Щодо того, якою має бути гарантована сума, думки розділилися. За збільшення гарантій до європейської планки в 100 тис. євро (33,1 млн грн за нинішнім курсом НБУ) висловилося 51,4% опитаних.
Трохи менше, 44% користувачів, вважає за необхідне збільшити суму гарантій вдвічі — до 400 тис. грн.
Тільки 4,6% респондентів висловилося за те, щоб Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) виплачував клієнтам збанкрутілих банків не більше 200 тис. грн, як це відбувається зараз.
«Мінфін» проводив опитування на сайті, а також на своїй сторінці у фейсбуці і телеграм-каналі. Сумарно в ньому взяло участь 3496 респондентів.
Різні аудиторії — різні результати
І в соцмережах, і на порталі «Мінфін», більшість підтримала необхідність впровадження європейських гарантій.
На сайті голоси розділилися майже порівну: 47,2% висловилося за збільшення гарантій вдвічі — до 400 тис. грн і 49,6% — за зростання до 100 тис. євро.
У телеграмі частка тих, хто виступає за європейські гарантії виявилася трохи вищою — 53%. За збільшення суми до 400 тис. грн. висловився 41% опитаних.
Аргументи на користь підвищення гарантій
«Было бы неплохо (увеличить гарантированную сумму — ред.), это повышает доверие к банку в случае временного сбережения денег. Депозит — это лишь способ сохранить крупную сумму, вместо того чтобы хранить ее под матрасом», — вважає користувач під ніком Dima Koshevets.
Деякі вважають, що такий крок міг би посприяти активізації кредитування в Україні.
«Люди будуть більше грошей нести в банки, не зважаючи на низькі ставки, а більше грошей в банках може позитивно вплинути на їхню кредитну політику», — переконаний Serhii Kyrychenko.
Доводи проти
Але були й користувачі, які висловилися проти збільшення гарантованої суми.
«Смысла повышать нет. При таких мизерных ставках, инфляции, и налогах на вклады, депозитов скоро не будет», — написала у коментарі користувачка під ніком AnnaGerman.
Деякі побоюються, що зростання гарантій може призвести до подальшого падіння ставок за вкладами.
«Как повышение повлияет на банковские ставки? Снизят проценты по депозитам для доп. отчислений в ФГВФЛ или за чей счёт всё станет хорошо?», — задається питанням Alpenstein.
Альтернативні варіанти
«В прошлом-позапрошлом году обсуждалась цифра 600 тыс. грн. Как по мне так можно было начинать с планки двойного лимита финмона, то есть 800 тыс. грн», — вважає Італій.
«Повышение планки давно назрело… Возможно 100 тыс евро — многовато, а в два раза — маловато. Я бы сказал, сейчас в два раза, а потом через пару лет еще в два раза… ну или до 500 тыс, а потом до 1 млн грн», — написав Kanarej.
«Вся сума вкладів має бути гарантована. Ось вам і відповідь», — написав користувач bonv.
Але знайшлися й прихильники повного скасування гарантій за депозитами.
«Нужно убирать эти гарантии вообще. Почему такого варианта нет в опросе?», — написав shabash.
«Государство не должно ничего возвращать. этот принцип даёт устойчивость», — вважає користувач Wless.
«Мінфін» дякує всім, хто взяв участь в опитуванні. Редакція поділиться результатами з Фондом гарантування вкладів фізосіб.