«Мінфін» поговорив з фінансовими аналітиками та юристами про можливі сценарії розвитку подій навколо Приватбанку

Більшість експертів упевнені, що крапку у справі про Приватбанку повинен поставити суд. Який-небудь позасудовий меморандум вони вважають малоймовірним.

Президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Олексій Гончарук або інші особи у керівництві країни навряд чи візьмуть на себе відповідальність за рішення щодо Привату. Показово, що нещодавно Олексій Гончарук дав інтерв'ю нацвпливовішому виданню Financial Times, в якому розповів про переговорищодо Приватбанку між Адміністрацією Президента та Ігорем Коломойським. При цьому свою роль у справі Привату прем'єр постарався звести до мінімуму, заявивши, що уряд у переговорах не бере участь.

Цікаво, що пошук компромісу триває на тлі потоку новин про екс-главу НБУ Валерію Гонтарєву, яка зіграла ключову роль під час націоналізації Привату. 30 серпня екс-глава НБУ повідомила, що її збив автомобіль у центрі Лондона, де вона живе і викладає в Лондонській школі економіки. Гонтарєва передбачала, що до аварії причетний олігарх Ігор Коломойський, але ця версія не знайшла підтвердження. У ніч на 5 вересня в Києві згорів автомобіль, зареєстрований на ім'я невістки екс-глави НБУ. А в ніч на 17 вересня невідомі спалили будинок Гонтарєвої у селищі Гореничі під Києвом.

Ланцюг цих фактів скоротила можливість позасудового компромісу щодо банку. Події навколо Гонтарєвої можуть сприйматися як помста за націоналізацію Привату. Відповідно, Захід не схвалить угоду з людьми, які діють такими нецивілізованими методами. Хоча достеменно невідомо, хто насправді винен у подіях навколо екс-глави НБУ.

Сценарій №1. Банк повернеться екс-власникам

Сценарій з поверненням банку Ігорю Коломойському можливий. Але головне питання — умови, на яких Приват повернеться до екс-власників.

«Не виключено, що під час націоналізації банку були допущені помилки. У цьому випадку будь-який судуСША або Великобританії, може визнати її незаконною», — говорить засновник ІГ «Універ» Тарас Козак.

Такий розвиток подій навряд чи схвалять міжнародні кредитори України. Вони ретельно оцінюють, на що український уряд витрачає, і наскільки ефективно розпоряджається позиковими коштами. «Наші західні партнери – ЄБРР, Євросоюз, МФВ – навряд чи візьмуть сценарій, за яким Коломойський нічого не платить», — говорить аналітик компанії Concorde Capital Олександр Паращій.

Якщо суд вирішить, що націоналізація була незаконною, державі доведеться повернути банк екс-акціонерам, але при цьому вона забере 155 млрд грн., влитих в банк для відновлення його платоспроможності.

Читайте також: Суд визнав незаконною націоналізацію Приватбанку

В цьому випадку екс-власникам доведеться шукати кругленьку суму для капіталізації Приватбанку. «При цьому сценарії Ігор Коломойський повертає в банк близько 120 млрд гривень, і одержує частку в Приваті. Проте, за всіма оцінками, активів Ігоря Коломойського, включаючи нерухомість в США, не вистачить для покриття цих боргів», — говорить Тарас Козак.

«Такий сценарій несе величезні репутаційні втрати, сильне охолодження у відносинах України з МВФ та можливий ризик для фінансової стабільності в країні. Приватбанк залишається найбільшим українським банком. Якщо ОВДП, заведені в його капітал, повернуться державі, новим-старим власникам доведеться негайно вливати в банк свіжі кошти, або гасити старі борги — адже пруденційних нормативів рішення суду ніяк не скасовує. А, отже, банк з портфелем проблемних кредитів та без капіталу буде визнаний неплатоспроможним. Така ситуація невигідна нікому. Її, швидше за все, будуть намагатися уникнути. Якщо особи, які приймають рішення на стороні держави, налаштовані песимістично – будуть спроби домовитися», — припускає заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Сценарій 2. Мирова угода та зняття звинувачень з екс-власників

У цьому випадку банк, швидше за все, залишиться у власності держави. Більше сотні судових спорів між НБУ, Приватбанком та екс-акціонерами, можуть бути зупинені. Для колишніх власників це також шанс відновити свою репутацію. Можливо, буде обговорюватися і питання фінансової компенсації.

