У підсумку, долар на міжбанку виріс з 27,50/27,53 до 27,73/27,76 гривень, а в обмінниках увечері 4 вересня його продавали по 27,70 — 27,75 гривень. На цьому тижні у «зеленого» є всі шанси знову підрости.
Що буде з валютним ринком в найближчі дні
На курс і поведінку учасників торгів вплинуть такі фактори:
1. Господарська діяльність клієнтів, аграрії та металурги.
З перших днів осені ділова активність зростає, а разом з нею — і попит на валюту. Збільшення мінімальної зарплати і зняття карантинних обмежень по зарплаті в держсекторі активізували зростання споживчого попиту, в тому числі і на імпортну продукцію. Відповідно, імпортери потребують вбільшихобсягів валюти.
Аграрії продовжують збирати урожай. А тому активно закуповують паливо і імпортні комплектуючі для сільгосптехніки. Але вони також активно продають агропродукцію за кордон, що стимулює приплив їх валютної виручки на міжбанк.
Читайте також: Коли юань посяде місце долара
Непогані ціни на продукцію металургів також дозволяють їм активніше торгувати на зовнішніх ринках і отримувати додаткові обсяги валюти. Це призведе до поступового зростання статистики торгів, починаючи з вересня.
2. Вихідний понеділок у США.
7 вересня в Америці відзначають День праці і американські банки не працюють. Більшість клієнтів захочуть перенести свої операції в доларі відразу на вівторок.
Це призведе до перекосів попиту і пропозиції як 7-го вересня (на малооб'ємному ринку будь-який вихід великого гравця кардинально змінюватиме тренд по курсу), так і у вівторок, 8 вересня, коли компаніям буде зарахована валютна виручка в доларі практично за два дні. Але і попит збільшиться за рахунок відкладених заявок понеділка.
3. Інтервенції НБУ і тендери рефінансування.
Минулий тиждень показав зміну тенденції з попиту і пропозиції валюти на міжбанку. І фактично відсутність надлишку валюти на торгах. Не буде надлишку валюти і в ці дні.
Незважаючи на зниження можливостей фізичного обсягу викупу долара на міжбанку, котирування інтервенцій Нацбанку залишаться головним курсовим орієнтиром для всіх учасників ринку.
«Мінфін» прогнозує в найближчі дні утримання Нацбанком цінників своїх інтервенцій в таких межах, щоб не допускати особливого просідання курсу долара на міжбанку.
Вже відомі результати чергового тендеру Нацбанку з рефінансування банків на строк до 84 днів, який пройшов 4-го вересня. Попит на ресурси був низьким. Всього 1 банк отримає 100 млн гривень під 6% річних, що не зробить погоди ні на ресурсному, ні на валютних ринках.
4. Первинний і вторинний ринок ОВДП, поведінка нерезидентів-власників українських облігацій і «дочок» іноземних компаній, що репатріюють дивіденди.
Останнім часом Мінфіну вже не вдається розміщувати через аукціони такі ж значні об'еми ОВДП, як раніше. Якщо ще недавно чиновники продавали гривневих і валютних паперів на суми понад 8-10 млрд грн, то, наприклад, на останньому аукціоні 1 вересня — всього близько 2,8 млрд грн.
При цьому мінфінівці вважали його досить успішним. Покупцями були в основному держбанки і частина банків з українським та міжнародним капіталом.
На момент написання статті у вівторок, 8 вересня, Мінфін планує продавати гривневі облігації на 98, 385 і 889 днів без обмеження по сумі. Ми прогнозуємо, що після консультацій з первинними дилерами чиновники залишать до розміщення тільки облігації на 98 і 385 днів. А підсумковий обсяг їх продажу не перевищить 2,1-4,6 млрд грн.
Читайте також: Навіщо Марченко збільшив держборг на 320 мільйонів доларів
Такі суми частково вплинуть на ресурсний і, опосередковано, на валютний ринки у вівторок (сам аукціон) і в середу (розрахунки по ньому). Але загального стану справ на цих ринках в цей раз не змінять.
