Акції «зеленої» зони
Індексні фонди
Почнемо з прибуткових вкладень нашого портфелю. Гуру фондового ринку радять новачкам вкладатися саме в індексні фонди. Тож нашою першою інвестицією став Vanguard S&P 500, прив'язаний до широкого індексу американської біржі. Ми розраховували на річне зростання в 9%, зараз ETF вже подорожчав на 10,16%.
Вдалим було і придбання VanEck Vectors Agribusiness — ETF, який орієнтується на сектор АПК (входять виробники техніки, добрив, нових сортів насіння і т. д). Редакція зважила на очікуване подорожчання продовольства і також не прогадала: акції фонду подорожчали на 11,89%, трохи випереджаючи широкий індекс.
Одночасно ми придбали WisdomTree Wheat, прив'язаний до ціни на пшеницю. Він зріс на 14,95%, але для нас це не має особливого значення, оскільки в нього вклали символічні $12 лише для того, щоб дізнатись, що вигідніше: купувати безпосередньо продовольство чи акції АПК-сектору. Відповідь очевидна.
ETF SPDR Russell 1000 Yield Focus, який орієнтується на стабільні і прибуткові компанії «вартості», ми взяли в портфель, як своєрідну противагу S&P 500, котрий надто залежить від технологічного сектору. Саме «вартісні» компанії мають виграти від відродження американської і світової економіки. ETF у нас лише кілька тижнів і за цей час виріс на 2,08%.
Експерти, з якими говорив «Мінфін», позитивно оцінили вкладення в ETF. На переконання лектора навчальних програм Freedom Finance Україна Тараса Гандзія, індексні фонди цього року мають хороші перспективи для росту і виходити з цих позицій не варто.
«Такий портфель підходить під поточні реалії ринку. Технологічні компанії, незважаючи на їх перспективність, дорого оцінюються учасниками ринку, а на тлі вакцинації і пом’якшення локдаунів реальний сектор починає відновлюватися», — прокоментував співзасновник Wotan Михайло Рітчер.
Продовольчі компанії
Високе зростання в нашому портфелі демонструють акції двох продовольчих компаній.
Usana Health Sciences (спеціалізується на розробці і виробництві продуктів харчування, товарів особистої гігієни, вітамінів та доглядової косметики) подорожчала на 12,03%. Ми купили акції цієї компанії взимку цього року незадовго до оприлюднення річної звітності. Вона виявилась суттєво кращою за очікування і акції злетіли. На піку наша дохідність сягала 27%.
Наступну квартальну звітність компанія має опублікувати 27 квітня, після чого можливий як новий зліт вартості, так і суттєва корекція. Однак, загалом компанія представляє стабільний бізнес, працює «в плюс», а 39% її акцій належать інсайдерам. Поєднання цих факторів робить нас спокійними за інвестицію.
Випереджає за дохідністю S&P 500 і виробник алкогольних напоїв Brown-Forman Corporation. З моменту придбання акцій вони подорожчали на 11,82%. І це при тому, що тримаємо їх ми менше місяця.
Компанія вже відзвітувала про результати роботи в І кварталі цього року. Показники прибутку і доходу виявились трохи гірші за попередній квартал, але кращі за прогнози. Це підштовхнуло ріст акцій.
І Brown-Forman, і Usana працюють в продовольчому сегменті, довгий час прибуткові і без особливих труднощів пережили кризовий 2020 рік. Тому «Мінфін» продовжить шукати подібні компанії для свого портфелю.
Автовиробники
Редакція тримає акції двох автогігантів General Motors і Honda Motor. Обидві інвестиції наразі «в плюсі», хоча і програють широкому індексу.
Але, на думку керівника компанії Perfomance Management Сергія Сарояна, заходити в автомобільний сектор було помилкою редакції. В першу чергу, варто було б шукати компанії, які ще не відіграли втрати 2020 року, а ось автоконцерни вже встигли суттєво підрости.
«Глобальна нестача напівпровідників змушує General Motors зупинити виробничі лінії Cadillac, Buick та інших авто. Прогнози стосовно поліпшення ситуації різні. Наприклад, Bloomberg вважає, що пік дефіциту припаде на квітень, але для повного відновлення доведеться чекати вересня», — розповів Сароян.
Тарас Гандзій вважає, що для нашого невеликого портфелю акції 2 автовиробників — забагато і рекомендує позбутись Honda, оскільки японський автогігант наразі відстає в гонці електромобілів.
«General Motors планує вкласти $27 млрд в електричні й автономні транспортні засоби протягом наступних 5 років. Вже у 2022 році компанія випустить Chevrolet Bolt EUV і GMC Hummer EV Pickup. В 2035 році — General Motors вже не буде створювати автомобілі на дизельному і бензиновому паливі, зосередившись лише на електрокарах. Такий напрям розвитку підтверджується також партнерством із LG Chem Ltd у проєкті будівництва другого сумісного заводу з виготовлення акумуляторів», — пояснює Гандзій свій вибір на користь GM.
