Підготовчі роботи
У попередніх матеріалах про інвестиції «Мінфіну» ми розглянули тарифи брокерів та визначались зі своєю стратегією на фондовому ринку. Ми вирішили інвестувати на фондовому ринку через компанію Універ, яка працює як субброкер Exante. Тож для торгівлі нам потрібен термінал Exante. Цю ж торгівельну платформу використовує ще один український субброкер — Svit Invest.
Торгівельні платформи інших брокерів можуть відрізнятись візуально, але їхній принцип роботи той самий. Тому, стаття буде корисною і тим, хто готується купувати акції через іншого брокера.
Якщо ж ви вже має досвід торгівлі на фондовому ринку і вважаєте, що «Мінфін» пропустив важливу інформацію для новачків, пишіть про це в коментарях. Ми продовжуємо відкривати фондовий ринок з читачами і готові навчатись разом.
Як влаштований термінал
Торгувати на фондовому ринку брокери дозволяють онлайн через торгівельні термінали. Це може бути спеціальна програма, яка скачується на комп’ютер, веб-сайт або мобільний додаток. Встановивши програму Exante та зареєструвавшись в ній, користувачі отримують 1 млн євро на демо-рахунок. Завдяки цим коштам можна потренуватись проводити операції, перш ніж відкривати справжній рахунок.
Встановлений на комп'ютер термінал Exante виглядає так.
Структура терміналу мозаїчна. Це означає, що потрібні вікна можна міняти місцями та змінювати їхній розмір. На перший погляд, термінал видається досить складним і перевантаженим. Але більшість інструментів, які тут є, потрібні активним трейдерам, які роблять велику кількість операцій і намагаються заробити на дрібній зміні вартості активів.
Інвесторам же, які купують акції на більш тривалий період і роблять невелику кількість операцій, потрібна значно менша кількість інструментів. На них ми і зосередимось.
Найперше, що варто зробити — це перевірити налаштування. Відповідна кнопка у правому верхньому куті.
Тут можна обрати мову терміналу (українська недоступна, але є російська), валюту відображення рахунку, кольорову гамму терміналу, особливості візуалізації графіків тощо.
Як обирати і купувати
У лівому куті терміналу знаходиться каталог доступних інструментів. Вони розкриваються, подібно до каталогу папок. Наприклад, на скріншоті ми натиснули на «Акції і ETF», після чого відкрився список доступних для торгівлі бірж. А коли обрали Австралійську, побачили представлені на ній акції.
Якщо ж ви вже знаєте, які акції хочете купити, можна «забити» їх тут же у пошуку. Ми прописали «tesla» і в отриманому переліку знайшли акції, які торгуються на біржі NASDAQ. Після подвійного кліку по цьому напису у сусідньому вікні відображається графік коливань вартості виробника електромобілів.
Якщо ж назву активу затиснути лівою кнопкою миші і перетягнути у вкладку «швидка заявка», тут відкриється можливість купувати та продавати саме ці акції. Дане вікно виглядатиме так:
В цьому вікні відкриється можливість купувати та продавати дані акції. Дві ціни, які відрізняються на 28 центів — це ціни попиту і пропозиції. Тобто, вища ціна — це пропозиція, за якою ви в даний момент можете купити актив. Нижча — за якою можете його продати.
Щоб здійснити таку миттєву покупку чи продаж, слід натиснути на той квадратик, де прописана ціна і вказано відповідно Sell Market (продати) чи Buy Market (купити). Також слід ввести кількість акцій, які ви бажаєте купити чи продати (зараз встановлено 1 акцію)
Завдяки ж кнопці Join Bid можна виставити заявку на купівлю активу за кращою ціною. У такій ситуації ви фактично заявляєте, що готові купити акцію Tesla, але лише за $491,1 і чекаєте, чи буде продавець, який погодиться на таку ціну. При натисканні Join Offer ви готові продати актив, але лише за вищою ціною і, відповідно, чекаєте покупця.
