Угоди не було, але інтерес був
monobank — результат колаборації Універсал Банку Сергія Тігіпка і компанії Fintech Band від колишніх топменеджерів Приватбанку Дмитра Дубілета, Олега Гороховського та Михайла Рогальського. Він з'явився на українському ринку восени 2017 року. Фінансовим інвестором виступав і ексголова Привату Олександр Дубілет, який інвестував в компанію на першому етапі 38 млн грн, або приблизно $1,3 млн за курсом 2017 року. Це дало йому найбільшу частку в компанії — 33,74%.
У перший же місяць проєкт, який позиціонував себе як перший в Україні банк без відділень, залучив 30 тис. клієнтів. Зараз mono користуються 3,9 млн осіб.
На початок серпня 2021 року в структурі власності Fintech Band Олегу Гороховському, Михайлу Рогальському та Євгенії Кривенко належить по 17,18%, Дар'ї Букрєєвій — 9,81%, Вадиму Ковальову — 4,91%. Дмитро Дубілет вийшов із компанії у 2019 році після того, як став міністром у Кабміні Олексія Гончарука. На початку цього року частка Олександра Дубілета перейшла іншому його синові — Олексію. Фаундери Володимир Яценко і Людмила Шмальченко також вийшли з числа засновників.
Другий ймовірний учасник невдалої угоди, Альфа-Банк, належить російським бізнесменам Михайлу Фрідману, Петру Авену, Герману Хану, Олексію Кузьмичову і Андрію Косогову. Він володіє банками в Росії, Казахстані, Білорусі, Нідерландах і на Кіпрі. В Україні бізнесмени також володіють компаніями «Київстар» і «Моршинська».
Попередня топ-подія на банківському ринку була пов'язана саме з Альфа-Банком: материнська компанія фінустанови — люксембурзька ABH Holding — у 2016 році обмінялася активами з італійською UniCredit Group. В результаті Фрідман і Хан отримали від італійців Укрсоцбанк в обмін на 10% акцій всієї ABHH. Український Forbes оцінював цей обмін приблизно в $500 млн.
Альфа завершив поглинання Укрсоца у 2019 році і продовжив шукати варіанти розширення в Україні. Головна мета — наздогнати Приватбанк на банківському ринку. Після успіху monobank група дійсно розглядала покупку Універсал Банку, а також прицінювалася до української «дочки» російського Сбербанку, розповідає високопоставлений співрозмовник Liga.net у банківських колах.
Від обох варіантів Альфа-Банк відмовився. У випадку з monobank справа не дійшла навіть до переговорів, зазначив високопоставлений співрозмовник в керівництві Альфа-Банку. Співрозмовник, знайомий з обговоренням Альфою відповідних для покупки банків, відзначає, що банкіри самі відмовилися від більш предметних переговорів і з Тігіпко, і з Ощадбанком.
Читайте також: День народження mono: 10 невідомих фактів про банк
Як monobank став лідером ринку всього за три роки
Якщо в Універсалу, на базі якого працює monobank, все ж знайдеться зацікавлений покупець, йому, ймовірно, доведеться заплатити за нього близько півмільярда доларів.
«Я б оцінив банк за умови, що в ньому є проєкт monobank, в 9,6−11,7 млрд грн ($350 млн — 430 млн), або 2,4−2,9 власного капіталу. Без mono Універсал, судячи з фінпоказників, коштуватиме, як ліцензія (200 млн грн. — ред.) або навіть менше,» — говорить Євген Дубогриз, експерт CASE Ukraine та ексзаступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ.
Оцінку в «декілька сотень мільйонів доларів» раніше дав і Томаш Фіала, генеральний директор інвесткомпанії Dragon Capital. Ймовірно, це — не межа, оскільки mono ще не досяг пікової точки і ще може збільшити частку ринку, допускає Михайло Демків, фінансовий аналітик ICU.
«Можливо, зараз і не кращий момент для продажу monobank. Проєкт ще зростає і набирає клієнтів», — зазначив Демків.
Універсал Банк дійсно можна вважати найбільш прогресуючою фінустановою на українському ринку за останні кілька років. Січень-вересень 2017 року (до початку роботи monobank) закінчив з активами 5,016 млрд грн і посів 25 місце. Прибуток за весь 2017 рік становив 99,7 млн грн.
Після закінчення п'яти місяців 2021 року Універсал — другий за прибутковістю в усій банківській системі (1,3 млрд грн). І десятий — за обсягом активів (42,960 млрд грн).
Секрет успішного розширення — зручна IT-платформа, яку створювали люди, які працювали над функціоналом Приват24, агресивний маркетинг і лояльні умови для клієнтів: зокрема кешбек і пільгові кредитні періоди.
