Фактори, що впливають на отримання траншу

Інвестбанкіри вважають, що плани українського Кабміну профінансувати більшу частину дефіциту в бюджеті-2021 за рахунок розміщення ОВДП занадто завищені. Саме це підштовхує Україну до співпраці з МВФ, хоча поточна програма з Фондом вже йде з порушенням графіка ще до першого її перегляду.

«Чиста емісія ОВДП на весь рік потребує середньомісячної чистої емісії в 17 млрд грн, що набагато вище поточного рівня. З початку цього року чиста емісія ОВДП становила лише 31 млрд грн», — підкреслюють аналітики.

У Morgan Stanley вважають, що проблеми з внутрішнім фінансуванням дефіциту можуть призвести до необхідності збільшення його зовнішнього фінансування в рази.

Morgan Stanley нагадує, що ця ситуація є типовою для України: «П'ять попередніх програм з Фондом було профінансовано лише на 40%», — заначається в повідомленні.

Фінансисти додають, що термін обігу ОВДП сильно впав, а частка нерезидентів на внутрішньому ринку запозичень продовжує скорочуватися.

Читайте також: Bank of America допускає затримку траншу МВФ

При цьому, аналітики не виключають ще одного випуску єврооблігацій України в 2020 році, але за наявності такої можливості на ринку.

Які умови МВФ поставив Україні

Як повідомляв «Мінфін», 12 червня МВФ оприлюднив текст Листа про наміри і Меморандум про економічну і фінансову політику за новою 18-місячною Програмою Stand-by для України. У цих документах перелічуються умови, які повинні виконати уряд України і НБУ, щоб отримати решту коштів від МВФ ($2,9 млрд).

Читайте також: Червоне світло для розширення пільг «спрощенцям» і зниження пенсійного віку

Озвучені МВФ цілі для отримання траншу

  • До кінця червня — затвердження планів скорочення проблемних кредитів державних банків.
  • До кінця серпня — перегляд усіх тарифів на опалення і прийняття спрощеної процедури зміни домогосподарствами постачальника послуг.
  • До кінця вересня — підготовка нових організаційних структур і системи для ДПС та ДМС з тим, щоб з 1 січня 2021 року ці фірми діяли як дві окремі єдині юридичні особи.
  • До кінця вересня — посилення корпоративного управління на державних підприємствах, в тому числі розширення повноважень наглядової ради Нафтогазу.
  • До кінця жовтня внесення змін до закону про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інші законодавчі акти з метою вдосконалення механізму ліквідації банків і повернення активів.
  • До кінця жовтня також потрібно внести зміни в закон про Вищу раду правосуддя для поліпшення процесу відбору кандидатів.
  • До кінця листопада повинні бути внесені зміни в закон про банківську діяльність, підготовлені у співпраці з МВФ і Світовим банком, для того щоб заповнити прогалини щодо ефективної практики корпоративного управління і розширити повноваження НБУ.
  • До кінця березня 2021 року згідно з меморандумом Державна аудиторська служба України за участю незалежних аудиторів повинна провести перевірку цільового використання бюджетних коштів, спрямованих на боротьбу з коронавірусів.

Читайте також: Марченко сподівається отримати транш від МВФ. Заплановано ще два до кінця року

Нагадаємо

12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу від МВФ.

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що співпраця з МВФ є обов'язковою для України в 2021 році, в той же час він не має відомостей, що наступний транш МВФ може надійти в грудні 2020-го.