Як зміняться валютні розклади і які чинники будуть задавати тон на світовому валютному ринку, проаналізував головний валютний стратег Saxo Bank Джон Харді. Його думку наводить One Financial.

Чому дно ще не пройдено

Цікаво, що долар США на початковому делевереджингу (зниження рівня закредитованності — ред.) став знижуватися відносно японської ієни і євро. Але пізніше зробив широкий і потужний підйом, подібний до того, що ми бачили на гіршому етапі кризи 2008-2009 рр.

І це незважаючи на те, що ФРС, як і тоді, зрізала ставки до нуля і запустила всілякі заходи кількісного пом'якшення та інших способів надання ліквідності.

Схоже, що, як і на початку 2009 року, не можна оголосити про проходження ринками дна, а кризою – піка, доки USD не поверне вниз. Якраз у березні 2009-го індекс S&P 500 пройшов мінімум, а USD – максимум.

У всьому світі боргові та інші інструменти настільки зав'язані на американський долар, що Федрезерв не дуже-то встигав за загальним розпродажем у божевільній гонитві за готівкою.

Ця ситуація чимось нагадує 1933 рік, коли Ф. Д. Рузвельт нарешті девальвував USD щодо золота (приблизно на три роки пізніше, ніж це треба було зробити) і найгірша фаза Великої депресії пішла на спад.

Читайте також: Особливості нової фінансової кризи і чим вона небезпечніша за попередні

Долар США в період кризи 2008-2009 рр. і зараз

В цю кризу, що поки ще не отримала назви, ми увійшли зовсім не з тієї позиції, що у фінансову кризу 2008 року.

Тоді USD був досить слабкий, так як політика «легких грошей», що Федрезерв вів у 2002-2004 рр., роздула доларову ліквідність і баланси інвестиційних банків.

Цього ж разу, ще до спалаху COVID-19, долар йшов вгору через пошук дохідності від керрі-трейдингу (стратегія торгівлі, що передбачає отримання прибутку за рахунок придбання валюти країни з високою відсотковою ставкою, за рахунок валюти країни з низькою відсотковою ставкою — ред.).

Стрибок долара показує, що коли починається криза, світ починає гребти долари і не може насититися ними. Ми вважаємо, що для припинення «ведмежого» тренда в акціях і ризикових настроях потрібно зниження USD.

Безпосередньою причиною такої небаченої кризи кредитування послужив, звичайно, спалах коронавірусу. Але його тяжкість є продуктом «фінансіалізованої» світової системи, настільки крихкої через леверидж (закредитованість), який стимулювала політика нульових і від'ємних відсоткових ставок, а також частого застосування QE (кількісного пом'якшення — ред.) в останню кризу.

Щоб дійти до мінімуму за цикл на ринках і до максимуму USD, потрібно ще принаймні пара кварталів, хоч влада і докладає більше зусиль, ніж ми коли-небудь бачили.

Цбого разу проблема досить серйозна, щоб регулятори відкинули коливання і відмовилися від традицій, почавши друкувати необмежену кількість грошей для вкидання в економіку.

У порівнянні з фінансовою кризою 2008 року, лікування припускає куди більш значну роздачу грошей і куди менше кількісне пом'якшення. Реальний темп зростання ВВП, можливо, буде відновлюватися повільно, а ось номінальний, завдяки роздачі грошей, може швидко злетіти на колишній рівень.

Обнадійлива нотка в обстановці страху: як відомо довгостроковим інвесторам, кризи є точками максимальних можливостей для тих, у кого є в запасі гроші.

У найближчі 6-12 місяців дуже цінними виявляться різні надмірно розпродані активи, регіони та їхні валюти, хоча вказувати конкретний час – сумнівна ідея. Нижче ми розглянемо нові валютні тренди, які, на нашу думку, повинні з'явитись, коли ринки пройдуть крутий розворот, вдарившись об дно до початку 2021 року.

