Що саме зміниться для інвесторів, на своїй сторінці у фейсбук пояснив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. «Мінфін» публікує головне. 

На допомогу новачкам

Перший раз за всю історію незалежності держава піклується про тих, у кого недостатньо знань для адекватного оцінювання ситуації на фондовому ринку, але достатньо капіталу і азарту, щоб спробувати інвестувати. Вся інформація про клієнтів інвестиційних фірм (це нинішні торговці цінними паперами) повинна бути дуже ретельно вивчена такими фірмами на предмет виявлення клієнтів, знань або досвіду яких недостатньо для здійснення усвідомленого вибору у процесі інвестування.

Для таких некваліфікованих інвесторів потенційні фінансові інструменти, в які можна вкластися, повинні підбиратися самою фірмою, до того ж, у роботі з такими клієнтами регулярно проводиться максимально повна роз'яснювальна робота щодо всіх ризиків і можливих наслідків інвестиційного вибору. На рівні закону закріплюється новий стандарт надання послуг в сфері інвестицій – на чолі будь-яких пропозицій з боку інвестиційної фірми повинні стояти інтереси клієнта. За цим буде жорстко стежити державний регулятор.

Додаткові інструменти

Проект суттєво розширює перелік фінансових інструментів, доступних для інвесторів, – розширена типологія облігацій, вперше на рівні закону з'являється регулювання 10 видів деривативних контрактів і потенціал для того, щоб ця кількість різновидів зростала, але вже у підзаконних актах регулятора.

Читайте також: Хто найбільше заробив під час карантину — інфографіка

Розширені можливості управління ризиками для товаровиробників. Товаровиробники зможуть укладати деривативні контракти, необхідні для того, щоб, скажімо, забезпечити собі прогнозовану ціну продажу зерна наступного року, безпосередньо, не вдаючись до допомоги посередників. Крім того, закон передбачає посилення вимог до товарних бірж і перетворення їх у місце, де угоду гарантовано допоможуть не тільки укласти, але і виконати.

Підвищений захист

Інвестор може бути впевнений, що, уклавши угоду (будь-то купівля валюти, цінних паперів або укладення деривативного контракту), отримає все, що за нею належить. Після прийняття закону почне функціонувати механізм, який дозволить домогтися того, що розрахунки за угодами, які будуть укладатися на біржах, відбудуться навіть якщо з'явиться судовий арешт активів контрагента, або за однією зі сторін почнеться процедура банкрутства.

Читайте також: Уоррен Баффет про найбільш вигідну інвестицію

Проект запроваджує нові інструменти захисту інвестора в облігації – збори власників облігацій і можливість призначити колективного представника таких власників – адміністратора випуску облігацій (професіонала, який опікується інвесторами, і діє від їх імені у всіх відносинах з органами влади і особою, у проект якого власники облігацій інвестували).

Весь процес спільного прийняття власниками облігацій рішень, що впливають на ключові для долі їх інвестицій запитання, повністю проходить онлайн з метою прискорити процедуру голосування, відв'язати можливість участі в процесі від регіону проживання інвестора і зробити неможливими фальсифікації при прийнятті рішень.

Існуючі на сьогодні елементи захисту інвестора у вигляді вимоги максимальної прозорості діяльності емітентів та професійних учасників ринку через обов'язкову публікацію звітності, а також припинення будь-яких форм маніпулювання цінами збережені і посилені.

Читайте також: Акції яких «непотоплюваних» компаній варто купити під час кризи

У планах комітету змінити порядок формування і повноваження профільного регулятора таким чином, щоб він зміг належним чином забезпечити належний державний контроль за всім з перерахованого вище.