►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» у фейсбуці: головні фінансові новини
Що заявив Пишний
«Протягом 3 місяців 2024 року постало питання ритмічного надходження міжнародної допомоги — матеріалізувався цей ризик. Станом на березень Україна отримала лише 1/10 того обсягу, на який розраховувала. Наприкінці березня-початку квітня ми отримали вже вагому суму — близько $10 млрд, і вона суттєво покращила статки наших золотовалютних резервів та баланс. А разом з тим, дозволила НБУ реалізувати ту амбітну стратегію пом'якшення валютних обмежень, яку було реалізовано в травні», — зазначив Пишний.
До теми: У НБУ назвали причини попиту на валюту та зростання курсу долара у червні
Він також нагадав, що валютна лібералізація була спрямована насамперед на додаткові можливості експортної експансії та інвестування в основний капітал.
«Дали можливість виводити нові дивіденди та відкрили можливості для обслуговування нових кредитів, стимулюємо приплив нового капіталу. Без валютної лібералізації це було неможливо. І так, це збільшило попит на валюту. Це була прогнозована модель поведінки», — сказав керівник Нацбанку.
Регулятор забезпечує курсову стабільність
«Ви бачите, що курс рухається у дві сторони. Так, присутність Національного банку на валютному ринку відчутна. Але прогнозували саме такий розвиток подій. Це дозволяє компенсувати як зовнішні, так і внутрішні шоки, пов'язані з макроекономічною ситуацією», — вважає Андрій Пишний.
Він вважає, що НБУ може закінчити 2024 рік із таким самим розміром золотовалютних резервів, яким він був до початку валютної лібералізації.
«Тільки цього тижня в Україну надійшло близько $4 млрд — це кошти Євросоюзу та МВФ», — зазначив Пишний. При цьому глава НБУ відмовився прогнозувати будь-які значення щодо курсу гривні на майбутнє.
Які нові попуски пропонують
Як писав раніше «Мінфін», Нацбанк вивчає клопотання уряду про збільшення терміну обов'язкового повернення валютного виторгу для агровиробників з 90 до 120 днів.
За словами Пишного, Нацбанк зацікавлений у тому, щоб експортна експансія все ж реалізовувалась максимально ефективно, але водночас нагадує, що експортний виторг — це головне джерело наповнення золотовалютних резервів.