Друга спроба

Ідея створення такого інструменту як банківські сертифікати міститься у законопроекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових інструментів банків» (№1112). Законопроект вніс голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, що суттєво підвищує вірогідність його підтримки парламентом.

Банківські сертифікати — це інструмент, що поєднує в собі властивості депозитів і цінних паперів. Проект передбачає запровадження двох видів таких сертифікатів: відсоткові та дисконтні. За першими виплачуватимуться проценти подібно до депозитів, другі можна буде придбати у банку за однією ціною, а потім, по завершенню строку їх обігу, продати емітенту за вищою.   

Це не перша спроба запровадження банківських сертифікатів. Законопроект з такою ж назвою і приблизно такого ж змісту вже вносився до Верховної Ради. Щоправда, тоді його запропонувала до розгляду група народних депутатів від Блоку Петра Порошенка та Самопомочі.

Депозит vs сертифікат

Головною перевагою банківських сертифікатів над строковими депозитами стане можливість їх продажу на вторинному ринку. Як наголошує Данило Гетманцев, такі сертифікати банки випускатимуть у бездокументарній формі, що на думку автора законопроекту суттєво спрощуватиме їхній продаж. 

Іншими словами, це можливість для покупця сертифікату отримати аналог депозиту на вимогу, до того ж з підвищеною ставкою дохідності. Справа у тому, що у випадку з банківськими сертифікатами банк убезпечений від дострокового повернення залучених коштів. Для банку перепродаж сертифікатів між третіми особами нічого не змінює.

«Потенційні покупці банківських сертифікатів, на відміну від власників строкових банківських депозитів, матимуть можливість вільно розпоряджатись вкладеними коштами шляхом продажу сертифікатів на вторинному ринку або емітенту, якщо він буде проводити такий викуп. Ми очікуємо, що ряд банків випустить сертифікати та буде сформований ліквідний вторинний ринок за прикладом ринку ОВДП», — вважає начальник управління казначейства Universal Bank Олексій Дмитрієв.

Купуйте ОВДП з підвищеною дохідністю

Однак, для тих хто прагне отримати підвищені ставки завдяки банківським сертифікатам є і погані новини. Відповідно до проекту, Фонд гарантування вкладів не компенсуватиме вартість цінних паперів у разі, якщо банк виявиться неплатоспроможним. На думку казначея Forward Bank Наталії Шишацької, у зв’язку з цим для клієнтів депозит все ж буде привабливішим ніж банківські сертифікати. Крім цього зараз банки можуть випускати облігації, які з точки зору покупця мають подібні функції із запропонованими сертифікатами.

Навіщо випускати сертифікати

За словами Данила Гетманцева, депозитні сертифікати матимуть зручний технологічний механізм випуску та обслуговування. На це ж розраховують і у деяких фінустановах.

«Банки отримають додаткову можливість залучення коштів за простішою та менш затратною процедурою ніж звичайні банківські облігації», — зазначає Олексій Дмитрієв.

Водночас не всі учасники ринку дивляться на потенційні зміни так оптимістично. «З точки зору витрат часу та оперативності управління ліквідністю для банку вигіднішим продуктом буде оформлення звичайних депозитів», — переконана Наталя Шишацька. Тому, за її словами, складно говорити про доцільність створення нового продукту, який практично дублює вже наявні.