Якщо влада наважиться на мирову з екс-власниками Приватбанку, то таке рішення має бути прийняте судом. Так як частина судів йде в Лондоні, за правилами англійського правосуддя, сторони, які домовилися, повинні пред'явити мирову угоду судді, а той — визнати його справедливим і таким, що підлягає до виконання.

Втім, є позови, які не можуть бути анульовані світовим судовим рішенням. А саме — кримінальні звинувачення Ігоря Коломойського у фінансових махінаціях. Цей позов подав проти нього Приватбанк. Мова йде про видачу мільярдних кредитів маловідомим компаніям, дружнім Ігорю Коломойському.

Читайте також: У США оприлюднили позов Приватбанку до Коломойського

«Проти Коломойського в судах знаходяться справи щодо стягненню великої суми проблемних кредитів, справи розглядаються в Україні, у Великобританії, Швейцарії та в США. Він зацікавлений, по-перше, уникнути сплати боргів, по-друге, відновити свою репутацію в Україні», — говорить Марія Репко.

Юристи вважають, що ці позови також можуть бути відкликані, якщо позивач (Приватбанк) пред'явить докази того, що розслідував питання повторно і не знайшов докази провини. Але така заява може мати наслідки для позивачів. У цьому випадку, колишні звинувачення в махінаціях можуть бути класифіковані як наклеп, і Ігор Коломойський отримає можливість подати позов на компенсацію.

Сценарій №3. Компенсація з бюджету на користь Ігоря Коломойського

Один з можливих варіантів — виплата компенсації Ігорю Коломойському з держбюджету при збереженні Привату під контролем держави. Такий сценарій дуже можливий, якщо суди визнають незаконною націоналізацію. І олігарх досить прозоро дав зрозуміти, що цей результат його цілком влаштує. Адже, як зазначалося вище, повернення банку у власність може стати для нього не перемогою, а «головним болем».

«Нас цікавить Приватбанк, але якщо цей процес врегулювання — велика складність, і це може викликати деяку турбулентність на фінансовому ринку, то нічого страшного, ми можемо відмовитися від цього. Все продається і все купується в бізнесі», — зазначив Ігор Коломойський в інтерв'ю програмі «Свобода Слова з Савіком Шустером».

Раніше олігарх навіть назвав суму, яку хотів би отримати від держави за втрачений банк — 2 мільярди доларів. «Мені не потрібен Приватбанк. Але там лежало два мільярди доларів капіталу. Нехай повернуть, і немає питань», — заявив Коломойський в одному з інтерв'ю.

Цей сценарій експерти вважають найгіршим з можливих.

«Це буде означати, що з бюджету потрібно буде дістати ще кілька мільярдів гривень — йдеться про 28 млрд грн капіталу станом на грудень 2015, або більшу суму, якщо до периметру потраплять депозити пов'язаних з колишніми власниками осіб. При цьому стягнення кредитів з компаній Ігоря Коломойського буде йти в судах своєю чергою, тобто повільно і важко, зі слабкою надією на прогрес у Лондоні, Швейцарії або США. Простіше кажучи, громадяни, які щороку віддають мільярди гривень на відсотки за держоблігаціями в статутному капіталі націоналізованого банку, віддадуть Ігорю Коломойському ще кілька мільярдів», — пояснює Марія Репко.

Сценарій №4. Комплексна угоду з рішенням щодо Укрнафти

Ще один ймовірний сценарій — пакетне рішення, яке буде включати домовленості між Україною та Ігорем Коломойським щодо Привату та «Укрнафти». «Згадаймо, що Коломойський подав позов щодо «Укрнафти» на 5,4 млрд доларів проти України, через продаж газу за заниженими цінами. Якщо буде винесене рішення щодо Укрнафти на 5 млрд доларів на користь Ігоря Коломойського, у нього з'явиться предмет для торгівлі», — говорить Олександр Паращій.

Перший раунд слухань у цій справі відбувся у Лондоні в квітні 2019 року. Наступний — вже «на носі»: його призначили на 18 жовтня 2019 року. Остаточне рішення може бути прийнято в 2020 році. І тоді екс-власники Привату отримають додатковий козир. На думку аналітиків, у Ігоря Коломойського є всі шанси виграти позов щодо «Укрнафти». І цей факт напевно буде врахований при мирному врегулюванні справи Приватбанку.

Маргарита Яковлєва