Ризики для валют країн, що розвиваються

Ми впевнені, що з часом, щоб уникнути дефляції, будуть достатньою мірою застосовані «ліки» сучасної грошової теорії (MMT). Якщо так, і якщо інфляція різко відновиться і навіть розженеться, то багато хто, швидше за все, будуть оцінювати відносну силу валют за реальною дохідністю.

Тобто, наскільки інфляція перевищує відсоткову ставку на різних точках кривої дохідності держоблігацій. Ті країни, які доведуть друкарський верстат до перегріву, а реальні ставки – до глибоко негативного рівня, врешті-решт отримають не стільки фіскальний поштовх, скільки ослаблення своєї валюти.

Для валют країн, що розвиваються, так зазвичай і буває. Такий інфляційний перехід повинен початися в найближчі місяці: криза попиту знищує капітал і, відповідно, доступний запас ключових продуктів, доки економіка знову встає на ноги.

Крім того, коли в найближчі квартали буря стане заспокоюватися, інвесторам треба буде стежити за купівельною спроможністю різних валют: неминуче виявиться, що деякі з них виплеснуті з водою, як дитина з приказки, – у кризу завжди так буває. Це можуть бути шведська крона, канадський долар. А при певному терпінні також фунт стерлінгів і австралійський долар.

Читайте також: Корона-криза: як боротьба за економіку вбиває світові валюти

Світ рухається до нової деглобалізації

І спалах коронавірусу, і торговий конфлікт, що передував йому, між США і Китаєм посилять деглобалізаційний імпульс, який спостерігався ще до них. І країни, і економічні блоки на зразок ЄС стануть набагато більше зацікавлені в тому, щоб життєво необхідні товари – скажімо, ліки, медичні маски, апарати ШВЛ, а також продукти для забезпечення національної безпеки, електрообладнання тощо – вироблялися ближче до дому.

Звідси виникають інвестиційні та пов'язані з рахунком поточних операцій міркування, які матимуть вирішальний вплив на фундаментальні показники для валют, зменшивши, можливо, традиційні фінансіалізовані потоки капіталу.

Країни, уразливі з точки зору поточного рахунку, можуть зазнати збитків: Великобританії, наприклад, потрібно показати, що вона зможе збалансувати свій, якщо нинішня ера фінансіалізації піде на спад.

З іншого боку, традиційні експортні гіганти, на кшталт Німеччини (валюта – EUR, а то, може, з часом і DEM?), Сінгапур (SGD), Швеція (SEK), Швейцарія (CHF) й інші, можуть відчути не дуже дружню атмосферу для своїх валют через обмеження доступу на міжнародний ринок – все це щодо купівельної здатності, як сказано вище.

Орієнтація на сировину

Із закінченням ери надмірної фінансіалізації, матеріальні активи і біржові товари, які важко зробити або замінити у себе, можуть випробувати ренесанс і дати окремим валютам значне підвищення.

У цій категорії переможцями з часом можуть стати австралійський долар, новозеландський долар і канадський долар (коли відповідні країни пройдуть через згортання кредитних бульбашок). Сюди належить також і бразильський реал, і навіть російський рубль, що знаходиться зараз на дуже низькому рівні.

Американський долар тут теж виграє, але у найближчі роки він має значно знизитися, щоб дозволити світовій економіці відновитися. І у нього можуть бути проблеми з реальною дохідністю, як вже говорилося вище.

Японська ієна буде вразлива, якщо зросте імпорт сировини, а деглобалізація стане загрожувати експортним ринкам Японії – це крім давніх проблем країни на зразок скорочення робочої сили і гігантського числа пенсіонерів.

Припинення залежності від долара

Крім вищезгаданих факторів, найцікавішою з актуальних на найближчі роки тем повинні стати спроби знайти альтернативу долару США.

Нинішня криза ще ясніше за попередні показує, що система «паперовий долар як глобальна резервна валюта» нікуди не годиться, скільки б не намагалися її полагодити. Пошук альтернативи ускладнюється тим, що в світі, що деглобалізується, домовленості на кшталт Бреттон-Вудської буде дуже складно досягти.

Читайте також: З якими втратами Україна вийде з кризи. Три сценарії