімум і мінімальна зарплата, а отже суми ЄП і ЄСВ. Думаю, розібратися з новими сумами усі зможуть без проблем, тож тут їх не наводжу.
Ринок землі. Що нам втюхують, що є і як повинно бути
11 октября 2019, 6:43 + 12 голосов 23 комментария
Структура капіталу і частка у ній землі. Чи справді сільськогосподарська земля є нашим основним багатством?
Нам розповідають казки, що земля — наше основне національне багатство, основа всього, запорука нашого добробуту. Давайте спробуємо розібратися яка ж в дійсності цінність землі, яка її частка в національному капіталі. Але для початку трохи зазирнемо в історію. Існує свіже дослідження французького економіста Томаса Пікетті, який зібрав статистику стосовно структури капіталу від XVIII століття. Виходячи з його даних, 300 років тому і раніше земля дійсно була основою національного багатства і становила до 80% національного капіталу. Саме землевласники на той час були найбагатшими людьми. З розвитком промисловості, переформатуванням структури економіки, значення землі в структурі капіталу падало і до XXI століття зійшло приблизно до 4-5% національного багатства.
Спробуємо порахувати частку землі в національному капіталі України. Точних даних через недоліки статистики ми не отримаємо, але приблизну оцінку побачимо. Отже, до національного капіталу зазвичай включають житлову і комерційну нерухомість, виробничі активи, сільськогосподарську землю, закордонні активи, що належать громадянам країни, інші цінності, такі як інтелектуальна власність, дорогоцінні метали, різне майно.
В Україні приблизно 42 млн гектарів сільськогосподарських земель. Ціна одного гектара в середньому складає $2000. Тобто загальна вартість всіх сільськогосподарських земель буде приблизно $84 млрд.
Порахуємо житлову нерухомість. На 2019 рік житловий фонд складає майже 1 млрд кв. м. Середня ціна квадратного метра нерухомості приблизно $500. Отже житлова нерухомість оцінюється приблизно у $500 млрд.
Складніше порахувати комерційне майно. Даних по вартості активів у нас немає. Проте ми можемо вивести число з побічних даних. Економіка України генерує $120 млрд номінального ВВП. Середній мультиплікатор у світі для комерційного майна складає 5, тобто активи, які генерують $120 млрд можемо оцінити п‘ятикратно цій сумі, тобто у $600 млрд.
Іноземні активи та інше майно порахувати ще важче, але у нас цього добра не багато. Для країн, схожих на Україну, такі активи складуть приблизно 7% національного капіталу, тобто близько $90 млрд.
Отже, ми бачимо, що $84 млрд, у які оцінюються сільськогосподарські землі України складуть приблизно 6,5% від всього національного капіталу у $1,27 трлн.
Не земля є нашим основним багатством, а нерухомість і комерційні активи. Саме за них слід переживати. Проте якоїсь значної проблеми з продажем квартир і заводів іноземцям суспільство не бачить, так як це питання, на відміну від питання землі, не роздувається в мас-медіа. Зараз не XVIII століття, земля давно втратила своє значення і її частка в активах продовжує падати.
Чи варто боятися іноземців?
Ми чомусь боїмося, що прийдуть іноземці і скуплять всю нашу землю, а нас самих виженуть з хати залишать ні з чим. Іноземці і справді будуть не проти прикупити трохи української землі, але вона для них має таку ж цінність, як і будь-який інший український актив. І що ми спостерігаємо? Чи стоїть черга з іноземців на скуповування українських активів? Як би не так! Вкладати в ризиковані активи нестабільної країни з масою загроз ніхто не поспішає. Черг інвестувати в Україну ми не спостерігаємо. Якщо, звісно, не враховувати скуповування іноземцями номінованого у гривні державного боргу під скажені відсотки. Не будемо розписувати тут причини, вони добре відомі. Чому ж ми вважаємо, що з землею буде якось інакше? Проблема іноземців сильно надумана.
Хто ж буде продавати і купувати землю?
А зараз почнемо реальне моделювання подій, що відбудуться після відкриття ринку землі.
Законодавство змушує власників паїв укладати довгострокові договори оренди на термін не менше 7 років. Такі норми приймалися в інтересах орендарів, якими в основному виступають агрохолдинги. Норма була введена у 2017 році. Саме тоді було переукладено значну частину договорів оренди. Розірвати такий договір просто за бажанням в односторонньому порядку неможливо. Більшість землі блокована в оренді до 2025-2027 років. Вільна лише та земля, яку обробляють дрібні фермери. Але вони не дуже будуть поспішати продати актив, з якого отримують загалом непоганий прибуток. На вільний ринок надійде кілька сотень тисяч гектарів. Що буде з рештою — поговоримо далі.