Нижче в цьому вікні знаходяться інструменти, які дозволяють закрити раніше відкриту угоду. Якщо актив сильно подорожчає, або надмірно впаде в ціні. Скажімо, ви купуєте акцію Tesla за $491 і вказуєте системі, щоб вона продала її, якщо ціна досягне $510 — цей прибуток для вас достатній. Так само можна встановити продаж, якщо ціна опуститься, наприклад, до $480. Це можна зробити, якщо ви боїтеся значного обвалу ціни і не хочте увійти в більший «мінус». Однак, це радше спекулятивні, а не інвестиційні інструменти. Тому детальніше їх поки не розбиратимемо.
Читайте також: Купувати акції, продавати долар. Morgan Stanley оновив стратегію-2021
Дозволяє система і відслідковувати зміну вартості вже придбаних активів. Для цього потрібно натиснути на кнопку Рахунок у верхньому меню.
Користуючись демо-рахунком, ми купили по одній акції Tesla та Pepsi. Кількість придбаних акцій видно у другій колонці, а в наступній — скільки ми за них заплатили. Далі йде нинішня ціна на ці акції, а також валюта, в якій вони торгуються. Окремо ціна прописана у євро. Оскільки саме в цій валюті зараз стоять розрахунки за замовчуванням. Останні два стовпчики — зміна ціни наших акцій після покупки. Спершу в доларах, потім у євро. Як бачимо, акції Pepsi дещо втратили в ціні, а виробника електромобілів — подорожчали. Внизу вказано, як загалом змінилась вартість нашого портфелю. Наразі ми «заробили» 4,6 євро.
Мобільний додаток
За бажанням, торгувати можна не лише через термінал на комп’ютері, але й в мобільному додатку Exante Trading. Він доступний в Google Play та App Store.
Функціонал мобільного додатку такий самий, як і у версії для ПК, але виглядає він дещо простіше. Переключатись між розділами меню можна кнопками знизу.
У розділі «торгівля» зверху розміщено пошук потрібних активів (зараз обрані акції Apple), нижче — графік коливань ціни, а також ціни попиту та пропозиції з можливістю купити чи продати акції.
Що не сподобалось у терміналі
Найбільший недолік терміналу, на наш погляд, у тому, що в ньому зібрано надто багато інструментів. Проблема не в тому, що вони складні, а в тому що сама структура терміналу зроблена для підштовхування до активного трейдингу. Брокер зацікавлений саме в такій діяльності клієнта. Адже отримуватиме комісію з кожної операції. Водночас, як зазначав «Мінфін» у попередньому матеріалі, спекулятивна торгівля у більшості випадків веде до збитків.
Читайте також: У 2021 році індекс Dow Jones зросте на 35%
Також не вистачає інформації про компанії, акції яких можна купити. Зокрема, про капіталізацію, доходи, дивіденди тощо. Торгівельна платформа — це не місце, де інвестору буде зручно визначитись з активом для придбання. Для того, щоб детальніше ознайомитись з показниками компанії, потрібні інші джерела.
Наприклад, основні відомості про фінансові показники можна дізнатись на порталі Investing. Зокрема, ось так виглядають ключові дані про Coca-Cola на цьому ресурсі.
Якщо ж цікавить більш детальна інформація про дивіденди компанії, зокрема про їхній графік та коли чекати наступної виплати, можна скористатись сайтом dividend. Для прикладу, дані про ту ж саму Coca-Cola.
Детальніше про ресурси, які дозволяють краще познайомитись із показниками компаній, ми писатимемо згодом, коли обиратимемо акції компаній для придбання. Зараз же прохання до читачів, які вже мають досвід торгівлі на фондовому ринку, поділитись сайтами, які ви використовуєте для вивчення компаній. Та розкажіть, чому саме вони найзручніші для вас.
Олексій Писарев
ПОПЕРЕДНІ МАТЕРІАЛИ СЕРІЇ:
Як обрати брокера, щоб купити акції за кордоном
Спекулювати чи «купити і тримати»: як обрати стратегію на фондовому ринку