►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
«Останній аналіз даних свідчить про більш стійку економічну діяльність, ніж на момент затвердження програми EFF», — зазначається у документі.
ВВП
Зокрема, переглянутий у бік покращення показник зростання реального ВВП в 2022 році (з «мінус» 30,3% до «мінус» 29,1%). Це сталося завдяки більш потужній динаміці в IV кварталі минулого року, коли господарства та компанії в Україні краще адаптувалися до відключення електропостачання.
Крім того, у І кварталі 2023 року зростання ВВП підвищилося до «плюс» 2,4%, «що свідчить про значне відновлення економічної активності», а також подальшу адаптацію бізнесу й домогосподарств під час війни.
«Опитування підприємств підтверджують поліпшення настроїв», — зазначається у документі.
Натомість як непередбачений ризик вказується руйнування Каховської греблі, що «може вплинути на зростання через втрату орних земель, міграцію та порушення роботи промислових об'єктів, у тому числі через брак води та електроенергії».
Читайте також: Мінфін прогнозує цьогоріч зростання економіки до 3%
Інфляція
Показник інфляції в Україні станом на травень 2023 року знизився до 15,3% у річному вимірі з 26,6% станом на кінець 2022 року.
Базова інфляція (не враховує зміни цін на продовольство й електроенергію) також знизилася до 15,6% у травні з 22,6% наприкінці 2022 року.
Як зазначили у МВФ, це відобразило зусилля щодо оптимізації поставок продуктів харчування й пального, швидкого відновлення енергетичного сектору після атак, а також зміцнення готівкового курсу гривні.
Зазначається, що тарифи на електроенергію для домогосподарств зростуть більш ніж на 60% з червня, однак це незначною мірою вплине на інфляцію через низьку базу.
Бюджетний дефіцит
У МВФ також вказали на погіршення показників бюджетного дефіциту порівняно з минулим роком, «оскільки вищі прибутки були більш ніж компенсовані більшими витратами впродовж перших чотирьох місяців 2023 року».
У цьому зв’язку зазначається, що сукупний загальний бюджетний дефіцит сягнув близько 185 млрд грн протягом перших чотирьох місяців 2023 року порівняно зі 130 млрд грн у цей же період 2022 року.
Читайте також: Оновлений меморандум з МВФ: Україна відмовиться від пільг за кредитами для великого бізнесу
Валютний ринок
У МВФ також зазначили, що в Україні покращилися умови на валютному ринку через продовження зовнішніх надходжень та сезонні чинники, зокрема продажі валюти сільськогосподарськими виробниками.
Різниця між офіційним та готівковим курсами стабілізувався на рівні близько 2−4% з березня, тоді як місячний чистий продаж валюти НБУ стабілізувався на рівні $1,6 млрд в березні-травні порівняно з $2,9 млрд узимку.