Чи будуть інвестиції і зростання економіки? Що з цінами на продовольство?
Як бачимо, оборот землі, який почнеться відразу після набрання чинності законом не буде дуже значним, навряд чи він перевищить кілька сотень мільйонів доларів у перший рік. Це не справить суттєвого впливу на українську економіку. Не зайде і значна кількість нових власників. Великим іноземним і українським компаніям цікаві великі масиви, яких не буде. Вийде великий пшик. Значних інвестицій теж чекати не варто.
Є значні побоювання стосовно того, що після введення ринку землі відбудеться її концентрація в одних руках і внаслідок утворення монополії виростуть ціни на харчі. Насправді ж концентрація з описаних у даному тексті причин залишиться на тому ж рівні, що і зараз. До того ж регулювання цін на харчі в Україні вже немає. Більшість продуктів у нас мають ціни паритетні імпортним. Зайдіть у будь-який польський супермаркет і переконайтеся. Ця ситуація не зміниться. Спроби сильно задерти ціни миттєво призведуть до заміщення продуктів імпортом. Тобто ситуація з цінами на харчі мало залежить від введення ринку землі.
Інтерес агрохолдингів.
А тут починається найцікавіше. Вище ми поговорили про заблоковану в оренді землю. Єдиний варіант її легко розблокувати — за обопільною згодою сторін договору. І вуаля, тут і почнеться весь рух. Уважно спостерігайте за руками.
До бабусь і дідусів власників паїв у селах прийдуть представники агрохолдингів і запропонують заманливі пропозиції: розірвати договір оренди за обопільною згодою і пакетом відразу підписати договір купівлі-продажу по $1000 за гектар. І ці дідусі і бабусі в більшості випадків погодяться на такий продаж за безцінь, так як для них це великі гроші, а того життя залишилося всього нічого.
Цілком можливо, що тут можуть виникнути якісь форми конкуренції, коли по селам будуть їздити представники інших агрохолдингів з намаганнями переконати селян за якісь плюшки утриматися від такого швидкого продажу землі і підписати якісь папери з намірами продажу в майбутньому. Проте успіх такої конкурентної боротьби сумнівний.
Тим не менше, агрохолдинги та олігархи думають на перспективу і намагаються відсікти хоча б іноземців, а краще, ввести максимум обмежень, щоб у майбутньому максимально звузити коло учасників ринку і отримати активи дешевше.
Що робити?
Звісно, ринок землі слід відкривати, хоча і не слід чекати від цього якихось швидких суттєвих ефектів для економіки. Якщо ж ми хочемо щоб він дійсно запрацював як ринок, то слід вводити мінімум обмежень, допускати іноземців, а найголовніше, дозволити орендодавцям в односторонньому порядку розривати укладені раніше договори оренди.
Також важливо врегулювати коректну експлуатацію землі, щоб вона не втрачала свою цінність. Штрафи за шкідливі методи екплуатації землі повинні бути драконівськими і невідворотними.
Така у нас насправді ситуація з ринком землі. Шкода, що чинна влада проводить зустрічі з агрохолдингами, намагаючись врахувати їх думку, а інтереси селян донести нікому, та й більшість селян самі не дуже добре розуміють в чому їх інтерес. І 70% населення, більшість яких не володіють землею і виступають проти введення ринку землі, — жахливий результат пропаганди агрохолдингів, які в ідеальному для них варіанті взагалі були б не проти заморозити поточну ситуацію і не вводити той ринок землі ніколи, очевидно лише підкреслюють трагізм ситуації, що склалася.
- 18:43 TikTok грозит миллиардный иск за сбор личных данных детей. TikTok не соглашается
- 18:22 Доллар неожиданно взлетел на межбанке: как и почему в среду прошли настоящие валютные ралли
- 17:36 Курс валют на вечер 21 апреля: межбанк, наличный и «черный» рынок
- 17:28 На выплату 8 тысяч «от президента» направили 1,4 миллиарда
- 17:03 Рожковой и Сологубу отменили в суде скандальные решения Совета НБУ — СМИ
- 16:24 Нацбанк Беларуси жестко будет ограничивать валютные операции
- 16:10 Тигипко продал аптечную сеть TAS
- 15:51 На фондовом рынке у профессиональных участников появились стандарты корпоративного управления
- 15:26 Чистая прибыль Ощадбанка составляет 252 миллиона гривен
- 15:17 За американский TIME теперь можно расплатиться криптовалютой. Еще и кешбек получить