Очікується, що нова програма співпраці з МВФ буде розрахована на 3 роки, а її обсяг може досягти $10 млрд.

Як розповів директор управління МВФ з питань Європи Пол Томсен, процес переговорів з українською владою дає надію, хоча «залишаються деякі невирішені питання».

Представник МВФ підкреслив, що Україна досягла прогресу в питанні очищення банківського сектора, стабілізації макроекономіки, фіскальної і монетарної політики. Але існують виклики, і важливо, щоб не було «відкату в досягненнях». Також за його словами, важливо зберегти незалежність Нацбанку, досягти прогресу у фінансовому секторі і продовжити бюджетну консолідацію.

Експерти поділилися з УНІАН своєю думкою про те, яких дій від України очікує Фонд. «Мінфін» наводить ключові тези публікації.

Домашня робота

В останні місяці Україна вже зробила ряд кроків для відновлення співпраці:

— прийнятий закон про «спліт» (ліквідація Нацкомфінпослуг та передача функцій Нацбанку і Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку)

— введена відповідальність за незаконне збагачення

— розпочата процедура анбандлінга Нафтогазу.

Крім того для ілюстрації незалежності регулятора Кабмін і Нацбанк підписали меморандум про взаємодію «з метою досягнення сталого економічного зростання та цінової стабільності».

Нові кроки

Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків вважає, що ключовою умовою для старту нової програми стане активізація зусиль влади з повернення кредитів збанкрутілих і рекапіталізованих державою банків.

«Якщо місія переконається у щирості намірів української сторони мінімізувати втрати платників податків за всіма цими банками, Україна залишиться в програмі і матиме всі шанси через кілька років успішно завершити співпрацю, не потребуючи більше безпосередньої підтримки Фонду», — вважає експерт.

На думку виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, українську владу також очікує дискусія з кредитором щодо ринку землі, приватизації державних активів, вирішення проблеми непрацюючих кредитів в державних банках і побудови в цих банках ефективної системи корпоративного управління, відповідальності за незаконне збагачення.

Відносно ринку землі Верховна Рада 13 листопада зробила важливий крок і схвалила в першому читанні законопроект, який передбачає його запуск з 1 жовтня 2020 року. Що стосується держбюджету-2020, експерт вважає, що він відповідає вимогам МВФ, незважаючи на наявні у експертів питання до розширення дохідної частини.

Читайте також: У МЕРТ назвали вартість гектара землі після відкриття ринку

Вишлінський попереджає, що без нової програми з МВФ Україна вже наступної весни може зіткнутися з проблемами фінансування бюджетного дефіциту, оскільки уряду доведеться підвищувати ставки запозичень. Це обернеться зростанням боргового навантаження, яке і без того наступного року пікове, і тиском на курс національної валюти.

Додаткова складність

Як ніби намагаючись продемонструвати серйозність намірів перемогти корупцію в країні, напередодні приїзду місії МВФ Національне антикорупційне бюро України провело низку резонансних затримань, одне з яких – просто камінь в город самого кредитора.

Бюро вручило підозру в причетності до розкрадання рефінансування «ВіЕйБі Банку» Олександру Писаруку, який у період банкрутства цієї фінустанови обіймав посаду першого заступника голови НБУ. Після звільнення з цієї посади Писарук майже три роки працював старшим експертом фінансового сектора в МВФ, а з жовтня поточного року – головою правління найбільшого в Україні банку з іноземним капіталом – «Райффайзен Банку Аваль».

Правоохоронці інкримінують Писаруку і декільком іншим колишнім співробітникам Нацбанку вчинення злочину щодо заволодіння майном, шляхом зловживання службовим становищем.

«Те, що всі кредитори, інвестори, міжнародні організації називають хорошою роботою, для українських силовиків виявилося злочином. Фактично, під удар сьогодні поставлене все правління Нацбанку. Фактично, це атака на незалежність регулятора. Адже з таким же звинуваченням можна прийти за кожним членом правління за кожним кейсом неплатоспроможного банку», — коментує фахівець інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.

Читайте також: Державний борг та ризики бюджету

Офіційну позицію з цього питання МВФ не оприлюднив і навряд чи оприлюднить, уникаючи репутаційних ризиків від участі в традиційних для українського політикуму скандалах. Чи стане це перешкодою для подальшого співробітництва України з Фондом – стане відомо вже дуже скоро.