Минулого року Універсал заробив 686 млн грн чистого прибутку. 95% цієї суми згенерував monobank, писав український Forbes з посиланням на Тігіпка.
Читайте також:Анна Тігіпко: в izibank вже є понад25 різних сервісів для клієнта
За три з половиною роки колаборація monobank+Універсал принесла засновникам майже 2,5 млрд грн прибутку ($92 млн). Кредитний портфель фізичних осіб банку за цей період виріс в 10 разів — до 19,017 млрд грн, що зробило його другим роздрібним банком за обсягами після Привату і третім (після Привату і Ощад) — за кількістю активних платіжних карток.
Чистий прибуток тільки Fintech Band (разом із інвестфондом Тігіпко «Універсал ТМ» володіє правами на торгову марку monobank) у 2020 році склав 502 млн грн або приблизно $18 млн, свідчать дані системи ContrAgent.
Відповідно до звітності Універсал Банку за 2020 рік, на статтю «використання ПЗ» він витратив 690 млн грн або близько $25 млн.
Без урахування витрат на утримання IT-складової, доходи, які monobank приніс творцям, вже перекрили початкові інвестиції в проєкт: Fintech Band вклала близько $5 млн, розповідали засновники.
При цьому Універсал працює ефективніше за конкурентів. Порівнюючи із Альфа-Банком, який у січні-травні 2021 року заробив співставний чистий прибуток, банк Тігіпко поніс на 43% менше витрат: 2,1 проти 3,6 млрд грн.
Читайте також: Олег Гороховський: «Ми блокуємо близько 20−30 карт на день»
Дорогий банк з «приватівською» історією
Угод із продажем успішних фінансових проєктів на українському ринку не було останні десять років, зазначає Демків з ICU.
Кращим активом, який виставили на продаж, був Ідея Банк, вважає він. Але угода з продажу банку польським Getin Holding інвесткомпанії Dragon Capital приблизно за $50 млн (1,5 капіталу) зірвалася на початку 2020 року через коронакризу.
В іншому банківські M&A в Україні останнім часом не вражають. В одних випадках мова йшла про не зовсім здорові банки. Наприклад, продаж Віктором Пінчуком банку Кредит Дніпро Олександру Ярославському, коли фінустанову потрібно було докапіталізувати на $50 млн.
В інших — попередня оцінка банків не дотягувала навіть до еквівалента одного капіталу. Так, наприклад, було з Укргазбанком, 20% акцій якого IFC оцінила в $30 млн (весь банк — $150 млн, або половина капіталу) і з Ощадом, де ЄБРР запропонував орієнтуватися на $100 млн за 25% банку або $400 млн за все (також пів капіталу).
Чи може monobank коштувати дорожче? У теорії — так. Тим паче, що схожі за моделлю фінустанови за кордоном продаються за мільярди: британський Revolut нещодавно оцінили в $33 млрд, а російський Тінькофф Банк зупинився за крок від продажу корпорації Яндекс за $6 млрд. Як і monobank, вони позиціонуються як «банки у смартфоні».
У mono є послідовники, але todobank від Мегабанку, sportbank від Оксі Банку та izibank від Таскомбанку поки що не злетіли. Тому з огляду на унікальність для українського ринку, власники Універсал Банку/monobank можуть диктувати умови покупцям, вважає Дубогриз із CASE.
Але навіть у такої потужній позиції на ринку є нюанси.
«В Універсалу є проблеми, основні — роздрібна бізнес-модель, що вимагає додаткового капіталу через жорсткість вимог до оцінки кредитних ризиків для споживчих кредитів з боку НБУ. Друге і головне — велика залежність від проєкту monobank», — пояснює Євген Дубогриз.
Які ще труднощі можуть перешкодити вигідному продажу monobank? Хіба що «приватівський» бекграунд творців Fintech Band, вважає високопоставлений співрозмовник Liga.net у фінансових держструктурах. Всі засновники, крім Михайла Рогальського, були членами правління Приватбанку до націоналізації.
Всі троє на початку 2021 року одержали підозри у справі про шахрайство у Приватбанку. Співзасновники Fintech Band фігурують як бенефіціари однієї з компаній, на яку з банку виводилися гроші за декілька днів до націоналізації. Мова про 136 млн грн, або приблизно $5 млн.
Але офіційних підозр щодо Гороховського, Дубілета-молодшого і Рогальського немає, як і підстав стверджувати, що в Приваті дійсно було шахрайство — суди в Україні і за кордоном на $5,5 млрд тривають.