Купувати акції американського автогіганта рекомендують і провідні інвестиційні банки, а середня справедлива вартість акцій компанії, на думку аналітиків, становить $68. Тобто, компанія може зрости в ціні ще на 18%.
«Мінфін» поки залишає в портфелі акції обох автогігантів. Наш контраргумент: Honda залишається одним з найбільш недооцінених автовиробників. P/E (співвідношення капіталізації до прибутку) приблизно вдвічі нижчий за середній у підприємств з індексу S&P 500.
Крім цього, компанія оголосила про нові плани «електрифікації» — повністю відмовитись від авто з двигунами внутрішнього згоряння вона має до 2040 року. Іноваційні плани компанії можуть додати інвесторам оптимізму вже зараз.
Roblox
«Мінфін» придбав 2 акції сервісу, який має намір стати чимось на зразок ігрового YouTube. Ще купуючи акції, редакція поставила собі за ціль продати одну з них, якщо ціна досягне $80. Після того, як стало відомо про співпрацю Roblox із виробником іграшок Hasbro, ціль була досягнута і ми зафіксували прибуток у 16,4%.
Другу акцію ми продовжуємо тримати. На думку Михайла Рітчера, це найбільш перспективна компанія у нашому портфелі. «Компанія швидко нарощує клієнтську базу, її виручка зростає на 82% рік до року і продовжує прискорюватися», — зазначив він.
На його думку, справедлива вартість компанії становить $61,4 млрд, а ціна за акцію має сягнути $95. «Компанія вже зараз є недооціненою і буде продовжувати зростати до кінця 2021 року», — переконаний Михайло Рітчер. Якщо прогноз справдиться, наша дохідність на акції становитиме 38%.
Акції Roblox досить волатильні. Зараз дохідність за ними становить трохи менше 4%. В деякі періоди ми були і в «мінусі», але цікава бізнес-модель ігрового сервісу дозволяє і надалі вірити в нього.
Акції «червоної» зони
Delta Air Lines
Переходимо до компаній, по яких ми на даний час в «мінусі». Акції одного з найбільших авіаперевізників США з моменту придбання подешевшали на 8,4%. Ми купували їх на очікуваннях завершення карантинних обмежень у США та відновлення перельотів. Але ці акції досить волатильні і ми придбали їх на одному з тимчасових піків.
На думку Сергія Сарояна, по всіх компаніях «червоної зони» нашого портфелю виникають сумніви щодо можливості демонструвати зростання.
«Ситуація з авіакомпаніями все ще вкрай сумна. За даними TSA, пасажирський трафік в березні був на 50% нижче, ніж в 2019 році. Перельоти представників бізнесу, які поки не поспішають йти з Zoom, є одним з найважливіших джерел доходів для авіакомпаній. Виходить, що фінансові звіти за I квартал навряд чи зможуть порадувати інвесторів. У TSA говорять про зростання трафіку до 60% від рівня 2019 року в квітні, тож виникає примарна надія на поліпшення ситуації в II кварталі», — говорить експерт.
Читайте також: 4 улюблені акції «Мінфіну»: що хочемо купити на розпродажу
«Мінфін» наразі не планує позбуватись цих акцій. Зважаючи на швидкі темпи вакцинації у США, ми розраховуємо на повноцінне відновлення авіагалузі до кінця року, а значить і повернення ціни акцій на докарантинний рівень.
Manchester United
За минулий тиждень ці акції привертали найбільшу увагу і ми навіть отримали кілька запитань про те, які несемо збитки. Тому розповідаємо все по черзі.
Наша логіка придбання акцій МЮ була приблизно така ж, як і з Delta. Ми очікували на «бонуси» завершення карантину. Однак так само купили актив на тимчасовому піку. Далі ціна без видимих на те причин почала йти до низу.
В момент, коли було оголошено про створення Суперліги, ми були «в мінусі» приблизно на 10%. На очікуваннях про новий турнір акції Манчестер Юнайтед пішли вгору і за день подорожчали майже на 7%. Згодом зростання продовжилось і на пре-маркеті. Однак, критика Суперліги, обіцяні санкції від УЄФА, а згодом і вихід клубів із неї зупинили це зростання. В «плюсі» ми так і не побували.
Наразі акції МЮ трохи дорожчі, ніж були в момент оголошення про новий турнір і «мінус» за ними становить 9,73%. Однак, в майбутнє можна дивитись з оптимізмом. Клуб закріпився на другій сходинці Англійської прем'єр-ліги і практично гарантував собі місце у Лізі чемпіонів.
