За його словами, акцент на початку буде зроблений на первинному ринку житла.

Доступна іпотека. Первинний ринок

«Звичайно, у первинного ринку є свої плюси і мінуси. Плюсами є робочі місця і високий рівень локалізації, тому що імпорт там з'являється тільки в обробці, а близько 90% матеріалів — українського виробництва. Додатковий плюс — іпотечний мультиплікатор, свого часу він був на рівні 4, зараз — близько 11. Тобто кожна гривня іпотечного кредиту збільшує ВВП країни на 11 гривень», — зазначив він.

Читайте також: Доступна іпотека. У Кабміні анонсують нову кредитну програму

Мінуси «первинки»

За словами глави НБУ, мінуси — це інструменти, за якими фінансується первинний ринок житла.

«У минулому році ми мали Укрбуд, в цьому році у нас Аркада», — зазначив Шевченко.

Законопроєкт в роботі

Глава центробанку повідомив, що вже створено робочу групу при уряді, яка повинна на законодавчому рівні врегулювати це питання.

Розробкою законопроекту зайнялася Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, оскільки забудовники, як правило, працюють через різні КУА або фонди фінансування будівництва. Контроль цього сегмента — сфера відповідальності комісії.

Як працює програма «Доступне житло під 10%»

З 1 липня поточного року розпочала працювати державна програма «Доступне житло під 10% річних». Банки вже видали близько 400 іпотечних кредитів загальною сумою 329,2 млн грн. Про це написала в Facebook заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів.

«За програмою іпотечного кредитування під 10% річних на сьогодні видано кредитів на суму 329,2 млн грн. Близько 400 сімей отримали нове житло в кредит під доступну вартість протягом двох місяців з дня запуску програми», — зазначила вона.

Читайте також: Рейтинг забудовників Київської області за 1-2 квартали 2020 року

Банки вже погодили 1303 заявки на видачу доступної іпотеки, однак фактично видано близько 400 таких кредитів.

Для порівняння: станом на 18 серпня було видано 227 іпотечних кредитів в рамках даної держпрограми на суму 180,6 млн грн.

Які банки беруть участь у програмі

У програмі «Доступне житло під 10% річних» беруть участь п'ять банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс Банк і Кредобанк.

Даних про те, який з банків скільки видав кредитів і на яку суму, немає. Відомо тільки, що лідером за кількістю виданих іпотечних позик є Кредобанк.

Збираєш гроші на квартиру? Відкрий депозит в надійному банку і отримай бонус від «Мінфіну»


Щодо державних банків, то Укргазбанк за перші півтора місяці дії програми видав понад 100 іпотечних кредитів на суму близько 80 млн грн. Аналогічний показник за обсягом виданої іпотеки (понад 80 млн грн) — в Ощадбанку. А ПриватБанк видав лише близько двох десятків таких позик.

Кредобанк за період з 1 липня по 4 вересня видав 210 іпотечних кредитів загальною сумою майже 170 млн грн.

Що заважає видачі більшої кількості кредитів

Відсутність фіксованої ставки протягом терміну кредитування

Кредити за програмою «Доступне житло під 10% річних» часто лише на перші рік-два мають фіксовану низьку ставку, після чого ставка стає плаваючою і «прив'язаною» до депозитного індексу UIRD. Таким чином через кілька років після отримання кредиту за нього треба сплачувати від 13% річних до 13,49%.

Читайте також: Чому іпотека під 10% не вирішить житлових проблем українців