Що може призвести до знецінення грошей і як це позначиться на фінансовій системі світу, у своїй колонці для «Мінфіну» розповів аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Друкарський верстат у дії
ФРС двічі знизив свою ставку, оголосив про надання ліквідності за операціями РЕПО на 4 трлн. доларів, а також оголосив про запуск програми кількісного пом'якшення (QE) на 700 млрд. доларів. Після цього уряд США оголосив про безпрецедентні заходи з підтримки економіки, які включають роздачу по 1000 доларів всім американцям і податкові канікули (загальним об'ємом від 1,5 до 2 трлн. доларів). А у понеділок ФРС США вирішив додати до цієї скарбнички ще більше стимулів у вигляді оголошення нелімітованого кількісного пом'якшення. Тобто тепер QE не має ніяких меж і ФРС викупить будь-яку кількість казначейських паперів США в разі необхідності.
Читайте також: Друкувати гроші і зупинити економіку. Яких помилок може припуститися влада під час карантину
Все це окрім як прямою монетизацією боргу не назвеш. Схема досить проста. Уряд США буде витрачати на економіку стільки грошей, скільки буде потрібно. Дефіцит бюджету США в цих умовах перевищить 10% від ВВП, а можливо і досягне 20% від ВВП, адже немає жодних гарантій, що в майбутньому не з'являться ще якісь заходи допомоги економіці. А через дефіцит бюджету казначейство США буде генерувати величезний новий державний борг, який на 19 березня 2020 року становив 23 477 млрд. доларів. І цей новий борг буде купувати ФРС США, друкуючи під це незабезпечені долари без будь-яких лімітів і обмежень.
Будь я на місці МВФ або Світового Банку, або рейтингових агентств, таких як Moody's, Standart&Poor's або Fitch, міг би закликати США до кращої бюджетної дисципліни та пригрозити пониженням кредитного рейтингу США. Але я не вони і зробити цього не можу. Однак, приватний капітал у всьому світі бачить ці дії США і для себе, як мінімум подумки, знизять кредитний рейтинг США. Адже США повністю забула про свою відповідальність перед власниками її боргу. Поточні дії влади США говорять про те, що їх не хвилює збереження цінності їх зобов'язань перед інвесторами. А це в майбутньому загрожує дуже серйозними наслідками.
Читайте також: У США почалася рецесія економіки — Bank of America
Долар після паніки
Зараз попит на казначейські папери США і долар дуже високий, зважаючи на паніку і страхи на фінансових ринках. Інвестори тікають в так звану «якість», у безризикові активи.
Але що буде після паніки? Коли ситуація стабілізується, нехай навіть на рівні «дна» у світовій економіці, хвиля припливу грошей в долар зміниться «відливом». Доларів виявиться дуже багато, надто багато, від чого ця валюта почне падати.
Боргові папери США виявляться гарантовано збитковою інвестицією, і попит на них впаде, в результаті чого ФРС може стати головним покупцем казначейських паперів США. Мова, звичайно, не буде йти про дефолт США, адже ФРС завжди може прийти на допомогу і викупити весь необхідний обсяг боргу, але натомість ФРС доведеться надрукувати ще більше доларів.
І дуже важливо зрозуміти, що ФРС після коронавірусу не зможе посилити свою політику. ФРС виявиться не в змозі вилучити зайву доларову ліквідність і причина цієї неспроможності проста. Гроші, надруковані за програмою QE, неможливо вилучити шляхом підняття ставки ФРС. Їх можна буде вилучити тільки за рахунок продажу боргових паперів уряду з балансу ФРС, а це зробити буде неможливо без ризику обвалити борговий ринок США.
Тотальне знецінення
Все це не означає що долар «помре», або що він стане «папірцем», зовсім ні. Поточний режим «друкарського верстата» просто може призвести до обвалу вартості долара, причому не на 10% або 20%. Долар може знецінитися вдвічі, а може і більше разів, у найближчі п'ять років. І в цьому теж немає катастрофи, в цьому можна навіть знайти свої плюси.
Читайте також: Чого чекати від долара цього тижня
Якщо уявити, що долар США, скажімо до 2025 року або трохи пізніше, знеціниться втричі, а разом з цим знеціняться і валюти інших країн (і євро, і юань, і фунт), адже інші країни роблять зараз так само як і США, то знеціниться й світовий борг. Знеціниться все, що прив'язане до грошей. І фінансова система світу, переживши гіперінфляцію, прийде до здорового стану, де рівень боргу вже не буде проблемою. Де величина держборгу у світі буде не 300% від ВВП, а тільки 100% від ВВП. І світ отримає чистий баланс, готовий до нового великого циклу зростання економіки на десятиліття, з новим технологічним ривком, з роботизацією, із зеленою енергетикою, з біотехнологіями і світлим майбутнім. Але це буде пізніше. Перед цим, мабуть, буде фінансова буря, яка знищить, а точніше знецінить більшу частину світового капіталу, як непотрібний баласт для майбутнього розвитку.
І цей сценарій, в принципі, світ вже переживав не один раз. Гроші знецінювалися завжди. Просто колись це відбувалося швидко, а колись — повільно. Востаннє сильна інфляція в США спостерігалася в 70-х роках минулого століття. І, наприклад, бургер Big Mac у 1967 році, в момент своєї появи, коштував 45 центів, а в 1986 році, через 19 років — вже 1,6 долара, відображаючи знецінення долара в 3,5 рази. Цього разу цей процес може повторитися і пройти швидше.
Читайте також: Особливості нової фінансової кризи і чим вона небезпечніша за попередні