В найближчі роки мають зрости і доходи всіх топ-клубів. З 2024 року Ліга чемпіонів проводитиметься за новим форматом, який передбачатиме більше матчів найпопулярніших клубів, а бюджет турніру може зрости до 7 млрд євро. Потенційна вигода підштовхне акції вже цього року, розраховує редакція.
Читайте також: Тиждень звітів: про результати розкажуть Microsoft, Tesla та інші
Не всі експерти поділяють наш оптимізм. На думку Михайла Рітчера, придбання акцій футбольного клубу з самого початку було нашою помилкою.
«Традиційні спортивні ігри заміщаються кібер-змаганнями. Особливо це помітно в епоху коронавірусу, коли закриті стадіони. З огляду на те, що офлайн становив левову частку виручки клубів, локдаун сильно вдарив по цьому сектору», — пояснює він. Відновлення доходів, переконаний експерт, може початись лише ближче до кінця 2022 року.
Біотехнологічний сектор
Придбання акцій двох біотех-компаній з самого початку було лотереєю. «Мінфін» обрав UniQure N.V., що працює над генною терапією для боротьби з гемофілією, та Zogenix, яка розробляє медикаменти для боротьби з рідкісними захворюваннями, зокрема, з синдромом Драве та синдромом Леннокса-Гасто. Акції обох компаній невдовзі пішли в мінус і знаходились в ньому весь час проекту.
«Купівля акцій фарм-компаній, котрі ведуть розробки ліків, особливо на ранніх, експериментальних стадіях продукту — для людей які не спеціалізуються на інвестиціях в біотехи — є грою в лотерею. Треба бути обізнаним в даній фарм-індустрії, постійно пропускати і фільтрувати великі потоки інформації з різних джерел. Адже це не фарм-гіганти з сформованим продуктом і зрозумілою зайнятою нішею на ринку, котрі не залежать повністю від результатів своїх нових розробок», — вважає співробітник Конгрес-Інвест Сергій Гончаренко.
На переконання Тараса Гандзія, редакції варто було б фіксувати збитки за цими активами. Однак, частина експертів з ним не погоджується.
«У випадку з портфелем „Мінфіну“ пройшло ще надто мало часу, щоб розчаровуватися в цих інвестиціях. Такі ризиковані угоди має сенс тримати поки не стане зрозумілим результат: або у компанії не вийшло, або їй вдалося досягти мети з випуском продукту чи технології на ринок», — переконаний керівник Exante Україна Володимир Позній.
Читайте також: Як купити акції Apple і Tesla в Україні
Зрештою, редакція все ж вирішила вийти з обох біотех-компаній. За акціями UniQure N.V. ми зафіксували збиток у 20,7%, а Zogenix — 14,6%.
Фінансові результати
Від початку проекту наш заробіток (разом з раніше проданими активами) становить $116,4, а це 3,9% від загальної суми у $2990, яку розмістили на брокерському рахунку.
Інвестиції «Мінфіну»
Актив | Кількість акцій | Ціна акції на момент придбання, $ | Ціна акції на момент написання статті, $ | Зміна ціни активу за тиждень, $ | Зміна ціни з часу придбання $ | Дохідність |
WisdomTree Wheat | 2 | 6,12 | 7,03 | 1,36 | 1,830 | 14,95% |
Usana Health Sciences | 2 | 86,4 | 96,8 | -1,28 | 20,8 | 12,03% |
VanEck Vectors Agribusiness | 3 | 81,44 | 91,12 | 4,58 | 29,06 | 11,89% |
Brown-Forman Corporation | 1 | 69,04 | 77,2 | 3,11 | 8,17 | 11,82% |
Vanguard S&P 500 | 1 | 347,44 | 382,74 | 0,21 | 35,31 | 10,16% |
BP | 5 | 22,6 | 24,6 | -3,9 | 10,03 | 8,87% |
General Motors | 1 | 53,5 | 57,56 | -0,97 | 4,07 | 7,59% |
Roblox | 2 | 68,74 | 71,45 | -3,96 | 2,72 | 3,94% |
Honda Motor | 5 | 29,55 | 30,25 | -2,68 | 3,5 | 2,36% |
SPDR Russell 1000 Yield Focus | 2 | 90,49 | 92,38 | 0,29 | 3,78 | 2,08% |
Delta Air Lines | 2 | 50,67 | 46,39 | -0,22 | -8,55 | -8,43% |
Manchester United | 5 | 18,07 | 16,31 | -6,57 | -8,8 | -9,73% |
ПОПЕРЕДНІ МАТЕРІАЛИ СЕРІЇ:
Топ-10 брокерів, за допомогою яких можна купити акції на іноземних фондових біржах
Як заробити на алкоголі: рекомендації експертів і вибір редакції
Порівнюємо вкладення в S&P 500 і інші індексні фонди: дохідність і ризики