Шляхи вирішення проблеми
За словами народної обраниці, скарги на некоректну поведінку колекторів продовжують надходити від третіх осіб, які не давали згоди на обробку персональних даних. Під приціл колекторів потрапляють і самі депутати.
У сесійній залі розглядається два варіанти вирішення проблеми. Один із них — радикальний.
«У сесійній залі є люди, які налаштовані заборонити колекторську діяльність. Ми, звісно, не підтримуємо цю ідею і не будемо її відстоювати», — сказала Ольга Василевська-Смаглюк.
Вона зауважила, що є прихильником іншого способу врегулювання колекторської діяльності. Він полягає у створенні саморегулівної організації і впровадженні обов’язкової участі у ній будь-якої МФО.
«Саморегулівна організація матиме функції нагляду за учасниками ринку, зможе простежити за сотнею своїх учасників і таким чином полегшить і свою роботу, і роботу держави над втіленням закону про стягнення простроченої заборгованості», — пояснила депутат.
Читайте також: 14 липня почнуть діяти обмеження для колекторів: кредитори діють за принципом «вибити все зі всіх» до цієї дати
На черзі — питання виконавчих написів і здешевлення мікрокредитів
Ольга Василевська-Смаглюк також повідомила, що у Верховній Раді опрацьовують нові ініціативи щодо діяльності фінансового ринку.
Зокрема, розпочалася дискусія щодо виконавчих написів як інструменту спрощення й стягнення заборгованості.
Крім того, розглядається питання здешевлення мікрокредитів. Народні обранці мають намір на законодавчому рівні зафіксувати певні ставки.
Читайте також: Рада обмежила роботу колекторів. Що це означає
Реакція ринку
Так, директор fintech компаній CCloan та MisterCash Наталя Клєвакіна зауважила, що закон про колекторську діяльність зібрав кращі європейські практики, але в Європі сім-карти не видають без паспортів.
«Було б чудово, якби наша країна почала рухатися у тому ж напрямку. Тоді питання третіх осіб, гадаю, з часом відпало б. Зараз клієнти, які є недобросовісними, просто викидають сім-карти, і у нас просто немає можливості з ними зв’язатися», — поскаржилася директор fintech компаній CCloan та MisterCash.
На важливості захисту кредитора і введенні спрощеної процедури стягнення заборгованості наголосив директор Авентус Україна Володимир Довгаль. Без цього, за його словами, не буде ні кредитів, ні, тим більше, низьких відсоткових ставок, яких всі потребують.
Як рефінансування кредитів від Ocean. credit допомагає вибратися з кредитної ями
Повністю солідарна із колегою у цьому питанні директор Є-Гроші Ірина Корецька. Вона зазначила, що компанія зробила повний аналіз усіх бізнес-процесів, і для їх оптимізації впровадила автоматизовану систему оцінки якості обслуговування. Компанія росте, а з нею і кількість кредитів. «Ми тільки за здешевлення вартості кредитів з тієї точки зору, що ми як кредитори теж будемо захищені», — наголосила директор Є-Гроші.
Президент асоціації ВАФК Алла Сав'юк схвально висловилася щодо нових законодавчих ініціатив і запропонувала також розглянути зміни до наказного провадження. Це, на її думку, пришвидшить трансформацію ринку.
«Колекшн — це те, чого фактично не було на ринку онлайн МФО, і при всіх ініціативах важливо врахувати інтереси онлайн-кредиторів. За правової невизначеності ми не можемо повною мірою використовувати механізм виконавчих написів. Антиколектори спекулюють цим, коли визнають договори недійсними», — зауважила президент асоціації ВАФК.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.