Нацбанк знову масово скуповував надлишок пропозиції валюти на торгах і цим буквально рятував долар від обвалу. Всього регулятор за тиждень купив на ринку $424,10 млн, з яких $254,10 млн — за єдиним курсом через Matching. За інформацією «Мінфіну», за єдиним курсом купувався в основному долар у великих держкомпаній, отриманий ними раніше у вигляді міжнародних кредитів.
До пропозиції валюти від держкорпорацій на міжбанку додавалися валютна виручка експортерів і валюта від нерезидентів. Іноземці активно скуповували гривневі 4-річні облігації на останньому аукціоні з розміщення ОВДП 10 грудня. Для цих розрахунків вони продавали валюту з минулого понеділка до середи.
НБУ і Мінфін України опинилися у досить складній ситуації, яка ще не один раз позначиться на фінансах країни.
Читайте також: Нацбанк пояснив, чому на ринку надлишок валюти. Нерезиденти — не головне
З одного боку — настільки сильне ситуативне зміцнення гривні призводить до формального уповільнення показників інфляції. За даними Держслужби статистики, зростання споживчих цін сповільнилося до 5,1% у листопаді цього року. Крім того, обсяги держборгу формально знижуються в гривневому еквіваленті, а ВВП України в доларах США — зростає. Саме таке швидке зниження темпів інфляції стало головною причиною зниження Нацбанком облікової ставки відразу до 13,5% річних, починаючи з 13 грудня.
З іншого — цей же фактор призводить до нарощування негативного сальдо зовнішньої торгівлі, недоотримання бюджетом податків і зборів, прив'язаних до офіційного курсу, а також до падіння прибутковості роботи експортерів. Не можна скидати з рахунків і фінансову світову кризу, що насувається, про яку вже відкрито говорять всі аналітики і яку вже відчув на собі металургійний сектор України. «Завалити» зараз експортоорієнтовані галузі — це означає обвалити надходження валютної виручки в країну найближчим часом і отримати зростання безробіття.
Читайте також: НБУ: Ревальвація гривні позитивно впливає на економіку України
Це для уряду, Мінфіну і Нацбанку загрожує, як мінімум, соціальними вибухами і потенційними втратами чиновницьких крісел. При майбутніх пікових виплатах зовнішніх боргів у 2020-2021 роках та продовженні війни на Донбасі, навіть на тлі нової програми співпраці України з МВФ — це серйозний виклик для всієї концепції подальшого розвитку країни. Тому проблема різкого зміцнення курсу на тлі поки що триваючого зростання цін — стає не лише суто економічною, але й політичною.
Без запуску реального сектора економіки країни зі створенням додаткових добре оплачуваних робочих місць і формування внутрішнього платоспроможного ринку цю проблему не вирішити. І вирішувати її треба за допомогою збільшення фінансових вливань у виробничий сектор, інфраструктуру і в галузі, що створюють конкурентну на світових ринках продукцію з високим рівнем доданої вартості, а не тільки, торгуючи сировиною.
Що буде з валютним ринком найближчим часом
На поведінку учасників торгів і курсовий тренд цього тижня впливатимуть наступні фактори:
1. Настання періоду бюджетних платежів клієнтів та їх господарська діяльність напередодні завершення року.
Компаніям треба поспішати — до завершення року залишається всього 2 тижні. З урахуванням того, що 25 грудня починаються різдвяні свята у Європі і США — на розрахунки за зовнішньоекономічними контрактами у українських клієнтів майже не залишається часу. У більшості з них зараз спостерігається дефіцит гривні. Це простимулює як зростання продажу валютної виручки експортерами, так і активізує імпортерів. Враховуючи, що цього тижня бізнесу потрібно ще й розрахуватися з державою за податками — загальна пропозиція валюти на міжбанку тільки збільшиться. Це спрацює на користь подальшого зміцнення гривні;
Депозити в доларах: до 5% річних + бонус до ставки від «Мінфіну»
2. Аукціон Мінфіну України з розміщення ОВДП, інтервенції Нацбанку і ліквідність у банківській системі.
ОВДП. 17 грудня Мінфін України проведе нове розміщення гривневих облігацій на 63 дні, 287 та 959 днів, а також на 1435 днів. Загальна сума розміщення за номіналом — 6,5 млрд гривень. У тому числі — 4-річні папери на 4 млрд гривень, які користуються особливим попитом у інвесторів. Це створює передумови до активного розпродажу валюти нерезидентами для купівлі ОВДП, що грає на користь зміцнення гривні на міжбанку.
Крім цього, Мінфін України запропонує інвесторам і облігації в євровалюті на суму в 100 млн євро з терміном обігу 169 днів. На тлі негативних або практично «нульових» ставок за депозитами в країнах Євросоюзу — такі облігації також будуть користуватися попитом на ринку в іноземців.
