• Після кризи 2014 року українські банки кілька років поспіль визнавали найгіршими в світі. У глобальному рейтингу конкурентоспроможності, який оприлюднили на Всесвітньому економічному форумі, за критерієм «Стійкість банків» Україна посідала останнє місце. У 2017-2018 роках українські банки піднялися до 3 місця з кінця, обігнавши Лесото і Мавританію.
  • Причини — окупація частини території і девальвація нацвалюти в три рази, а також велика кількість кишенькових банків, які залучали гроші від населення і кредитували компанії власників банків. Під час кризи такі компанії перестали гасити кредити і десятки банків виявилися неплатоспроможними. Кількість банків в Україні скоротилася зі 180 до 82.
  • У банків, які вижили, справи налагоджуються. У І кварталі 2018 го вони отримали 8,7 млрд грн чистого прибутку, що майже втричі перевищує показник за аналогічний період минулого року. Основна причина зростання чистого прибутку — не стільки збільшення доходів від банківського бізнесу, скільки зниження обсягу відрахувань в резерви під погані кредити.

Кредитування фізосіб зростає

За даними НБУ, за І квартал 2018 обсяг гривневих кредитів фізособам збільшився на 5,6% — до 83,8 млрд грн. Швидше за все зростали кредити на споживчі цілі — придбання побутової техніки, електроніки та товарів для дому. Ті, хто раніше відкладав покупки, зараз їх роблять, і банки вирішили заробити на цьому тренді, збільшивши кредитні ліміти. Річні продажі нових автомобілів в березні досягли максимуму з 2014 року — 85 тис. штук, і частина з них теж купується в кредит. Але на ривок кредитування в Україні найближчим часом навряд чи варто розраховувати через високу інфляцію.

Портфель депозитів зростає, а ставки падають

Вклади фізосіб в І кварталі виросли на 2%, до 475 млрд грн. Причини: прибутковість депозитів перекриває офіційний прогноз інфляції, зміцнення гривні, політична стабільність і відновлення економічного зростання в країні. Також допомагає відсутність нових гучних банкрутств фінустанов.

На зростання ставок по депозитах сподіватися не потрібно — банки прогнозують на подальше зниження ставок.

Що далі

Головні події на банківському ринку:

Об'єднання Укрсоцбанку і Альфа-Банку, яке дасть Україні новий потужний приватний банк.

Розширення операцій з торгового фінансування «Креді Агріколь» і Укргазбанка.

Успішний випуск облігацій Кредобанку, який показує, що банки перестають залежати від рефінансування НБУ.

Експерти «Фокуса» сподіваються на подальше зростання банківського сектора. На їхню думку, гучних банкрутств фінустанов вже можна не боятися. До ризиків відносять політичну нестабільність, зростання частки непрацюючих кредитів (зараз вона 56,4%) і валютні ризики, які можуть дестабілізувати ситуацію восени 2018 го.