Black list2020 від Європейської комісії
Вперше свій список ЄС склав у 2016 році і регулярно його оновлював в подальшому.
7 травня Європейська комісія висунула низку заходів, спрямованих на боротьбу з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. ЄС прийняв рішення зробити більш прозорою методологію визначення країн з високим ризиком і одночасно оновив свій чорний список.
При виборі враховується чи проходить належна перевірка, чи затверджений процес обміну інформації про бенефіціарних власників, чи є діючі санкції, компетенцію державних органів, практику міжнародного співробітництва. Також Європа враховує список FATF – міжурядової організації, яка займається розробкою нових стандартів у сфері протидії відмиванню злочинних доходів.
Як наслідок, 12 нових країн включені до списку з клеймом «підвищений ризик»: Багамські Острови, Барбадос, Ботсвана, Камбоджа, Гана, Ямайка, Маврикій, Монголія, М'янма, Нікарагуа, Панама і Зімбабве. Враховуючи ситуацію з пандемією, дата застосування даних змін і подальше впровадження захисних заходів переноситься на 1 жовтня 2020 року. Крім нових країн у списку вже давно вкорінилися Афганістан, КНДР, Іран, Ірак, Пакистан, Сирія, Ємен, Тринідад і Тобаго, Уганда, Вануату і Ємен.
Не забули відновити імідж і викреслити 6 країн зі списку. Пощастило Боснії і Герцеговині, Гайані, Лаоській Народно-Демократичній Республіці, Ефіопії, Шрі-Ланці та Тунісу. У випадку з «помилуванням», зміни набирають чинності через 20 днів після публікації в офіційному журналі.
Читайте також: Перший замголови НБУ Катерина Рожкова про новий фінансовий моніторинг. Інтерв'ю
Чи тільки репутація постраждає від вибору «чорної» юрисдикції
Згідно з 4-ю Директивою щодо боротьби з відмиванням грошей (AML), банки та інші фінансові установи зобов'язані застосовувати додаткові перевірки для операцій з участю країн із даного списку. Банки зобов'язуються посилено моніторити транзакції і за 5-ою Директивою запитують додаткову інформацію про кінцевого власника.
Антирейтинг TaxJustice Network
Незалежна міжнародна організація у сфері оподаткування Tax Justice Network в лютому 2020 року склала новий рейтинг країн за критерієм фінансової непрозорості. Індекс фінансової секретності ранжує кожну країну в залежності від того, наскільки сильно правова і фінансова система країни дозволяє заможним особам приховувати і відмивати гроші, що видобуваються з усього світу.
Цього року перше місце в рейтингу посіли Кайманові острови, на другому місці опинилися США, обійшли минулого лідера рейтингу — Швейцарію, яка посіла третє місце в 2020 році, при цьому автори рейтингу відзначають, що збільшення обсягу експорту фінансових послуг США відбулося також через прийняття в штаті Нью-Гемпшир нормативного акта, що дозволяє відкривати неблагодійні приватні фонди без зобов'язання розкриття фінансової звітності.
Десятка небезпечних гравців за версією аналітиків Tax Justice Network виглядає так: 1) Кайманові острови, 2) США, 3) Швейцарія, 4) Гонконг, 5) Сінгапур, 6), Люксембург, 7) Японія, 8) Нідерланди, 9) Британські Віргінські острови, 10) Об'єднані Арабські Емірати.
Офшорні юрисдикції з точки зору України
У розпорядженні КМУ від 23.02.2011 № 143-р «Про внесення держав у список офшорних зон» є повний перелік країн. З європейців туди потрапили Андорра, Монако і Гібралтар. Інші офшори більшою мірою знаходяться в Карибському або Тихоокеанському регіоні: Кайманові острови, Гренада, Пуерто-Ріко, Барбадос, Віргінські острови, Маршалові острови та інші.
У лютому 2020 року відбулися зміни і Фіджі став ще одним небажаним офшором для України. Також паралельно існує інший список, затверджений постановою КМУ від 27.12.2017 №1045, заточений під статтю 39.2 ПКУ, покликаний визначати держави з якими господарські операції визнаються контрольованими. Перелік не дублює розпорядження від 2011 року і кинув тінь не тільки на класичні острівні юрисдикції, але і на Чорногорію, ОАЕ, Ірландію, Кіпр, Молдову, Сінгапур, Туркменістан та інші. Фінансові операції, пов'язані зі списком офшорів, при певних умовах призводять до додаткової уваги відповідно до українського законодавства.
Читайте також: Електронні гроші та «чорні» зарплати потрапили під посилений контроль
Якщо для когось країни з чорних списків – табу, то в особливих випадках це, навпаки, бажана податкова гавань для бізнесмена. Ситуація мінлива і оновлення відбуваються регулярно. У список офшорних зон в розумінні України раніше потрапляли: Угорщина, Естонія, Грузія, Латвія.
Часто країни з чорного списку пропонують більш комфортні умови ведення бізнесу зі зниженим оподаткуванням, деколи з повною відсутністю деяких податків, спрощені вимоги до фінансової звітності або повну відсутність таких. До того ж надана інформація залишиться конфіденційною і бенефіціару не доведеться перейматися з приводу автоматичного обміну податковою інформацією, зберігаючи свою «білу» репутацію «чорної» юрисдикції.