Читайте також: У Мінфіні розповіли, коли перестануть випускати валютні ОВДП
Інтервенції НБУ. Фактор проведення нового аукціону з розміщення ОВДП працює на користь нацвалюти. НБУ продовжить викуповувати з ринку весь надлишок пропозиції долара для поповнення резервів, чим буде утримувати його курс від істотного обвалу. Використовувати регулятор для своїх інтервенцій буде Matching. І застосовувати дві форми інтервенцій — «за єдиним курсом» та із запитом «найкращої ціни».
За відсутності значного попиту на валюту з боку імпортерів — цінники Нацбанку при проведенні таких інтервенцій будуть головним орієнтиром за курсом для всіх учасників ринку.
Читайте також: Нацбанк збільшить обсяги купівлі валюти на міжбанку до $50 мільйонів на день
Ліквідність банків. Фактор швидкого завершення року в поєднанні з бюджетними проплатами у бізнесу до кінця цього тижня, а також операції нерезидентів та місцевих інвесторів з купівлі/продажу ОВДП на первинному та вторинному ринках — істотно збільшать коливання залишків на коррахунках банків у цей період. За прогнозами «Мінфіну», вони будуть коливатися в діапазоні 39 — 61 млрд гривень.
Основна частина клієнтів буде відчувати дефіцит гривні. Це буде працювати на зміцнення позицій гривні на міжбанку навіть в ті періоди, коли ситуативно коррахунки банків будуть перевищувати рівні в 50 млрд гривень.
3. Готівковий ринок і дії спекулянтів.
На готівковому ринку спостерігається низький попит на валюту. Це пов'язано як із загальним настроєм валютного ринку на зниження курсу долара, так і з поступовим зростанням здачі валюти населенням для придбання новорічних подарунків. Обмінники залишаться союзником для гривні і цього тижня.
Більш того, через загальний тренд на зміцнення нацвалюти — власники обмінників будуть поступово занижувати котирування прийому валюти у населення, особливо в «жвавих» місцях і великих торгових центрах.
Дії спекулянтів в ці дні загрози для гривні не представляють. Основна частина любителів пограти курсом буде працювати у форматі «в дві сторони». Періодично, коли котирування міжбанку будуть просідати за рахунок зростання пропозиції валюти, спекулянти відіграють і «на пониження».
Прогноз міжбанківського і готівкового курсів на 16-20 грудня
На міжбанку. Перекоси попиту і пропозиції на валютному ринку посиляться. Причому в бік перевищення пропозиції над попитом. Через низький попит на валюту з боку реального сектору економіки, основну частину надлишку долара на торгах буде викуповувати НБУ. Цінники регулятора під час інтервенцій з викупу надлишків валюти на міжбанку і будуть фактично «диктувати» курс на ринку.
За розрахунками «Мінфіну», з урахуванням обсягів аукціону з розміщення ОВДП та чергових «зливів» валюти держкомпаніями для фінансування своїх гривневих операцій, Нацбанк без шкоди для тренду за курсом зможе поповнити резерви за цей тиждень на суму до $350 — 410 млн. Для проведення інтервенцій НБУ буде використовувати Matching.
Читайте також: Нацбанк знизив облікову ставку. Що це означає
Враховуючи сприятливу для гривні ситуацію на валютному ринку курс долара на міжбанку в період з 16 lо 20 грудня буде перебувати в межах коридору 23,20-23,60 гривень.
Обсяги операцій на торгах складуть:
У понеділок-середу — поступове збільшення статистики торгів за рахунок фактора проведення аукціону з розміщення ОВДП і розрахунків за ним. Ми прогнозуємо обсяги операцій на міжбанку в цей період в межах $240-310 млн при укладанні до 520-640 угод;
У четвер — п'ятницю — незважаючи на традиційний ефект закінчення тижня, особливого зниження активності клієнтів цього разу не буде. За розрахунками «Мінфіну», обсяги операцій складуть $200-230 млн при укладанні до 480-510 угод.
Готівковий ринок
Курси обмінників будуть орієнтуватися на реальний обсяг попиту і пропозиції з боку населення, але з оглядкою на ситуацію на міжбанку.
Обмінки продовжать працювати в режимі «з обороту» при рівні спреду в 15 — 25 копійок за доларом, в межах 25-35 копійок — за євро і 0,003-0,007 гривень за рубль. В найбільш «жвавих» місцях і великих торгових центрах курс прийому валюти у громадян обмінники будуть занижувати, залишаючи при цьому курс продажу на рівні середньоринкових для цього регіону.
«Мінфін» прогнозує коридор за готівковим доларом на 16-20 грудня в обмінниках фінкомпаній в межах 23,20-23,55 гривень, а в банках 23,15-23,60 гривень.