Кого перевірятимуть
-
До переліку суб’єктів первинного фінансового моніторингу додаються компанії, які надають послуги з обміну, зберігання, продажу, переказу електронних грошей.
-
В тому числі в цю категорію входять компанії, діяльність яких пов’язана з криптовалютами.
Як працюватиме фінмоніторинг
-
Якщо біржі, обмінники, банки або інші компанії здійснюють платежі у криптовалютах на суму більше 30 тис. грн в еквіваленті, вони мають перевірити таку операцію і зібрати докладну інформацію про клієнта.
-
Клієнт у відповідь має надати вичерпну інформацію про походження і призначення своїх віртуальних активів.
-
Якщо така операція здаватиметься підозрілою, про неї необхідно повідомити у Державну службу з фінансового моніторингу.
Читайте також: Зеленський підписав закон про фінмоніторинг
-
Все це треба для того, щоби переконатися, що клієнт не отримав ці кошти незаконним шляхом.
-
Держфінмоніторинг має доступ до аналітичного продукту, який дозволяє проводити розслідування джерел походження криптоактивів і напрямів їх використання.
-
Тобто служба розслідує операції з криптою, і є вже чимало успішних кейсів, які були презентовані у тому числі на міжнародному рівні.
-
Зупиняти операції зараз неможливо, але можливо блокувати криптогаманці і вилучати незаконно здобуті криптоактиви.
Читайте також: НБУ виявив незаконні операції клієнтів банків на 17 мільярдів
-
Це можна зробити, отримавши доступ до приватних ключів криптогаманця за результатами проведених комплексних розслідувань.
-
Але це не означає, що суб’єкт фінансового моніторингу – банк чи інша установа – кожного разу має перевіряти і допитувати одного і того самого клієнта, який проводить одні і ті самі операції з криптовалютами.
-
Клієнту один раз треба буде пояснити, чим він займається, що він робить і звідки в нього віртуальні активи.
-
Ця інформація збережеться в банку або в іншій фінансовій компанії, і допоки не виникне підозрілих дій з рахунком, клієнта чіпати не будуть.
Маркарова про легалізацію криптовалют в Україні
«Ми внесли криптовалюти в закон про фінансовий моніторинг і отак почали процес впровадження їх у легальне поле згідно з європейськими директивами і рекомендаціями FATF», — зазначила міністр фінансів Оксана Маркарова.
При Комітеті цифрової трансформації ВРУ створена міжвідомча робоча група, яка упродовж наступних чотирьох місяців має розробити спеціальний закон про регулювання обігу віртуальних активів в Україні.
Читайте також: Фінмоніторинг. Які операції контролюватиме держава
«Ми не маємо офіційної статистики, тому що не регулюємо віртуальний сектор, але експерти вважають, що обсяг криптовалют, які належить українським громадянам, на досить високому рівні», — -зазначила вона.
Раніше повідомлялося
-
Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» було подано до Верховної Ради 25 вересня цього року.
-
Законопроект адаптує в національне законодавство Рекомендації FATF та 4-ту і частково 5-ту Директиви Європейського Союзу проти відмивання коштів та фінансування тероризму, які вже впроваджені в усіх країнах-членах ЄС та є обов’язковими для країн, що мають намір на членство.