Нерезиденти — власники українських гривневих облігацій продовжать плавно виходити з них. Застосовувати будуть вже відпрацьовану тактику покупок валюти невеликими порціями, щоб не провокувати спекулянтів на завищення котирувань.
Подібної ж стратегії дотримуватимуться і «дочки» іноземних компаній, які на цьому тижні ще будуть купувати валюту для репатріації дивідендів.
5. Поведінка готівкового ринку, дії спекулянтів і ліквідність банків.
Готівковий ринок залишиться заручником ситуації на міжбанку і реального попиту і пропозиції на валюту з боку населення. Виняток становитимуть котирування за готівковим євро, де зараз спекулятивна складова дуже велика і власники обмінників на цьому продовжать активно заробляти.
Зароблятимуть на скачках курсу євро спекулянти і на міжбанку.
Спекулянти періодично намагатимуться розгойдати курс, підлаштовуючись під дії великих гравців. Найактивніше таких дій варто очікувати від них у понеділок, 7 вересня, коли на малооб'ємному ринку через роботу по долару на умовах ТОМ у них з'явиться чудова можливість «поганяти» курс на дрібних угодах.
Ліквідність банків залишиться на високому рівні. Це дозволить їм не тільки виконувати вимоги Нацбанку по нормативах ліквідності, але і періодично підживлювати гривнею свої спекулятивні операції на ресурсному і валютному ринках.
«Мінфін» прогнозує на цей тиждень коливання залишків на коррахунках банків у межах від 40 млрд грн до 58 млрд грн.
Прогноз міжбанківського і готівкового курсів на 7-11 вересня:
На міжбанку. Ключовими драйверами ринку в ці дні будуть:
- поведінка (в т.ч. у вихідний в США понеділок) і курсові завдання великих місцевих гравців;
- дії нерезидентів на первинному і вторинному ринку ОВДП;
- інтервенції НБУ і його цінники;
- результати первинного аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП 8 вересня.
Нацбанк не тільки спробує поповнювати резерви в моменти можливого ситуативного перевищення пропозиції над попитом, а й своїми котируваннями практично утримувати курс долара навіть в моменти його потенційного просідання.
Судячи з усього, «дешевий» долар зараз не входить в плани ні Мінфіну, ні Нацбанку. Але за рахунок активного зростання клієнтського попиту на валюту з початком осені навіть при сприятливому розвитку подій, за нашими розрахунками, він зможе викупити на торгах без наслідків для курсу гривні не більше $ 60-110 млн.
За прогнозами «Мінфіну», курс долара на міжбанку перебуватиме в коридорі 27,55 -28,05 гривень, а по євро через продовження валютних ралі на зовнішніх ринках — в більш широкому коридорі 32,35-33,10 гривень.
Обсяги операцій на торгах складуть:
У понеділок: через роботу по долару на умовах ТОМ — в межах $ 130-160 млн при здійсненні до 390-420 угод;
У вівторок-четверг: в межах $ 190-230 млн при здійсненні до 530-580 угод;
У п'ятницю: зниження ділової активності перед вихідними. Обсяги операцій складуть до $ 165-200 млн при здійсненні до 430-510 угод.
Готівковий ринок
Курси обмінників орієнтуватимуться на реальний обсяг попиту і пропозиції з боку населення, ситуацію на міжбанку і поточний крос-курс пари долар євро на міжнародних майданчиках.
Читайте також: Як нова політика ФРС може полегшити Україні доступ до кредитів
Обмінники продовжать працювати в режимі «з обороту» без особливої власної гри «на підвищення» або «на пониження» з періодичним розширенням спреда в межах 15-25 копійок по долару, 20-40 копійок по євро і в межах 0,01-0,015 гривень по рублю.
«Мінфін» прогнозує коридор за готівковим доларом у обмінниках фінкомпаній в межах 27,50- 28,00 гривень, а в банках 27,35 -28,10 гривень.
За готівковим євро коридор курсів покупок і продажів в обмінниках фінкомпаній буде в межах 32,45 — 33,05, гривень, а в банках істотно ширше: 32,35 — 33,10 гривень за євро.